עבודה מהבית מחייבת יצירת שגרה

החיבור של עולם העבודה, ברוח הקדמה, בהכרח כולל עבודה מהבית, אשר מהווה כחלק אינטגרלי מהסדרי עבודה נוחים וגמישים. זה אולי ההסדר היחיד שחיובי גם למעסיק וגם לעובד. העבודה מהבית נודעת מימים ימימה, היא קיבלה תאוצה מפרוץ הקורונה, אך היא הייתה קיימת אף לפניה, ותמשיך אף לאחריה. הספקנים סברו כי העבודה מהבית תסב נזק לתפעול השוטף של הארגון, אך המציאות הוכיחה כי פני הדברים שונים לחלוטין. העבודה מהבית הינה למעשה שבירה של כל פרדיגמה, וחלק רציני בהתעוררות של המחר החדש בכל הקשור לעבודה מהבית.

עבודה מהבית דורשת הקפדה על שעות עבודה קבועות

זה שעובדים מהבית ממש לא אומר לקום כל יום בצהריים, לעבוד שעה שעתיים, ובזאת מסתיים היום. עבודה מהבית בהכרח מחייבת הקפדה על עבודה בשעות קבועות. יצירת תעדוף של שעות נורמטיביות לעבודה, ושמירה על אורח חיים קבוע, בלי שעות עבודה מועטות מדי, או שעות עבודה קיצוניות מדי. עליכם לקבוע שעות עבודה קבועות, ולהשתדל לדבוק בהן בחיי העבודה היום יומיים. הקפידו על כללי ברזל ברורים מראש – תחילת יום העבודה, שעות ההפסקות ושעות סיום העבודה. באם תעשו זאת, תשמרו על איזון וודאי בין החיים שלכם לבין העבודה. ברור מאליו כי עבודה מהבית מאפשרת גמישות מרובה. תלוי כמובן באופי העבודה. לעתים העבודה תדרוש מכם לעבוד יותר שעות, או לחלופין להתחיל את יום העבודה עם "הנץ החמה". במידה והתחלתם עם שחר לעבוד, תשתדלו לסיים את העבודה בשעה מוקדמת יותר מאשר אתם רגילים. על מנת לשלוט על זמני התחלה וסיום יום העבודה, כדאי שתורידו אפליקציה של מעקב אחרי הזמן. באמצעותה תוכלו לבחון באם הנכם עומדים בלוח הזמנים, אותו התוויתם מבעוד מועד.

האם צריך להגדיר זמני הפסקות קבועים בעבודה מהבית?

ראשית כל, חייבים להגדיר זמני הפסקות קבועים מלכתחילה, כאשר עובדים מהבית. אסור לוותר על ארוחת בוקר או ארוחת צהריים מזינה, כמו גם על הפסקות ואתנחתות בין לבין. גם כאן תוכלו להסתייע בכל מיני אפליקציות, שניתן באמצעותן להגדיר נכונה לוח זמנים, שיתעדף את הזמן שלכם, וישים חוצץ בין עבודה לבין הפסקה. אתם יכולים להגדיר באפליקציה הפסקות של רבע שעה עד עשרים דקות מדי שעתיים שלוש, והפסקה לארוחות ארוכה יותר. למי מבינכם שאינו חובב אפליקציות, אתם יכולים לכוון התראה בנייד שלכם.

עבודה מהבית איננה מבטלת לקיחת ימי מחלה או ימי חופשה

זה שאתם עובדים מהבית, לא אומר שאתם לא זכאים לקבלת ימי מחלה. בעצם, הדבר תלוי בהסכם העבודה שלכם. במידה ואתם עובדים כפרילאנסרים, כאשר לא מתקיימים יחסי עובד מעביד, כי אז אינכם זכאים לימי מחלה, כלומר לתשלום עליהם. במקרים כאלו, הנטייה לוותר על ימי מחלה ולהמשיך לעבוד, למרות שלא מרגישים טוב. אבל זאת טעות ביסודה. כאשר לא חשים בטוב, אתם פשוט פוגעים בפרודוקטיביות ובמצב הבריאותי שלכם, ויכולים להחמיר מחלה, שלכאורה פשוטה, לסיבוך מיותר. אך במידה ויש בינכם יחסי עובד מעביד, תקשיבו לגוף שלכם. במידה וחליתם, הודיעו על ימי מחלה. במידה ולא תנצלו את ימי המחלה שלכם, משמעות הדברים ממש להשליך כסף לפח.

בקונסטלציה של עבודה מהבית צריך ליצור את השגרה

לא פשוט להחליט על שגרה, כאשר עובדים בקונסטלציה של עבודה מהבית. שגרה נכונה תורה לכם באיזו שעה אתם מתחילים לעבוד, ובאיזה שעה אתם מסיימים לעבוד. כדאי שתנקטו בפעולות קבועות, כדי להשריש את שגרת העבודה. הכינו לכם מדי בוקר, באותה השעה, כוס קפה מהביל, עם כמה עוגיות טעימות לידו. עבדו במשך שעתיים, והפסיקו לשם הכנת ארוחת הבוקר, ואכילתה כמובן. כך תמשיכו עד לארוחת הצהריים, וחזרו על אותן הפעולות. במידה והכנת הארוחות מטרידה אתכם, מבחינת הזמן הרב שהיא לוקחת – הכינו את הארוחות בלילה שקודם ליום העבודה.

Tags :
Share This :