עבודות מהבית בימי קורונה

אני עובד שכיר במשרד העבודה, עד הקורונה הייתי עובד רוב הזמן בשטח ורק יום בשבוע עובד מהבית. מאז שהתחילה מגפת הקורונה לתת את אותותיה בעולם ובייחוד כאן בארץ, התחלתי לשים יותר ויותר דגש על עבודות מהבית, מה שהביא לי יותר תוצאות בעבודה. אני מעדיף כיום יותר ויותר עבודות מהבית, כי עבודות מהבית מאפשרת נוחות מרבית, בלי לנסוע הרבה וכך לשמור על יותר ויותר על אנרגיות בעבודות מהבית. במהלך לימודיי האקדמיים בהם למדתי מידענות ומדעי המחשב השקעתי הרבה שעות בעבודות מהבית שהיא בעצם לימודים מרחוק, שבעצם זאת עבודות מהבית על החומר האקדמי הנלמד, תירגולים במשך שעות ועבודות מהבית על סמינריונים במהלך השנה השלישית לתואר.

הבעיה בעבודות מהבית, לדעתי האישית, הינה שאין מפגש חברתי בעבודה ולעיתים מרגישים בדידות, על אחת כמה וכמה כשבת הזוג והילדים הולכים למסגרות שלהם ואילו אני נשאר לעסוק בעבודות מהבית, מה שגורם לתסכול רב מהבדידות ורצון לעסוק במטלות שגרתיות בבית (כביסות, ניקוי אבק, סידור הבית) תוך כדי עבודות מהבית, כי בטוח הבוסים לא רואים מה העובד עושה במהלך העבודות מהבית, הם רק רואים מה התפוקה שלו במהלך העבודות מהבית. וכך העובד נחשף לשלל גירויים שונים במהלך עבודתו מהבית, כגון טלוויזיה או משחק מחשב.

הבעיה העיקרית בעבודות מהבית, לעניות דעתי, היא שבאיזשהו שלב במהלך השנים הקרובות התחלואה בקורונה תרד והכל יחזור לשגרה, עובדים יאלצו לוותר על עבודות מהבית ולחזור לעבוד במשרדים עם עובדים אחרים אשר לא עבדו יחד איתם, באותו חלל משותף, מה שעלול ליצור עימותים ואי נעימויות בין העובדים, וכן גם חוסר משמעת בישיבות משותפות וקצת שכחה מקוד אתי התנהגותי בסביבות עבודה ובעיות חברתיות.

עבודה מול משפחה וזוגיות

משפחה וזוגיות הן הדבר המחזק, המקיים והממלא כל אחד מאיתנו, וצריך לשמור עליהם כדי לא לאבד אותם, מנגד יש לנו את העבודה שכל מטרתה היא לתת לנו את האפשרות להכניס ולהביא אוכל הביתה, בנוסף העבודה נותנת לנו עוד תחומי עיסוק, ומכניסה עוד עניין לחיים שלנו. עבודות מהבית היא בדיוק עבודה כזאת. עבודות מהבית היא עבודה נוספת למה שיש לנו בידיים, או עבודה עיקרית שיש לנו בידיים. בכל מה שקשור למשפחה ובכל מה שקשור לזוגיות, עבודות מהבית יכולה להביא איתה קשיים, אבל הקושי הכי גדול שהרבה אנשים רואים זאת העובדה ששילוב בין עבודה לעבודות מהבית למשפחה וזוגיות היא מורכבת ומסובכת, בעיקר אם אתה הולך לעבודה, ומשם אתה חוזר לעבודות מהבית ומנסה לשלב זאת עם משפחה וזוגיות. אני לא רואה זאת כקושי, אלא יותר כאתגר, בו צריך למצוא את הדרך הכי טובה לשלב בין העבודה לעבודות מהבית לזוגיות ולמשפחה, על מנת לשמור, לשמר ולתחזק את הקשרים, בין אם קשרי עבודה לקשרי משפחה לקשר זוגי. מי שאינו מצליח לעשות את ההפרדה ולהשקיע שווה בשווה בין העבודה \ העבודות למשפחה ולזוגיות, כנראה שאינו צריך לעבוד כך, וצריך למצוא דרך אחרת לשלב בין פרנסה למשפחה. בשונה מעבודה בה אתה צריך לנסוע ולהיות פיזית במקום העבודה, עבודות מהבית יותר מסובכת כיוון שכאשר אתה עובד מהבית, אתה נמצא בעבודה, בבית, במשפחה ובזוגיות באותו מקום ובאותו זמן, ולא באמת יהיה אפשרי לעסוק כל פעם במשהו אחד, אלא יותר לתמרן בין הכול בו זמנית. אם אתה אדם מסודר שיודע לשים כל דבר במקומו, ולתת לכל דבר ודבר את המקום שלו, ולהשקיע בכל דבר ודבר את אותו המאמץ ואת אותה ההשקעה, עם הזמן הכול מסתדר ויהיה אפשר לתמרן בקלות בין הדברים בנוסף לשמירה על העבודה המשפחה והזוגיות. בנוסף, על אף שעבודות מהבית היא דבר מורכב שבו הכול קורה במקום אחד בין אם זה עבודה משפחה וזוגיות, זהו עוד דבר היכול לתחזק ולשמר יחסים בנוסף לפרנסה על ידי חילוק חלוקת היום שווה בשווה בין עבודה למשפחה ויחסים, כאשר את הזמן שאתה משקיע בעבודות מהבית, תוכל לתכנן בצורה מסוימת כך שתדע ממה להתחיל וממה לסיים, וכך להספיק לעבוד כמה שיותר. לשאלה מה יותר עדיף, זוגיות ומשפחה או עבודה, כל אחד עושה את הבחירה שלו, על פי דעתי הבחירה הטבעית ביותר היא שניהם וההצלחה בשילוב בין שניהם.

Tags :
Share This :