עבודה מהבית מחייבת שינוי בהרגלים

כל הרעיון של עבודה מהבית מחייבת שמירה על איזון, דבקות בהרגלים וכמובן שינוי שלהם. עם פרוץ נגיף הקורונה, בחודש מרץ, בשנת 2020, המון בני אדם התחילו לעבוד מביתם. אף אחד לא הכין אותנו למצב החדש הזה, כל העניין של תהליכים ושל תרבות לסביבה מקוונת היה חדש למרבית המעסיקים והעובדים כאחד. אף אחד אינו יכול לשים את האצבע ולהגיד באמת מתי הכול ייגמר. לפיכך נראה כי העבודה מהבית הייתה ועודנה חלק מחיי השגרה של כולם. כאמור לעיל, המעבר לעבודה מהבית מחייב שינוי הרגלים וחיי שגרה, על מנת לצלוח את משימת העבודה מהבית. מי שהתחיל לעבוד מהבית צריך להתמודד עם סוגיות, שלכאורה נראות פשוטות, אבל הן בהחלט מהותיות. כמו למשל – באיזה זמנים לעבוד, איך מאזנים ויוצרים גבולות בין החיים האישים לבין חיי העבודה. מה קורה עם יחסי עבודה עם הקולגות, כיצד מפתחים את הקריירה בכלל, ומאיפה מביאים את כל הציוד המשרדי הנדרש? שאלות חשובות, שבהחלט דורשות מחשבה מעמיקה.

עבודה מהבית מחייבת רכישת מספר טלפון נפרד

בדיוק כפי שמומלץ לעשות הפרדה בין חשבון הבנק הפרטי לבין חשבון הבנק העסקי, כך מומלץ לעשות הפרדה בין מספר הטלפון האישי, לבין מספר הטלפון העסקי, כאשר מדובר אודות עבודה מהבית. הגדירו מראש מספר טלפון, אחד או שניים, ואותו תפרסמו לכל מי שבא עמכם במגע במסגרת העבודה מהבית. הווה אומר – ללקוחות, לספקים, לבוס, לעמיתים, וכיוצא בזאת. אתם ממש לא מוכרחים לקנות טלפון נייח ולעשות עוד קו טלפון, או לרכוש עוד טלפון נייד. פשוט תגלשו ברשת האינטרנט, ותגלו המון אפשרויות להוספת מספר טלפון בקלות ובלי הוצאות כספיות רבות מדי. כאשר תוסיפו מספר טלפון עסקי, תצליחו בהכרח לנהל איזון מרבי בין החיים האישיים שלכם לבין החיים העסקיים שלכם.

האם עבודה מהבית כרוכה בבידוד חברתי?

מאז ומתמיד, כאשר דיברו על עבודה מהבית, דיברו באותה הנשימה על בידוד וניתוק חברתי. בתי עסק, ששרויה אצלם תרבות של העבודה מהבית מנסים לספק לכם אפשרויות של חברה, התנתקות מחיים מבודדים. הם מרבים לייצר שיחות ועידה, ישיבות, מפגשים והעברת אינפורמציה באמצעים הטכנולוגיים. כמו למשל – בסקייפ, בזום, או בדואר האלקטרוני. עליכם לנסות ולהבין כמה אינטראקציה הנכם צריכים, על מנת שתוכלו לחוש שאינכם מנותקים מהאחרים. לא משנה באם אתם "חיות חברה" או שאתם טיפוסים ביישניים שלא חובבי חברה במיוחד, כך או כך כדאי שתנסו מספר חוויות אינטראקטיביות, על מנת שיחשפו אתכם חברתית, ולא תילכדו במלכודת הבידוד החברתי לשווא.

עבודה מהבית וחיוביות לצדה

השתדלו להיות חיוביים, אף במידה ובחרתם באופציה של עבודה מהבית. לא תמיד פשוט לקרוא בהודעות כתובות את הטון הנכון, לפעמים הפסימיות עשויה להשתלט עליכם. ככל שיהיה לכם מעט זמן להתרועע פנים אל מול פנים עם האחרים, יתכן שלא תבינו נכונה את המסר התמציתי שאמור להגיע אליכם, ותגיבו בשליליות ובזעם ניכרים. על מנת להימנע מתרחישים כאלו, תשתדלו להיות חיוביים יותר. לא יותר מדי ולא פחות מדי. תגובה קיצונית, לכאן או לכאן, תפגע במהימנות שלכם, כמו גם ברושם שאתם מעוניינים ליצור. הוסיפו לרוב ההודעות שלכם אימוג'י שמח, אימוג'י חיובי.

מי שנמצא במסלול של עבודה מהבית – אל לו לשפוט את עצמו בחומרה

זה ידוע כי מי שבוחר במסלול של עבודה מהבית, אמור והוא אכן ממושמע יותר. ככלות הכול, לעבודה מהבית נדרשת התמקדות אמתית על מנת לבצע את כל העבודה ממקום שאינו שגרתי. העבודה מהבית, לעתים, טומנת בחובה מומנטום של היסחפות. בשל הדרור שנמצא בפניכם, יתכן שתעבדו חמש דקות, ומיד אחר כך תגלשו באינטרנט, בחיפושים אחר ניתוח קוסמטי להצערת הפנים שלכם. זה המקום לומר לכם בריש גלי – אל לכם לשפוט את עצמכם בחומרה. אם תנברו קצת בזיכרונכם, תעלו בו תמונות, שבהן גם מי שעובד מהמשרד עושה זאת. תרשו לעצמכם להיסחף לפעמים. זה בסדר, וזה נורמלי לגמרי. עליכם להבין, עשו כל דבר על מנת לאזן את המאוויים העצמיים שלכם, ביחד עם הרצון לפרודוקטיביות שלכם.

19.8

התפוקה של עבודה מהבית על פי מחקרים

הרבה לפני שהקורונה פרצה לחיינו, העבודה מהבית היוותה חלק מהותי משגרת חייהם של רבים וטובים. כל אחד ושיקוליו, כאשר השיקול העיקרי נבע מהצורך להיפטר סוף כל סוף מנסיעות ומעמידה בפקקים חדשות לבקרים. בשל התקדמות מטאורית של הטכנולוגיה, הענן וכל מיני אפליקציות, לרבות שליחת מיילים או הודעות טקסט – כבר לא חייבים להגיע כיום פיסית למשרד, ובדיוק את כל מה שעושים בו, ניתן לעשות מהבית. רבות נכתב על הפרודוקטיביות המוגברת של עבודה מהבית. ותאמינו לנו זה מוכח. אין מדובר אודות עוד קלישאה. על פי המון מחקרים שבוצעו בתחום, נמצא כי במצבים של אסון כתוצאה מידי אנשים או טבעי, ברגע שכוח האדם מבוזר, הרבה יותר פשוט להמשיך את הפעילות העסקית, אף במידה וחלק מהעובדים אינם במקום הרגיל של העסק. עוד ממצאים מעידים כי באם הלך הרוחות בעבודה אינו מחייב יותר מדי תמיכה חברתית, או לחלופין שיתוף פעולה, כי אז ביצועי העובדים מהבית יותר טובים לעומת העובדים בבית העסק.

עבודה מהבית מחייבת תיאום ציפיות

עליכם להבין, כי עבודה מהבית מחייבת תיאום ציפיות מבעוד מועד. האם אתם חייבים לעבוד דווקא פיסית מהבית שלכם, או שלמעשה אתם יכולים לעבוד מכל בית קפה שכונתי, והעיקר שיש בו חיבור לווי פיי. האם המעסיק דורש מכם לעבוד שמונה שעות מדי יום, ובשעות קבועות, כמו לדוגמה – מתשע בבוקר ועד חמש אחר הצהריים, או שהמעסיק מאפשר לכם גמישות בשעות העבודה. ולמה התכוון המשורר בדבריו? ובכן, במידה והוסכם כי תעבדו שמונה שעות ביום, אין הכרח שתתחילו לעבוד דווקא בשעה תשע בבוקר ותסיימו בחמש אחר הצהריים, כי אם תוכלו לחלק את שמונה השעות כאוות נפשכם. תוכלו להתחיל לעבוד בשתיים עשרה בצהריים, ולסיים את יום העבודה בשמונה בערב, וכולי. על מנת לתאם ציפיות, בינכם לבין המעסיק, יש משמעות לכך שהמעסיק יורה לכם מלכתחילה מה הם כללי היסוד לעבודה, תוך כדי ווידוא שיש באמתחתכם את הציוד המתאים לעבודה. לרבות – קודים והוראות להתחברות מרחוק. מחשב נייד או מחשב נייח. טלפון קווי. אינטרנט מהיר. גישה לרשת. וכיוצא בזאת.

האם עבודה מהבית בתור מזכיר/ה ישימה?

מה יותר נהדר מאשר עבודה מהבית בתור מזכיר/ה אישי/ת וירטואלי/ת? באם מעסיק רוצה לשכור את השירותים של מזכיר/ה מסורתיות, עליו להיות מודע להשלכות של ההוצאות הכלכליות. משמע – תשלום על שעות נוספות, תשלומי מסים, כמו למשל – ביטוח לאומי, פנסיה לאחר שלושה או שישה חודשים, בריאות, ימי מחלה, ימי חופשה ותשלום פיצויים בגין פיטורין. כל זה נחסך ממנו כאשר מעסיקים את הפקיד/ה כנגד חשבונית / קבלה מהעובד/ת. זאת ועוד, באם מדובר בעסק קטן, יתכן שלא תזדקקו לשירותי מזכירות במשרה מלאה. מזכירים וירטואליים, שעובדים מהבית, יכולים לתקשר עם המעסיק בכל מיני דרכים, תודות להתפתחות הטכנולוגיה. העבודה שלהם יכולה לכלול המון משימות, שיקלו על עבודת המעסיקים, כמו למשל – הזנה של נתונים. שליחת ומענה על מיילים. ניהול חשבונות. יצירת / הקלדת מסמכים. התעסקות במדיות החברתיות. יצירת קשר עם לקוחות קיימים ועם לקוחות פוטנציאליים. קביעת פגישות. וכיוצא בזאת. כל מה שנדרש מכם, כדי לעבוד מהבית בתור מזכיר/ה הוא ניסיון בניהול משרד וכישורי תקשורת מיטביים.

עבודה מהבית עשויה לשאוב אתכם להיות וורקהוליים

בני אדם בוחרים בנתיב של עבודה מהבית מהסיבות של גמישות ושל אפקטיביות. ובל נשכח את הסיבות של זמני עבודה יותר קצרים, בלי הסחות דעת, שמאפיינות מקום עבודה סטנדרטי, הומה אדם. אך לעתים גמישות איננה בהכרח דבר חיובי. לא תמיד, בכל אופן. כאשר מקום העבודה שלכם זמין בכל רגע נתון, קורא וקורץ לכם לפקוד אותו, וכאשר הדד ליין של הגשת המסמכים צפוף מדי, אין זה קל "לסגור את הבסטה", ולצאת מן המשחק לחלוטין. לפיכך, המון עובדים מהבית מוצאים את עצמם נשאבים לסחרחרה של עבודה מסביב לשעון, גם בשעות הקטנות של הלילה, וגם בשישי שבת, שנחשבים לימי מנוחה. אין זה בריא ואין זה מומלץ. היזהרו מלהפוך ולוורקהולים. הגדירו מראש את שעות העבודה שלכם, ותנסו שלא לסטות מהן. יהיה הלחץ בעבודה אשר יהיה.

Tags :
Share This :