עבודה מהבית – המדריך לעבוד בצורה נכונה ובריאה לק 3

במאמרים הקודמים עסקנו באתגר שאנשים רבים שעובדים מהבית מתמודדים עימה, והם כל מיני בעיות בריאות שונות, החל מכאבי גב תחתון, כבי שרירים, בעיות בעמוד השדרה, בעיות לחץ דם ואפילו בעיות בלב, וכמובן בעיות של השמנת יתר.
מחקרים רבים מצביעים כי בזמן תקופת הקורונה כשרבים מהמשק עברו ממתכונת עבודה במשרד למתכונת 'עבודה מהבית' עלה אחוז המתלוננים על אחות מבעיות אלו, משרד הבריאות מערך כי מדובר בעלייה של לא פחות מ-40% מכלל העובדים בישראל, ואם מדברים על בעיית השמנת היתר, מדובר בעליה כמעט כפולה מכך!
רופאים ופיזיותרפיסטים רבים מצביעים, כי הבעיה העיקרית היא הרגל החיים של העולם המודרני, העבודה מול מחשב, צפייה במסכי הטלוויזיה והטלפונים גררו אותנו לאורח חיים 'ישבני' מה שאומר שרבים מכלל האוכלוסייה מבלים שעות רבות בישיבה בלא פעילות גופנית משמעותית, וכשנצרף לכך את מגבלות הקורונה שצמצמה באופן ניכר את פעילות מכוני הכושר ואף הפעילות הספורטיבית הקלילה של ריצה בבוקר ברחבי הפארק נאסרה כמעט לחלוטין, נגלה להפתעתנו מצב, שבו מרבית מהזמן אנחנו יושבים בלי פעילות גופנית משמעותית, מה שגורם לגוף להתנוון והביטוי המידי לכך הוא כאבי גב ושרירים, עד בעיות בלב.
במאמר הקודם התחלנו להצביע על טיפים מעשיים שכל אחד מאתנו גם אם הוא עובד מהבית יכול לעשות, מה שיפחית בצורה דרסטית את הבעיות הבריאותיות האלה, ובמאמר שלפנינו נביא לכם עוד מספר טיפים שיעזרו לכם להתמודד מול המצב הבעייתי הזה.
שימוש בציוד לא מתאים
זה נכון שהסיבה העיקרית לבעיות הבריאות היא החוסר בתנועה, אך ביחד עם זאת ניתן למנות את השימוש בציוד לא מתאים כחלק דומיננטי מאוד בגורמים לבעיות הבריאות, בעבודה משרד העסק דואג לספק לנו ציוד מתאים לעבודה ממושכת, בין אם מדובר על כסא אורתופדי ושולחן המותאמים לשימוש ממושך, בין אם מדובר על שאר הציוד המשרדי, בעבודה מהבי לא תמיד יש לנו את הציוד המתאים, הכסא של המטבח ביחד עם השולחן בהול משמשים אותנו בזמן ביצוע העבודה, כך שאנו מוצאים את עצמנו מבלים שעות ארוכות ביחד עם ציוד לא מתאים בעליל.
לכן העצה המומלצת ביותר היא, לקחת את הציוד שיש לכם במשרד לשימוש בבית זמן ביצוע העבודה, ובמידה והמעסיק לא מאפשר לכם לקחת את הציוד, או שזה בלתי ניתן לביצוע, אל תתקמצנו, הבריאות שלכם חשובה יותר מכמה שקלים, ותיקנו לעצמכם כסא אורתופדי ושולחן מותאמים שיעזרו לכם לצלוח את שעות העבודה הרבות עם מקסימום נוחות.
הפסקות
פעולה נוספת שאחראית גם היא לכאבים שיש לנו, היא הצפייה הממושכת במסך המחשב והטלוויזיה, הואר הכחול שמופיע על המסך גורם לעיניים שלנו להתאמץ, מה שמתבטא בכאבי ראש עזים לאחר צפייה ממושכת, לכן גם אם אתם עובדים מהבי או שאתם רוצים לצפות בתוכנית טלוויזיונית טובה, תקפידו מאוד על הפסקות קבועות בה תורידו את העיניים מהמסך, ופשוט תתנו לעיניים שלכם לנוח.
בעבודה במשרד ההפסקות האלה מתבצעות בצורה אוטומטית, כל אחד מאתנו מוצא את עצמו באמצע העבודה משוחח עם קולגה, או הולך להכין לעצמו קפה או לדבר בטלפון, אך בעבודה מהבית אנחנו עלולים למצוא את עצמנו מבלים שעות רבות מול המחשב, לכן החשיבות היא רבה להקפיד מאוד על הפסקות שבזמן הזה ניתן לעיניים שלנו לנוח מהמאמץ הרב המופעל עליהם.
כמובן שנוכל לנצל את הזמן הזה לעשות מתיחות או שכיבות סמיכה, או כל מיני פעולות אחרות שיעזרו לכם לשחרר את הגב.

מאמר 8 – עבודה מבית – מניות
אחת האפשריות המפתות בעבודה מהבית זה לסחור במניות או אופציות. יש בזה סיכון גבוה והרבה םעמים זה לא מצליח אבל זה סוג של עבודה. עבוה שדורש השקעה ראשונית של הון מסוים ומעקב אחרי ההתפתחויות בבורסה.
יש הרבה קורסים שמלמדים איך לעשות זאת נכון וגם תוכנות פיננססיות מתקדמות שיכולות לסקור את השוק.
מניסיון אישי זה לא משהו לבעלי ״לב חלש״ ולא בטוח שיש לי ״לב חזק״
לבעלי הון נמוך יש יתרון שהם לא יכולים להפסיד הרבה אבל מצד שני הם גם לא יכולים להרוויח הרבה ובדרך כלל מפסידים.
הייתי מעדיף עבודה מהבית מסודרת ולא להסתמך על מספרים, נכון שזה יכול להיות כיף ובאמת מעסיק את הבן אדם אבל זה גם מאוד מסוכן. זה לא שונה מהימורים.
השיטה של לקנות מניות בעלייה היא לא טובה, בגלל שתמיד יש נפילות לפני עליות ואז המניה יכולה להיסגר ויש הפסד.
לאחר נכן יש את הפיתוי להכניס עוד כסף לקופה כדי לקנות עוד מניות.
החכמה היא לא לקנות הרבה להיעזר בסבלנות אפילו אם זה נראה שאם הייתי פועל בצורה של קנייה ומכירה לאורך היום היית מרוויח יותר.
אבל זה לא נכון כי כוחות השוק זה בערך הדבר הכי פחות צפוי, ניתן להעריך אם מניה תעלה בטווח הארוך אבל אף פעם אי אפשר לדעת איזה תנודה תהיה.
בגלל זה הכי טוב לקנות כמה שפחות אפיו אם זה נראה רווח קטן זה עדיף מאשר להפסיד.
אני לא מבין איך אומרים ש12 אחוז לשנה זה משהו טוב, אם אני משווה את זה להפסדים אז כן אבל בטוח יש שיטות להרוויח יותר כי הפוטנציאל באמת אדיר, אבל גם מבחינת רווח וגם מבחינת הפסד.
תחשבו שאם זה היה קל לסחור בין במניות ועוד מבלי להתמקצע בזה אז כולם אבל באמת כולם לא רק היו עושים את זה אבל גם כולם היו מורווחים.
אבל האמת היא שכדי שמישהו ירוויח, מישהו צריך להפסיד והמישהו הזה בדרך הוא המשקיע הקטן כי בדרך כלל אין לו מספיק בטחונות להחזיק מניה בתנודה גבוההה וגם הידע שלו והניסיון שלו נמוכים.
אולי 12 אחוז רווח זה באמת הרבה אבל אם כן האם זה באמת כדאי להשקיע? האם זה שווה את כל הטרחה והלחץ והסיכון?
השיטה להרוויח ידועה אבל האם באמת המשקיע ידבוק בכללים? זה השאלה, או שתאוות בצע ופחד להפסיד ישתלטו על התיק מניות שלו.
האם זה נכון להשקיע לטווח ארוך או לטווח קצר? לדעתי התשובה לשאלו זו זה תלוי.
תלוי כמה כסף אתה משקיע או בעצם מה תנודיותיות של המניה.
רוב המניות עם תנודה גבוהה לכן זה נראה שהשקעה לטווח ארוך זה מאוד קשה כי לעיתים המניה ברווח ולעיתים בהפסד או שבכלל זה לגמרי מפסיד וסוגר את האופציה.
צריך לשקול את כל הדברים האלה ברצינו לא רק לפני שמשקיעים אלא בעיקר בזמן שמושקעים ואפילו לאחר ההשקעה.

Tags :
Share This :