עבודה מהבית מה זה?

עבודה מהבית לילדים שהם מתחת לגיל 18 ובכל זאת רוצים לעבוד ולהתפרנס בין אם הם צריכים וחייבים לעשות את זה כדי לעזור בפרנסת הבית משום שלהורים שלהם קשה לפרנס אותם ובין לילדים שרוצים להיות סוג של עצמיים וכן לצאת לעבוד ולהרוויח כסף בעצמם ולא להיות תלויים במובן מסוים בהורים שלהם בעניין הכספי.

ילדים שחייבים לעבוד כדי לעזור לפרנס עבודה מהבית לבין סתם ילדים שרוצים לעבוד יכולה להיות הפתרון המושלם משום שהם לא צריכים לצאת החוצה ולהסתובב והמעסיק יכול להסתכל עליך על עצם באיכות העבודה שלך ועל הביצועים שלך ולא משנה בן כמה אתה, וכן הרבה מקומות שרואים שם מישהו צעיר זה יכול להוריד מהרמה של אותו המקום בעיניי האנשים ברגע שהעבודה מהבית ולא נחשפים פנים מול פנים עם הלקוחות {לא משנה באיזו עבודה שתהיה} העבודה יכולה להיות יעילה מאוד ואנשים לא ישפטו ואולי לא יעריכו את העבודה הנעשית על ידי מישהו צעיר. זה יכול גם להיות יתרון למעסיקים משום שנערים כאלה שיוצאים לכל סוג עבודה שהיא יש בהם הרבה מוטיבציה ורצון ללמוד ולעבוד והם עדיין אינם שחוקים משגרת העבודה מה שיכול להיות אצל הרבה אנשים מבוגרים לאחר הרבה שנים , וכשהם עובדים הנערים הצעירים הם עובדים ביעילות במרץ ורצון לעשות עוד במיוחד שהמעסיקים שלהם מתגמלים אותם על עוד עבודה, כמו כן הנערים שעובדים יכולים ממש להיות מסורים לעבודה משום שאין להם דברים על הראש טרדות היום יום שיש לאנשים מבוגרים בענייני כספים משפחה ועוד.

עוד יתרון שיש לעבודה מהבית לנערים משום שחלקם עדיין בבית ספר והשעות שלהם לזמני עבודה לא ממש גמישות הם יכולים לעבוד בעבודה שלא דורשת שעות ספציפיות והם יכולים להיות גמישים ממש בזמן העבודה בשעות הפנויות שלהם הם עובדים ועושים דברים משמעותיים ולא סתם מבזבזים את זמנם בכל מיני דברים, עידוד ההורים בסוג עבודה כזה של עבודה מהבית יכול להיות העצמה גדולה מאוד עבור הילדים שלהם גם אם הם לא צריכים ממש את הכסף וההורים שלהם כן יכולים לעזור להם, עצם העובדה שהם עצמאיים דואגים לעצמם ואחראים להם על הלוז עבודה והם יודעים שיש משימות ועמידה בזמנים וכסף שהם מרוויחים ביושר וניהול נכון של כספים יכול לתת חשיבות עצומה למהלך כזה ולתת לנערים הרגשה אמיתית שהם אנשים גדולים יכולים להתנהל לבד ולא צריכים עזרה במובן בוגר ואחראי וזה מקדם אותם ממש לעבר החיים שיבואו אליהם אחר כך, נערים שלא יכולים לצאת ולעבוד מכל סיבה שהיא אבל חייבים ללכת ולפרנס לעזור בעבודת הבית עבודה מהבית יכולה לתת להם השלמת הכנסה טובה ועזרה גדולה ולאפשר להם להתמודד לצאת מהקושי הכלכלי שהמשפחה נקלעה אליו ולהוריד מההורים עומס.

כשהייתי קטנה היתה לי חברה שאמא שלה עבדה מהבית. כשהייתי באה אליה אחרי הלימודים אמא שלה תמיד היתה בבית, בנעלי בית, מול המחשב. היא היתה נראית לי אמא מגניבה ומושלמת. גם יודעת להתעסק עם מחשב, מתקתקת במקשים במהירות, וגם תמיד זמינה לילדים ונראית כל כך רכה וביתית.

בשנים האחרונות כמות העובדים מהבית גדלה, ומאז משבר הקורונה תופעת העבודה מהבית גדלה במהירות עצומה. העבודה מהבית הינה דרך להרוויח כסף ולממש כישורים אישיים, ובו זמנית להיות הרבה בבית- כלומר באזור הנוחות. המציאות הזו של עבודה מהבית מייצרת מצב בו אדם יכול להישאר בפיג'מה במיטה כל היום מצד אחד, ולהגיע להישגים מדהימים בתחום עבודתו מן הצד השני. נוצר מצב של ביטוי אישי והגשמת יכולות בעולם החיצוני, לצד הישארות פיזית בתוך החממה האישית של האדם.

נשאלת השאלה, האם מצב זה הוא בריא? אולי למעשה, מצב זה הוא מצב של ניתוק? מצב בו הגוף נמצא במקום מסויים, והנפש והתודעה במצב אחר לגמרי- זוהי ההגדרה הקלאסית של ניתוק. אך מן הצד השני, אולי מצב זה הוא דווקא חיבור? אולי העשייה בעולם החיצוני, כשהיא נעשית מתוך מצב של ביתיות ופשטות, ואפילו אינטימיות של אדם בינו לבינו, אולי דווקא מצב כזה מאפשר חיבור עמוק יותר לעשייה ולביטוי האישי בעולם הגדול?

כשאדם עובד מהבית הוא נמצא קרוב אל עצמו, בתוך ביתו, ללא איפור או בגדים מחוייטים, בלי צורך להרשים אף אחד בניראות ובהתנהגות שלו. לכאורה מצב זה מאפשר לאנשים לעבוד וליצור מתוך חיבור עמוק לאני הפנימי שלהם. מן הצד השני, אולי המצב של עשייה בעולם הגדול והצלחה בעבודה מהבית, מייצרת דיסוננס וחוויה של ניתוק בין המצב הפיזי של אדם בודד בביתו לבין הניראות וקבלת ההכרה בעולם הגדול, כשלמעשה העולם הגדול לא רואה אותו בגופו אלא רק את פרי יצירתו?

אם כך, איך נדע האם עבודה מהבית היא חיובית ותורמת לחיבור עצמי או שלילית ומייצרת ניתוק פנימי? בעיניי, הדרך לבחינת הדברים היא שאילת השאלה האם אדם מאושר וכמה הוא חיוני. הישארות בבית במשך רוב שעות היממה עשויה להיות משמחת עבור אנשים מסויימים, ומדכאת עבור אנשים אחרים. יש אנשים שזקוקים להרבה שעות ביממה של להיות לבד עם עצמם כדי להיות במיטבם, ולעומתם יש אנשים שזקוקים לכמה שיותר תקשורת פיזית עם אנשים ועם העולם כדי להרגיש במיטבם.

Tags :
Share This :