עבודה מהבית – מהי הגדרת העובד מהבית, שכיר או עצמאי?

אין ספק שמגפת הקורונה שינתה את כל מה שהיכרנו, כל התנהלות המשק שהייתה עד הקורונה, נעצרה ונעלמה, וכנראה שהיא גם לא תחזור לעצמה בוודאי לא בתקופה הקרובה.
אחד השינויים הדרמטיים שקרו היא שינוי מתכונת העבודה, אם בעבר עיקר העבודה היתה ממשרדים, הרי שכיום עיקר העבודה השתנתה ל'עבודה מהבית', וכמעט כל אחד מודה על היוזמה המבורכת הזאת, עד שהוא תמה, מדוע צריך מגפת קורונה לעשות את השינוי הזה, למה אף אחד אחר לא חשב על השינוי המבורך הזה?
אין ספק שמבחינת העובד, מדובר בשיפור תנאי העבודה, במקום לקום בבוקר מוקדם, להתארגן, להיטלטל בתחבורה הציבורית או בפקקים האדירים של מדינת ישראל, אחרי זה לרוץ למצוא מקום חנייה, ואז להגיע עם הנשמה ביד ולהתחיל לעבוד, קמים מהמיטה, לוגמים בנחת את כוס הקפה, מוצאים זמן ארוך לסדר את הילדים ולשלוח אותם למוסדות הלימוד, ואז מתחילים לעבוד בצורה נעימה ונוחה, מה יותר טוב מזה?
אך מצב זה גרם להמון עובדים לנסות להבין מה הגדרתם המשפטית, האם הם נחשבים לעצמאים או לשכירים, ישנם עובדים שקיבלו בקשה מהמעסיק להפוך לפרינסלרים, מה המשמעות של זה?
במאמר שלפנינו נעמוד על כל הנקודות האלה, מהי ההגדרה המשפטית של מי שעובד מהבית, מתי הוא נחשב לשכיר ומתי לעצמאי.
יחסי עובד ומעביד
עצם עבודה מהבית מעלה שאלה בסיסית, האם מדובר כאן ביחסי "עובד" ('שכיר') ו"מעביד", מה שמעניק כמובן לעבוד זכויות בסיסות רבות מכל משפט העבודה, או שמדובר כאן ביחסי "לקוח" ('עצמאי') ו"ספק", מה שלא מעניק להם זכויות מכח משפט העבודה, אלא נחשבים הם כעצמאים עם כל המשתמע מכך (אין פיצויי פיטורין, אין חופשת מחלה, דמי הבראה וכו').
נידון זה הגיע לא אחת לבית הדין לעבודה, מה שיצר ברבות השנים קביעה רבת משמעות שאומרת, כי העובדה שההסכם בין הצדדים, מכנה את העובד 'שכיר' או 'עצמאי' אינה מחייבת, אלא טיב היחסים ביניהם נקבע אך ורק על פי מבחן המהותי בלבד, ולא אחת בית הדין לעבודה קבע, כי הגם שבחוזה העסקה נכתב במפורש כי מערכת היחסים ביניהם תהיה על בסיס 'עצמאי', אעפ"כ מעמד העובד יהיה כ'שכיר' מן המנין, ויהא זכאי לכל הזכויות הסוציאליות המגיעות לו על פי דין.
לאור האמור נמצא, כי לא די בחוזה בלבד לקבוע מה תהיה הגדרת העובד, אלא יש לבדוק את טיב מערכת היחסים ביניהם והיא זאת שתקבע מה תהיה מעמד העובד, האם הוא יוגדר כעצמאי או כשכיר.
הקריטריון לבדוק את מערכת היחסים נקבע על פי ה'מבחן המעורב' דבר שמלב בתוכו מספר מבחנים משניים, כשהמבחן העיקרי ביניהם הוא 'מבחן ההשתלבות'
'מבחן ההשתלבות' כולל בתוכו היבט חיובי והיבט שלילי:
ההיבט החיובי – מהי מידת השתלבות העובד במערך הארגוני של מקום העבודה, והאם הפעולה שמבצע העובד מהווה חלק אינטגרלי מפעילות העסק.
ההיבט השלילי – האם העובד עוסק בו זמנית בעבודות נוספות, האם הוא בעל עסק משלו, מה שמעניק סיבה להגדרתו כעצמאי ולא כשכיר, או שהוא שותף אינטגרלי ממערך העסק הכולל ונושא בעלויות העסק לרווח או להפסד, מה שמעניק סיה רחבה יותר להגדרתו כ'שכיר'.
בנוסף לזה יש לבחון מספר פרמטרים נוספים, כגון 'מבחן הקשר האישי' – האם חובת העובד לבצע את העבודה באופן האישי או שהוא רשאי לשלוח אדם אחר שיעבוד במקומו, וכן מבחן 'מסגרת שעות העבודה' – האם העובד חופשי לקביעת שעות העבודה, או שהוא כפוף לשעות עבודה קבועות.
נגזר מזה, שבמידה והמעסיק שולח את העובד לעבודה מהבית ליום או יומיים בשבוע, הרי שהגדרת העובד הינה כ'שכיר' ולא כ'עצמאי'.

האם בשביל לעבוד מהבית צריך תואר או ניסיון?

כיום אנחנו לא מפסיקים לראות מודעות ופרסומות שמנסות לשכנע אותנו להתחיל לעבוד מהבית ושזה יביא אותנו לרווחים ויוציא אותנו מהלחץ והמירוץ לעבודה ואך נמנע את הטרחה של לרוץ לעבודה ועוד מאות הבטחות 

אבל מצד שני יש את האלה שאומרים שעבודה מהבית לא רווחית בכלל וזה עלול להביא רק לבדידות מהחברה ולהרגלים רעים ובשביל לעבוד מהבית ולעשות רווחים אז צריך לעבוד בעבודה נחשבת בהייטק ובשביל זה צריך שנים של ניסיון ותואר אקדמי כנראה.

Tags :
Share This :