נושא היעדרויות מהעבודה מהווה עקב איכלס מבחינת מעסיקים ובראיית כלל המשק בארץ ובעולם.

רמת הפיריון בעבודה תלויה בנוכחות עובדים ובצמצום היעדרויות בשעות העבודה בגין מחלות ומסיבות אחרות.
בחורף בדרך כלל רמת היעדרויות העובדים היא גבוהה יותר עקב קיום וירוסים מזנים שונים של שפעת ובשנים האחרונות גם הקורונה מחוללת שמות בנושא נוכחות עובדים במקומות העבודה.
בתקופה זו של החורף עולה רמת התחלואה בכל העולם ולאחר סיום משבר מגיפת הקורונה עקב ריבוי מוטציות והרכבת מוטציות חדשות המורכבות בין משבר הקורונה לבין חיידקי תקופת החורף כגון שפעת על שלל הוירוסים השונים (לא רק שפעת ,בחורף באופן טבעי ישנן מחלות שמעלות את עקומת החולים לעומת יתר עונות השנה) מוצאים את עצמם אזרחי העולם כולו ובתוכם אזרחי מדינת ישראל בעליית תחלואה ובמורכבות לנהל אורח חיים שגרתי המשלב עבודה ופנאי באופן רציף.
גם בבית הספר מורגשת עלייה בתחלואה עוד לפני תחילת החורף אפילו בעונות המעבר בין קיץ לסתיו ובין עונת הסתיו לעונת החורף מורגשת עלייה בתחלואה ובעלייה בהיקף ההיעדרויות של התלמידים וגם צוותי בתי הספר והגנים.
כתוצאה מכך קיימת השפעה על שגרת החיים בכלל ושגרת העבודה כך שמצד אחד חל גידול בעונת החורף בכמות הימים בהם עובדים מהבית לעומת יתר עונות השנה ומצד שני שגרת העבודה מהבית אינה דומה לשאר השנה בגין הצורך לנהל בית בו חלק מהמתגוררים בו חולים במחלות חורף שונות ומצד שני נדרש לקיים שגרת עבודה רציפה מהבית.
אין עדיין מחקרים המצביעים על רמת הפיריון בעבודה ויעילות העבודה בכלל ועל פי סקטורים במשק אך ככל הנראה למרות עלייה בתחלואה בעונת החורף ,כתוצאה מהגמישות שנוצרה ויכולת עבודה מהבית אזי לא נפגעת יעילות העבודה, פיריון העבודה ברמת כוללת לא יורד וייתכן שאף נופתע בחלק ממקומות העבודה קיימת עלייה בפריון העבודה בחורף גם לעובדים מהבית באופן שגרתי וגם לעובדים מהבית כחלק מפתרון "עונתי" עקב הגברת היקף העבודה מהבית לעומת היקף העבודה מחוץ לבית.
לגבי סקטורים ועבודות שלא יכולות להיות מבוצעות מהבית כגון תעשייה מסורתית קלאסית או ענף הבניה למשל אז גם בענפים אלו עובדים המוגדרים כבעלי עבודה אדמיניסטרטיבית כגון אדריכלים,מהנדסים וכו' יכולים לבצע את עבודתם מהבית וגם הצורך שלהם להיות בשטח כחלק מתהליכי העבודה מקבל מענה באמצעות פתרונות טכנולוגיים של מצלמות ווידאו ושיחות זום שניתן לנהל מרחוק גם אם הפתרונות אינם מושלמים וקיימים אתגרים מוצדקים לעומת עבודה פיזית מהשטח אזי זו אילוץ ופתרון ביניים המאפשר בחלק מהמקרים המשך רצינות תפקוד ועבודה רציפה ומתמשכת שיכולה להוות פתרון ביניים לעלייה בתחלואה בעונת החורף ובמעברים בין עונתיים באמצעות עבודה מהבית.
נקודה נוספת שחשוב להתעכב עליה היא מעבר לשעון החורף ושקיעת חמה מוקדמת יותר בעונת החורף מה שגורם לעובדים להגיע מוקדם יותר הביתה בסיום העבודה ,קיימים מחקרים המוכיחים השפעה פסיכולוגית על שעות סיום העבודה בעונת החורף לעומת עונת הקיץ למשל בשקל שקיעת חמה מוקדמת וירידת לילה ,אנשים מרגישים לעיתים מרוחקים מהבית בשעות החשיכה וחלקם מרגישים מרוחקים ובודדים עם כמיהה לחזור הביתה ,בעיקר בעלי משפחות וילדים.
לעומת זאת עבודה מהבית יכולה להתבצע גם בשעות הלילה לאחר שבני הבית נרדמו או על חשבון צפיה בטלויזיה או פעילויות מפיגות שעמום אחרות ברובן המכריע.
עצם קיומם של הטלפונים הסלולריים המהווים ארגז כלים כמעט מלא לחלק מהעובדים לביצוע עבודתם כגון אפליקציית תקשורת וואטסאפ ורשתות חברתיות וכן עושר אפליקטיבי בלתי נגמר של ארגז כלים לעובד על פי הסקטור הרלוונטי יוצר יכולת וזמינות ונגישות להשלים משימות נקודתיות או פרוייקטים שלא סובלים דיחוי אותם ניתן להשלים ולבצע מהבית גם בשעות המוגדרות כשעות עבודה א- פורמליות.
בעונת החורף קיימים סקטורים שלמים בהם מורגשת ירידה בפעילויות או הפסקת פעילות בכלל כגון בריכות ופארקי שעשועים, אזורי בילוי בטיילת ובחופי הרחצה ועוד וקיימת אלטרנטיבה לעובדים בסקטורים אלו לפתח עבודה מהבית באמצעות מגוון עבודות זמניות וקבועות מהבית במגוון תחומים כגון שיווק ופרסום, הקמה ותחזוקת אתרי אינטרנט ,משרות בתחום כתיבת ועריכת תוכן, פיתוח מצות לחברות וגופים ועוד ועוד.

יוקר המחיה, הרחבה המשפחה ועוד אתגרים כאלו ואחרים , מביאים את חלק מהציבור למצב שמשכורת אחת לא מספיקה ,בכדי לפרנס את המשפחה, מתחילים להסתכל לכוון של השעות הנוספות או עבודה נוספת .. ואם זה בעל עסק או פרילנסר , לא תמיד להישאר לעוד שעות ,יביא לעוד פרנסה, כשאין מספיק לקוחות
מכיר לא מעט עצמאיים , שבשל מחסור בהזמנות ופניות, נאלצים לקח עוד בעבודה נוספת , בכדי להשלים את הפרנסה.
בפועל ,למרבה הצער לא תמיד ריאלי, כאשר אנו עובדים בעבודה אחת ואח"כ , איפשהו בשעות הערב –יש עוד לנסוע לעבודה נוספת , כי רק הנסיעות מהבית ,לעבודה ומעבודה אחת עוד לנסוע לעבודה השנייה ובסוף לחזור הביתה, כל הזמן היקר, דלק שמתבזבז על הנסיעות, פשוט הופך את הרעיון של עבודה נוספת לא כך
אז מניסיוני האישי – נמצא !!!! ,שמי שמחפש תוספת הכנסה , מכל סיבה שהיא – הכי משתלם זה ללכת לכוון של משרות של העבודה מהבית.
קודם כל במשרה של "העבודה מהבית ,כבר נפטרים מהבעיה הלוגיסטית, כוון שאינכם נדרשים יותר לנוסע ממקום עבודה אחד לשני
פטרון אולטימטיבי, גם אווירה הביתית, עם האוכל הביתי שאתם אוהבים ופחות תרגישו שאתם "עובדים", שזה גם מאוד חשוב, במיוחד כשאתם עובדים 2 עבודות !!!
במקום להתרוצץ בפקקים, בזמן הזה תעשו עוד כסף!
דבר שני יתכן ותחכה לכם איזו הפתעה מהבר לפינה, שתגלו שהעבודה מהבית –כמשרה מלאה תהיה יותר משתלמת והרבה יותר נעימה, במקום העבודה בחוץ, כי שוב אתם עובדים מהבית, זו תחושה אחרת לגמרי…וגם את חוסכים זמן יקר של נסיעות ,ל"היי שם", איזה מקום עבודה בחוץ .
עבור העצמאיים ופרילנסרים, זה עוד יותר פנטסטי, כוון שרוב המשרות של העבודה מהבית, הן מאוד גמשות , שבנויות על בסיס פרילנס, שאתם מבצעים את העבודה בשעות וימים שמתאים לכם!
לכן במיוחד העצמאיים ופרילנסרים,, יכולים לשלב את "העבודה מהבית" מהמשרד או חנות, שאתם עובדים ,ו"בשעות המתות" כשאין לקוחות – בין ליבן לעשות את "העבודה מהבית" ולעשות עוד כסף!!!
"הבטחות" כאלו , של "הנס" של העבודה מהבית, בטח תעורר אצל החלק תגובות סקפטיות" מה שנקרה: to good to be true-
אז נשמח מאוד להציג לכם –מדוע משרות שהעבודה מהבית , אמתיות -דווקא מאוד רלוונטי בשנה האחרונה!
זוכרים? עד לפני כשנה , מעל שנתיים – היינו בתקופות שיא של הקורונה והסגרים , הסגרים "חייבו " את המשק , לשנות כוון , ולהעסיק את העבודה מהבתים!
מעל 60% מהמשק הישראלי –עבר למתוכנת של "עבודה מהבית" ועוד המשיך לתפקד כך, במשך לפחות כשנתיים – מהבתים של האנשים, גם בארץ וגם בחו"ל
היום הרבה מעסיקים וחברות –מכוח המציאות למדו ומעדיפים להמשיך להעסיק את העובדים מהבית , כי זה חוסך להם "ים" של הוצאות : כגון שכירות המקום, ארנונה, חשמל, נסיעות לעובדים, ציוד ועוד

Tags :
Share This :