עבודה מהבית – הזכויות של העובד

בשנתיים האחרונות, חלו שינויים בשוק העבודה, בעקבות מגיפת הקורונה שפקדה אותנו ואילצה אותנו לחשב מסלול מחדש. בידודים, סגרים, הידבקות בנגיף ואילוצים שונים השפיעו על שוק העבודה. העובדים לא יכלו להמשיך לעבוד במתכונת הרגילה והמעסיקים נאלצו לשנות את צורת ההתנהלות. הם החליטו לעבור לשיטת עבודה מהבית או לפחות באופן חלקי.השינויים האלו העלו שאלות שונות לגבי הזכויות של העובדים.עובד עצמאי, שעובד בעבודה מהבית יכול להציג הוצאות הקשורות לנדל״ן, ארנונה, חשמל, מים ועוד. לעצמאי שעובד מהבית יש למעשה הוצאות עיסקיות, כמו לכל עסק אחר. לפיכך הוא יכול לדרוש בהכרה בהוצאות על מנת להקטין את המיסוי על ההכנסות. למשל: אם עובד עצמאי גר בדירת 4 חדרים והוא משתמש בחדר אחד כמשרד, ההוצאה המוכרת תחושב כ- 25% מהוצאות הבית. הוצאות חשמל, מים, ארנונה, ביטוח דירה, שכר דירה או משכנתא. הוצאות נוספות הינן הוצאות של ציוד משרדי, אינטרנט, טלפון.אך מה קורה כאשר מדובר בעובד שכיר שעובד מהבית?השכיר שלפתע עובר לעבוד מהבית, ירגיש מהר מאוד גידול בהוצאות : החל מהוצאות חשמל גבוהות יותר וכלה בהוצאות עבור מזון ושתייה. כאשר מדובר בעובד שכיר, רצוי להכין תוכנית והסכמים מסודרים מראש. רצוי שהכל יהיה ברור ומוסכם על שני הצדדים – המעסיק והעובד. בהסכם צריכים להיות מפורטים הנושאים הבאים:

  • מספר שעות העבודה, שהעובד יעבוד מהבית. האם מדובר בשעות קבועות למשל: 8:00 – 17:00 או שניתנת לעובד גמישות בבחירה באלו שעות משעות היממה לעבוד. האם העובד נדרש לשעות נוספות. כאשר העובד עובד מביתו ישנו שינוי בשגרה. הוא עשוי לעבוד בשעות לא קבועות ולא שיגרתיות. (למשל: באמצע הלילה) ולכן, רצוי להגדיר את שעות העבודה ועד איזו שעה אפשר לעמוד בקשר עם העובד. קביעת כללים ברורים ימנעו אי נעימויות לשני הצדדים.
  • איזה ציוד מסופק לעובד על ידי המעסיק. למשל: ריהוט למשרד: שולחן, כיסא משרדי, מחשב, אינטרנט, טלפון תוכנות מחשב שנחוצות לעבודתו ועוד. במידה והעבודה מהבית היא לתקופה מוגבלת יש לציין מה קורה עם הציוד, כאשר העובד חוזר לעבוד מהמשרד.
  • הטבות – האם העובד, שעבר לפורמט של עבודה מהבית זכאי להטבות להן היה זכאי כאשר עבד מהמשרד כמו: ארוחות צהריים, כיבוד וכו.
  • הדרכות – האם עובד בעבודה מהבית זכאי להדרכות שונות. במידה והיו כאלה כאשר עבד מהמשרד. דוגמה לכך היא מנהלי חשבונות שיוצאים להשתלמויות בתחום במסגרת העבודה. האם העובד עדיין יהיה זכאי להן, עם המעבר לעבודה מהבית.
  • ביטוח בריאות – האם העובד בעבודה מהבית זכאי לאותם ביטוחי בריאות. האם זכאי לביטוח תאונות עבודה גם אם אינו במשרד. האם ישנם ביטוחים נוספים שיש לדאוג להם עם המעבר לעבודה מהבית.
  • זכויות שונות – על המעביד להמשיך לשלם לעובד זכויות שונות ששולמו כשעבד מהמשרד כמו: חופשה שנתית, דמי הבראה, דמי מחלה, הפרשה לפנסיה ועוד. כמובן כל אחד בהתאם להסכם המקורי מול המעביד.
  • דמי נסיעות – המעביד אינו נדרש לשלם לעובד דמי נסיעות, אלא אם מדובר בפורמט עבודה היברידי. לפיו, בחלק מימי העבודה העובד מגיע למשרד וביתר הימים עובד מהבית. במקרה כזה יקבל העובד דמי נסיעות עבור הימים בהם הגיע למשרד.

ההמלצה החשובה ביותר, הן לעובד והן למעביד, במעבר לעבודה מהבית היא לעגן את כל סעיפי הזכויות והחובות בהסכם, בו הכל מפורט. כאשר הנהלים ברורים הדברים מתנהלים בקלות רבה יותר. זו אכן הסתגלות לשגרה חדשה וכמו כל דבר חדש לוקח זמן להתייעל. מי שישכיל להכין את הקרקע לפורמט של עבודה מהבית יגלה שבפורמט זה עולים היתרונות על החסרונות.

Tags :
Share This :