עבודה מהבית ממש לא מתכוונת להיעלם מחיינו

עבודה מהבית "חיה ובועטת" כבר המון שנים. ביחד עם הטכנולוגיה המתקדמת, וביחד עם ההעדפות של המון בני אדם, על פי יודעי דבר בשנים הבאות מחצית מהאנשים יעבדו מהבית, היא בהחלט לא מתכוונת להיעלם ככה סתם מחיינו. על מנת להבין איך להתמודד עם השינוי של העבודה מהבית, משמעותי שבכלל תבינו אותו. מדובר במהפך אמתי – סוג יחסי עבודה אחר, היתכנויות חדשות, סטנדרטים אחרים – ובקצרה – מדובר אודות עולם שונה בתכלית מן היסוד. העבודה מהבית מובדלת במהותה מכל מרחב פיסי או זמן. כאשר הדגש בזמנים אלו מתבטא באורך זמן העבודה ובמיקום – מהבית. העבודה מהבית מחייבת ניהול שונה, כאשר בלב לבה יש אחריות ואוטונומיה עצמית לעובדים מהבית. שני אלמנטים אלו אשר מחייבים גישה מיטבית למידע ולבניית מערכת יחסים, שמושתתת על אמון ומהימנות.

עבודה מהבית חוסכת לכם נסיעות, אך לא רק…

נכון, כאשר מדברים על עבודה מהבית, הקונוטציה הראשונה שעולה בראש היא כי היתכנות זאת חוסכת בהוצאות כספיות, כמו לדוגמה – דלק ונסיעה בתחבורה ציבורית, הטבות סביבתיות וזריקת מרץ לאלמנט הבריאותי. אך האם רק בזה מתמצתים את היתרונות של העבודה מהבית? לא בהכרח. יש הרבה יתרונות לעבודה מהבית, קצרה היריעה מלהכיל את כולם, אבל נציג את מרבית לפניכם, כדלקמן –

  1. אחת מן הבעיות הכי שכיחות, שהעובדים מהבית מרבים לציין ולהעלות, היא שאין שליטה על שעות העבודה. האומנם? אנו ממש לא חושבים ככה. נתחיל ונאמר כי לא כל אחד יכול לעבוד מהבית. מי שאין לו משמעת עצמית, לכאן או לכאן, אינו יכול לעבוד מהבית. ומה כוונת האמירה "לכאן או לכאן"? ובכן, במידה ואתם טיפוסים שמוותרים לעצמכם יותר מדי, כלומר – במקום לעבוד תעדיפו לגלוש באינטרנט ולתור אחר החופשה הבאה שלכם, כנראה שעבודה מהבית איננה בשבילכם. אבל במידה ואתם בעלי משמעת עבודה טובה, מסוגלים לנתב את עצמכם לעשייה, אף שברקע יש הסחות דעת, כי אז העבודה מהבית בדיוק בשבילכם. ולכן האמירה בתחילת הפסקה מקושרת בהכרח למי ששולט על הזמן, ולא נותן "לזמן לנהל אותו".
  2. כאמור לעיל, כאשר עובדים מהבית חוסכים הרבה כסף בגין הוצאות של דלק או של תחבורה ציבורית, כמו אוטובוס או רכבת. אומנם יתכן ונראה לכם כי מדובר אודות הוצאות כספיות זניחות, אבל במצטבר, בראייה חודשית, כמו גם בראייה שנתית, מדובר על חיסכון כספי עצום ומשמעותי.
  3. באמצעות העבודה מהבית בהכרח תהיו בריאים יותר – אף נפשית ואף פיסית. נפשית משום שתורידו את רמת הלחצים שיש במשרד, של הקולקטיב. יהיה לכם זמן רב להתחבר לזן שלכם. תוכלו לעסוק בספורט, וכידוע נפש בריאה בגוף בריא. במובן הפיסי – תעבדו פחות שעות. אם תחסירו משעות הנסיעה הרבות למקום העבודה, תגלו שבפועל יצא לכם לעבוד מהבית הרבה פחות שעות.
  4. אחד הדברים שהכי מטרידים את בעלי העסק, מקורו באיחורים של העובדים. בין אם הם מאחרים באשמתם, כמו למשל – שלא התעוררו בזמן בבוקר; ובין אם הם מאחרים שלא באשמתם – פקקים או איחור משווע של התחבורה הציבורית. כך או כך, באמצעות העבודה מהבית כל תירוץ לאיחור לעבודה כבר לא קיים. העובדים מהבית יתחילו את יום עבודתם כמוסכם, אלא אם כן השעון המעורר לא יזמזם בזמן…
  5. העבודה מהבית מייצרת בטיחות רבה יותר. כולכם בוודאי יודעים, שלא משנה עד כמה נזהרים, תאונות קורות. זה יכול להיות תאונה בכביש, תאונה במקום העבודה ממשהו חד, או לחלופין מהתנגשות איש עם רעהו. כל זה לא יקרה בעבודה מהבית, כאשר עומד מול העובד רק המחשב ורק הטלפון הנייד שלו.
  6. בשל ביטול הנסיעה, בעבודה מהבית, העובדים יכולים להתחיל את יום עבודתם הרבה יותר מוקדם. כמו גם לסיים את יום עבודתם הרבה יותר מאוחר. הכול בהתאם לצרכי הארגון. ישים יותר במקרים של עבודה עם מדינות זרות, כאשר יש פערי שעות, ונדרש מענה בכל שעות היום.

25.8

מדוע הרבה בוחרים באפשרות של עבודה מהבית?

נראה על פניו, כי התחום של עבודה מהבית הולך וצובר תאוצה, מדי יום שעובר. קיים לחלוטין לחץ על מעסיקים לאפשר לעובדים לעבוד מהבית, בפרט נוכח תקופת הקורונה, ש"מככבת" כבר יותר משנה. מדובר בלחץ דו סטרי. ראשית כל, לחץ שמגיע מהמעסיקים עצמם. אותם מעסיקים אשר מחליטים לבחור בדרך של שינוי עסקי. מה אומר בחירה בניהול העסק לפי שעות יותר גמישות. ויש כמובן לחץ מהצד השני של המתרס – מהעובדים. מדובר אודות עובדים שמאסו מכל הפוליטיקה במשרד, מהנסיעות הארוכות למקום העבודה, ומהבוס "שיושב להם על הראש". ככל שיש יותר מעסיקים, אשר מאמצים לחיקם את פורמט העבודה מהבית, הזרימה שלהם, ביחד עם העובדים, תהיה חיובית יותר. היתרונות לעבודה מהבית הם רבים, בין השאר, נציין כי כשעובדים מהבית ניתן ליצור איזון נכון יותר בין התנהלות החיים הפרטיים לבין ההתנהלות בעבודה.

היתרונות של עבודה מהבית לעובד ולמעסיק

כפי שאמרנו, כאשר עסקינן אודות עבודה מהבית, שני צדי המתרס מרוויחים. הרווח הוא כה עצום, עד כי אי אפשר לתאר אותו בכמה מלים בודדות. ובכל זאת ננסה לעשות זאת עבורכם. ואלו הם תמצית הדברים –

א. כאשר מעסיקים דוגלים בשיטת העבודה מהבית, הדבר בהכרח גורם להם להפחית בשטח של המשרד. בתרגום מופשט של הדברים, נאמר כי המעסיק כבר אינו חייב לרכוש או להשכיר משרד גדול מדי, כי אם הוא יכול להסתפק בשטח משרדי מצומצם למדי.

ב. כאשר העובדים עובדים מהבית – הדבר כרוך בפחות זמני נסיעה. עובדה זאת מקלה על העובדים ועל רמת העצבים שלהם, שעשויה לגדול בשל העמידה בפקקים, למשל.

ג. העבודה מהבית טומנת בחובה יותר מוטיבציה. מכורח המציאות, העובדים מגלים כי כל האחריות לטיב העבודה מוטלת על כתפיהם בלבד. הם האחראיים הבלעדיים לייצור העבודה ולעמידה בלוח זמנים שהוגדר מלכתחילה. אחריות זאת מביאה עמה מוטיבציה מוגברת לעובדים.

ד. כאשר עובדים מהבית יש תחושה של יתר אוטונומיה. כשלעצמו, תחושה זאת חיובית בהחלט.

ה. מחקרים מעידים, כי כאשר עובדים מהבית יש יותר פרודוקטיביות מקרב העובדים. יש פה למעשה את שאלת "הביצה והתרנגולת", חוסר ההבנה מה קדם למה. אבל בעיקרון עובד מהבית חש צורך להדגיש את מהימנותו ואת פועלו, ולכן דוגל בהשקעה מרבית בעבודה, גם אם זה אומר להשקיע יותר שעות עבודה, לדוגמה.

ו. ונסיים באמירה, שאין עוררין עליה – עבודה מהבית מקדמת לחלוטין את האיזון המיטבי בין אורח חיים לבין עבודה. כאשר עובדים מהבית יש חופשיות רבה להשקיע בעצמכם. אתם בוחרים מה לעשות בהפסקה שלכם. אתם האחראיים הבלעדיים ללוח הזמנים שלכם. באפשרותכם, למשל, לבחור לעשות הפסקה כל שעה שעתיים, ולהתאמן עם המשקולות שקניתם כבר אשתקד, אבל לעולם לא הצלחתם למצוא זמן פנוי להשתמש בהן.

מדוע המדיניות של חופשת מחלה שונה בעבודה מהבית?

כאשר עובדים במקום עבודה מרוכז, ביחד עם כל עובדי המשרד, יש להתחשב בכלל. הווה אומר – במידה ויש לכם חום, או סתם שפעת, אתם מחויבים להיעדר מהעבודה, פן תדביקו את שאר עובדי החברה. אך כאשר בוחרים במסלול של עבודה מהבית, פני הדברים אחר לחלוטין. במידה ויש לכם קצת חום, התקררתם או חליתם, והמחלה אינה ממש מפילה אתכם למשכב במיטה, אתם יכולים להמשיך לעבוד כרגיל. ככלות הכול אין כל משמעות לניצול ימי מחלה, כפי שיש כאשר עובדים בעבודה מסודרת מן המשרד.

החשיבות והמיתוס של סביבת עבודה מהבית

הרבה בני אדם אינם מבינים בכלל את כל המהות של עבודה מהבית. איך בכלל אפשר לעבוד מהבית, כיצד עושים את ההפרדה הנכונה בין עבודה לבין בית? ברור מאליו, כי מי שחושב על העבודה מהבית, מיד מדמיין בראשו תמונה מנטלית של אנשים לבושי טרנינג בלוי, עם ערמות של צלחות אוכל. האומנם? ממש לא! לעבוד מהבית בצורה מושכלת, משמע יצירה של סביבת עבודה מתאימה. יצירה של מקום עבודה לכל דבר ועניין, אשר חף מכל הסחת דעת. השקעה בכל מה שמתכתב עם "המשרד הביתי", משמע – כיסא אורתופדי, מקלדת ועכבר ארגונומיים, עיצוב מקום ידידותי ומעורר השראה. שמירה על טמפרטורות נכונות, הקפדה על תאורה נכונה, אפשרות של מוזיקה נעימה ברקע, וכיוצא בזאת.

Tags :
Share This :