עבודה מהבית מחייבת בדידות?

לא כולם נולדו "אנשי הייטק", או מקצועניים בטכנולוגיה. כיום, מרבית בתי העסק, אשר מעסיקים עובדים מהבית, דורשים מומחים בכל האמצעים הטכנולוגיים החדשים, כישנים. כמו למשל – זום, התכתבות במייל או בוואצאפ, סקייפ, ומנעד רב של אמצעי טכנולוגיה. רגע לפני שאתם בוחרים במסלול של עבודה מהבית, ובמידה שאתם לא "שוחים" בטכנולוגיה המודרנית, כדאי שתיקחו קורס מזורז, ותתכתבו בהצלחה עם הדרישות המינימליות של השוק. ישנם מקומות עבודה מהבית שילכו לקראתכם, בעודם מבטיחים להעביר לכם קורס מזורז בתוכנות שהם מבקשים להשתמש בהן. אבל לא כולן כה "יפי נפש", וסביר להניח שהאחריות ללמידה מוטלת על כתפיכם.
 
מדוע בקונספט של עבודה מהבית חשוב לשמור על קשר רציף?
מכיוון שבניגוד לעבודה קונבנציונלית, שבה נפגשים על בסיס יום יומי עם צוות העובדים, כאשר עובדים מהבית הפגישות לרוב מקוונות. ואולי נפגשים לראיון ראשוני ולהרמת כוסית פעם או פעמיים בשנה. יש משמעות לשמירה על קשר רציף, על מנת שהעבודה תתנהל על הצד הטוב ביותר. קשר רציף בכל ההיבט של עבודה מהבית, מתנהל על פי רוב עם פגישות וירטואליות, ורצוי שתלמדו, ושתלמדו את העובדים שלכם, איך מנהלים פגישות קצרות ואפקטיביות במרחב הווירטואלי. בכל תחום וענף יש גישות לתקשורת ולפגישות וירטואליות שונות. הדברים מתנהלים על פי ההעדפות והלך הרוח של העבודה, באופן אינדיבידואלי. על העובד מהבית מוטלת האחריות לקיים תקשורת במיטבה עם המעסיק, כמו גם עם שאר חברי הצוות – שביחד כולם שותפים לעשייה ולבניית מרחב עבודה חיובי יותר.
האם עבודה מהבית תהפוך אתכם לבודדים?
היתרון של עבודה מהמשרד הוא ההתרועעות החברתית של איש עם רעהו. עובד עם הקולגה שלו. אותו היתרון הופך ממש לחיסרון כאשר מדובר אודות עבודה מהבית. קיום שיחות שאינן פורמליות, בעת פגישה במטבח או בפינת הקפה של המשרד, באופן מטפורי, כמו גם באופן מילולי, קשה מאוד לשכפל כאשר כל המפגשים נעשים בצורה וירטואלית. פה נכנס המקום של המעסיק לפעולה. לעבוד מהבית אין משמעותי לגזור על העובדים בידוד חברתי. מעסיק טוב ידאג לנקוט בצעדים כאלו ואחרים, על מנת לסייע לעובדיו לתקשר ולהתחבר אחד לשני באופן החיובי ביותר. אפשר לנהל תקשורת גם מבלי להיפגש, באמצעות כל האמצעים הטכנולוגיים שקיימים כיום. אותם אמצעים, באם ינוהלו באופן נכון, יעזרו לעובדים שלכם להחליף טיפים ורעיונות איש עם רעהו, לתחזק ולשמר מערכות יחסים, להירגע ולתת לעובדים מוצא לדרכים נוספות.
גם בבחירת עבודה מהבית יש להישמע לכללי הנימוס האלמנטריים
בתור היותנו חלק מחברה תרבותית, יש קודים של התנהגות מוסכמת, שיש לכבד אותם, בכל מחיר. אין זה משנה באם עסקינן אודות עבודה קונבנציונלית, או באם עסקינן אודות עבודה מהבית. יש להורות לעובדים, כמו גם לעצמכם, לשמור ולהתאים באופן ראוי את כללי הנימוס האלמנטריים אחד כלפי השני. שאם לא כן, כל מפגש וירטואלי שתערכו יהפוך "לאסון מהלך". מעבר לכללי הנימוס, המחויבים, עליכם לוודא מבעוד מועד שהציוד הטכנולוגי תקין, ושלא יהיו שיבושים בתקשורת ובהתנהלות היום יומית. וכיצד תעשו זאת בדיוק? ובכן, תוודאו מראש שכל המיקרופונים יהיו מושתקים, אצל מי שאינו מדבר בשיחה. הגדירו שעת התחלה מסוימת, והיצמדו אליה. בלי הנחות. כולם נכנסים לשיחה בשעה היעודה. כמו כן, אל תסכימו שבמפגשים הווירטואליים העובדים שלכם מהבית ילבשו את הפיג'מה שלהם. שיכבדו את עצמם בעיקר, וגם אתכם ואת שאר חברי צוות העבודה. אין זה אומר שעליכם להתלבש לקראת המפגש בזום בחליפת טוקסידו עם עניבה, אבל לפחות בלבוש הולם, לא פוגעני ומכבד.

יצירת חלל עבודה מהבית
 
בוודאי שמעתם, באם אתם עובדים מהבית, המון טיפים להתנהלות נכונה. יצירת מרחב עבודה מתאים, היצמדות לשעות עבודה מוגדרות מראש, ומה לא? אבל עם יד על הלב, כולנו חיים בעידן של תרבות דיגיטלית שממוקדת בעבודה ובעשייה, בכל זמן נתון. לעתים נדרש להשקיע יותר מחשבה, כאשר דנים על עבודה מהבית, ביצירת חלל עבודה יעיל. שיהווה הפרדה מוחלטת מחיי היום יום בבית שלכם. אף במידה והדבר כרוך בשיפוצים קלים, כגון – בניית קירות גבס לשם הפרדה, רכישת מחשב וכיסא גיימלינג, השקעה באינטרנט מהיר יותר, וכיוצא בזאת. תאמינו לנו, ההשקעה בהחלט תחזיר את עצמה.
 
עבודה מהבית בצל הטכנולוגיה המתפתחת
יש תוכנות, שניתן לרכוש כיום, שמתעדות את כל מה שמתרחש ושהתרחש במקום העבודה שלכם. קרי – ישיבות צוות, הרמות כוסית בחגים, פגישות או ישיבות, וכיוצא בזה, שמתעדפות את כל מה שחל לכיוון שונה לגמרי. עליכם, כמנהלים, ראשית כל, לוודא כי כל עובדי החברה, הן מהמשרד והן מהבית, יהיו וירגישו כי הם שווים זה לזה. וזה לא הכול. עבודה מהבית מחייבת נקיטת פעולות מסוימות, כאשר בוחרים בכלים דיגיטליים, ולעיל נציג כמה מהם – כאשר משתמשים בכלים דיגיטליים, עבור עבודה בשוטף, יש לוודא שהם למעשה יפתרו לכם את הבעיות, ולא, חלילה, ייצרו לכם יותר עבודה. לפעמים ניווכח כי בוסים בוחרים לנהל פרויקט, כזה או אחר, בהתבסס על התובנות ועל האינפורמציה שהם יכולים לספק לעובדים, כאשר הם אינם מתייחסים, כלל וכלל, לכמות המאמצים והזמן שנדרשים מבחינת העובדים לעשות שימוש בכלים הללו מדי יום. ומדוע זה "רע לכוחותינו"? ובכן, העבודה עשויה להתנהל מחוץ לכלים הנדרשים, ואז יתווסף עוד מידע לכלי מסוים, על מנת לענות על ההיבט של המעסיקים בנראות. ואם עדיין לא ירדתם לסוף דעתנו, נסביר – כל זה מייצר עומס עבודה נוראי, ללא כל הספקה של ערך כל שהוא למי מבין העובדים מהבית, למעט הבוסים. וכמובן שמדובר על מצב שרחוק מלהיות מושלם.
יש כיום פלטפורמות של תוכנה, שנועדו לנהל ולארגן את העובדים מהבית, שמשקללות גם את הצרכים שלכם, והן את שקלול האנרגיות והזמן שצריך להשקיע, על מנת להגיע לתפוקה הרצויה. אבל לא בטוח שכל מי שעובד מהבית, תחת העסק שלכם, באמת יחוש שכלים כאלו אפקטיביים עבורם. יתכן ויהיו עובדים שיחושו שחוץ ממעמסה, הדבר לא משרת אותם, והוא אינו, באופן מובהק מסייע לזרימת העבודה שלהם הטבעית.
האם עבודה מהבית אכן מייצרת צוותי עבודה אפקטיביים?
אחת השאלות, שחוזרות ונשנות, מקורה האם אפשר לומר בפה מלא, כי מי שעובד מהבית עשוי להיות אפקטיבי כמו מי שעובד באופן הרגיל? המענה לשאלה זאת, באופן מוחלט, הוא חיובי ביותר. מי שבוחר בנתיב של עבודה מהבית, עשוי להיות אפקטיבי, ובמקרים מסוימים אף יותר אפקטיבי מן העובד במשרד. זאת בתנאי שהכול נעשה ומתנהל "לפי הספר". חשוב להבהיר עמדות ודרישות למן ההתחלה. ועד כמה שזה קשה, בשל המרחק, לשמור על אפיק תקשורת פתוח. להגיד ביקורת בונה בטון הנכון, ובעיקר בזמן הנכון. להקפיד שכל חברי העסק יכירו זה את זה, ויעבדו ביחד, אומנם מרחוק, מתוך שיתוף פעולה ומתוך סיעור מוחות. שמירה על כללים אלו, ועוד רבים אחרים, בהכרח תעיד על יצירת עובדים מהבית אפקטיביים, ברוב המקרים, כאמור לעיל, יותר מצוותי המשרד הרגילים.
באמצעות עבודה מהבית ניתן לנהל שליטה בתקשורת אסינכרונית
הידעתם כי בעזרת עבודה מהבית ניתן לנהל שליטה בתקשורת אסינכרונית? לכל אלו מבנכם שתוהים מה זה בכלל אומר, נשמח להסביר. מדובר אודות תקשורת אשר לא נשלחת ומתקבלת בד בבד. זאת תקשורת שבה שולחים למעשה הודעה בעזרת מייל למשל, כאשר לא מצפים מהצד האחר לקבל את ההודעה לאלתר, או לחלופין להגיב להודעה מיד. מה שהכי חשוב בהיבט זה, בא לידי ביטוי בכך שיש לוודא שכל העובדים מהבית חשים בנוח עמה, על מנת שאפשר יהיה למקסם את הפרודוקטיביות של העובדים. מעבר לכך, תקשורת אסינכרונית מונעת מבני האדם להתיישב על יד השולחן של העבודה במשך כל יום העבודה, באם פלוני אלמוני יהיה מעוניין לנהל שיח. כמו כן, מתקיים רישום בכתב של כל התכתבויות העובדים והמנהלים. יש לאפשר לעובדים מספיק זמן לחשוב על פתרון ולהגיב בהתאם. וכיוצא בכך.

Tags :
Share This :