עבודה מהבית הינה עבודה קלילה יותר, גמישה בשעות, לא תלויה במיקום ספציפי וניתנת לביצוע מכל מקום

דרך האייפון. מדובר בעבודה שרבים מאיתנו חולמים לקבל, ורבים מאיתנו בוחרים את המקצוע שלהם בהתאם ליכולת שלו להתבצע מהבית.

רבים גם טוענים שמדובר בעבודת העתיד- מיום ליום מקצועות רבים מצטרפים לאט לאט לתעשיית העבודה מהבית. היא חסכונית במשאבים, וההתקדמות הדיגיטלית בעולם מאפשרת זאת. כיום מורים יכולים ללמד קבוצת תלמידים ב'זום' מבלי לשלם על שכירות של כיתת לימוד, נותני שירות טלפוני מקבלים שיחות מלקוחות בביתם מבלי שהמעסיק ישלם על מוקד שירות וכו'. מרגע ששירותי האינטרנט החלו לאפשר מקומות עבודה חסכוניים בהוצאות, בעלי יתרונות רבים גם לעובד וגם למעביד, אין סיבה שלא להצטרף לזה. לאט לאט מקצועות נוספים מצטרפים כל יום לסוג עבודה חסכוני יותר וגמיש יותר- עבודה מהבית. זו הסיבה שרבים באמת מחשיבים אותה כעבודת העתיד.

מאמר זה יחלוק על תיאוריה זו.
אומנם נכון שבעתיד הקרוב עוד ועוד מקצועות עבודה יהפכו להיות עבודות מהבית או בעצם עבודות מרחוק. אך כל זה כנראה יקרה רק בעתיד הקרוב. בעתיד המעט יותר רחוק, עובדי הבית עלולים למצוא עצמם מחוץ לתמונה וללא מעסיק שייתן להם עבודה בתחומם. מי יחליף את אותם עובדים מהבית? בינה מלאכותית.
בינה מלאכותית הופכת לטובה יותר מעת לעת, ומשפרת את ביצועיה מרגע לרגע. לא הספקנו לחגוג יום הולדת השנה (2023), וכבר נולדה בינה מלאכותית בשטח שמסוגלת לכתוב טקסטים שלמים. אז נכון שכרגע ביצועיה אינם מושלמים, אך כאשר תהיה משוכללת מספיק כנראה שכותבי התוכן- אנשים שכיום עובדים ומתפרנסים מכתיבה מהבית, יצאו מהתמונה. לא יהיה צורך בכישרונם ובהעסקתם… הם יהפכו להוצאה מיותרת עבור המעסיק, כיוון שהוא יוכל לקבל תוכן חינם מאותה בינה מלאכותית.
מוקדי שירות שהעבירו את הטלפנים לעבודה מהבית, אולי יהיו מיותרים גם הם, אם בינה מלאכותית תדע לעשות את תפקידם ולתת מענה ללקוחות באינטרנט.

לא רק עבודות המתבצעות מהבית הם בסכנה, אלא גם עבודות המתבצעות מחוץ לבית עלולות למצוא עצמן מיותרות בשוק העבודה. יתכן שלא נצטרך שליח אנושי שיביא לנו חבילה עד הבית, יתכן שבינה מלאכותית תדע לשלוט ברחפן ולתת לנו מידע על מקום הימצאו והמרחק שלו מהיעד. אם קיים כבר היום מכשיר בייביסיטר שמחליף שמרטפית לזמן מה, או מכונת קפה שיכולה לנקות את עצמה… מה מונע מהעתיד להעניק לנו מכשירים ו'בוטים' שיחליפו בני אדם בעבודות רבות ומגוונות.

אחד מנושאי השיחה לגבי העתיד והתפתחות הטכנולוגיה בעולם, בד"כ מעלה שני סוגי תגובה אצל אנשים: יש את המתלהבים- הם מצדדים בעד אותה התפתחות ושמחים לקראתה. ומנגד קיימים אלה החוששים ממנה ומהשינוי הבא לעולם בעיקבותיה.
הקבוצה הראשונה שמצדדת בעד ההתקדמות ושמחה על כל התפתחות טכנולוגית חדשה- מורכבת מאנשים שמחפשים את הקל והנוח, אוהבים חידושים, נהנים מהאופציות שנפתחות בפניהם ושלא היו קיימות בדורות קודמים, ולא מפחדים משינויים.
הקבוצה השניה, החוששת מפני אותה התפתחות- מורכבת מאנשים שאוהבים את הקיים והעכשווי, פחות נהנים משינויים, קשה להם להתאים את עצמם לסביבה מתחדשת ומשתנה… ואולי חלקם עובדים כיום בנוחות מהבית וחוששים משינוי שאולי יערער את שלוותם, ואף ידרוש מהם למצוא את עצמם מחדש בעולם העבודה. כי הבינה המלאכותית אכן מתקדמת ביכולותיה משנה לשנה, וככל שהיא מתפתחת היא יכולה לעשות עבורינו עבודות רבות ומגוונות שכיום נעשות בידי בני אדם שמקבלים עליהן שכר ומתפרנסים מהן.

זו הסיבה שעבודה מהבית היא אולי עבודת העתיד הקרוב, אך היא לא באמת עבודת העתיד. כי בעתיד נמצאת לכולנו אי שם בינה מלאכותית שתשלוט בשוק התעשייה ותשנה לנו את ההתנהלות בחיים האישיים וגם בחיי העבודה.

מהי עבודה מהבית? עבודה מהבית היא במילים אחרות עבודה מרחוק. מדובר בעבודה בה העובד יכול לעבוד מכל מקום, ובנוחות של הבית. העבודה מתבצעת בעצם מרחוק.

האם עבודה מהבית זמינה לכולם? כיום לא. ישנם תחומים שבהם מתאפשר לעבוד כך, וישנם כאלה שלא. עבודה מהבית יכולה להיות בכתיבת תוכן, קידום אתרים, סייבר, ניהול דף רשת ועוד הרבה. אך ישנם תחומים שלא מתאפשר בהם לעבוד מהבית, כמו מנקים, נהגי אוטובוס, מוכרים בדוכן גלידה בקניון ועוד.

מה ההיפך מעבודה מהבית? על שאלה מעניינת זו, ניתן לענות תשובות רבות- אולי ההיפך מעבודה מהבית, היא עבודה מחוץ לבית. או שאולי ההיפך מעבודה מן הבית, תהיה חוסר עבודה מהבית… אחת מן התשובות האפשריות לשאלה כזו היא- עבודה עד הבית.
עבודה עד הבית היא נגזרת של עבודה מהבית. הן עבודות אשר באופי שלהן הינן הפוכות לחלוטין, אך מצד שני הן מקיימות זו את זו. למשל, נגיד שהעבודה מהבית היא ניהול אתר קניות של בגדים. העובד מבצע את עבודתו דרך המחשב בבית, ודואג לניהול האתר: להצגת הפריטים באופן ברור, למענה על שאלות של הלקוחות, לתיווך עם חברת המשלוחים ועוד. מנגד חייבת להתבצע עבודת שליחויות עד הבית, שבלעדיה הלקוחות לא יקבלו את בגדיהם עד הבית. העובד בעבודה זו יוצא מהבית ונוסע ברכב או באופנוע לקו חלוקה, משם הוא לוקח חבילות עבור הקונים ששילמו על הפריט והמשלוח, ומגיע עד לביתם על מנת לתת להם אותו.
מדובר בשתי עבודות עם אופי אחר לגמרי. שתי עבודות הפוכות באופיין זו מזו שמיים וארץ, אך לא יכולות להתקיים אחת בלי השנייה. לשליח יש עבודה ומשלוחים לחלוקה, בזכות זה שהאתר קיים ואנשים קונים דרכו ומשלמים על משלוח. והאתר יכול להתקיים ולהבטיח שפריטי הלבוש המוצעים בו יוכלו להגיע עד בית הלקוח, רק בזכות קיומם של אותם שליחים שעבודתם היא עד הבית.
אז כן, עבודה עד הבית היא ההיפך מעבודה מהבית בכל מובן, אך מנגד הן עובדות בשיתוף פעולה ואחראיות זו לקיומה של זו.
דוגמא נוספת לעבודה מהבית מתחום הרפואה. העובד הינו רופא שמקבל שיחות חירום ממטופלים, ונותן הפניות ממחשבו האישי בהתאם למצבם. הפניות לבדיקות דם, לצילומים, למיון וכו'. באם התקבלה שיחת טלפון, והרופא הזמין אמבולנס לאותו חולה, מחייב שיהיה פרמדי"ק שיגיע עד ביתו של החולה ויתן מענה רפואי דחוף. הפרמדי"ק שמוקפץ לביתו של המטופל בהתראה קצרה, בעל אופי עבודה שונה לגמרי מאותו רופא שישב בביתו וקיבל את שיחת הטלפון. שוב מדובר בשתי עבודות מנוגדות לחלוטין באופי העבודה, אך גם משלימות זו את זו.

האם לכל עבודה מהבית יש עבודה מקבילה עד לבית? לא. אם נמשיך עם דוגמת הרופא, ישנם רופאים יועצים או נטורופתים שעובדים מהבית ותפקידם לתת הפניות לרפואה אלטרנטיבית- רפלקסולוגיה, שיאצו, פלדנקרייז ועוד… והמטופל הולך עם ההפניה שקיבל אונליין למכון פיזיותרפיה שמעניק לו את השירות. אמנם יש לנטורופת עבודה מהבית שמתבצעת בשילוב עם אותו רפלקסולוג שנתן את השירות למטופל, ועבודתם אכן לא יכלה להתבצע האחד בלי השני. אך הרפלקסולוג לא עובד עד הבית, אלא במכון ממוזג. זאת אומרת שלא מדובר בשתי עבודות שהפוכות לגמרי אחת מהשנייה, אלא בשתי עבודות שונות.
אז פעמים רבות עבודה מהבית מקבילה לעבודה מחוץ לבית. לא תמיד היא מקבילה לעבודה עד הבית. אבל כאשר זה קורה, ניתן להיווכח כי מדובר בעבודה והיפוכה כפי שתואר עד כה.

Tags :
Share This :