עבודה מהבית -עבודהה בתכנות יתרונות וחסרונות כעובד מהבית

רציתי לדון היום על מקצוע התכנות ולהעיר על יתרונות וחסרונות במקצוע כעובד מהבית.

במהלך הקורונה וגם לפני הרבה מתכנתים עברו לעבוד מהבית בצורה מלאה או חלקית ורציתי לדון בכמה נקודות על הנושא.

ראשית עבודה מהבית לפי דעתי מאוד תלויה ברמת הניסיון והבשלות של המתכנת.

מתכנת ג'וניור כלומר מתחיל, בד"כ העבודה מהבית תהיה אתגר גדול בשבילו. הוא צריך ללמוד הרבה דברים לבד, יש לו בד"כ המון שאלות והמון דברים שעדיפים שילמד עם מישהו עם יותר ניסיון שהוא עובד בצמוד אליו. חלק קריטי בהתפתחות המקצועית של מתכנת היא למידת הרגלים והתנהגות וגם מתודולוגיות שמאוד חשובות להתפתחות הקריירה , כאשר חלק נרחב מדברים אלה נלמדים בד"כ ע"י עבודה עם מתכנת עתיר ניסיון לקבלת פידבקים בתדירות גבוהה ממנו.

מצד שני לעובד סניור כלומר עם ניסיון משמעותי דווקא עצם זה שיש לו זמן פנוי לעצמו שבו הוא יכול להתרכז ולהתקדם באופן יעיל במשימות שיש לו על השולחן יכול להוות גורם מאוד טוב לאיכות והתקדמות העבודה שלו.עצם זה שהוא לא מוסח או יש גורמים חיצוניים שמפריעים לו להתרכז בכתיבת הקוד או המשימות שיש לו שכידוע מצריכות בד"כ ריכוז רב.

עוד נקודה שצריך לציין לגבי עבודה מהבית זה העניין של עבודת צוות.

בד"כ אם רוב הזמן עובדים מהבית אז נוצר מצב שכל אחד מבודד לעצמו ועובד על משימות שלו. פחות יש שיתופי פעולה מקצועיים או לחילופין פחות היכרות בין אישית בין חברי הצוות שלפעמים גם במובן הלא פורמלי תורמת לפריון העבודה הכללי.

לפעמים אנשים עולים לישיבות עם מצלמה סגורה וכדומה ואז גם התקשורת דרך המסך מאוד מוגבלת. בכלל היכרות הפיזית , פנים אל פנים כנראה לפחות הכרחית בחלק מהזמן ולכן ניתן אולי לקבוע פגישה פעם בכמה זמן של חברי הצוות מחוץ למסכים. ערב גיבוש כזה או אחר לפחות פעם בחודש לא יודע אם יתן את כל המענה אבל זאת לפחות התחלה טובה.

נקודה נוספת שרציתי לציין לגבי עבודה מהבית זה בניית אמון מאוד חזק בין החברה לעובד . באופן עקרוני מי שעובד מהבית אין עליו הרבה פיקוח מה הוא עושה במירב שעות היום. זה נכון שבסופו של יום לכל אחד יש משימות שהוא צריך לעשות ולסיים אבל כמות הזמן המושקעת בכל משימה וכו לא תמיד ניתנת למדידה ופיקוח. פה נכנס לפי דעתי גורם חשוב שזה האמון ובלי אמון קשה לעבוד בכל מסגרת כלשהיא. לכן דווקא היכולת הזאת לתת אמון בעובדים מאוד חשובה לפיתוח והתקדמות החברה וגם לבריאותם הנפשית של העובדים בה.

יש לציין שזה גם מפתח בגדול יותר עצמאות ומשמעת עצמית בקרב העובדים. כל אחד שעובד מהבית אחראי על זמן יעיל ומקדם בסדר היום שלו.

עבודה מהבית – משמעת

עבודה מהבית היא פתרון נהדר להכנסה נוספת או עיקרית (תלוי מה המטרות והשאיפות שלכם), ונראה שבתקופה האחרונה, הרבה יותר קל למצוא עוד ועוד עבודות כאלה בתחומים שונים.
התחומים יכולים להיות מקצועיים שצריך בשבילהם תואר, קורס, רקע או ניסיון ועד לתחומים כללים שלא דורשים ניסיון כלל אלה רק חריצות ורצון להצליח.
עד כמה שנראה שעבודה מהבית היא התשובה לכל ישראלי שרוצה לצאת ממרוץ העכברים, להרוויח בגדול ואולי אפילו לעשות את המיליונים שלא, במרבית הפעמים זה לא המצב.
נכון, ישנם סיפורי הצלחה כאלו ואחרים שהפתיעו את כולם אבל צריך להיות מציאותיים וחשוב להבין, המשמעת היא אחד מגורמי המפתח העיקריים!

לא משנה באיזה תחום תרצו לעבוד בו מהבית, המשמעת חשובה.
אחד היתרונות בעבודה מהבית, הוא השעות הגמישות והחופשיות לעבוד בנוחיות מבלי שיהיה בוס על הראש שישגיח עליכם.
היתרון הזה עוזר לרבים לעבוד ברגוע, מעלה את הפרודקטיביות ואף גורם לעובדים לרצות לעשות עוד.

אז למה זאת יכולה להיות בעיה?
אולי מעל פני השטח, נראה שבעבודות ה"רגילות" שבהם רובנו עובדים, אנחנו אחראיים על איכות העבודה שלנו וההספק, אך ברוב הפעמים זאת סביבת העבודה עצמה, והידיעה, שאנחנו לא במקום הנח שלנו בבית ו"הבוס" צופה בנו.
אף על פי שרבים היו מעדיפים לעבוד מהבית ולא להיות תחת תנאים אלו, זהו אחד הגורמים להצלחה שלנו בעבודה והפורקטיביות.
כשעובדים מהבית, ואין את המשתנים האלו, לפעמים אנחנו יכולים להרשות לעצמנו להיות יותר חופשיים עם הטלפון במהלך העבודה, לדחות דברים לרגע האחרון ולפגוע באיכות העבודה שלנו.
פה חוזר עניין המשמעת, עבודה מהבית אפשר למצוא במקומות רבים בימים אלו, אבל המשמעת היא מה שתתן לנו את האפשרות להצליח, ובכל תחום.
באם אנחנו עובדים כמקודדים ובשפת תכנות, מעצבים גרפים, פרילנסרים ועובדי שירות לקוחות ומכירה מהבית, אנחנו נהיה צריכים את המשמעת בשביל להצליח בעבודה.
כל מה שנוגע לעצמאיים שעובדים מהבית (אם לשם אתם גם שואפים), אנחנו נהיה חייבים לעבוד חכם, קשה וטוב בשביל להצליח ונצטרך להציב לנו את הגבולות שיש בעבודות הרגילות.

Tags :
Share This :