עבודה מהבית והשפעתה על נפש

לא מעט אנשים גילו את "עולם" עבודה מהבית, הרבה אנשים החלו לעבוד מביתם ולכלכל את עצמם בדומה לאלו העובדים בחוץ. עבודה מהבית הפכה נפוצה יותר ויותר בעשור האחרון ולא פעם עלו תהיות על השפעתה על נפש האדם.

יש הנוטים לחשוב שכשעובדים מהבית העובדים יהיו "חפפנים" ויבצעו את העבודה פחות ברצינות. עם זאת, הדבר לא בהכרח כך, ואם הוא קורה – ייתכן שהבעיה לא קשורה בעבודה מהבית, אלא ביחסי העבודה עצמם. כשהעבודה מהבית רק מחמירה ומקצינה את הבעיות הקיימות מלכתחילה כי כשהעובד שונא את עבודתו אף לא יכול מצב אופטימי. אך כשהוא אוהב לבצע אותה העובד יבצע אותה בצורה הטובה ביותר לא משנה מאיפה ובשאר התנאים. בנוסף לכל בני אדם לא מסתכלים רק על גובה המשכורת שלהם אלא מחפשים עבודה שתגרום להם סיפוק, הנאה ומימוש עצמי. וכשהעובד מרגיש כך כשהוא עובד מהבית הוא אוהב את עבודתו וכך יבצעה אותה על הצד הטוב ביותר.

עבודה מהבית מאפשרת לעובד לארגן לעצמו את סביבת עבודה מיטבית עבורו וגם חוסכת ממנו נסיעות ואת חסכונן ובכך עשויה לגרום לעובד הרגשה מקלה, הערכה ועל ידי כך פרודוקטיביות בעבודה. עם זאת ישנם עבודות שהאינטראקציה בין העובדים מאוד חשובה והכרחית. עבודה מהבית רק תציף בעיות בקשרים בין העובדים, על ידי הקושי באינטראקציה בינאישית ותהפוך אותן לניתנות יותר לזיהוי וטיפול בזמן על ידי שכלול פתרונות דיגיטליים ועוד.

תקופת הקורונה העלתה סוגיות נוספות בכל הקשור לנפש האדם העובדת מהבית. בבריטניה השוו בין סקרים שבהם עובדים נשאלו לפני ואחרי הקורונה האם העבודה משפיעה עליהם בצורה חיוביות או שלילית. לא נמצאו הבדלים גדולים מבחינה זו, אבל בסקר אחר עלה ששכירים כן דיווחו על רמות גבוהות של חרדה בגלל הפחד להידבק בנגיף במקום העבודה. למרות זאת, מחצית ממי שעבדו מהבית ציפו בקוצר רוח לשוב למקום העבודה. כמעט חצי מהנשאלים דיווחו גם שהקשרים החברתיים בעבודה לא הלכו בכיוון טוב, כך שלמרות שההשפעה של העבודה עצמה לא השתנתה, נסיבות משתנות של עבודה תורמות לקשיים.

סקר ראשוני שעשו בבריטניה בקרב עובדים מהבית מלמד כי 1 מתוך 3 משתתפים/ות דיווח שהוא חולק את חלל העבודה שלו, 37% דיווחו שהקונפליקטים בבית התגברו וכמעט 1 מ-4 אמר שהבריאות הכללית שלו גרועה או גרועה מאוד. בארה״ב נערך מחקר על תסמיני דיכאון וחרדה ומיומנויות התמודדות אצל בוגרים אמריקאים בחודשים הראשונים של המגפה, שפורסם בכתב העת אינטרנשנל ג'ורנל אוף אניוורמנטל ריסרצ' אנד פבליק אלת'.

המחקר הראה שהמשתנה ״מתח חברתי״, למשל מישהו שמעיף שלכם את הפיוז, בא בדרישות או מבקר אתכם, היה המנבא הכי עקבי לפיתוח תסמינים של בריאות נפשית ירודה.

לכל מי שעובד בבית יחד עם בן/בת הזוג יש – באופן מובהק – סיכוי גבוה יותר לחוות מתח כזה, בעיקר כאשר עובדים באותו חדר. אך לא הכל שחור, מסקנות של מחקר אמריקאי מעניין העלו שמה שנדרש ״במפעל הביתי״ זה בעיקר פעילויות שמציבות בבהירות גבול, שמסמן קו ברור בין חיי העבודה לחיי המשפחה.

הצורך נובע כנראה מהעדר הזמן המבחין של הנסיעה לעבודה (אפילו אם פרק הזמן הזה עובר בתוך פקק תנועה, לרוב מדובר באמת בזמן אישי להרהור, שיחה טלפונית אישית, מוזיקה של ׳ארבע אחרי הצהריים׳ בגל״צ…) את ההפוגה של הנסיעה ניתן להחליף, למשל, בהליכה ליד הבית כשמקפלים את הלפטופ בסוף יום עבודה.

אז כמו שניתן להסיק לעבודה מהבית עשויות להיות השפעות מטיבות והשפעות שליליות על הנפש כמו בכל תחום ודבר. כך או כך זכרו כי עבודה מהבית היא בסך הכל מהווה אפשרות נוספת למקום עבודה. "וכי לא הכל הנוצץ הינו זהב טהור."

ומה עם חיות המחמד?
כולנו מכירים את השגרה של הבוקר, בין אם אתם מתארגנים ליום לימודים עמוס או ליום עבודה. צחצחתם שיניים, לבשתם משהו נחמד, שפריץ של בושם, כוס קפה והחוצה. בתוך כל הבלאגן, יש דבר אחד שתמיד קל לנו לשכוח, מה עם חיית המחמד? בכל יום שאנו יוצאים לסידורים שלנו, אנו משאירים את הכלב או החתול לבד בבית במשך שעות ארוכות, לפעמים כמעט כל היום, והדבר משפיע עליהם, בדרכים רבות, יותר ממה שתאמינו. כלבים רבים שננטשים שעות ארוכות בבית מפתחים, בעיות התנהגותיות שונות וקשיים שמפשיעים בסופו של דבר גם עליהם וגם על בעליהם. אז למה בעצם לא כדאי להשאיר את הכלב לבד בבית, מה השלכות לכך ואילו פתרונות קיימים?
כאשר התחייבתם, ואימצתם חיית מחמד, התחייבתם לטפל בה כמו שצריך. לפעמים קל לנו לשים את זה בצד עם כל הדברים שיש לנו לעשות ואנחנו לא חושבים לעומק מה עובר הכלב שלנו כל היום לבד, עם עצמו בבית.
תתייחסו אל הכלב שלכם ממש כמו אל ילד קטן, שמן הסתם לא הייתם עוזבים לבד בבית. כלב שנשאר לבדו שעות ארוכות במהלך היום יכול לפתח הפרעות התנהגותיות קשות, שיתבטאו בחרדות נטישה, חוסר ציות, מתן צרכים על רצפת הבית וכו’. ההפרעות יכולות להיות הרבה יותר נפוצות עם הכלב כבר רגיל לבלות במחיצתכם את רוב שעות היום, ופתאום לפתע הוא נעזב בבית. רבים מאיתנו יכולים להזדהות עם תרחיש זה, שכן מגפת הקורונה השאירה את כולנו בבתים במשך שנה והפכה את הדרך של עבודה מהבי לכמעט אבסולוטית, ככה שגם חיות המחמד שלנו התרגלו למצב, מה שיהיה נורא קשה להחזיר לקדמותו, גם אם הכלב שלכם היה רגיל לזה שאתם לא נמצאים בבית בעבר. ישנם כלבים שמצליחים להסתגל בסופו של דבר לזמן הארוך לבד, אך הם נותרים מדוכאים רוב שעות היום, מה שבטוח לא תרצו לגרום לכלב שלכם. כמו כן, ישנם כלבים רגישים יותר שיכולים לקבל את השהייה הממושכת לבד בחלל הסגור באופן הרבה יותר קשה, לפתח חרדות עמוקות, ליילל ולנבוח שעות רבות, ולהיכנס לפרצי אנרגיה שאין להם איך להוציא, והם בסוף יוציאו אותה על הרס רהיטים ומוצרים בבית, במיוחד אם אתם לא מוצאים אותו לטיולים באופן תדיר.
אז מה הפתרון כדיי להעניק גם לכם וגם לכלבכם קצת נחת? קודם כל, תוכלו להשאיר לכלב שלכם תעסוקה, תקנו לו צעצועים, תשאירו מוזיקת רקע נעימה בבית וכו’. כל אלה יעזרו לכלב שלכם לא לפתח דיכאון ולהצליח להעסיק את עצמו בשעות היום. בנוסף, תוכלו גם להעסיק שירות דוגיסיטר, שיגיע אליכם הביתה לטפל ולטייל עם הכלב כשאתם לא נמצאים.
בעידן הנוכחי, בתקופת הפוסט קורונה, אנשים רבים מצליחים לשלב במהלך שבוע העבודה גם ימים של עבודה מהבית, בהם הם עובדים מרחוק, אם יש לכם את האופציה לשלב עבודה מהבית, אפילו יום אחד בשבוע זה כבר טוב. וגם אם לא, אולי זה ישמע לכם משוגע, אבל תמיד אפשר לקחת את בעל החיים איתכם ביחד ליום העבודה. ישנם מקומות עבודה רבים, יותר בסגנון של עסקים פרטיים ומקומות קטנים, בהם קל להבחין בכלב או בחתול של בעל המקום, יושב לו או משחק בכיף. אם יש לכם את האופציה לקחת את חיית המחמד איתכם לעבודה מפעם לפעם, זה מבורך.
הדבר החשוב ביותר, גם אם אתם מחזיקים בשגרה נורא עמוסה ומטורפת, לא לשכוח שבסופו של דבר אתם מטפלים בבעל חיים, שדורש תשומת לב ואהבה. גם אם אתם משאירים אותו לעיתים בבית, תדאגו להרעיף עליו אהבה כשאתם חוזרים הביתה, כמה שיותר.

Tags :
Share This :