עבודה מהבית- שוויון וסיפוק אישי

מוסדות העבודה המוכרים לנו מושתתים על תפיסה ערכית שגויה ומדירה באופייה. רוב מקומות העבודה הותאמו ופעלו למען העובדים ופחות למען העובדות, למשל בכל הקשור למתן שירותים אלו ואחרים המגיעים לעובד או לעובדת ומעוגנים בחוזה הנחתם עמם. עם השנים ישנה הבנה עמוקה יותר של איך לייצר סביבה שוויונית ונטולת אפליות (עד מידת האפשרי, כמובן).

בעבר הלא רחוק נטו לשייך את המרחב הביתי אל הנשים העובדות ואף הגדירו את תפקידן כעובדות בבית, העבודה לא נלקחה בשקלול כעבודה לכל דבר. המהפך הכלכלי מסחרי שהחל בעקבות משבר הקורונה חשף את העובדה כי עבודה מהבית איננה בהכרח האח המצורע של העבודה במרחב הציבורי.

העבודה בבית היא מתגמלת מאוד ובונה אופי מאוד חזק מכיוון שעלינו לפעול בתוך מרחב שלכאורה יש בו המון רעש לבן והפרעות. פתאום גילו את הקסם הקיים בעבודה המתרחשת באזור הבטוח והמוכר של העובדים והעובדות. מה שקרה זה שהבינו את היתרון הכלכלי והעסקי של המרחב והספירה הביתית.

חשוב ויש לציין כי דרך ההתייחסות אל העובדים והעובדות הינה שוות ערך בכל הקשור לעבודה מהבית, אין אפליות שניתנות ליישום בידי המעסיקים מכיוון שהשליטה פשוט מאוד איננה באופן מובהק או מוחלט אצל המעסיקים. עבודה מהבית מייצרת סביבה תומכת ונוחה יותר ללא הלחצים המוכרים לנו מעבודות קודמות.

בונוס אדיר נוסף בעבודה מהבית הוא ארגז הכלים העסקי שקיים בעבודה מסוג זה, אין ספור הזדמנויות ומגוון פלטפורמות וכלים טכנולוגיים הבאים לסייע לנו. הגישה לאותו ארגז כלים פתוחה ואיננה חסומה מבחינה של מגדר, מיקום או שעות ביום.

הניסיון הטכני איננו בורר את הלוקחים בו חלק, מדובר באפשרות לפרוץ גבולות וללמוד דברים חדשים ולהרוויח מהם בהתאם. העבודה עצמה הופכת קלה יותר ומספקת יותר מבחינה של העצמאות הכלכלית והרווחה האישית. אם בעבר טענו כי יש הבדל בין היכולת הנשית ליכולת הגברית בהבנת חומרה ו/או מידע טכנולוגי היום ניתן לראות כי אין באמת הבדל מהותי וכי הנשים עושות חיל.

עבודה מהבית מספקת לנו הוכחה כי לכולנו יש מקום בתעשייה ובעולם הטכנולוגי המתפתח חדשות לבקרים, כל הנדרש מאתנו זה להירתם למטרה, להתחבר לטלפון הנייד או למחשב ולתת לאצבעות לעשות את העבודה. עצם הגמישות נותן לנו את המוטיבציה להמשיך ולפעול.

החיבור אל האישי והמקצועי קופץ שלב נוסף קדימה, שלב בו אנו מבינים כיצד ואיך לפעול בעולם מודרני שאיננו נח לרגע. רוב העבודות כרגע הן עבודות מהבית ויש סיבה טובה לכך. הפוליטיקה של הזהויות מרימה את ראשה ומתחילה לגרום שינויים גם בתחום ההעסקה מהבית.

העבודה מהבית פותחת בפנינו צוהר לעולם חדש ומופלא עם המון אפשרויות להתפתחות ולצמיחה אישית והגדלה בהכנסות. עולם גמיש יותר מכל הבחינות שעלינו רק לשים אליו לב ולקחת חלק.

עבודה מהבית – היזמים

עבודה מהבית היא אמצעי ליזמות. יזמות היא יותר מפתיחת דוכן הלימונדה בקיץ או הקמת חברת הסטארטאפ הבאה שתונפק בבורסה. יזמות היא חשיבה מחוץ לקופסא והנעה לפעולה עצמאית שבה כל אדם מבצע ונוקט בפעולות להתקדמות והתפתחות.
התפתחות אישית ויזמות יכולות לבוא לידי ביטוי בצורות רבות, ועבודה מהבית היא אחת מהן.

משרות התשע עד חמש הן כבר מזמן הפכו להיות הדבר שכולנו מפחדים ממנו למרות שלא תמיד אנו מצליחים להימנע ממנו. במציאות של היום, אנו חייבים לשים אוכל על השולחן, לשלם את החשבונות וכן, לפנק את עצמנו בצרכנות בריאה (מגיע לנו אחרי יום עבודה קשה:).
השאלה היא, מתי נפנה זמן לכך? מתי יהיה לנו זמן לעשות את מה שאנחנו אוהבים, לפנק את עצמנו לבלות עם המשפחה? הלופ של עבודה בית יכול לשחוק גם את האנשים עם האופי הכי חזק. השעות הרבות הן לא בהכרח הגורם לכך, אלא השגרה! אם נבזבז את שאר הזמן הפנוי שלנו בפעולות לא חשובות ובמנוחה מול הטלוויזיה, אנחנו נישאר בתוך הלופ הבלתי פוסק הזה. את הזמן שלנו מחוץ לעבודת התשע עד חמש, אנו יכולים להשקיע בעבודה מהבית, מבית הקפה האהוב, ובעצם מכל מקום כדי לקדם את עצמנו. זוהי חשיבה יזמית!

מהן הדרישות לעבודה מהבית?
אם הייתי צריך לחשוב על הדרישה הראשונה של עבודה מהבית הייתי בוחר במשמעת. אין לך בוס על הראש אין לך שעות קבועות וזה היופי בתחום. אבל בלי משמעת, לא נתקדם לשום מקום וזוהי תכונה חשובה ביזמות.
כמו בתקופת בית הספר, רבים נוטים לדחות את שיעורי הבית, העבודה והלימודים למבחן ולבגרות לרגע האחרון. אבל בחיים, העבודות שנצטרך להגיש הן לא בשביל הציון האישי שלנו הן בשביל חברות ועסקים אמיתיים, שמבחינתם זמן שווה כסף.
פה אנו צריכים למצוא את האיזון בין החופש שנמצא בעבודה מהבית לבין המשמעת והעבודה הקשה שתתן לנו סיפוק ואפשרות לצאת מהמשרה שאנו לא אוהבים (אם אנחנו לא אוהבים אותה).

הצעדים בהתחלה הן קטנים, אבל אם נעבוד מהבית בתדירות ובעקביות נוכל להעשיר את עצמנו ולהרוויח יותר. אולי בהתחלה יראה שאין לנו זמן לכך, אבל ביעילות, נוכל למצוא מספיק שעות שבועיות לעבודה מהבית שיכולה בסופו של דבר להחליף את העבודה העיקרית.
האפשרויות הן רבות, מעבודות תמלול וכתיבה, פרסום, ועד לעבודות לבעלי מקצוע כמו תכנות וממשק משתמש.
חלק מהדרך ליזמות, הוא למצוא את "הפריצות" האלו בחיי היום יום שלנו שיעזרו לנו להתקדם אל החופש שלנו. כנראה שבהתחלה לא נהיה מיליונרים ולא נקים את אמאזון הבאים אבל עבודה מהבית היא בהחלט יכולה להיות אחד מהצעדים הראשונים בדרך הזאת.

אם אתם לא בטוחים אם אתם מתאימים לעבודה מהבית, הסתכלו על עצמכם ובדקו אם אתם יזמים, זה יכול לעשות את כל השינוי.

Tags :
Share This :