עבודה מהבית – מי באמת יכול לעבוד מהבית?

אנשים רבים מתמודדים עד היום עם השלכות מגפת הקורונה, אחרי שני סגרים כללים המשק הישראלי הגיע לאחד המשברים הכלכליים הגדולים ביותר, אינספור עסקים קרסו, ואנשים רבים מצאו את עצמם ביום בהיר מובטלים ומחפשים לעצמם תעסוקה, ובבת אחד דפקו על דלתות ביטוח הלאומי אלפי עובדים שהגישו בקשות לקבלת דמי אבטלה.

מצב זה גרם לברי המזל שבנינו שזכו לשמור על משרותיהם, לשמר על מקום העבודה בכל מחיר שיהיה, כך שאם הזמן מצאו את עמם עובדים רבים, עוברים לעבודה במתכונת 'עבודה מהבית'.

בהתחלה המשק הישראלי קיבל את זה בחשדנות, מה יקרה? איך זה יעבוד? האם יהיה פיקוח? אבל לאט לאט התגלה שלא רק שלא קרה שום דבר רע, אלא להיפך פריון העבודה התגבר, איכות העבודה עלתה, ועסקים רבים מצאו את עצמם עם רווחים גבוהים יותר, מה שמעורר את השאלה, האם עכשיו אחרי שהמשק הישראלי מתחיל להתאושש אט אט, יש מקום לעבודה במשרד, או שצריך לשנות את צורת העבודה במשקה הישראלי ולעבור רק למתכונת עבודה מהבית, ומי יודע, אולי העתיד של כולנו מנבא שנעבוד רק מהבית.

במאמר שלפנינו נסקור את הנתונים שעולים על פי המחקרים, מי באמת יכול לעבוד מהבית, ומי אינו יכול לעבוד מהבית.

מחקר שנערך במכון טאוב מעלה, כי על אף שבעשור האחרון שיעור העובדים שעוברים ממתכונת עבודה במשרד למתכונת עבודה מהבית נמצא בעלייה מתמדת, אך עדיין היכולת לעבוד מהבית אינה נמצאת אצל כלל מגזר העובדים, אלא רק אצל סקטורים מסוימים, כמו מנהלים, הנדסאים, טכנאים ועובדי משרד, אך אצל עובדים מקצועיים בתעשייה, בינוי, חקלאות ועובדים בלתי מקצועיים כמעט ואין שינוי, וכולם ממשיכים לעבוד מהמשרד ולא מהבית.

משמעות הדבר הוא, שנתח נכבד מכלל המשק הישראלי בדגש על העובדים בעלי הכנסה נמוכה או לעובדים הגרים באזור הפריפריה, הוא בעל פוטנציאל נמוך מאוד לעבור למתכונת עבודה מהבית.

שיעור האכלוסייה העובדת מהבית

אם נבוא למדוד את הישראל ביחס לשאר מדינות העולם, נגלה שישראל אינה ממוקמת במקום גבוה במיוחד, במדינות כמו פינלנד והולנד שם שיעור העובדים שעובדים הבית עומד על 14% בערך, מה שמעמיד אותם בקידמת הבמה, מצד שני, במדינות פחות מפותחות כמו בולגריה ורומניה שיעור העובדים שעובדים מהבית הוא פחות מאחוז אחד, ועובדים בודדים הצהירו כי יש להם את היכולת לעבור למתכונת עבודה מהבית, ואם נבדוק את הממוצע באירופה, 5.3% מכלל העובדים, עובדים מהבית.

באשר לישראל, נתוני הלמ"ס לשנת 2019 מעלים כי 4.4% בלבד מכלל העובדים במשק עובדים מהבית, מה שמעמיד אותנו נמוך ביחס לכלל המדינות המפותחות בעולם.

אמנם נתונים שהגיעו במהלך תקופה הקורונה הראו כי בזמן הסגר הראשון (מרץ 2020) שיעור העובדים שעברו למתכונת עבודה מהבית, קפץ מ-4.4% ל-21%! כמובן שענף ההייטק היה המוביל (49% מכלל העובדים מהבית היו עובדי ההייטק) אך לאחר הסרת ההגבלות, הנתונים האלה ירדו, עד שבתחילת יולי 2021 עמד שיעור העובדים מהבית על 9% בלבד.

כשבאים לנתח את הממצאים מגלים, כי הענף היחיד שאימץ לעצמו את צורת העבודה ל'עבודה מהבית' הוא ענף ההייטק, גם לאחר תום הסגרים שיעור העובדים בההייטק שעבדו מהבית היה גבוה במיוחד 27% מכלל עובדי המגזר הצהירו כי הם עובדים מהבית, נתון מעניין נוסף שעולה מהסקר ש-24% מכלל עובדי ההייטק הצהירו, כי מקום העבודה בו הם עובדים שיפר את האפשרות הטכנולוגית לעבודה מהבית, עם נגישות למערכות החברה, מה שמעלה כי העסק מתכוון להמשיך עם מתכונת עבודה זו.

Tags :
Share This :