עבודה מהבית – מטפל פנים לטיפול ביתי

כולנו נשארים בבית יושבים על טלוויזיה פותחים חדשות פסיכית מביא דיכאון , ושאלה כולנו מחפשים תשובה לה , היא מתי תגמר וקורונה ,ונחזור לשגרה כמו אנחנו רגילים . אבל אנחנו בשגרה ביתית הכול מרחוק :לימוד, עבודה כל בהשבתה. והיה בחדשות פסקה על עסקים הפכו ל עסק ביתי והצליח מהם טיפול פנים ואסתטיקה בלי ללכת לפגישה טיפולית .

היה רווח ענק לעסקי יופי וטיפולי פנים, על פי שיטה פרסום בחדשות ו רשתות חברתיות הם הופיעו איך הם מתנהלים העסק מהבית.  בהתחלה בנו אפליקציות, על דרך אפליקציה קיימת בטלפונים. ומציגים עצמם ולומדים הלוקחות שלהם ,איך יטפלו  בעצמם  את פנים על דרך תרגילים מיוחדים יעשו אותן בבוקר וערב ולפני שינה .עוד הכנסה נוספת, לא רק הלוקחות יקנו מנוי לטפול עצמי מהבית, וקונים מוצרים להגנה ולשמור על הפנים שלהם . 

הוכיחו שהשיטה נותנת תוצאה טובה לעור. ויש הרבה ויתרונות לטיפול פנים הם: סילוק תאי עור מתים שהופכים את העור יבש ומקומט,  החייאת השכבות העליונות של העור והפיכתו לזוהר , צעיר ומתוח , ניקוי עמוק שמחזיר לעור את הברק הטבעי שלו , העלמת נימי דם המשפיעים על ההופעה ועל המראה של העור ועוד .

העסק של קוסמטיקאית לא נפגע משבר הקורונה בהפך היה רווח ענק יותר לפני המשבר נגיף הקטלני, ולא רק טיפול זו שיטה לומדת מעודדת מדריכה אנשים לשמור על עור פנים שלהם .

לא רק השיטה הדרכה טיפול  מהבית  יצא משהו חדש אנשים נתקעים בבית חשבו על רעיונות קלילה וזולה מרוויחה  בניה  רובוטים מטפל פנים  עם קול מדריך אותו רובוט משך זמן מסוים וזאת עוד עסק יצא רק ישיבה בבית אבל זה לא אומר עוזבים את קוסמטיקאית וטיפולי פנים .

טיפול בעזרת בעלי חיים – עבודות מהבית

האם אתה רוצה לעבוד מהבית? ולהרוויח משכורת מכובדת? האם אתה מתחבר לעולם החי ורוצה להשפיע על ילדים ומבוגרים בשיפור הביטחון העצמי שלהם ובשחרור הפחדים? השיטה הזו עברך.

 מהו טיפול בעזרת בעלי חיים ולמה הוא טוב?

טיפול בעזרת בעלי חיים  למעשה יכול לפתור בעיות עמוקות מאוד שמטרידות את המטופלים, הן במישור הפיזי, הרגשי והקוגניטיבי. הטיפולים הללו עוד נבדקים במחקרים רבים וכיום הטיפולים נפוצים עם כל סוגי בעלי החיים, החל מארנבים ושרקנים ועד כלבים, נחשים, מקלונים ותוכים. הטיפול יכול להתרחש במרחב של צפייה בלבד בבעל החיים או מתוך אינטראקציה עימם כדוגמת משחק עם כלבים, בניית העשרה (מתקני משחק/ האכלה וכד') לאזור המחייה של התוכי או השינשילה או רכיבה על סוסים. הדאגה לרווחת החיות תהיה הן במובן הפיזי בתנאי וגבולות המחייה שלהן והן במילוי הצרכים הפיזיים והרגשיים שלהן. האינטראקציה בין המטופל, המטפל ובעל החיים יוצר משולש טיפולי, על פי מודל המשולשים הטיפוליים אותו פיתח ד"ר יוני יהודה, מנהל בית הספר להתערבויות טיפוליות בעזרת בעלי חיים במכון מגיד. משולש שווה צלעות זה יוצר מרחב בו בעל החיים, המטופל והמטפל שווים, דבר המאפשר אינטראקציות אשר יעצימו את המטופל, לדוגמה מקרה בו המטופל יוצר העשרה לסביבת המחייה של בעל החיים, או מצליח ללמדו לעשות/ להימנע מפעולה.

טיפול רגשי בעזרת בעלי חיים, על מה מבוססת השיטה?

ואיך מגע של חיות עשויות לשחרר?השיטה מבוססת על ההבנה הבסיסית שישנו קשר הדוק בין רגשות בני האדם לחיות.השיטה מתבססת על ההבנה שאינטראקציה עם בעל חיים אשר מונחית על ידי איש מקצוע יכולה לסייע למטופל בעיבוד תכנים רגשיים, רכישת מיומנויות וחיזוק הביטחון והדימוי העצמי. דרך העבודה שיכולה להיות כעבודות מהבית מעולה עבורך. החשיפה עם בעל חיים והמטופל מובילה לשיפור ויצירת קשר טוב ובריא,

אז מי עשוי לפנות אליך לטיפול מסוג זה?

יכולים לפנות אליך  גם מטופלים אשר יכולותיהם המילוליות והתקשרותיות לוקות בחסר או שאינן מהוות עבורם "שפה טבעית"- ליצור קשר ולבטא תכנים שונים. העבודות מהבית באמצעות בעלי חיים אף מאפשרת למטופל לבטא רגשות ותכנים מאיימים ומכאיבים דרך החיה באופן שמקל על ההתמודדות עמם.

כך, לדוגמא, ילדה עם קשיים חברתיים עשויה להזדהות עם "אוגר קטן שאין לו בכלל חברים" במקום לבטא באופן ישיר ומכאיב את תחושות העצב והתסכול שהיא חווה בבית הספר. כמו כן, באמצעות האינטראקציה המונחית עם בעל החיים יכול המטופל לרכוש מיומנויות חברתיות ורגשיות של אמפתיה (דרך הזדהות וטיפול בחיה), הקניית גבולות (דרך אילוף ועבודה שוטפת עם החיה- מתי ואיך ניתן לגעת), התנהגות אסרטיבית (דרך אילוף או רכיבה על סוס), ולחזק את תחושת הביטחון והערך העצמי הנובעת מהקבלה על ידי החיה והקשר עמה.

אז למי מתאים טיפול רגשי בעזרת בעלי חיים?

טיפול רגשי בעזרת בעלי חיים מתאים לילדים, מבוגרים וקשישים, אך בפועל מרבית המופנים אליו הם ילדים המתמודדים עם בעיות שונות:

ילדים הסובלים מבעיות תקשורת התפתחותיות (אוטיזם, אספרגר, PDD): ילדים אלו מתמודדים עם לקות חברתית ורגשית מקיפה אשר פוגעת בתפקודם והשתלבותם, וטיפול באמצעות בעלי חיים מסייע בהפחתת סימפטומים התנהגותיים אוטיסטיים וחיזוק הביטחון העצמי.

בעיות התנהגות וחוסר גבולות: עבודה עם בעלי חיים דורשת מהמטופל לקבל עליו כללים וגבולות, ומאחר וילדים ובני נוער רבים נמשכים לקשר עם בעלי חיים, הם מוכנים לקבל עליהם את חוקי העבודה עמם. עם הזמן, יכולות אלו של דחיית סיפוקים ושליטה עצמית מתבססות ומשרתות את המטופל גם במסגרות אחרות.

מה עם הפרעות חרדה? האם הטיפול בעזרת בעלי חיים עוזר במקרים אילו?

הפרעות חרדה: ילדים אשר חוו טראומות, או בעלי פוביות מבעלי חיים שונים, עשויים להפיק רבות מהטיפול בבעלי חיים אשר תורם לביטחון העצמי, ומאפשר התמודדות עם פחדים. למשל, ילד שננשך על ידי כלב יכול להתקרב מחדש לבעלי חיים ולאחר מכן לכלבים, ובכך לא רק להתמודד עם השפעות הטראומה, אלא גם לפתח תחושה של יכולת וחוסן.

חשיבות רווחת בעלי חיים בזמן הטיפול

כשלבעלי החיים טוב, גם לנו בני האדם טוב. יחסי הגומלין בין בעלי החיים ובין בני האדם החלו לפני שנים רבות, אך עם זאת, ההכרה בכוחם המרפא של בעלי החיים עלתה באופן מחקרי רק במאה האחרונה. בשנים האחרונות לצד ההתפתחות המשמעותית של בתחום ההתערבויות הטיפוליות בעזרת בעלי חיים ,  עולה גם המודעות לצורך בשמירה על רווחת בעלי החיים. כיצד משפיעה רווחת בעל החיים על התהליך הטיפולי וכיצד דואגים לרווחה זו?

על ידי נתינת תנאים הולמים לכל בעל חיים

בין אם מדובר על בעל חיים גדול כמו סוס או בעל חיים קטן יחסית כמו כלב או תוכי, יש לדאוג לרווחה שלהם ככל הניתן. כמובן שהתנאים שבעל החיים דורש יהיו שונים מאוד לפי ההתנהגות שלו, ההעדפות שלו וכמובן לפי סוג בעל החיים, אך בכל זאת יש לחשוב מחוץ לקופסה ולספק לו את כל מה שהוא צריך. הדרישה הזו היא דרישה די בסיסית בעולמנו כיום. אך עם זאת, כשיש צורך להיעזר בבעלי החיים הללו למען טיפול בבני אדם, התנאים שבהם הם מוחזקים והרווחה שלהם מקבלת משמעות הרבה יותר גדולה

מדוע הרווחה שלהם מועילה גם לנו?

אפשר לקחת לדוגמה רכיבה על סוסים כטיפול ידוע, נפוץ ומתאים לקידום של מגוון מטרות טיפוליות. אם לא נדאג לרווחתו של הסוס, פנייותו הפיזית והרגשית לשיתוף פעולה עם המטפל והמטופל תהה מצומצמת, דבר אשר יכול להוביל לירידה או חוסר בשיתוף פעולתו וכך למעשה לפגוע ביכולתנו להשיג את המטרות הטיפוליות.  בשל שהטיפול הנעזר בבעלי חיים הינו תחום טיפול הנעזר בעולם ההשלכתי, בין עם מתוך התבוננות בבעלי החיים ובין עם מתוך אינטראקציה עימם, יתכן מצב בו המטופל יחווה טיפול לקוי בבעל החיים וישליך זאת על הקשר האישי שלו עם המטפל. קידום המודעות והשיח הנוגע לרווחת וזכויות בעלי החיים במרחב הטיפולי הינם הכרחיים ליצירה ושמירה על המרחב הטיפולי כמרחב בטוח ומאפשר, הן למטופל והן לבעל החיים.

 טיפול בעזרת בעלי חיים  בסופו של דבר מועיל לאדם. זהו אינטרס עליון של כל מי שמתעסק בטיפול בילדים או במבוגרים בעזרת סוסים, כלבים או כל בעל חיים אחר, שבעלי חיים ירגישו בנוח ויוכלו לספק להיות שם עבור המטופלים לשיפור מצבם. בסופו של דבר יש כאן קשר ישיר ברור לכול בין הרווחה של בעל החיים בזמן הטיפול ובכלל לבין יעילות הטיפול, וזאת עוד לפני שהזכרנו את ערכים די בסיסיים בימינו למען תנאים נוחים עבור אותם בעלי חיים ועבודה משותפת איתם, שרחוקה מאוד מניצול כמו במקומות אחרים שבהם אפשר למצוא אותם.

שיהיה בהצלחה רבה

Tags :
Share This :