עבודה מהבית- מאמר 1

בעקבות מחלת הקורונה אנשים רבים מצאו את עצמם נהנים ומסופקים מעבודה מהבית. הסגרים השונים שנכפו על העובדים בתחומים שונים במשק הישראלי, גרמו להם לחפש אלטרנטיבות אחרות כדי למלא את יעדי העבודה שלהם, והם מצאו את האלטרנטיבה המוצלחת ביותר: עבודה מהבית.
המעלות בעבודה מהבית הינן רבות, ונציין אחדות מהן:

  1. חיסכון של זמן יקר בהגעה לעבודה. עובדים המשתמשים בשירות התחבורה הציבורית, נאלצים לבזבז זמן רב בהמתנה לאוטובוס, ובנסיעה בערים הפקוקות, בהמתנה מייגעת לנוסעים העולים לאיטם, ומתיישבים בניחותא. כל זה גוזל זמן יקר מעובד הממהר לעבודתו. הוא יכול לבלות בדרכים כעשרים דקות ולעיתים כאשר ישנה תאונה או אירוע חריג, משך זמן ההגעה למקום העבודה עלול להתארך כשעה, וחבל.
  2. העובד מרגיש נינוח בביתו הוא בוחר את השעות הפוריות עבורו לעבודה, בהן הוא מעונין לעבוד. השעות אינן חיבות להיות רצופות, הוא יכול לבחור לעצמו שעה עבור מנוחת צהרים, הוא יכול לאכול את ארוחותיו במתינות וברוגע, מבלי שיכפו עליו לסיים במהירות. הוא ה"בוס" של עצמו ואינו נתון מתחת מרותו של מנהל קשוח, שלא תמיד הוא במצב רוח חיובי, והעובדים הסרים למרותו נאלצים לשמוע הערות לא נעימות, או משפטים פוגעים.
    אולם לעבודה מהבית ישנו חיסרון בולט המאפיל לעיתים על המעלות הרבות. דווקא העובדה ,שהעובד הוא האחראי הבלעדי לתפוקה וליעדים בהם עליו לעמוד, יכולה להיות בעוכריו ולגרום לו לבזבז זמן, להפסיק באמצע העבודה ולמלא משימות אחרות בבית כמו: כיבוס כביסה, בישול והכנת ארוחה, הארכה בשיחות טלפון לא הכרחיות עם ידידים ובני משפחה. עובדות אילו עלולות לגרום לו לא לעמוד ביעדי העבודה ולמצוא את עצמו אחרי יום עבודה מתוסכל , כיון שהוא חש שלמעשה היום עבר מבלי התפוקה הרצויה. והוא בזבז זמן יקר לריק.
    כדי למנוע תחושות שליליות אלו מהעובדים מהבית, ולגרום להם להגיע ליעדים ולהספקים הנדרשים מהם רצוי להתמקד בנקודה אחת חשובה ומשמעותית לכל אלו העובדים בעבודה מהבית והיא:
    תיכנון זמן נכון – לדוגמא: כתב בעיתונות הכללית שעליו לסקר אירוע מסעיר שארע היום, ולכתוב על כך מאמר בן שלושה עמודים. תפקיד שללא ספק דורש ממנו כובד ראש, ריכוז ואחריות מרבית. עליו לנסות לשער כמה זמן עשויה להימשך כתיבת המאמר. לבדוק האם קיימים ברשותו הדיווחם שסיקרו את האירוע בצורה הנכונה, תמונות מהאירוע, שמות של מרואיינים שנכחו במקום לצורך הכנת הכתבה. לאחר מכן להעריך באופן משוער ,על סמך ניסיונו בעבר בכתיבת מאמרים מסוג זה, כמה זמן מתמשכת כתיבת המאמר הבסיסי. אם הוא מניח שהכתיבה תימשך כשעה ושלושים דקות. עליו להקדיש לכך את הזמן הנדרש באופן רציף, מבלי לקום ממקומו. לאחר שהושלמה המשימה הראשונה , ובסיס המאמר כבר כתוב הוא יכול לעשות לעצמו הפסקת התאווררות קלה. לקום לאכול משהו מתוק, ללגום כוס קפה חם עם עוגה טעימה. לקחת הפוגה קלה מלחץ הכתיבה ולאחר מכן להשלים את המשימה הבאה בתור והיא: עריכת ריאיון לאנשים שנכחו באירוע. יצירת קשר טלפוני עימם ותמלול השיחה וכתיבתה באופן הרצוי בתוך המאמר. רק לאחר שהושלמו שתי המשימות, באופן הנדרש יכול הכתב לציין לעצמו ציון לשבח על עמידה בלוח זמנים , על עמידה ביעדים בפרק הזמן שהוקצב לכך והוא מבחינתו סיים את העבודה היומית , והוא יכול לפנות לתחומים שמעניינים אותו באמת. כלומר יתכן ויקדים לסיים את העבודה בעוד שאם היה עובד מחוץ לביתו היה עליו להמשיך ולמלא מטלות שונות, עד לסיום מכסת שעות העבודה.
Tags :
Share This :