עבודה מהבית התפשטה מאוד בקרב הציבור בזמן מגפת הקורונה בשנת 2020.

בשנה זו התפשטה מגפה שנקראה מגפת הקורנה היה חשש גדול מאוד בהידבקות של המחלה ולכן רוב מוחלט של המשרדים עברו למסלול של עבודה מהבית בשביל למנוע מפגש בין אנשים שהיה עלול להביא להדבקה ולמחלה קשה.
בזמן התפוגגות המחלה ורגיעה בהדבקה החלו משרדים לחזור לעבודה מהמשרד אך ישנם כאלה שאימצו לעצמם את העבודה מהבית כדרך חיים שנדמה כי עד סוף ימיהם הם יעבדו מהבית…
לעבודה מהבית יש הרבה מעלות אך לצד המעלות ישנם חסרונות רבים. במאמר זה נעסוק בעניין זה.
נפרט תחילה את הצדדים החיובים ולאחר מכן נפרט את הצדדים הפחות נחמדים בעניין.
מעלותיה של עבודה מהבית:
.1 בזמן שאדם עובד מהבית הוא חוסך מעצמו טרחה ויגיעה בריצה לעבודה, חיפוש אחר אוטובוס מתאים, המתנה מורטת עצבים לאוטובוס המיוחל שמסרב לבוא וכדו' או לחילופין אדם הנוסע ברכב לעבודה עלול להיתקע עם מצבים שכולנו מכירים. לדוגמא מיכל הדלק מהבהב ומראה שמשארו קילומטרים בודדים לנסיעה שבמקרה הטוב יספיקו לנסיעה עד לתחנת דלק : ). עמידה בפקקים מייאשים, הקפצה של כל המשפחה על הדרך שמאריכה מאוד את הנסיעה….. וכדו'
.2 כשאנחנו עובדים מהבית אנחנו יותר רגועים בבוקר אין לנו את הלחץ של הקימה המוקדמת מאוד לצורך ההתארגנות לעבודה , הכנת אוכל וכו' אנחנו קמים חצי שעה לפני תחילת העבודה מתארגנים בנחת ושותים את הקפה ברוגע במקביל לתחילת העבודה בשונה מהקפה החפוז אם בכלל.. לאדם העובד מהמשרד.
.3 העבודה מהבית מאפשרת לנו לנצל את ההפסקות בעבודה לסידורים נצרכים בבית כמו הכנת ארוחה קלה, הפעלת מכונת כביסה, סידור הבית, לאסוף ילד מהגן וכדו' כ"כ גדולה שאין לנו כשאנחנו במשרד.
.4 כשאנחנו בבית וחלילה ילד לא מרגיש טוב ואנחנו צריכים להישאר איתו בבית זה הרבה ותר קל כשאנחנו בבית.
.5 מעלה נוספת בבית אנחנו יכולים להעמיד את חדר העבודה ולווסת את הטמפרטורות בדיוק איך שאנחנו רוצים… אין אף אחד שחם לא כשאנחנו קופאים מקור בדיוק ביום שהלבשנו בגדים קצרים ולהיפך.. או שעובד מסוים מבשם את החדר בריחן שאנחנו ממש לא מחבבים או שבדיוק אין לנו בפינת קפה את הקפסולות לקפה שאנחנו אוהבים וכדו'
.6 והמעלה הכי גדולה כשאנחנו עובדים מהבית אנחנו הרבה יותר רגועים, שלווים, נינוחים, שמחים וחיים באיכות חיים משופרת בהרבה.
לאחר פירוט המעלות הטובות שבעבודה מהבית נפרט את החסרונות המעטים שקיימים.
.1 העבודה מהבית גורמת לבדידות, אנחנו לא פוגשים חברים. אנחנו עובדים כל היום לבד עם המחשב אנחנו מפספסים את ההפסקות המשותפות את הארוחות המשותפות אנחנו לא יוצרים קשרים חדשים ויש אנשים שזה עלול להביא אותם למצבים קשים מאוד של בדידות ומצב רוח ירוד. על כל אחד לבדוק את עצמו ולשקול עם עצמו מה יהיה תגובתו לעניין זה. ישנם אנשים שרק פורחים מהשקט….
.2 לעבודה מהבית נדרש משמעת עצמית ומוסר עבודה גבוה מאוד. אין לנו בוס שעומד עלינו או חברים שרואים בדיוק מה אנחנו עושים בכל דקה וע"כ אדם צריך להיות כנה עם עצמו ולעמוד ביעדים שהעבודה הקציבה לו על ידי עבודה רצופה וחוסר הסחת הדעת..
.3 טבעה של עבודה מהבית לגלוש לשעות שהם לא שעות עבודה רשמיות כי אנחנו רק משלימים את השעות שחסרות או רק מסיימים עניין קטן שנשאר לנו פתוח בראש וככה מהר מאוד נוצר מצב של עבודה מלאה ללא שעות מוגדרות מסביב כל שעות היום.

עבודה מהבית אפשרית לכל אחד ואחת מאיתנו וזה אחד המעלות הבולטות ביותר בענף של העבודה מהבית.
כאשר אין אפשרות לצאת למשרד האופציה היחידה היא לעבוד מהבית, זה נותן אפשרות להמשיך את רצף העבודה בלי לדאוג לממלי מקום, העברת מידע לעובד חדש, עדכון הבוס במצבים קשים וכו'
מעלה נוספת לעבודה מהבית בשעת הדחק היא היכולת להמשיך להתפרנס בכבוד וברציפות למרות המוגבלות של חוסר היציאה מהבית. העובד נשאר במעמד מכובד ומתקבל יפה בחברה ולא נראה מבחוץ כאדם בטלן..
מעלה נוספת והחשובה מכולם שמירה על מצב רוח מרומם. אנשים מוגבלים חווים מתמודדים עקב כך שהם מוגבלים בכל הגבלה שהיא ולא משנה מה החומרה שלה. לאנשים אלו הדבר האחרון שהם מעוניינים בו הוא הגבלה נוספת על ההגבלה הקיימת והיא שהם צריכים לעזוב את מקום העבודה שלהם ולהפסיד את החלק של הסיפוק מהעבודה, השמחה שיש לאדם עובד והתעסוקה הכל כך מבורכת…
נכים- אנשים מוגבלים פיזית מוצאים בעבודה מהבית את הפתרון האידיאלי לכאב שהם חווים במשך שנים ארוכות עקב חוסר היכולת להתנייד.
בבית הכל מותאם לצרכים שלהם הם חוסכים נסיעות מורכבות, בקשות עזרה מאנשים זרים, אי נעימות וכו.
אנשים חולים- אנשים חולים יכולים לעבוד מכל מקום גם מבית החולים במהלך האישפוזים או במנוחה בבית מהמיטה ע"י המחשב וכך הם נשארים במסגרת העבודה דבר שמשפר את המצב רוח שלהם ואת הפרנסה שלהם.
אנשים בבידוד- מושג שכולנו מכירים מאז תקופת הקורונה שבה כל אחד מאיתנו חווה את הצורך בבידוד . בידוד זה דבר מאוד לא נעים שמצריך את אדם להישאר בבית נגד רצונו בעקבות הידבקות במחלה מדבקת או חשש להידבקות שעלול להדביק אנשים אחרים שנפגש איתם במהלך העבודה.
נשים בשמירת הריון – מצב כל כך נפוץ שקורה לעיתים קרובות לנשים הרות שצריכות להיות בשמירת הריון עקב חשש ממשי לשלום ההריון.
מצב זה אינו מאפשר להם לצאת מהבית כלל ולעיתים אף הם נדרשות להישאר במיטה לאורך כל שעות היום. במצב כזה אישה שלא עובדת מגיע מהר מאוד למרור תסכול מצב רוח ירוד, חוסר חשק כללי לכל דבר שזז….. הפיתרון לעבודה מהבית הוא ממש קרש הצלה לנשים האלו שחייבות את התעסוקה, ההערכה מהעבודה וכמובן כמובן את הכסף שהם מרוויחות ע"י העבודה.
הורים לילדים חולים לא עלינו – לצערנו הרב ישנם מצבים שבהם הורים מסתובבים בין בתי חולים או לחילופין נשארים בבית עם ילד חולה שלא מאפשר להורים לצאת למשרד לעבודה.
הורים אלו חייבים יותר מכל אחד אחר את המסגרת של העבודה שמאפשרת להם להמשך להתקיים מבחינה כלכלית בצורה הגיונית ולהחזיק את הבית יציב ואת הילד החולה לא עלינו.
הורים אלו מתניידים עם המחשב לכל מקום שבו נמצא הילד שלהם בבית חולים באשפוז או לחילופין בבית וככה הם ממשיכים בעבודה ולפחות עוגמת נפש אחת גדולה נחסכת מהם…
אנשים עם בעיות תקשורתיות מאובחנות- ישנם אנשים לא מעטים עם בעיות בתקשורת בין אישית.
עד היום אנשים אלו היו נשארים בבית בלי עבודה מסיבה מאוד מובנות. בכל משרד שהם הגיעו להציע את עצמם הם לא התקבלו לעבודה עקב הבעיה התקשורתית שלהם, הם לא יצרו קשר נכון לא יישרו מבט לעובדים ולצוות לא דיברו בצורה נכונה וכך עברו התאכזבויות חוזרות ונשנות בסירובים מאכזבים.
בזמן הזה כשר ישנה אופציה לעבוד מהבית אנשים אלו שיכולים להיות מדהימים כמו כל אחד מאיתנו ולעיתים אף יותר זוכים להתקבל לעבודות מכובדות מאחר ולא נדרש מהם ליצור קשר עם צוות עובדים.
הכל מתנהל דרך המחשב וככה הם יכולים לתרום לחברה הכללית מהיכולות המדהימות שלהם. להיות מועסקים ולהפיג את השיעמום ולהתפרס בכבוד כמו שמגיע להם.

בבית, אתה אחראי על יצירת סביבת העבודה שלך, לעתים קרובות בחלל שונה לגמרי כמו משרד. אתה גם צריך לוודא שאתה נשאר בריא נפשית ופיזית.
עיצוב חלל העבודה שלך-
יצירת מרחב עבודה יעיל חיונית אם אתה רוצה להישאר במסלול ולבצע דברים. שמור את כל הציוד שאתה צריך בהישג יד, וודא שיש לך מספיק מקום לעבוד בנוחות.
הפוך אותו למקום שבו תיהנה לבלות. עם זאת, אתה גם צריך להיות ברור – לעצמך ולמשק הבית שלך – שבשעות מסוימות ביום זה מקום עבודה. כמה נגיעות "משרדיות" עשויות לעודד אותך להיות פרודוקטיבי יותר, אבל אתה עדיין יכול להתאים אישית את סביבת העבודה שלך, עם פוסטרים מהנים או תמונות משפחתיות.
כסא משרדי איכותי הוא אחת ההשקעות הטובות ביותר שתוכלו לעשות. אבל אם זה לא אחד שיש לך את המקום או הכספים עבורו, ודא שאתה יכול לשבת בנוחות. אם לא, סביר להניח שתמצא הרבה תירוצים לקום וללכת למקום אחר!
אם אתם חולקים את הבית שלכם, היו אסרטיביים וסגרו אנשים וחיות מחמד ככל האפשר כשאתם עובדים. לכל הפחות, סדר את אזור העבודה שלך כך שהסחות דעת לא יהיו בקו הראייה שלך – כולל בן / בת הזוג שלך, אם הוא גם עובד מהבית!
בחר את המקום שלך עם אור, אוויר ורעש בחשבון. יש מספיק אור כדי לראות את המקלדת בבירור, אך הימנע מבהור מסך משתקף. פתח חלון אם אתה יכול כדי להכניס קצת אוויר צח. עם זאת, אם השכונה שלך רועשת, שקול להשתמש באוזניות, תוך כדי גישה לאתרים מקוונים לביטול רעשים.
שמירה על שגרה בריאה-
עבודה מהבית יכולה להציג אתגרים חדשים לרווחה הפיזית והנפשית שלך. אז קבע שגרה טובה כדי להבטיח שלא תיפול להתנהגות לא בריאה.
ללא זמן הנסיעה לעבודה, זה עשוי להיות מפתה להתחיל מוקדם יותר ולסיים מאוחר יותר. זה יכול לגרום לך להיות עייף יותר מהרגיל, אז הקפד לשמור על שעות קבועות לתחילת העבודה ולסיום העבודה.
הקפידו תמיד לישון מספיק ושאתם אוכלים בזמנים קבועים. חטיפים עלולים להשאיר אותך רעב בזמנים הלא נכונים, וכתוצאה מכך עצבני. זו גם לא דרך בריאה לאכול.
הפסקות קצרות רגילות יכולות לשמור על אנרגיה והתפקסות, וגם יניחו את העיניים מזמן מסך מתמשך. נסה להגדיר טיימר לספירה לאחור בזמן שאתה עושה, למשל, שעה של עבודה. כאשר האזעקה פועלת, תגמל את עצמך בהפסקה של חמש או 10 דקות כדי להכין קפה, או לשאוב אוויר צח. זכור, הרעיון הוא לקחת הפסקת מסך, אז אל תחליף מסך אחד באחר על ידי הרמת הטלפון שלך מיד!
אמנם אתה צריך להיות נוח להתרכז ולהימנע מכאבי גב, אבל זה גם חיוני שתקום מהכיסא במהלך היום.

Tags :
Share This :