עבור מעסיקים, עבודה מרחוק יכולה להוביל להגברת הפרודוקטיביות ולשביעות רצון בעבודה בקרב העובדים. מחקרים הראו שלעיתים קרובות עובדים מרוחקים הם בעלי מוטיבציה ומעורבות יותר מאשר עמיתיהם

המחוברים למשרד, מכיוון שהם מקבלים את החופש והאמון לנהל את זמנם ועומס העבודה שלהם. מעסיקים גם נהנים ממאגר גדול יותר של כישרונות, שכן הם יכולים להעסיק עובדים מכל מקום בעולם, במקום להיות מוגבל לאזור גיאוגרפי מקומי. זה יכול לעזור להפחית את העלויות הכרוכות בגיוס והכשרה, ויכול להוביל להגברת הגיוון והיצירתיות במקום העבודה.
עם זאת, לעבודה מרחוק יש גם אתגרים. אחד האתגרים המרכזיים הוא תקשורת ושיתוף פעולה. ללא האינטראקציה פנים אל פנים הקיימת בסביבה משרדית מסורתית, יכול להיות קשה לעובדים מרוחקים לשמור על קשרים חזקים עם עמיתיהם, ולהבטיח שכולם יהיו באותו עמוד בכל הנוגע לפרויקטים ולתאריכים. זה יכול להיות מאתגר במיוחד עבור עובדים מרחוק חדשים או חסרי ניסיון, שאולי אין להם את הכישורים והניסיון הדרושים כדי לתקשר ולשתף פעולה ביעילות עם אחרים מרחוק.

אתגר נוסף הוא שעבודה מרחוק עלולה להיות מבודדת ובודדה, שכן עובדים מרחוק מנותקים לרוב מהרשתות החברתיות והמקצועיות מהן נהנים בדרך כלל בסביבה משרדית. זה יכול להוביל לתחושות של ניתוק וחוסר מוטיבציה, מה שעלול להשפיע לרעה על הפרודוקטיביות שלהם ועל שביעות הרצון הכללית בעבודה. כדי להילחם בכך, חשוב לעובדים מרוחקים לעשות מאמץ מודע להתחבר לעמיתיהם ולהשתתף בקהילות מקוונות ובאירועי נטוורקינג מקצועיים.

כדי להצליח, עבודה מרחוק דורשת מוסר עבודה חזק, כישורי ניהול זמן טובים ומשרד ביתי מאובזר היטב. עובדים מרוחקים צריכים להיות מסוגלים לנהל את הזמן שלהם ועומס העבודה שלהם, ולהיות בעלי מוטיבציה עצמית וממושמעת. כמו כן, לעובדים מרוחקים חשוב שיהיה בביתם מרחב עבודה ייעודי, נקי מהסחות דעת ומצויד בכלים ובטכנולוגיה הדרושים להם כדי לבצע את תפקידם ביעילות.
עבודה מרחוק הוכחה ככלי שימושי בהבטחת המשך הפעילות העסקית, גם לנוכח משבר עולמי. יתרה מכך, היא גם אפשרה לחברות גישה למאגר גדול יותר של כישרונות מכל רחבי העולם, מה שהוביל להגברת הגיוון והחדשנות במקום העבודה.

עם זאת, חשוב לחברות לשקול את ההשלכות של עבודה מרחוק על תרבות החברה הכוללת. עבודה מרחוק עלולה להוביל לחוסר לכידות ולתחושת ניתוק בקרב העובדים, מה שעלול להשפיע לרעה על תרבות החברה. חברות צריכות למצוא דרכים לטפח תחושה של קהילה ושיתוף פעולה, גם כאשר העובדים עובדים ממקומות שונים. ניתן לעשות זאת באמצעות פגישות וירטואליות קבועות, פעילויות גיבוש צוות ואירועים כלל החברה.

לסיכום, עבודה מרחוק היא מגמה שצומחת במהירות ומציעה יתרונות רבים הן לעובדים והן למעסיקים. עם זאת, כדי להצליח, זה דורש מוסר עבודה חזק, כישורי ניהול זמן טובים ומשרד ביתי מאובזר היטב. למרות האתגרים שעבודה מרחוק יכולה להציג, יש לה פוטנציאל לחולל מהפכה בדרך שבה אנו עובדים, על ידי מתן גמישות ואוטונומיה לעובדים מוגברת, ועל ידי מתן אפשרות למעסיקים לנצל מאגר עולמי של כישרונות. על ידי אימוץ עבודה מרחוק והתמודדות עם האתגרים שהיא מציגה, נוכל לבנות עתיד שבו אנשים יכולים לעבוד מכל מקום ובכל זמן, ולנהל חיים מספקים ופרודוקטיביים יותר

האם עבודה בטורקיה שווה יותר מעבודה בישראל?
רוב הישראלים והעולם רגיל לכך שטורקיה נחשבת לאחת המדינות הכי נפוצות לטיולים וקניות יחד עם המשפה ,ילדים וגם נעים לצאת לשם עם חברים ,בה קיימים כל כך הרבה ערים השווים לילוי למשל איסטנבול! יש בה כל מה שאדם יוכל לרצות ממאכלים ,ליבוש ועד לחפי מכוניות וקילים ,אך האם חשבתם פעם איך זה יהיה לעבוד בטורקיה או אפילו לגור שם? היום אנו נדבר בקטנה על כך ונראה אם שווה לעבוד בטורקיה.
אז נתחיל עם המצב הכלכלי בטורקיה , ממוצע השכר החודשי בטורקיה בכללי הוא כ-7,830 לירות טורקיות (420.08 דולר). מדובר פה בממוצע הכולל את כל סוגי העובדים מעובדי ניקיון ועד בעלי עסקים גדולים ,פשוט מצומצם לממוצע של יחיד ,זה ממוצע הכולל הטבות לעובדים כגון קצבאות, טיפול\ביטוח רפואי וסכום המספק תנועה בתחבורה ציבורית. הבנק העולמי מגדיר את טורקיה ככלכלה עליונה ובינונית, עם תוצר של 9586.6 דולר לנפש כפי שנרשם בשנת 2021. לאחר חישוב זה בערך יוצא 33927.55₪ בשנה כדי לדעת אם השכר בטורקיה הוא היעד האידיאלי עבור העבודה שאתם מחפשים, עדיף שנסתכל ונשווה סטטיסטיקת שכר בישראל ,בישראל ממוצע השכר החודשי הינו 10000ש"ח כמובן גם פה מדובר בממוצע הכולל את כל סוגי העובדים מעובדי ניקיון ועד בעלי עסקים גדולים ,פשוט מצומצם לממוצע של יחיד ,זה ממוצע הכולל הטבות לעובדים כגון קצבאות, טיפול\ביטוח רפואי וסכום המספק תנועה בתחבורה ציבורית ,אך בתור אזרח אוכל לומר שזה לא תמיד נכון אם אנחנו מסתכלים על האזרח הפשוט עם עבודות פשוטות כמו קופאית או מלצרית או שירות לקוחות ,ממוצע שכרם יכול לנוע בין 5000ש"ח עד 8000ש"ח. כמובן זה רק השכר החודשי ,צריך לקחת בחשבון את הסכומים שהולכים לצאת למען להתגורר במדינה, בטורקיה זה תלוי באיזה אזור אנחנו נמצאים אם זה באזור האירופאי להשכיר דירה יכול לעלות עד 5000 לירה בחודש ואם אתם יותר בקיוון של דירות בערים שבהם קיימים יותר אזרחים וותיקים אז המחיר ירד ל3000 לירה לחודש ,מה שזה אומר שהשכרת דירה עולה בין 500 עד 1000ש"ח בחודש בטורקיה ,אך בישראל להשכיר דירה זה סיפור אחר המחירים נעים בין 3500 עד 12000 אלף! שקל חדש!! ,עם הידיעה ששכר של אזרח בעבודה רגילה הוא בקושי מספק ומכסה את מחיר המינימום להשכרת דירה! לפחות לי זה נשמע מאוד קשה ודמיינו אם היו לעובדים הללו ימי מחלה ללא תשלום ,זה עלול לגרום להם לילות קרות ובלי מזון במקרים מסוימים.
לאלה שיצא להם לטוס לטורקיה מבינים שהמחירים של מזון ומחייה זולים פי שלוש ממה שקיים בישראל למרות שההכנסה והכלכלה בישראל יותר גבוהה אך ניתן לראות שהמחירים בישראל יותר גבוהים מאלה שבטורקיה אך הם כמעט ושווים מבחינת אחוזים היורדים על מחייה ומגורים!! ,אז נשארו רק שני דברים להסתכל עליהם אם היינו רוצים לבחור באיזה מדינה יותר שווה לעבוד ,המצב הביטחוני והוא במידה שווה בין שתי המדינות חוץ מכך שטורקיה יותר רגישה לכל מיני תופעות טבעיות כמו רעידות אדמה וצונאמי מאשר ישראל ,ודבר שני הוא חישוב ההוצאות במידה והייתם רוצים לטוס מחוץ למדינה ,אם זה ישראל או טורקיה ,לפי כל המידע שהצגתי למעלה ניתן להשיג שהכלכלה בכל מדינה עוזרת להוצאות המחיי של המדינה עצמה אך בהשוואה כל שקל חדש שווה ל5.32 מה. לא יודעת מה איתכם אבל לפי דעתי לעבוד בישראל זה חד משמעית יותר שווה מבחינת הכנסה אך מבחינת מגורים ,טורקיה נשמעת יותר שווה אם זה היה אפשרי לעבוד בישראל ולגור בטורקיה לרוב תהיו עשירים בעזרת השם ,מקווה שעזרתי למישהו בבחירת מדינת העבודה האידיאלית לעתידיו.

עבודה מהבית היא אחת מנושאי השיחה המדוברים לאחרונה. רבים מעוניינים דווקא בסוג עבודה כזה, וחלקם מתלבטים האם זה מתאים להם. היתרונות של עבודה כזו, כמו הגמישות הגדולה יחסית למקומות עבודה אחרים, ברורים לעובד ולמעסיק… אך מהם היתרונות עבור המעסיק עצמו בהעסקת עובדים מהבית? ומהם החסרונות הנלווים לכך?

נתחיל מהיתרונות בהעסקת עובדים מהבית:
-חיסכון בעלויות: המעסיק לא נדרש לקנות או להשכיר מבנה עבור העובדים, כיוון שהם עובדים מהבית. ממילא אין צורך בקניית קפה וחלב למשרד, תשלומי ניקיון למנקה, ארנונה, מים, חשמל ועוד… ההוצאות בהחזקת מקום עבודה קבוע לעובדים הן גדולות, והעסקת עובדים מהבית יכולה למנוע הוצאות אלו.
-הקצאת משאבים לשיפור, ייעול והתפתחות: יתרון זה נובע מהיתרון הקודם. מכיוון שכספים רבים נחסכים כל חודש, ולא מתבזבזים על הוצאות עבור מימון מקום עבודה קבוע… לכן ניתן להקצות משאבים לעובדים עצמם, לפיתוח תחום העבודה והתייעלות כללית.
-מוטיבציה גבוהה יותר: העובדים מהבית עשויים להיות בעלי מוטיבציה גבוהה יותר לעבודה. הם עובדים מתי שנוח להם, הם יוצאים להפסקות כאשר הם צריכים, ומרגישים שליטה בלעדית בניהול תפוקת העבודה על פי ההיכרות שלהם עם עצמם. עבודה ב-100% נוחות וגמישות לעובד משפרת מוטיבציה, ומוטיבציה גבוהה יותר בקרב העובדים עשויה להוביל גם לתוצאות טובות יותר.
-זמינות גבוהה יותר: העובדים מהבית זמינים יותר לפתור בעיות המתעוררות בפתאומיות ומצריכות בדיקה וטיפול מהירים. במקום עבודה 'רגיל'- עובד שסיים את שעות עבודתו והוא כעת בביתו עם המשפחה, רואה טלוויזיה… לא יעצור הכול וילך לטפל בבעיה שנוצרה 'הרגע' במקום העבודה. מבחינתו העבודה הסתיימה להיום. אך לעובד מהבית אין שעות קבועות, הוא יכול להתחיל ולסיים כרצונו, אין הגבלה ברורה בין הזמן האישי לזמן העבודה… וממילא יש לו זמינות גבוהה יותר לעבודה.

כעת נעבור לחסרונות העסקת עובדים מהבית:
-סביבת עבודה שאינה מתאימה: עובדים מהבית עלולים לעבוד בתנאים שאינם מותאמים לעבודה, וממילא זה עלול לפגוע בתוצאה. למשל- ילדים שמרעישים וצועקים, שכנים שעורכים מסיבה ומדליקים מוסיקה קצבית רועשת, תאורה חלשה, בניין ישן שיש בו המון הפסקות חשמל אשר מנתקות את העובד מהמחשב כל פעם מחדש ועוד ועוד דוגמאות לרוב. כאשר המעסיק משלם עבור מקום עבודה, הוא אחראי לדאוג לסביבת עבודה מותאמת. אך כאשר העובד מועסק מביתו, אין למעסיק שליטה על סביבת העבודה שתהיה לו מהבית.
-מפגשים משפחתיים רבים: עובדים מהבית יכולים להרגיש קרבה גדולה יותר למשפחה, לחוש יותר את הבית בכל שעות היום ולחוות מפגשים משפחתיים רבים יותר. עובדים כאלה עלולים לראות את הבית במרכז ואת העבודה בשוליים. העבודה עלולה להיות עבורם מטלה שצריך לסיים כמה שיותר מהר, כדי להמשיך לחיות את חיי הבית. ממילא עובדים כאלה פחות ישקיעו בעבודה, ורק ישתדלו להיות אחריה כדי להמשיך ביום שלהם ובמה שתכננו לעשות בו.

Tags :
Share This :