עבודות מהבית-יתרונות וחסרונות

בשנים האחרונות אנחנו רואים יותר ויותר אנשים שהתחילו לעבוד מהבית.

התקדמות הטכנולוגיה והתפתחותה גרמו לכך שלא תמיד נצטרך ללכת פיזית אל מקום העבודה, אלא נוכל לעשות זאת גם מהבית.

זאת כנראה התקדמות בלתי נמנעת בעידן הנוכחי בו אנחנו נמצאים, אך חשוב להיות מודעים לחסרונות וליתרונות שההתקדמות הטכנולוגית יצרה, יוצרת וכנראה עוד תמשיך ליצור ועל כן לפעול כל אחד על פי שיקוליו לאחר שהתוודע לשני הצדדים והבין מה נמצא גבוה יותר בסדרי העדיפויות שלו-היתרונות של עבודה מהבית, או החסרונות של עבודה מהבית?

על מנת לעזור לאלה שמתלבטים בנושא ולעשות קצת סדר, מניתי מספר חסרונות ומספר יתרונות של עבודה מהבית.

החסרונות רבים; ראשית כל, לנהל את הזמן מהבית זה לא דבר פשוט לכל אחד. כאשר יש לנו מסגרת חיצונית כלשהי שדורשת מאיתנו לצאת מהבית בשעה מסויימת ולחזור ממנה בשעה מסויימת, אנחנו יוצרים שגרת יום קבועה שגורמת לנו להיות מסודרים ומאורגנים יותר אל מול לוח הזמנים שלנו. כאשר אנחנו עצמאיים ומחליטים לגבי שעות העבודה שלנו, שגרת היום שלנו עלולה להיפגע במעט. לעיתים ניווכח לדעת שעצמאות וחיים נטולי מסגרת יכולים לגרום לנו לוותר לעצמנו הרבה פעמים ולדחות המון משימות שיש לנו על הפרק ליום שמחרת, או ליום שאחריו וכן הלאה.

בנוסף, חיסרון גדול הוא תחושת הבדידות שככל הנראה נחווה אם נעבוד מהבית באופן קבוע. לעבוד מהבית בהתחלה מרגיש מספק ונכון, אין את הלחץ שלפעמים נרגיש מהמעסיקים שלנו או מהעובדים הוותיקים שלצידנו. כל בן אדם שבוחר לעשות זאת הוא אדון לעצמו. זה נכון שהרבה אנשים עובדים ביותר יעילות כאשר הם לבד לגמרי כאשר אין אחרים סביבם שמסיחים את דעתם, אבל בדרך כלל לאחר תקופה מסיימת בה אנשים עובדים מהבית, לרוב לא תקופה ארוכה בכלל, אנשים החלו להתלונן על תחושת הבדידות שנוצרה בחייהם.

עבודה מהבית פוגעת בפיתוח התקשורת הבין אישית, בפיתוח יכולות העבודה בצוות וביצירת חברויות חדשות. חברויות חדשות תמיד מביאות משב רוח מעניין ורענן לחיים שלנו וזה חלק מהותי וחשוב בהתפתחותנו כיצורים חברתיים בעולם.

עם זאת, לעבודות מהבית ישנן גם יתרונות;

כאשר עובדים מהבית, ניתן לבצע מטלות יום יומיות פשוטות שלעיתים יכולות להצטבר ולהידחות לסוף השבוע כמו שקורה הרבה אצל אנשים שעובדים מחוץ לבית.

זה גורם ליעילות מירבית של הזמן, וליכולת לביצוע מספר משימות במקביל.

בנוסף, כאשר אתם בוחרים בעבודה מהבית אתם בעצם חוסכים בזמן רב של עמידה בפקקים, המתנה לאוטובוסים, כסף לאוטובוסים או מוניות.

לא רק החיסכון בזמן הוא עניין חיובי, כאשר ישנם פחות אנשים שיוצאים מהבית ושנעזרים בכלי רכב למיניהם על מנת להגיע לעבודה הם למעשה מפחיתים את זיהום האוויר שנוצר מכלי הרכב. זה הוא יתרון משמעותי לכל הדעות.

לסיכום, במידה ועולה בכם התהייה של לעבוד מהבית, תחשבו טוב על ההשלכות ותחליטו רק כאשר אתם בטוחים בכך.

עבודה מהבית – הדבר הבא

העולם מתחלק היום לשניים, אלו שחושבים הכי גדול ואלו שחושבים הכי ירוק. אבל ישנו החלק שעדיין לא פוצח עד הסוף בעולם התעסוקה.

אפשר לקרוא לזה קורונה – שחייבה יותר ויותר אנשים לחפש עבודה מהבית, אפשר לקרוא לזה העידן החדש – שמאפשר לנו היום תקשורת מכל מקום בעולם – אבל העובדה היא שיותר ויותר אנשים אימצו לעצמם את המושג עבודה מהבית כתשובה ל"נו, אז מה אתה עושה".

אפשר לעשות את זה מכל מקום, אפילו בחו"ל, אתם מגדירים מה זה עבודה מהבית, איזו עבודה, ואיזה בית. זה יכול להיות גם בתאילנד (כל עוד יש אינטרנט – עבודה מהבית יכולה לבוא איתכם לשם) .

והקורונה היא רק דוגמא אחת קטנה ללמה חשוב שנדע גם לעבוד מהבית, מחר זו תהייה חלילה מלחמה, או בחירה לעבוד בפריפריה במחירים של המרכז.

העבודה מהבית מאפשרת גמישות שלעיתים נחוצה, כמה כסף אתם רוצים להרוויח? מה רצף העבודה (8 שעות רצוף או שעה פה שעה שם), שעות העבודה עצמן (בשש לפנות בוקר או בצהריים או אולי בלילה) בחירת המיקום (בבית, ברכבת, בבית קפה) – פשוט שליטה מוחלטת, חירות מלאה.

מגוון סוגי העבודה שניתן לעשות מהבית עולה כל הזמן, פעם היו אלו רק אפשרויות ספורות כמו קלדנות או סקרים, היום יש מכירות וניהול, תמלול ותרגום, כמוקדנים או כנותני שירות/תמיכה.

אמנם העבודה הזו מיוחסת יותר לאנשים בשלבי מעבר כמו לפני גיוס או כסטודנטים, אבל זו טעות רווחת. האמת היא שהיום כשכל אחד ואחת מאיתנו צריכים הכנסה נוספת, יש הרבה אנשים שמכניסים ללו"ז העבודה שלהם עוד שעה שעתיים ביום של עבודה מהבית.

בכלל כדאי שלכל אחד מאיתנו תהייה אפשרות לעוד עבודה, מהבית. למקרה שאי אפשר מסיבה מסוימת להגיע לעבודה הרשמית, זו שלוקחת מכם את רוב האנרגיה ביום, או למקרה ואתם צריכים עוד כמה אלפי שקלים אקסטרא בחודש (או בכלל).

אני אישית מכירה חברה טובה שהחליטה לפני 3 שנים שהיא לוקחת לעצמה עבודה מהבית, כשהיא עשתה את זה לא הבנתי מה היא עושה לעצמה, ובעיקר לא הבנתי למה היא עושה את זה.

היא סיפרה לי שהיא החליטה שהיא צריכה עוד כמה מאות שקלים בכל חודש בפנסיה, עשתה חישוב כמה כסף היא צריכה להוסיף כדי לחסוך את הסכום שהיא רוצה לפנסיה וגילתה ש500 שקלים יעשו את העבודה. באותו יום הבטיחה לעצמה שתמצא דרך להגדיל את ההכנסות שלה ב500 שקלים בחודש. אחרי חיפוש היא ניסתה כל מיני עבודות מתישות כמו בייביסיטר וטיפול בקשישה או נקיון אצל השכנה – הבת שלה הכניסה אותה לחיפוש עבודה מהבית, בלוחות הדרושים ברחבי הרשת.

שם היא מצאה לעצמה עבודה נחמדה, שהתאימה לשעות שבהן היא פנויה, בימים שהיא פנויה, ועבדה באופן שהתאים לה, כל חודש היא מבטיחה מספר שעות שיעלה לה את ה500 שקלים להם היא זקוקה.

פתאום, אחרי שהיא כבר השלימה את ההכנסה מהבית, הבנתי שזה גאוני, כמה שהיא הייתה חכמה, ומאז בכל תקופה אני מחליטה מה אני רוצה לקנות לעצמי או לבן הזוג, למשפחה כולה – לפעמים זה טיול משפחתי, לפעמים צימר זוגי מפנק, או אפילו חודש אחד עבדתי ממש הרבה כדי לצאת לגלישה בצרפת!!

אז אם אתם בעניין של לצאת מהקווים והריבוע שבו אנחנו חיים, ממליצה לכם בחום לחפש ולבדוק אם אחת מכל העבודות שמוצעות מתאימה לכם באופן אישי, האם זו הקלדה או מכירה, ניהול או תמיכה – ולהחליט למה אתם שומרים את הכסף.

Tags :
Share This :