עבודה מהבית לצד מאמן טוב

קשה לשים את האצבע ולהגיד מי הוא מנהל עבודה מהבית טוב, ומי לאו. בדיוק כשם שקשה להעיד על מנהל טוב או לא לעבודה קונבנציונלית מהמשרד. כמובן, יש פרמטרים מדידים, שבהכרח מעידים על ניהול נכון. כמו למשל – מנהל שקשוב לצרכי עובדיו, מנהל שמתקשר ברמה הקרובה עם עובדיו, או לחלופין מנהל שסומך על עובדיו. בעצם, עינכם הרואות שכל התכונות של מנהל באופן כללי, מתאימות גם למנהל של עובדים מהבית. אבל בכל זאת מצאנו הבדלים קטנים. כאשר מנהלים מערך של עבודה מהבית – המנהלים צריכים להתחשב יותר בהיבט של צורת הפיקוח על העובדים, שהיא הרבה פחות נוקשה. כמו כן, עליהם לדעת בדיוק באיזה אסטרטגיות לעשות שימוש. כאשר מנהלים צוות עובדים מהבית, כל הבסיס לניהול הוא מאמנים טובים, שמבהירים מבעוד מועד את הציפיות שלהם מהעובדים, ומסוגלים לתת באמת אמון מלא בהם.
 
כיצד המעסיק של עבודה מהבית יכול לתפקד בתור מאמן טוב?
נתחיל מהמובן מאליו, כאשר עובדים מהבית, כל מערך היחסים של "עובד ומעביד" אינו מקבל ממש משמעות, כתוצאה מאי היכולת לפקח בכל רגע נתון על העובד. המעסיק של עבודה מהבית צריך להבין שרוב ההתנהלות של העובד מהבית תיעשה לבד, תוך כדי שיתוף פעולה באמצעים אלקטרוניים עם שאר העובדים בעסק. על מנת שהמעסיק ייחשב "למאמן טוב", הוא צריך לשאת על כתפיו אחריות בכל הכשרה או משאבים שלהם זקוקים העובדים מהבית, על מנת לייעל את עבודתם. על מנהל מקצועי לשמור על קשר מדי יום, והן כמה פעמים ביום, באם צריך, תוך כדי נתינת תחושה עילאית לעובד מהבית שהוא עושה את עבודתו נאמנה ומתקדם היטב בפרויקט, ללא כניסה לרמת הניהול במיקרו. כאשר העובדים מהבית מקבלים פידבק מידי על ביצוע עבודתם, ובדגש על פידבק חיובי, העובדים חשים תחושה אדירה של סיפוק. שהם נחוצים ומתקדמים בדרך הנכונה, תוך כדי עמידה בציפיות של הבוס שלהם. ואם לא כך יתנהלו הדברים, העובדים יחושו מפח נפש, מאוכזבים. ובעיקר לא יבינו בכלל היכן הם טעו, מה שבהכרח יגרור אותם לטעות שוב בפרויקט הבא.
מנהל עבודה מהבית מצליח מקדיש תשומת לב ליחסיו האישיים עם עובדיו
הסגולה של מנהל עבודה מהבית באה לידי ביטוי בכך שהוא מסוגל להקדיש תשומת לב מלאה ליחסיו האישיים עם העובדים שלו מהבית. אולי תתפלאו לשמוע, אבל זה חשוב לא רק לעובדים, כי אם גם למנהלים שלהם. בשל העובדה שבעבודה מהבית לא קיימות אינטראקציות, כמו שקיימות בעבודה של אחד על אחד ממקום עבודה רגיל, על המנהלים לנקוט בכל תרחיש, שלאורו יפנו זמן, על מנת לייצר קשרים איכותיים עם עובדיהם מהבית, כדי שהם ירגישו יעילים, ושיחושו שהם תורמים רבות להתנהלות העסקית המוצלחת. ואין אנו מתכוונים לקיומם של ישיבות שבועיות עסקיות. ישיבות אלו הן עסקיות גרידא, ואין בהן יותר מדי מקום של ביטוי עצמי. מכיוון שמדובר על עבודה מהבית, קיימים כל מיני גורמים שעשויים להשפיע על התפוקה של העובדים מהבית, שבמידה ולא יתבצע בירור מקדים עמם, יתכן שמעולם לא תגלו מה הם.
עצות ייעול של מעסיק מעבודה מהבית
כל מעסיק, שבוחר בקונסטלציה של עבודה מהבית, צריך לייעל את אופן עבודתו. אנו ממש מבינים, לא כל מנהל יודע כיצד מתנהלים נכון. לפיכך אספנו בפניכם כמה הצעות ייעול –
·         על מנת לייעל את העבודה מהבית, על המעסיק לסייע לעובדים שלו לחשוב על כל שלב בתהליך.
·         הבוס צריך לעשות רטרוספקטיבה, על מנת שיבין מה הלך טוב, ומה אפשר לשפר בעתיד.
·         מנהל מקצועי צריך לומר בפה מלא מה הן הציפיות הברורות שלו, ואף להעלות אותן על הכתב.
·         מעביד מקצועי חייב לתקשר בצורה קבועה למשך כל הפרויקט העכשווי.
·         על המעסיק עובדים מהבית להגדיר יעדים באופן מושכל.
·         המעביד חייב לשאול שאלות פתוחות.
·         לא קל לנהל עובדים באופן כללי. לא בדרך המסורתית, מהמשרד, ובוודאי לא עובדים מהבית. על מנת שיהיה לכם יותר קל, עליכם להקשיב, לא לשמוע, פשוט להאזין במלוא תשומת הלב, ולהבין מאיפה העובד שלכם ממש מגיע.

האם עבודה מהבית אפשרית, שברקע יש ילדים?
 
כל מי מבינכם שמגדל ילדים קטנים, בוודאי פנטז, ולא רק פעם אחת, על עבודה מהבית. כאשר הנסיבות סטנדרטיות, מדובר על צורת עבודה מושלמת להורים לילדים קטנים. נתחיל מזה שהזמן הרב "שבזבזתם" על נסיעות למקום העבודה, כמו גם על הנסיעות של החזרה הביתה, בא על חשבון זמן האיכות שלכם, עם יוצאי חלצכם. זמן בלתי מבוטל, שכאשר עובדים מהבית הופך את הזמן המשותף עמם להרבה יותר רגוע ומכיל. הזמן שהתפנה לכם עשוי להתנקז להסעת הילדים למסגרות הלימוד, ובחזרה. להסעה שלהם לחוגים ולחברים. לעזרה בשיעורי הבית, ומה לא? אבל האם הכול באמת ורוד? לא נראה לנו. זה ממש קשה לנסות לעבוד, שברק הילדים צוחקים או בוכים בקול רם. ילדים קטנים לא ממש יודעים להקשיב לקול הפנימי שלהם או לכבד גבולות של מבוגרים. לשם התנהלות נכונה בבית, יש לאמץ כל מיני אסטרטגיות, שבמאמר זה נדון עליהן. יש למה לחכות…
 
עצות ידידותיות למשתמש, למי שעבודה מהבית מדברת אליו, ויש לו ילדים קטנים
כפי שציינו בפתיח, אומנם עבודה מהבית מומלצת שיש ילדים קטנים בחיק המשפחה, אבל לא תמיד "הזהב נוצץ". אספנו עבורכם כמה עצות ידידותיות. והנה הם לעיל –
א.      אף אחד לא אמר שהורות זאת עבודה קלה. אולי ההפך הוא הנכון. מה שחשוב שתעשו את המקסימום כדי להיות הורים טובים. קודם כל תהיו חביבים כלפי עצמכם. לא משנה שיהיו רגעים, בעיקר בעבודה מהבית, שתרגישו שזה לא אפשרי, ואתם ההורים הכי גרועים, מעידות זה נורמלי. אל תקשו על עצמכם.
ב.      שמרו על ערוץ תקשורת פתוח עם ילדכם. ילדים מבינים יותר טוב שמדברים אתם בגובה העיניים. שבו עמם, שתפו אותם במה אתם עוסקים, ולמה זה חשוב שתעבדו בשקט. לא משנה מה גילם, אפילו בגיל שנתיים, הם יבינו משפת הגוף שלכם. בוודאי שהם יבינו יותר טוב משיחה נעימה, מאשר מצרחות או מאלימות מילולית. שגם זה קורה לצערנו.
ג.        למי שחושב שהוא יוכל לעבוד מהבית, שבו יש ילדים קטנים, במשך שמונה שעות, מדי יום ובאותן השעות, שיחשוב שוב. עליכם להיערך בהתאם. לתאם את לוח הזמנים עם הפרטנר שלכם. לעשות "משמרות" על ניהול הזמן בין העבודה מהבית לבין הבילוי עם הילדים. זה מאמץ משפחתי, שאליו צריכים להתגייס כל המשפחה, אף המשפחה המורחבת.
ד.      לא כולם יודעים כיצד לדרוש שיסייעו להם. להיות הורים זאת משרה מלאה. לפיכך, איך אפשר, כשיש כבר משרה מלאה, גם לעבוד במשרה מלאה מהבית? נראה כי זה לא מסתדר בשום היגיון, ולא ישים בעליל. זה בדיוק הזמן לבקש עזרה. אנו מבינים אתכם. לא כל אחד מסוגל, באופי שלו, לפנות לעזרה. נכון. אם אין לכם אחים או אחיות, כנ"ל הורים, שיכולים לסייע לכם בניתוב הזמן בין טיפול בילדים לבין העבודה מהבית, גייסו עזרה בתשלום. התמחור של שירותי בייביסיטר אינו יותר מדי גבוה, בתנאי שאתם מרוויחים לפחות כפול מההוצאה הכספית על שירותי שמרטפות.
ה.      עשו שימוש במערך של תגמול. תיתן – תקבל. תבנו מערך של תגמולים עם הילדים שלכם. במידה והם נשארים שקטים, ומסתדרים בניהם במשך כמה שעות, שבהן אתם יכולים להתפנות לעבודה יצרנית, תכבדו אותם בחטיף, או באישור לצפייה רבה יותר במסכים.
ו.        בית עם ילדים קטנים דורש תחזוקה מתמדת. יש שני דברים, שבעבודה מהבית עליכם להימנע מהם. ראשית כל, הפרידו בין העבודה לבין ניקיונות, כביסות, וכל מיני מטלות. אתם יכולים להתפנות למטלות הללו כאשר אתם עושים הפסקות במהלך העבודה, אבל אל תעשו את המטלות על חשבון העבודה. בנוסף לכך, אל תחשבו שעבודה מהבית משמע לטפל בילדים שלכם בכל רגע נתון. עליכם ליצור הפרדה מוחלטת בין ההתעסקות בילדים שלכם, לבין העבודה שלכם. כנאמר – עבודה זאת עבודה, ולא משנה אם היא מתנהלת מהמשרד או מהבית. הקדישו לה את הזמן הראוי, בלי הסחות דעת כאלו ואחרות.

Tags :
Share This :