עבודה מהבית איננה רק הנאה…

עבודה מהבית יכולה להיות הצלחה מסחררת, רווחית, מעצימה ומרגשת, והיא יכולה אף להיות ההפך. מה שחשוב לדעת על העבודה מהבית טמון בעובדה שתהיו מציאותיים, תהיו מודעים למגרעות, כמו גם לסגולות שלה. מכיוון שאנו בוחרים לכתוב מראייה חיובית, אנו מציגים לפניכם רק את היתרונות שלה, אך דעו שבכל דבר טוב יש גם רע, ובמקרה של עבודה מהבית החסרונות הם מועטים ביותר, עד כדי לא ראויים לדיון. נציין רק שעבודה מהבית מחייבת התמקדות, תכנון מקדים ומשמעת עצמית, והרבה.

האם גם מעסיקים וגם עובדים מרוויחים מעבודה מהבית?

על שאלה זאת נענה בחיוב מוחלט – מעסיקים בהחלט מרוויחים מעבודה מהבית. ומדוע זאת? משום שעבודה מהבית, כפי שאתם בטח יודעים, עבודה מהבית מפחיתה עלויות ארגוניות, הוצאות כלכליות ומגבירה את הפרודוקטיביות של העובדים. אך לא רק המעסיקים שבעי רצון מהסידור הזה, כי אם גם העובדים. העובדים נהנים מהחוסר של נסיעות אין סופיות ומגמישות בשעות העבודה. ועוד רבים היתרונות, שבמאמר זה נעסוק בהם. אף במידה ואתם עובדים במשך כל השבוע מהבית, או רק ימים מסוימים, בשל פגעי מזג האוויר, הקורונה, מצב בריאותי, או סתם בחירה בלי כל סיבה – עליכם לוודא שתהיו פרודוקטיביים. על מנת לעבוד נכונה מהבית, עליכם להצטייד במיטב של המכשור הטכנולוגי, לרבות אינטרנט מהיר, דרכי תקשורת עם המעסיק ועם שאר העובדים, מרחב עבודה לחוד, ולוח זמני עבודה ישים והגיוני. מירב תחומי התעסוקה מהבית כולל עבודה בתור מנהל פרויקט, טכנולוגיית מידע, נציג שירות לקוחות ונציג מכירות, תחומי הבריאות, תרגום וכתיבת תוכן, ועוד תחומים, הרשימה ארוכה כאורך הגלות.

האפשרות להפוך עבודה מהבית למיני עסק

כאשר מדברים על עבודה מהבית, לא בהכרח מדברים על עבודה בתור שכירים. יש עצמאיים, בדרך כלל בעלי עסק קטן, שבוחרים מכל מיני שיקולים, בעיקר כלכליים, להפוך את עבודתם מהבית למיני עסק. היתרון שלהם מתבטא בכך שהם יכולים להציע ללקוחות מחירים יותר זולים, מכיוון שאין להם הוצאות תקורה כמו של עסק שמתנהל ממשרד חיצוני. פערי תיווך אלה בהכרח משפיעים על התמחור. עוד יתרון לניהול "מיני עסק" בא לידי ביטוי שבעליו יכול להציע מספר שירותים, שונים האחד מהשני, ולנהל שלושה או ארבעה פרויקטים שונים במקביל. אותם בעלי עסקים קטנים אף יכולים להעסיק עובדים מהבית, במתכונת של פרילנסר, כנגד חשבונית / קבלה.

המובן של עבודה מהבית בניהול פרויקטים

כאשר מדברים אודות ניהול פרויקטים, בהכרח מתכוונים לתחומים של טכנולוגיות מידע, בנייה והנדסה או בריאות, וכיוצא בזה. מי שזוכה בתפקיד של מנהל פרויקטים אמון על ביצוע תכניות, לשם השגת יעדי העסק, ארגון של צוותים, וכיוצא בכך. כיום מנהלי פרויקטים כבר לא חייבים לעבוד מהמשרד. הקורונה הוכיחה זאת מעל לכל ספק. כל מה שנדרש בתפקיד של ניהול פרויקטים, במסגרת של עבודה מהבית, להיות בעלי לפחות תואר ראשון, רצוי תואר שני, להיות מעולים בייעוץ טכני, בניהול תכניות ולהיות ממוקצעים בכל מה שמתכתב עם אנליסטיות עסקית.

האם עבודה מהבית מייתרת הוצאות כספיות?

קודם כל, עבודה מהבית "נוטשת" את כל ההוצאות הכספיות של נסיעות יומיות, תשלום על ארוחות, ותמחור בגין רכישת בגדים הולמים לעבודה. לפיכך, אין כל עוררין על כך כי העבודה מהבית מייתרת הוצאות כספיות. אך כל הנאמר לעיל עדיין לא סותר את העובדה כי גם לעבודה מהבית יש הוצאות כספיות משלה. קודם כל, הקמה של מקום עבודה ראוי, ולא עבודה מחדר השינה, מחייבת הוצאה כספית ניכרת. כמו למשל – רכישה של שירותי עסקים ותוכנות. מחשב נייד או נייח. כרטיסי ביקור. מדפסת. או לחלופין שירותי אינטרנט מהיר. נכון, סביר להניח שאת רוב אלו יש לכם כבר, אבל כדי להתמקצע בעבודה – יש לשאוף שבחלל העבודה הביתי שלכם יהיו לכם האמצעים המתקדמים ביותר, תוך כדי התאמת ארגונומיה מלאה.

21.8

עבודה מהבית דורשת חקר שוק מקדים

כמו בכל תחום, אף בתחום של עבודה מהבית יש לעשות חקר שוק מקדים. כיום נוהגים לעשות חקר שוק ברשת האינטרנט. ניתן למצוא שם עבודות מהבית לגיטימיות ואמתיות. מאידך, ניתן למצוא עבודות מהבית שאינן לגיטימיות, סוג של "עבודה בעיניים". למרות שרשת האינטרנט מלאה בהצעות של עבודה מהבית, חיפוש מהיר יגלה לכם, כי המון מההצעות הללו הינן כזב, ולא לגיטימיות. אין זה קל למצוא את העבודה מהבית המתאימה, צריך לפתח כישורי חיפוש מתאימים. לדעת להוציא את הטפל מהעיקר. דקה לפני שאתם "רצים למרחק" בחיפושים אחרי העבודה מהבית, תוודאו שיש לכם את הכישורים המתאימים. את היכולת לעבוד באופן עצמאי, ללא בוס על הראש. עבודה שבה אתם אמונים על ניהול לוח הזמנים. על התחלת ועל סיום יום העבודה, וכולי.

האם תנאי עבודה מהבית זהים לתנאים המקדימים של עבודה מהמשרד?

כפי שציינו להלן, למרות שרשת האינטרנט "מפוצצת" בהצעות של עבודה מהבית, לא כולן באמת קונקרטיות לכם. ועליכם לחפש הרבה, לפני שתצליחו למצוא את העבודה שתתאים לכם כמו כפפה ליד. אף כאשר מדובר על משרה מהבית, ישנם הרבה מעסיקים שדורשים מקום מגורים, משום מה, קרוב למקום העבודה. כך שאם מקום משכנכם הוא בצפון, והעבודה באזור הדרום, תשכחו ממנה. זאת כבר סלקציה ראשונית, שעליכם לעשות. עליכם לחפש עבודה פוטנציאלית בהתאם לסטטוס שלכם. יש מעסיקים שמעדיפים עובדים מהבית שיהיו פרילנסרים, כלומר – שיוכלו להוציא חשבוניות, ויש כאלו שמעדיפים עובדים רק במשרה מלאה. תוודאו שאלו הצרכים והיכולות שלכם, לפני שתיענו לאתגר. עליכם להבין, כי זה שאתם עובדים מהבית, לא מייתר את הכישורים שנדרשים למשרה. אל תשלחו באופן אוטומטי קורות חיים לכל משרה מהבית. תוודאו מבעוד מועד מה דרישות העבודה. האם יש לכם באמת את הכישורים ואת הניסיון הדרושים למשרה, או לאו?

עבודה מהבית אמתית – "אין ארוחות חינם"

כמו בכל תחום, כך גם בתחום של עבודה מהבית, לא כל הצעות העבודה הן "כשרות" או "אמתיות". הדבר מחייב אתכם למשנה זהירות כאשר אתם תרים אחרי משרה מהבית. אל תמהרו. כידוע "המהירות היא מהשטן". בחנו היטב את הצעת העבודה מהבית, מה התפקיד דורש, ומי החברה שעומדת מאחורי ההצעה. וליתר העמקה – אל תחששו להקשיב לקול הפנימי שלכם, בשיחת הטלפון הראשונית. אם משהו אומר לכם שדבר מה פה לא כשר, לכו עם האינטואיציה שלכם. וליתר ביטחון תבקשו מהמעסיק טלפונים ליצירת קשר עם העובדים שלו. אל תתעצלו, חייגו אליהם ותבררו מולם פרטים בסיסיים. כמו למשל – האם הבוס קפדן או קליל, האם המשכורת תמיד מגיעה בזמן, האם הוא לרוב סימפטי? וכיוצא בזאת. במידה והצעת העבודה מהבית נשמעת "TO GOOD TO BE GOOD", יש להניח שהיא באמת כזאת. כל הודעה שמצהירה בריש גלי שלא צריך כל הכשרה או כל ניסיון, ואפשר תוך חודש להרוויח אלפי ₪, מעשיית "כלום" – בוודאי שאיננה אותנטית. תברחו ממנה כמו מאש. נציין לדוגמה את העבודה בשיווק הפירמידה. סביר להניח כי ידרשו מכם להוציא סכום כסף ניכר לרכישת מוצרים, תוך כדי הבטחה "שהמוצרים יעופו", שזה "מוצר שמוכר את עצמו". אך המציאות מוכיחה את ההפך. כל מי שנפל לפח הזה, לרוב, נשאר עם מלאי של סחורה עצום, בלי יכולת להחזיר את הכסף שהוציא. כמו כן, אל תלכו שולל אחרי חברות שמציעות לכם לעבוד מהבית, תמורת "תשלום סמלי". עבודה איננה מתורגמת להוצאה כספית שלכם. כלל וכלל לא. בעבודה מרוויחים כסף, ולא מוציאים כסף.

Tags :
Share This :