עבודה מהבית והקשר בינה לבין מיקוד

כאשר מדברים על עבודה מהבית, לא מדברים רק על בחירת חומרה איכות, וחיבור לאינטרנט מהיר, כי אם בעיקר מתכוונים ליצירת סביבה של עבודה ביתית, באופן המיטבי ביותר. בתור מעסיקים, ממש לא מעניין אתכם איך נראית סביבת העבודה של העובדים שלכם. שישימו, מצדכם נצנצים בכל מקום, שישמעו מוסיקה בקולי קולות, שיצבעו כל יום את הקירות בצבע מחריד אחר. מה שבאמת חשוב לכם שאותם עובדים יהיו מוכנים נפשית, וערים לכל ההשלכות של עבודה מהבית. מה שאתם ממש חייבים לוודא, ורצוי שעה קודם, שלעובדים מהבית שלכם יש את כל הכלים הנחוצים, כמו למשל – שולחן, מקלדת עכבר ומחשב ארגונומיים, כאמור אינטרנט מהיר, והתוכנות שעמן אתם עובדים. אך לא בכך מסתיים העניין. אתם אף רוצים שיהיה להם את כל אביזרי הנוחות הנדרשים. כמו לדוגמה – אוזניות לביטול רעשים.
 
קביעת כללי אצבע לפני שמתחילים עבודה מהבית
רגע לפני שתתחילו בפעילות של עבודה מהבית, עליכם להבין ולקבוע את כללי האצבע של העבודה מהבית. בעצם, כשחושבים על זה, לא ממש קיימים כללי אצבע נוקשים לניהול משרד מושלם מהבית. בסיכומו של דבר, אלמנטים שיעילים לעובד אחד, אינם בהכרח יעילים לעובד האחר. ביין אם אתם צנועים, ומעוניינים להשקיע את המינימום שבמינימום בסביבת העבודה שלכם; ובין אם אתם הולכים בגדול – שוברים קירות, קונים את כל ההתאמות הארגונומיות, צובעים קירות ומשקיעים בתאורה. כך או כך, יש אלמנים שעשויים ליצור סביבת עבודה הרבה יותר אפקטיבית וסימפטית. במידה ואין לכם ניסיון בתור עובדים מהבית, ובכל זאת חשוב לכם להצליח בעבודה שלכם, היוועצו עם הבוס החדש שלכם. זה ממש לא הזמן להתבייש. תשאלו כל מה שמטריד אתכם, מה חשוב שיהיה במשרד הביתי. איפה כדאי להשקיע יותר או פחות, ועל מה כדאי להתעקש, ואיפה מומלץ להרפות. המעסיק החדש שלכם כבר מנוסה. הוא קרוב לוודאי מעסיק זה מכבר עובדים מהבית. אין כמו "עצת חכמים".
על עבודה מהבית ומיקוד, ומה שבניהם
על פי סקרים רבים שנעשו בתחום של יכולת הריכוז, נמצא כי מרבית האנשים מסוגלים להתרכז ממש רק במשך שעה וחצי רצופות, ותו לא. מכיוון שבמידה ותמשיכו לעבוד מעבר לשעה וחצי, וממילא יכולת הריכוז שלכם לא תהיה במיטבה, הקפידו לעשות כל תשעים דקות הפסקה של בין חמש דקות לבין רבע שעה. אתם יכולים לנצל את ההפסקות שלכם לכל מה שבא לכם. להתאמן עם מכשיר הכושר, שכבר מזמן העלה אבק. להחזיר את הילד משיעור תופים. לתלות ולקפל כביסות. ובעצם הכול. מה שחשוב שהעשייה שלכם תהיה באופן מובנה, אשר יתמוך בזרימת העבודה שלכם. כלומר – שבתום ההפסקה הקצרה תהיו מסוגלים לחזור לעבוד ולמקד את עצמכם בעבודה יצרנית.
האם עבודה מהבית מחייבת אתכם להישאר עם הפיג'מה?
אחד הדברים, שהכי משמחים את מי שבוחר בנתיב של עבודה מהבית, זה ההיתכנות של לקום מהמיטה, לשטוף פנים, ולהישאר לעבוד עם הפיג'מה הנצחית. אנו מביאים פה עובדה מובנת וברורה מאליה. מרבית העובדים מהבית מתחילים את הבוקר ואת העשייה שלהם באותה הפיג'מה שעמה ישנו בלילה. אומנם זה נוח, והכול טוב ויפה, אבל יש משהו שמתכתב עם התנהלות לא תקינה שנשארים עם הפיג'מה מהלילה. סוג של ישנוניות, חוסר חדוות יצירה, חוסר השקעה בעצמכם. ומפה הדרך להזנחה עצמית קצרה. בוס שמחזיק מעצמו, צריך "לטפל" גם בנושא הזה. ברור שאי אפשר לחייב קוד לבוש ספציפי. אבל אפשר לדרוש מהעובד מהבית שישקיע בהופעה החיצונית שלו יותר. ואיך בדיוק תאכפו זאת? ובכן, תשתדלו לקיים כל יום שיחה בזום משותפת עם כל חברי הצוות. הסבירו לעובדים מהבית, למן ההתחלה, כי לא מקובל עליכם לראות אותם בבוקר עם הפיג'מה. וכי עליהם להיראות אסתטיים, עם בגדים שמכבדים את עצמם. כמובן, עובדים לא תמיד ישרים. הם יכולים לאחר השיחה לחזור לפיג'מה. אבל זה לא יקרה משתי סיבות. האחת, תארגנו גם שיחה בזום בסוף היום. ותוכלו להיווכח במו עינכם מה הם לובשים. במידה והם היו לבושים כבר בבוקר יותר יפה, סביר להניח שהם לא יטרחו להחליף פעמיים בגדים. וכן ברגע שהם כבר התלבשו כראוי, המוטיבציה שלהם תעלה, והם יהיו יותר שמחים, מה שימנע מהם לחזור לבגדים שיעשו אותם מנמנמים וישנוניים.

עבודה מהבית – מהי?
 
רבים אלו, אשר מעוניינים לעבוד מהבית, נמלאים בהמון חששות ולבטים. מצד אחד, נראה כי עבודה מהבית היא קלה, בעיקר כשמדובר על עבודות ללא ניסיון, כמו הקלדות וכתיבת משפטים. מה יותר כיף מלקום בכל שעה שרוצים, לעבוד כמה שעות שרוצים. אין ממש בוס ישיר על הראש. מקבלים בדיוק את מה שמשקיעים. מהצד השני, עבודה מהבית מחייבת משמעת עצמית. לא פשוט לבחור בין צפייה בעוד פרק מרתק מהסדרה האהובה עליכם, לבין להתיישב לפני המחשב וממש לעבוד. למרות כל ההיבטים, ומתוך עשייה רבה בתחום המחקר של העבודה מהבית, אנו גאים לומר לכם, כי היא עשויה להיות חוויה מאוד מעשירה, ובעיקר מתגמלת.
 
מה זה בכלל עבודה מהבית?
המשמעות של עבודה מהבית באה לידי ביטוי במובן של "עבודה גמישה". הכול מתנהל בממד הווירטואלי ובצוות עובדים מבוזר. יש לה פנים רבות, כפי שכבר הבנתם מן הפתיח. ולא כל אחד בנוי לעבוד מהבית. לשם הבנת מקומכם בעניין, רצוי שתכירו את עצמכם לחלוטין, ובעיקר שתהיו כנים עם עצמכם. תחשבו טוב אם יש לכם משמעת עצמית גבוהה, משמרת ברזל. אם אתם באמת מסוגלים להתיישב מול המחשב לפחות שמונה שעות מדי יום, חרף כל הפיתויים מסביב. תחשבו טוב אם אתם מסכימים שינהלו אתכם מרחוק, רק באמצעים דיגיטליים. כמו כן, יש עבודות מהבית בשכר מלא, בחצי משרה, כפרילנסר, או לפי הספק, דהיינו עמלות. גם פה דרושה כנות. והכרה עצמית. תחשבו איזו קונסטלציה הכי נכונה לכם. מה יעשה לכם באמת טוב. עם איזו דרך תרגישו לא מנוצלים, ומתוגמלים כראוי. חוץ מזה, שעבודה מהבית איננה חייבת דווקא להתבצע מהבית, מילולית. אתם יכולים למעשה לעבוד מכל מקום שיש בו חיבור לאינטרנט, כמו לדוגמה – בית הקפה השכונתי.
האם עבודה מהבית היא מציאות או מציאות מדומה?
זאת שאלה באמת טובה. הדיון באם עבודה מהבית היא בעצם מציאות או מציאות מדומה, תלוי באיך בדיוק אתם רואים את העבודה מהבית. כך או כך, זה ממש לא משנה באם אתם בוחרים לעבוד מהמשרד, או לחלופין באם אתם בוחרים לעבוד מהבית, בסיכומו של דבר מדובר על עבודה, וכל מה שמשתמע מכך. עבודה מאומצת, שדורשת מכם להתחייב למעסיק, ולצוות העובדים הנוסף שבעסק. על מנת להפוך את העבודה מהבית למציאות אמתית, תנסו להפיק את המקסימום מיום העבודה שלכם. תאמינו או לא, לעתים פגישות שמתנהלות פנים אל מול פנים אינן מוצלחות, כמו פגישות שמתנהלות באמצעים דיגיטליים. כאשר אופי הפגישה תלוי כבר במי שמשתתף בה, ובנושא הישיבה. כדאי שלא תעשו לעצמכם הנחות, באם בחרתם לעבוד מהבית. תישארו ממוקדים באמצעות שמירה מפני כל מה שעשוי להפריע לכם לעבוד באופן יעיל. בנוסף לכך, כדאי שתציבו לכם מראש גבולות ברורים של לוח זמנים, והתנהלות עם ההפסקות שלכם במשך היום. ולסיום דברינו, נוסיף כי המנהל שלכם הוא מנהל לכל דבר ועניין. עליכם לכבד אותו, להישמע להוראותיו, גם אם אתם מרוויחים שכר רק בהתאם לעמלות.
האם כל עבודה מהבית מצליחה?
שינוי כמו שינוי, אינו תמיד מצליח מיד עם הרגע הראשון. ושינוי, שמקורו במעבר אל עבודה מהבית, לא תמיד מצליח למן ההתחלה. ראשית דבר, כי לוקח זמן להסתגל לשינויים. לא כל אחד טוב בהתנהלות מול שינויים. בני אדם, אשר רגילים במשך כמה עשרות שנים ללכת באותה השעה, ולחזור באותה השעה מהעבודה, לעבוד עם ערב רב של אנשים, להילחץ בעבודה, לרטון על "הבוס הגדול", לא תמיד יגיבו טוב כאשר כל ההיבטים הללו עוברים שינוי של מאה ושמונים מעלות. ובל נשכח, כי עבודה מהבית לא בהכרח מתאימה לכולם. יש כאלו שלא יודעים כיצד "לנהל את עצמם". הם זקוקים להוראות כל הזמן, שמישהו יגיד להם מלמעלה מה לעשות בכל דקה. אין להם את היכולת לתת לעצמם פקודות, או לדבר עם המעסיק שלהם פעם, או במקרה הטוב, פעמיים ביום. היכרות מקדימה עם העצמי שלכם, תעזור לכם להבין באם העבודה מהבית אכן תתאים לכם, והאם יש צ'אנס שתצלחו אותה.

Tags :
Share This :