עבודה מהבית ועבודות ביתיות/ אודיה הראל

בימי קדם, בתקופות שבני אדם חיו בקבוצות קטנות, מה שמכונה היום 'ציידים לקטים', המושג 'בית' היה שונה ממה שהוא כיום. בימים אלו הבית היה כל השטח של כחמישים מטר מרובע סביב המדורה המרכזית. דיירי הבית היו כל חברי הקהילה, בדרך כלל כעשרים במספר. גם המושג 'משפחה' היה שונה מעט אז, אך לא ניכנס לזה כרגע. הגברים הבוגרים יצאו החוצה לעבודה- כלומר להביא אוכל לכולם. מי שנשאר בבית היו הנשים והבנים הצעירים יותר, והם מצאו עצמם 'עובדים מהבית'. כמובן שאופי העבודה מהבית שהם עסקו בו היה שונה לאין שיעור מאופי העבודה מהבית כפי שהוא היום. הם למעשה עסקו במלאכות ביתיות של טיפוח ואחזקת מרחב המגורים, הכנת אוכל, גינון ביתי, טיפול בילדים. כל המלאכות האלה עדיין קיימות ואנשים עוסקים בהם יומיום, אך אף אחד לא מכנה אותן כ'עבודה מהבית'. כל המלאכות האלו, שדורשות הן מאמץ פיזי והן יכולת חשיבה ויצירה, לא נחשבות בעיני החברה כ'עבודה'. אנשים שעוסקים במלאכות אלה בביתם ולא מקבלים תמורתן כסף, נחשבים למחוסרי עבודה.

אם כן, מהי הגדרתה של עבודה 'אמיתית' בימינו? אילו עבודות שאנשים עושים מוציאות אותם מהגדרת 'מחוסרי עבודה'? מה הפרמטר המרכזי שמכריע את הכף לכאן או לכאן? כל העבודות, הן הביתיות והן העבודות שאינן קשורות לבית, מצריכות יכולות דומות: יכולת ריכוז, יכולת חשיבה, יצירתיות, חשבון בסיסי, תקשורתיות, כוח פיזי, יכולת תכנון, עמידה ביעדים, נאמנות, ועוד ועוד. אם כן, מהו ההבדל בין עבודה ביתית שאינה נחשבת בחברה המודרנית לעבודה 'אמיתית', לעבודה שכן נחשבת כזו? התשובה היא פשוטה- התמורה שניתנת עבור העבודה. העבודות הביתיות מניבות תמורה בת קיימא, בצורות שונות, גשמיות ולא גשמיות. למשל: אוכל מזין, ילדים מטופלים, אהבה, קירבה, הנאה מבית נעים וכו'. העבודות 'האמיתיות' עשויות להניב גם כן את אותן תמורות שהזכרתי, אך לצידן הן מניבות דבר נוסף: כסף.

כסף הוא דבר חשוב מאוד בעולמנו, וניתן להשתמש בו לטוב ולרע, הדבר ניתן לבחירה חופשית. אני לא נגד כסף, אני פועלת ככל יכולתי כדי להרוויח אותו ונהנית ממנו כשיש לי אותו. אני טוענת שכאשר החברה נותנת הגדרה של 'עבודה אמיתית' רק לדברים שמרוויחים מהם כסף היא חוטאת ובכך משתמשת בו לרעה.

בימינו התרחבה האפשרות של עבודה מהבית. כלומר יש את העבודות הביתיות שעליהן אנו לא מרוויחים כסף וגם לא מקבלים הכרה חברתית כאנשים עובדים, ולצידן ישנה אפשרות לשבת מול המחשב או הטלפון, להקליד או לדבר, ולקבל כסף והכרה חברתית כאנשים עובדים. אני מזמינה אותנו כחברה להרחיב את המושג 'עבודה', ולתת הכרה לכל אותם אנשים עסוקים שעובדים קשה ימים כלילות, בעבודות ביתיות. ובואו נודה בזה, רובן הן נשים, ואימהות. האימהות של כולנו. שמגדילות לעשות ולצד העבודות הביתיות, הן גם 'עובדות מהבית'.

עבודה מהבית – זה לא רק מושג
כמה קשה לנו בני האדם לרוץ את מרוץ החיים על הגלגל , לרדוף אחרי המשכורות , הבוס הקשוח , והעבודה העמוסה . שיגרת היום יום העמוסה בית , עבודה , בית , עבודה . כאילו נראה שאנחנו בני האדם נולדנו כדי לעבוד . ככה לפחות לימדו אותנו הרי . ההורים , המורים בבית הספר ובכלל בכל מקום אמרו אם לא תלמד לא תצליח , אם לא תהיה לך בגרות ולא יהיה לך תואר לא יהיה לך ממה לחיות . אז אני כאן כדי להראות לכם שהיום בעידן הדיגיטלי אתה לא צריך את כל זה . כמובן שאני לא אומרת שלא צריך ללמוד כי בסופו של דבר ידע הוא כוח , אבל כאן באתר עבודה מהבית אתה לא צריך ניסיון אתה לא צריך בגרות ושום תואר. בין אם היית מלצר בעבר , עורך דין , או בייביסיטר (בכוונה לקחתי תפקידים קיצוניים אחד מהשני) . מי שקם בבוקר ולא מגשים את עצמו ושואף למשהו אחר בשביל זה אנחנו כאן . אם נמאס לכם לעבוד שעות על גבי שעות ולבזבז את הזמן שלכם על משכורת רעב תיכנסו לאתר עבודה מהבית ותתחילו לחפש משרה שמתאימה בול בשבילכם. הכל תלוי בזמן שאתה רוצים להשקיע ככה גם המשכורת שתכניסו .

בין אם אתם חוששים ואני יודעת בוודאות שכן כי גם אני הייתי מאלה , עם משכורת מינימום נשואה + 2 ילדים ואמרתי לעצמי איך אוכל להרשות לעצמי לפספס אפילו יום עבודה הרי יש לי שכירות על הראש וגנים וחוגים , אז זהו שבתור התחלה אתה לא חייב לעזוב כי כמו שאמרתי אתה בוחר את הזמן שלך להשקיע בעבודה . ישנן משרות שאתה יכול לעשות אפילו בלילה , או מתי שיש לך זמן פנוי . בין אם זה כשהילדים אוכלים או בין אם זה לפני כשכולם מתעוררים . אחד היתרונות הגדולים של עבודה מהבית היא הגישה שלך והיכולת שלך לשנות את אורח החיים שלך ושל כל המשפחה שלך בעצם . לבסס את היכולת הכלכלית שלכם . זה נשמע חלום, אבל זה תהליך , כמו כל דבר בחיים מתחילים בקטן וצומחים אט אט . אף אחד לא נהיה עשיר ביום כמו שלא בנו את רומא ביום . ועדיין אחד היתרונות בעבודה מהבית הוא שאתה השכיר של עצמך עם זאת עדיין מגיע לך תלוש בפני ביטוח לאומי.

קודם כל תנסה כי לחלום כל אחד יכול , אבל לנסות להגשים? אף אחד לא יבוא להגשים לכם את החלום רק אתם . אם אין אני לי מי לי אומרים נכון? זה לא משנה אם אתה בן 20 או בן 60 אם יש לך ידע במחשבים או לא . אתה לא צריך תוכנת אקסל עכשיו ולבנות גרפים , ממש לא . הכל הרבה יותר פשוט וכבר מוכן . תיכנסו , תחקרו , מה יש לכם להפסיד ? 5 דקות של גלישה באתר? בטוחה שאתם מבזבזים הרבה יותר זמן על זה ברשתות החברתיות .

עבודה מהבית היא כמו חלום שמתגשם, לקום בבוקר לרעש הציפורים, לשתות קפה ולהתעורר בנחת. אין פקקים, אין עצבים על נהגים, הכל בנחת. קמים, מתעוררים ומתחילים את יום העובדה, שכולל עבודה מהבית בלבד. במהלך היום הזה עובדים במרץ, לסגור את כלל המשימות, עובדים על יעדים ומתקתקים את העבודה. יש שיגידו שעבודה מהבית משתלמת יותר, שהתפוקה של העובדים שלהם גדלה מאז שהתחילו לעבוד מהבית, ויש כאלו שיגידו הפוך. אך, הרוב המוחלט טוענים כי אכן העבודה מהבית הגדילה את תפוקת העובדים, טיב העבודה, ואף שיפרה את הקשרים בין אנשי הצוות, אך חשוב לשים גבולות במהלך עבודה מהבית שמא יצא מצב בו נמצא את עצמנו עובדים אקסטרה שעות מהמצופה

עבודה מהבית לא מתאימה לכל אחד, עבודה מהבית מתאימה לאנשים שרוצים לחיות את החיים בצורה נוחה, שלא אכפת להם לעבוד מרחוק, לא אכפת להם לעבוד לבד והם יודעים לדאוג לכלל התפוקות שלהם. האנשים הללו, חדורי מטרה, להוכיח את עצמם עוד ועוד על מנת להמשיך ולעבוד מהבית, שלא יהיה להם צורך כלל לעלות על ההגה או להתחיל להתעסק עם תחבורה ציבורית. אלו שעובדים מהבית, מגלים צדדים חדשים, מגלים כמה כיף זה, הם לומדים לבשל או חוגגים על אפליקציות הזמנת האוכל. תוך כדי יום העבודה, הם מספיקים להפעיל מכונת כביסה, מספיקים לעשות עוד כמה מטלות בבית, מצליחים לאפס את הבית בלי להזמין מנקה כי בכל פעם עושים מטלה קטנה תוך כדי ההפסקות.

אלו שעובדים מהבית, לומדים להעריך את הבית יותר, משקיעים בבית שלהם. בתקופת הקורונה היה אפשר לראות כי המון אנשים חיפשו להשתדרג מבחינת איכות החיים שלהם, לעבור לבית גדול יותר, להחליף ספות, לעצב חדר עבודה. נכנסו טרנדים רבים במסגרת העבודה מהבית, לעבוד מהמרפסת ועל הדרך להשתזף. אין צורך לצאת מוקדם מהעבודה כדי להביא את הילדים ממסגרות החינוך, אלא יוצאים להפסקה של רבע שעה ומיד בחזרה ממשיכים. אותם אנשים מנהלים לעצמם את הלו״ז, מעלים לעצמם את איכול החיים, לומדים על עצמם יותר, והכי חשוב יש להם יותר זמן לעצמם. הם לא תמיד קמים בבוקר ושוברים את הראש מה ללבוש, הם קונים את הטרנינג או שמים סט ספורטיבי ונמצאים בבית בנוחות המקסימלית. הם מצליחים לשלב ספורט יותר, חוסכים לעצמם כשעתיים ויותר ביום בהם הם נמצאים על הכביש בפקקים, ויותר מזה חוסכים לעצמם את הזמנים בערבים בהם הם צריכים להשלים משימות כי היו צריכים לצאת מוקדם מהעבודה, הזמנים בהם היו צריכים להפעיל את מכונת הכביסה. כי היה להם את הזמן הזה במהלך העבודה מהבית.

יש מספר סוגי אנשים שעובדים מהבית, אלו שחייבים פינת עבודה מסודרת ובה הם יעבדו, אלו שעובדים מהמיטה אפילו בלי לקום לשטוף פנים בבוקר, אלו שעובדים מהסלון בזמן שהנטפליקס מופעל ברקע ואלו שפשוט לוקחים את המחשב ועובדים בחוץ, בבית קפה, בתצפית, איפה שהם רק רוצים. אותם אנשים אחראים על עצמם, אחראים על העבודה שלהם, אחראים על החיים שלהם קצה לקצה, והדבר היחידי שהם צריכים לעשות הוא לעבודה כמו שצריך, ולהפציץ בעבודה.

במהלך השנים, עבודה מהבית נעשתה פופולרית יותר, לאנשים נוח להישאר בבית ולקבל את תמרון הזמן בו הם יכולים לעשות כרצונם, נוח להם שהם יכולים לשלב מספר דברים במקביל לעבודתם בלי דאגות, אך עם מטרה אחת לעמוד בכלל הדרישות של עבודה מהבית. הרווקים בקבוצה מתפנים יותר לחיפוש אחר החצי שישלים אותם, מתפנים להיכנס לאתרי הכרויות ומשקיעים בזה זמן רב. זמן שקיבלו אודות לעבודה מהבית.

Tags :
Share This :