עבודה מהבית, ככל עבודה, מצריכה הכנת קורות חיים

אם פעם עבודה מהבית נחשבה "למצרך נדיר", כי אז כיום היא נהפכה ליותר ויותר מקובלת, ורבים החפצים ביקרה. האתרים ברשת האינטרנט מלאים בהצעות עבודה, פשוט מרמזים "רק בואו ותיקחו אותי". רבות הן החברות שמפרסמות הצעות עבודה מהבית מהרשת, וניתן למצוא אותה במנעד רב של תחומים, לרבות – שיווק ופרסום. מחשבים או IT. שירות לקוחות. רפואה. מכירות. הקלדות. כתיבת מאמרים. תרגומים. שירותי משרד. בעצם הכול מכל. נכון, הקורונה הפכה את המציאות התעסוקתית להמון בני אדם. על פי סקר שבוצע בתחום, ממצאיו העידו על כך שלפני פרוץ המגיפה עבדו בקירוב לרק כארבעה אחוז מהבית, ואילו כיום, כשנה אחרי, עובדים מהבית יותר מארבעים אחוזים, שהתחילו בכך, וראו כי טוב, והמשיכו בפועלם. מחקרים מעידים, כי עם חיסול המגפה, שנקווה שזה יקרה בקרוב, יהיו מי שיחזרו לעבוד בחוץ, אך הרוב הגדול ימשיך לעבוד מהבית בחמש עד עשר השנים הבאות.
 
עבודה מהבית, ככל עבודה, מחייבת בדיקה רצינית מקדימה
כמו בכל תחום, כך גם בתחום של עבודה מהבית, יש מעסיקים הוגנים, ויש כאלו שממש לא. לפיכך, ברגע שקיבלתם הצעת עבודה קונקרטית, הדבר מחייב בדיקה רצינית מקדימה. בשל המצב כיום, אל תגבילו את עצמכם בחיפוש אחר מעסיקים, שמבקשים להעסיק אתכם רק בשל הקורונה. כי אם תרחיבו את החיפוש שלכם למעסיקים שרוצים "לרוץ אתכם קדימה", ולהרבה זמן. כדאי שתבחרו בדרך של סיעור מוחות, ובירור מעמיק, כמו גם בחינת ההיסטוריה של בית העסק שמציע לכם לעבוד מהבית. בחנו את הרקע של החברה, עד כמה היא יציבה בשוק. האם העבודה לטווח הרחוק או לאו. מה הקונסטלציה של השכר, השעות, מי הוא בדיוק הבוס, ומה מיוחד בהצעה שלהם, לעומת האחרים. ניתן גם לעבוד מהבית לפי הסדר היברידי. כלומר, הסדר שלפיו תעבדו כמה ימים מהמשרד, וכמה ימים מהבית או מכל מקום אחר, שיידרש מכם. יש בכך הרבה יתרונות, שהעיקרי בהם הוא יתרון החברה. לא תהיו לבדכם ועם עצמכם בבית. לפחות כמה ימים בשבוע תהיו מוקפים באנשים אחרים. מסתמן שזה הוא פתרון לא רע בכלל, ואין לפסול אותו, כמובן, על הסף.
בבחירת עבודה מהבית – יש להכין את הרזומה שלכם כראוי
אין עבודה מהבית שונה במהותה מעבודה מהמשרד, לפחות לא במה שקשור להתנהלות הראשונית. אף עבודות שמתפרסמות מהבית מחייבות אתכם להציג קורות חיים, כמו העבודות המסורתיות. רזומה אשר בו עליכם להדגיש את הכישורים ואת היכולות שלכם. להדגיש את חוויית העבודה האמתית שלכם מהבית. בשל חשדנות מה של המעסיקים, בהקשר של העובדים מהבית, במרבית המקרים הם מבקשים שתציינו בפתיח לקורות החיים שלכם למה בכלל אתם רוצים לעבוד מהבית, מה הניסיון שלכם בעבודה מהבית, ומדוע אתם חושבים כי העבודה מהבית תתאים לכם? גם במידה ושאלות אלו לא הובאו במלואן, כאשר אתם שולחים את הרזומה שלכם, הקפידו "להשחיל" בין המלים את המענה המיטבי לשאלות הספציפיות הללו. בדיוק כפי שאתם מפרטים מתחת לכל תיאור משרה, מה היה טוב בה, מה החוזקות שלכם, מה הפקתם ממשרה זאת? כך תשיבו לשאלות שציינו לעיל. במידה ויש לכם ניסיון עשיר, בגלל הקורונה או לאו, תפרטו בדיוק איך היה לכם המעבר מעבודה מהמשרד לעבודה מהבית. גם אם לא התבקשתם. תוסיפו כי הצלחתם להמשיך את כל המשימות באותו אופן שהצלחתם לבצע אותן בהיותכם במשרה רגילה. תדאגו לייפות את ההצלחה שלכם. כאן אין מקום לביישנות. ככל שתפרטו ושתאדירו את שמכם יותר, כך מירב הסיכויים שתזכו במשרה הנחשקת.

6.9
עבודה מהבית נוכח הכנה של לוח זמנים
 
רבבות בני אדם נושאים את עיניהם אל עבודה מהבית. אך ככל שהביקוש גובר, לא בהכרח ההיצע גובר. ולמרות שניתן למצוא כיום באינטרנט אלפי הצעות לעבודות מהבית, רבות מהן סתמיות, לא אמתיות, או חוזרות על עצמן, לשם קידום בית עסק כזה או אחר. אם פעם העבודה מהבית הייתה זכותם הבלעדית של מעטים, בעיקר של פרילנסרים, כי אז כיום, בשל התפרצות נגיף הקורונה, העבודה מהבית הפכה לנחלת הכלל, ורבים הם המחפשים אחריה מדי יום. בהתאם לסקרים שבוצעו בשנת 2020, נמצא כי עד שלהי שנת 2021 ניתן יהיה לצפות שכמעט כשלושים אחוז יישארו לעבוד מהבית, ולא יחזרו לצורת העבודה המסורתית. זאת ועוד, באתרי אינטרנט שייחודיים לעבודה מהבית, נצפתה עלייה של כמחצית מגולשי האתרים, וכמעט כעשרים אחוז יותר חברות מפרסמות הצעות עבודה מהבית.
 
עבודה מהבית כרוכה בהכנת לוח זמנים הגיוני
עד כמה שזה נשמע פשוט כיף לעבוד מהבית, אין זה כה פשוט. לא כל אחד בנוי לכך. עבודה מהבית כרוכה בהכנה של לוח זמנים הגיוני, שבו תוכלו גם לייצר עבודה פרודוקטיבית ואף להעניק לכם הפסקות מעת לעת. באותה דרך שבה מנהלים את לוח הזמנים בעבודה מסורתית, כך יש לנהל את לוח הזמנים בעבודה מהבית. ההבדל היחיד בא לידי ביטוי בכך שרק אתם אחראיים לכל ההתנהלות שלכם. אין אנו מתכוונים שתעבדו "מצאת החמה עד צאת הנשמה", ממש לא. אלא שעלינו דווקא לציין, כי יש חשיבות לכך שתקפידו על קיום הפסקות מדי פרקי זמן שתקבעו מבעוד מועד, על מנת לחדש כוחות ולחלץ את הגוף שלכם מישיבה מתמשכת מדי, ומזמן מסך ארוך מדי. הדבר יעיל אף בהיבט הרגשי והנפשי, והן בהיבט הפיסי. כאשר אתם שוקדים על יצירה של לוח זמנים לעבודה מהבית, עליכם להעניק תשומת לב לכל ההתחייבויות שעליכם לעמוד בהן, תוך כדי מציאה של שגרה, שתאפשר לכם לנהל את הכול מכל. במידה ויש לכם ילדים קטנים, או שאתם בחוג לאומנות, אל תוותרו על התחביבים ועל מה שנדרש מכם, ופשוט תנתבו את הזמנים שלכם באופן מושכל. בתום הכנת לוח הזמנים בעבור העבודה מהבית, הציגו אותו בפני המעסיק שלכם ובפני צוות העובדים, באמצעות שיתוף של לוח שנה. והדבר עקרוני, כי מצפייה בכך הם יוכלו להבין מתי לקיים עמכם פגישות, ומתי אתם לא פנויים להתנהלות עסקית. מה שחשוב, כמו כמעט בכל תחום – הוא הצבה של הגבולות שלכם. בפעולה זאת אתם למעשה מיידעים את כל עובדי בית העסק כי "יש לכם חיים", וכי לזמן שלכם יש משמעות. וזה שאתם עובדים מהבית, לא אומר שאתם זמינים בכל רגע נתון לענייני עבודה גרידא.
מדוע כיום עבודה מהבית כה נדרשת?
כפי שכבר ציינו בראשית דברינו, עבודה מהבית הפכה למבוקשת יותר, בשל מגפת הקורונה, שיצרה גל רציני של אבטלה, ומתוך כך כמות מועטה יותר של הצעות למחפשי עבודה. אכן, מדובר בזמנים קשים. האבטלה ברגעי שיא, אנשים מנסים להיות כמה שיותר יצירתיים, מתפשרים בשביל להביא הביתה עוד כמה ₪, מה שהופך כל משרה רלוונטית להיצע של המון בני אדם. והתחרות קשה מנשוא. מתוך כך, ובשל העובדה שמעסיקים כיום חוששים להביא עובדים חדשים, בשל הפחד מהידבקות במגיפה, ובשל הלא נודע מההיבט הכלכלי, נראה על פניו כי העבודה מהבית הפכה לאלמנט ממשי, שרבים הם השואפים לזכות ביקרה. חרף העובדה שיש הרבה אתרי אינטרנט שמציעים אפשרויות של העבודה מהבית, אם לגיטימיות יותר, ואם לגיטימיות פחות, האלמנט האופרטיבי פה בתיאורי המשרות הוא עבודה מהבית. יש עבודות מהבית שמראש מציינות שאין בינכם לבין המעסיק "יחסי עובד מעביד", המשמעות של הדברים באה לידי ביטוי בכך שלא תוכלו ליהנות מהטבות כגון – פנסיה, ימי חופשה או ימי מחלה, ביטוח בריאות, וכיוצא בזאת. מאידך, יש אפשרות לעבוד מהבית תחת תלוש שכר, ולהיות זכאים לכל ההטבות הללו.

Tags :
Share This :