עבודה מהבית

בטח רובכם שמעתם על התופעה ההולכת וגדלה של אנשים רבים אשר מגדירים את המקצוע בהם עוסקים בשם עובדה מהבית. כולנו מכירים את החוויה של השקמה מוקדמת בבוקר, בחירת בגדים רשמיים למקום העבודה, עמידה בפקקים בלתי פוסקים, מציאת חניה ואז עוד לשלם על ארוחת צהריים יקרה ולא טעימה. רובנו שחווינו שגרת חיים שכזו חושבים, הלוואי והייתי יכול למצוא עבודה מהבית, שתאפשר לי לקום וישר להתחיל לעבוד ללא כל הזמן הממושך הנדרש על מנת להגיע למקום העבודה.

אז דעו לכם שזהו חלום אותו חיים כיום מאות אלפי אנשים ברחבי העולם, וישנם אין ספור פלטפורמות אשר יאפשרו גם לכם, ללא ניסיון קודם, להתחיל קריירה בעבודה מהבית.

אך התיאור עבודה מהבית לא בהכרח מחייבת אתכם להיות פיזית בבית בזמן שאתם עובדים.

קיימים בימינו מאות סוגים שונים של מקומות שישמחו לארח אתכם ולספק לכם את חווית השהייה לעובדים מרחוק, מושג זה נהיה יותר ויותר פופולארי, במיוחד בקרב אנשים צעירים, אשר נקרא באנגלית Digital Nomad כלומר נווד דיגיטלי.

אנשים רבים החליטו לארוז תיק, להיפרד מהמשפחה ולצאת למסע סביב העולם.

האפשרות הנחשקת לצאת לטייל במקומות שונים בעולם, להכיר אנשים ולחוות חוויות חדשות, להכיר תרבויות ושפות, לטעום מאכלים חדשים. וכל זה תוך כדי שמירה או רכישת מקצוע הניתן לבצע אונליין, וכך בעצם לממן את עלות החיים והוצאות המסע.

חברות שונות מסביב לעולם הבחינו בתופעה ההולכת וצומחת של נוודים דיגיטליים והחליטו להצטרף אליה.

לשם כך החליטו להציע פתרונות אירוח יצירתיים בכל רחבי העולם אשר יעניקו לכם שהייה ממושכת בעלויות זולות תוך שילוב מרחבי עבודה נוחים ופרטיים, חדרי דיונים, חללי התרעננות מגניבים וכמובן קליטת אינטרנט זמינה דרכה ניתן להמשיך לעבוד בכל רחבי העולם.

בניינים שלמים הוסבו לשמש כחדרי עבודה להשכרה שעתית או יומית, בהם ניתן להתחבר למשרד זמני, לבצע את עבודתך ולהמשיך בדרכך, בכל מקום בעולם.

יתרון נוסף וחשוב מאוד שניתן להנות ממנו כאשר מחליטים להעתיק את העבודה מהבית למסע חובק עולם, הוא האפשרות להכיר אנשים שונים, מתרבויות שונות אשר מתעסקים באותם עבודות, נהנים מאותם תחביבים וחולקים תצורת חיים דומה ומיוחדת שנקראת נוודים דיגיטליים.

אפשרות זו פותחת ומייצרת הזדמנויות בלתי נגמרות של שיתופי פעולה בין אנשים חדשים, חלוקת רעיונות, החלפת מידע ואף היכרות עם המין השני.

אחת מהחברות שהחליטו להצטרף ולמנף את התופעה ההולכת וגדלה של נוודים דיגיטליים היא רשת הוסטלים בבעלות ישראלית, בה ניתן למצוא דילים מעולים ללינה בכל אחד מסניפי החברה ברחבי העולם אשר מיועדים לאותם טיילים שמתפרנסים מעבודה מהבית, אך מחפשים לבצע זאת במדינה אחרת.

רשת ההוסטלים מציע מקומות שונים בעולם אשר ניתן לקבל בהם ויזת שהייה ארוכה וללא שום סיבוכים בירוקרטים, לדוגמא פנמה.

במדינה זו תוכלו ליהנות מויזה לשנה שלמה עם הגעתכם למדינה, באמצעותה תוכלו לשהות בהוסטל כזה או אחר, לעבוד מחדרי אירוח מעוצבים ובמקביל לבצע את עבודתכם באחד מחללי העבודה המיועדים במיוחד עבור זה. כל זאת בזמן בו ניתן ליהנות משהייה במדינה טרופית, פירות מיוחדים ומזג אוויר נעים ונח כל השנה.

כמו כן תוכלו למצוא הוסטלים נוספים במקומות שונים באירופה אשר לאלו מאתנו שמחזיקים בדרכון אירופאי, יכולים גם הם ליהנות משהייה ללא מגבלת זמן.

במחשבה כלכלית רחבה, עבודה מהבית אמנם יכולה לחסוך לוגיסטיקה וקיצור זמני הגעה למשרד, אך עבודה כנווד דיגיטלי, תוכל לחסוך לך גם לא מעט כסף. שכירות, חשבונות ועלויות מחייה גבוהות מאוד אשר נדרשים לשלם כאשר חיים בישראל יכולים להתחלף בעלויות מחייה זולות ואין ספור חוויות חדשות, כאשר השכר החודשי נשאר זהה.

עבודה מהבית- תורמת לפרודוקטיביות או שמא מזיקה?

טרם תקופת הקורונה, עבודה מהבית הייתה נושא שנוי במחלוקת. רבים טענו כי מועסק שעובד מהבית, לא יצליח לעמוד ביעדים ולהיות יעיל באותה רמה כפי שהוא עובד במקום העבודה. מאידך, צפו קולות שגרסו כי עובדים בעלי משמעת ואחריות יספקו את התוצאות הנחוצות בכל מקום שיהיו, גם בעת שימוש במחשב ליד המיטה בחדר.

מעולם לא הייתה נטייה מובהקת כל כך לשינוי מתכונת העבודה לעבודה מהבית, עד שנגיף הקורונה פרץ לחיינו. מכורח הנסיבות ומהעובדה שמדינות רבות בעולם הטילו סגר על תושביהם ואסרו יציאה מהבתים, למעט עובדים חיוניים, חלקו הגדול של שוק העבודה, הכולל משרות משרדיות ברובו, החל לעבוד מהבית. כעת המעסיקים נאלצים לדבר לעובדיהם במושגים של השגת יעדים ומטרות מאשר לשים דגש על הגעה ויציאה מהמשרד בזמן. בנוסף, פתאום לא היה צורך להגיע פיזית למשרד על מנת לקיים ישיבה שתגזול זמן די רב מכל המשתתפים בה, אלא הן פשוט התקיימו "בזום". כל הספקנים החלו להתוודע לכך שעבודה מהבית היא לא מילה גסה. חברות וארגונים עדיין הצליחו לעמוד ביעדים שלהם, והעובד הממוצע, למרבה הפלא, הצליח לבצע את משימותיו ביעילות ללא היסח דעת מגירויים שבביתו. יתרה מכך, התברר שישיבות ב"זום" הן פרודוקטיביות בדיוק כמו ישיבות פיזיות במשרד, ומעסיקים הבינו שהם יכולים לקבל דיווחים מעובדים בביתם ולאו דווקא במשרד, ועדיין לנהל אותם במקצועיות רבה. כל הגילויים הללו הפתיעו ואף מצאו חן בעיניי רבים, עד שגם לאחר שמדינות העולם התירו את החזרה המלאה למקומות העבודה, עדיין ארגונים רבים מצאו לנכון להמשיך להעסיק את עובדיהם במתכונת עבודה מהבית. מעבר ליתרונות שמצאו בכך המעסיקים, גם העובדים הפיקו מכך תועלת רבה. אם עד התפרצות הקורונה, עובד חיכה בכיליון עיניים לשעה שבה יוכל לצאת לביתו מהמשרד, כעת הם יכלו לעבוד בסביבה האהובה עליהם מכל, הבית הפרטי שלהם. ניכר שזה תרם למוטיבציה שלהם ולעמידה בזמנים ויעדים. כתוצאה מכך, גם שעות העבודה התקצרו. כבר אין טעם בשעות מוגדרות לעבודה, כל עוד העובדים משלימים את המשימות והמטרות המוקצבות להם על ידי המעסיקים.

ניתן ללמוד משינוי זה המון, ובעיקר שגם כאשר רעיונות חדשניים נתפסים לנו כביזאריים ולא הגיוניים, אסור לנו, כחברה שמתפתחת מיום ליום במטרה לשפר את איכות החיים של כולנו, לשלול אותם. אף אחד לא היה יכול לשער את השינויים שהביא איתו נגיף הקורונה בכל מיני היבטים של חיינו, וכך גם לא בהיבט התעסוקתי במדינת ישראל. בין אם נרצה ובין אם לא, תהליכים בין לאומיים משפיעים גם על החיים במדינה שלנו, ועלינו ללמוד איך לתפעל ולייעל אותם. ניתן כבר לראות איך המושג "עבודה מהבית" הפך דבר מוכר ונורמטיבי בישראל, גם כאשר נגיף הקורונה אינו תופס מקום מרכזי בחיינו כבעבר.

Tags :
Share This :