עבודה מהבית – עולם של הזדמנויות

בשנים האחרונות התפתח שוק העבודה מהבית פלאים. התפתחות הטכנולוגיה והאינטרנט פתחו צוהר חדש לסוגי ואפשרויות עבודה שכמעט לא היו בשנים שקדמו להתפתחות זו. בשנה וחצי האחרונות, עם התפרצות נגיף הקורונה, סוג זה של עבודה מהבית תפס תאוצה מטאורית ומשרות חדשות צצו ועדיין צצות חדשות לבקרים כמו פטריות אחרי הגשם.

עבודה מהבית – מהי בעצם?

ובכן, כמו שזה נשמע, עבודה מהבית נעשית בעיקר מהבית בלי להגיע פיזית אל מקום עסק מסוים. אולם, חשוב מאד לציין שעבודה זו יכולה להתבצע מכל מקום בו יש אינטרנט זמין. ניתן לעבוד בפארק סמוך לבית, בבית קפה עם מאפה וכוס קפה ליד, באמצע חופשה בבית מלון ועוד. עבודה זו מתבצעת רובה מהמחשב, שמהווה את הבסיס שולחן עבודה עיקרי. ניתן לשלב בזה גם את הטלפון הנייד החכם, והרי יש כאן נגישות שמשחקת תפקיד מרכזי בתחום ומעניקה את החופש לעבוד מכל מקום וזמן.

עבודה מהבית – פרילנסר או שכיר?

קיימות שתי דרכים מרכזיות אותן אפשר לעשות כאשר בוחרים במסלול של עבודה מהבית, ושתי האופציות שונות אחת מהשניה. ההתלבטות היא האם להיות פרילנסר או לעבוד מהבית כשכיר, וחשוב מאד להבין את ההבדלים המהותיים בין שתי האופציות האלו. להיות פרילנסר זה בעצם להיות עצמאי. הדבר מצריך פתיחת תיק מול רשויות המס, ביטוח לאומי, מע”מ, להגיש דוחות בכל סוף שנה קלנדרית. אף אחד לא משלם את השכר הסוף החודש. פרילנסר מרוויח את לחמו ושכרו בהתאם למידת השקעתו במציאת לקוחות, שימור לקוחות קיימים, חידוש וחדשנות תמידיים וכדומה. הפרשות ותנאים סוציאליים לקרן הפנסיה מוטלים על כתפיו בלבד. לא כל אחד מתאים להיות פרילנסר. עם זאת חשוב לציין שפוטנציאל הרווח של פרילנסר גדול יותר מזה של שכיר. עבודה מהבית בתור שכיר שונה מאד במהותה. כאן תלוש המשכורת על כל מרכיביו מנוהל על ידי המעסיק, כולל הפרשות קרן פנסיה, תנאים סוציאליים מסודרים, ימי חופשה וימי מחלה, וכמובן תשלומי ביטוח לאומי. שכיר אשר עובד מהבית פטור מפתיחת תיקים מול רשויות המס. אמנם השכר הוא בהתאם, אולם הסיכונים הרבה יותר קטנים.

עבודה מהבית – עידן חדש

עם פרוץ מגפת הקורונה נדרש ריחוק חברתי על מנת להאט את התפשטות המגפה. דבר זה גרר אחריו סגירת בתי עסק רבים, ואפילו עסקים חיוניים רבים אשר נותנים שרות לאזרחים הפסיקו לקבל קהל. הדבר הצריך התנהלות שונה ומציאת פתרונות יצירתיים להמשך טיפול בדברים כמו וועדות רפואיות, שלא יכלו לסבול דיחוי. מה שהוביל להתפתחותה של התקשורת המקוונת. עסקים ומקומות עבודה רבים, עברו לעבוד מרחוק, תוך הישענות הולכת וגוברת על הטכנולוגיה והאינטרנט. תוך שימוש מתגבר במחשבים, זום, תקשורת מרחוק ועוד. דברים שעד עתה נעשו בחללי עבודה משותפים, נעשים כיום במסגרת של עבודה מהבית. בתחילה הדבר היה הכרחי, אולם עם הזמן עובדים ומעסיקים מצאו את היתרונות הרבים של שיטת עבודה זו, וגם כיום, כאשר ניתן לחזור ולעבוד בחללים משותפים הרי שרבים מעדיפים להישאר בקו זה של עבודה מרחוק.

עבודה מהבית – יתרונות

מהם היתרונות העולים משיטת עבודה מהבית?

ý חסכון בעלויות – עבודה מהבית מאפשרת חסכון בעלויות , כמו חסכון בדלק, בלאי רכב, חסכון בעלויות חניה, זמני נסיעות למקום עבודה וחזרה, חסכון בהוצאות ביגוד וצריכת אוכל מחוץ לבית.

ý קרבה לבית ולמשפחה – עובדים רבים רוצים להיות נוכחים בחיי ילדיהם כמה שיותר, ורואים חשיבות רבה בהימצאותם בבית כאשר הילדים חוזרים הביתה בצהרים מהמסגרות החינוכיות בהן הם נמצאים.

ý גמישות – בבית שעות העבודה גמישות ונוחות יותר. ניתן לקבוע מראש את זמני העבודה וההפסקות, בהתאם לסוג העבודה וללחץ הקיים.

2

עבודה מהבית – אינטרס כלכלי

בעידן של היום, עבודה מהבית זה משהו שתופס תאוצה הולכת וגוברת ואחד היתרונות העיקריים של עבודה כזאת זה היתרון הכלכלי הגדול הטמון בה. צמצום ההוצאות כאן הוא ענקי, גם למעסיק וגם לעובד. לכן, ניתן לראות יותר ויותר עסקים ומועסקים מחשבים מסלול מחדש ועוברים לשיטת עבודה זאת, אשר ללא ספק מיטיבה עם שני הצדדים.

עבודה מהבית – במה מתבטא החסכון לעובד?

עבודה מהבית מניבה חסכון אדיר בהוצאות לעובד כתוצאה מהדברים הבאים :

ü חסכון בהוצאות נסיעה. מי שעובד בבית, לא צריך להוציא כספים על תחבורה ציבורית. נחסך ממנו הצורך להגיע למשרד ברכבו הפרטי, דבר שחוסך בהוצאות דלק, בלאי הרכב, וטיפולים במוסך כתוצאה מכך.

ü חסכון בהוצאות ביגוד. בבית אפשר לעבוד בבגדים ייצוגיים פחות. ניתן לעבוד בפיג’מה כאשר לא מתחשק להחליף בגדים, ניתן לעבוד באימונית, חולצת טריקו פשוטה מעל מכנס קצר, ניתן לעבוד יחפים. כשצריך לצאת לעבודה במשרד מחוץ לבית, יש צורך במלתחה ייצוגית ומכבדת יתר, ולכן ההוצאה הכספית גדלה.

ü חסכון באקססורייז. כמעט כל בגד ייצוגי שלובשים למשרד, מצריך תכשיט, שעון, תיק מתאים וכדומה.

ü חסכון בהוצאות אוכל. כשעובדים מחוץ לבית, הפיתוי להזמין אוכל מבחוץ למשרד גדול יותר. כשעובדים כמה אנשים יחד, מספיק שאחד יציע להזמין אוכל מבחוץ, נגררים אחרי המהלך ומזמינים יחד עם כולם. כשעובדים מהבית הפיתוי קטן יותר וזאת משום שאפשר להכין אוכל מראש ליומיים שלושה. מן הסתם העלויות זולות יותר, כי הבישול הוא מהמצרכים שגם ככה נמצאים בבית.

ü חסכון בזמן. למרות שבזבוז זמן בהגעה לעבודה מחוץ לבית לא נחשב הוצאה כספית, הרי שעצם העובדה שעובדים מהבית מתאפשר יותר זמן עבודה. לכן, משתמע מכך שזמן עבודה רב יותר, יותר הכנסה גדולה יותר משתלמת יותר.

ü חסכון בהוצאות מטפלת ו/או בייביסיטר. הורים לילדים קטנים מוצאים כי כשהם עובדים מהבית נחסכות מהם הוצאות של מטפלת ובייביסיטר וזאת מכיוון שהם נכחים פיזית בבית כשהילדים חוזרים הביתה מהמסגרות שלהם בשעות הצהריים.

עבודה מהבית – במה מתבטא החסכון למעסיק?

מעבר לחסכון הכלכלי ממנו נהנה העובד כתוצאה ממעבר לעבודה בבית, ישנו חסכון כלכלי גם למעסיק. חסכון זה נובע מהעדר הוצאות בדברים הבאים :

ü עבודה מהבית חוסכת למעסיק החזר הוצאות נסיעה לעובדיו. כל עובד שעושה את עבודתו במסגרת ביתו, אינו מוציא כספים על דלק, תחבורה ציבורית וחניה, ולכן אין חובה על המעסיק לשלם על דברים שאינם בשימוש.

ü חסכון בחלל עבודה. ככל שיותר עובדים נמצאים בביתם, ומשם הם עובדים, כך חלל העבודה המשותף אותו המעסיק צריך לשכור קטן יותר, והוצאות השכירות קטנות בהתאם.

ü בהמשך לסעיף הקודם, הוצאות הארנונה, חשמל מים וכדומה קטנים בהתאם ביחס למספר העובדים שנמצאים במקום העבודה המשותף, וביחס לגודל המקום.

ü חסכון בהוצאות של כלכלה, פרודוקטים בעמדת קפה וכדומה. ככל שיש פחות עובדים בחלל המשותף, כך קניית המצרים קטנה יותר.

לסיכום

בעקבות שינויים כלכליים גלובליים, ועם התערערות הכלכלה במיוחד בעקבות נגיף הקורונה, המעבר לשיטת עבודה מהבית הוא מעבר מבורך. שינוי ארגוני זה, שהולך ותופס תאוצה הולכת וגוברת, מביא עימו משב רוח רענן שיכול לתרום רבות להתחזקות כלכלית מחודשת. העבודה נעשית כסדרה, במיוחד בתחום המשופע בתקשורת אינטרנטית, ובחלק מהמקרים אף בצורה טובה ויעילה יותר. ההוצאות מתכווצות וההכנסות נשארות כמות שהן, לעיתים הרווח אף גדול יותר. דבר אשר יכול להביא להשקעות נוספות ולהקמת עוד עסקים שאופן עבודתם הוא בעבודה מהבית. עובד שהוצאותיו קטנות יותר ביחס להכנסותיו הוא עובד רגוע יותר ופנוי יותר לעבודה יעילה יותר, המעסיק מרוויח עובד שתפוקת העבודה שלו עולה, ודבר מוביל לדבר.

Tags :
Share This :