מכיוון שחלק מהציבור החרדי המדובר אני מחובר לרשתות אינטרנטיות הדרך למצוא עבודה מהבית קצת יותר

מורכב ,לדעתי אפשר לנסות ללכת לעבודות רגילות ולשאול אם יש אופציה לעבוד מהבית אופציה שהתרחבה מאוד בימינו לאחר תקופת הקורונה שהכריחה כמעט כל עסק לפתוח לעובדים אופציה לעבוד מהבית

עבודה מהבית – מתי לחפש, מתי לוותר ומתי לשלב

כשאנחנו דנים בסוגיית העבודה מהבית זה נשמע כאילו הבחירה תמיד בידינו, אך לא כן הדבר. ישנן עבודות ספציפיות שהן אופטימליות לעשות מהבית כמו:
נציג שירות לקוחות – כי זה ממש לא משנה אם אני עונה ללקוח מהבית שלי דרך הטלפון, או מהמשרד דרך הטלפון, הלקוח לא מודע בכלל היכן אני שוכן.
עוזר וירטואלי – אותו עוזר נחמד שקופץ בכל פעם שמגיעים לאתר מסויים ושואל במה הוא יכול לעזור, להיות עוזר וירטואלי אפשר לעשות מכל מקום.
מתמלל, סופר, עורך, מעצב גרפי – כל המקצועות הללו נעשות נטו מהמחשב, לא דרך עבודת צוות ואף לא דרך סיעור מוחות.
עובדי תוכנה למיניהם – גם הם ברובם יכולים לעשות את העבודה מהבית כי כל האינטראקציה שלהם עם העבודה היא רק הם והמחשב.
מורה מקוון – אותו מורה שמלמד בזום או בכל תוכנת וידאו אחרת ויושב עם תלמידיו על המסך כאילו זו כיתה אמיתית, אין צורך שהמורה יגיע פיסית לכיתת בית הספר, הוא יכול ליצור את הכיתה מהבית.
מומחי שיווק ומדיה – גם הם יכולים בקלות לעבוד מהבית
רואי חשבון, עובדים פיננסים או כל מנהלי פרויקטים שתפקידם להיות צמודים למסך ותו לא, עבורם עבודה מהבית היא בחירה חכמה בהחלט.
המפתח לעבודה מרחוק כולל בעיקר עבודה עם מחשבים ואינטרנט.

לעומת זאת, ישנן עבודות שאי אפשר כלל לעשות אותן מהבית, או בגלל שהן דורשות ציוד או כלים ספציפיים הזמינים רק במיקום מסוים או בגלל שהן כוללות אינטראקציה עם אנשים פנים מול פנים כמו לדוגמא:
טכנאי מעבדה או עובדי מפעל התלויים במיכון ובמכשור שיש להם במקום העבודה ואי אפשר להשיג בבית.
משרות הכרוכות במתן שירותים אישיים כגון מספרות, מלצרות או מוכרים פיסיים בחנות.
משרות הדורשות נסיעות כמו נהגים ציבוריים, מוניות וכן משרות שצריך בהן נוכחות פיסית כמו סוכני נדל"ן א פועלי בניין.
משרות הדורשות שיתוף פעולה הדוק עם חברי צוות אחרים או פגישות תכופות, כגון מפגשי סיעור מוחות אישיים או פעילויות גיבוש של צוות.
עם זאת, ראוי לציין שגם בתוך הקטגוריות הללו, עשויים להיות כמה תפקידים או משימות שיכולות להתבצע מרחוק על בסיס מוגבל, בהתאם לצרכים ולדרישות הספציפיות של התפקיד.
לכך נוצרה העבודה ההיברידית, סוג של ליהנות מכל העולמות, שילוב בין עבודה בבית על כל מעלותיה לבין עבודה במשרד עם כל המעלות שלה.
בעבודה היברידית אדם עובד חלקית מהבית וחלקית מהמשרד או מקום פיזי אחר. משרות היברידיות הן אופציה טובה עבור אנשים שמחפשים את הגמישות של עבודה מהבית אך גם מעריכים את האינטראקציה החברתית ואת המבנה של סביבה משרדית מסורתית.
עבודה היברידית מתאימה כמעט לכל סוגי העבודות חוץ מאשר עבודה שצריך נוכחות פיסית בלי להתפשר.
עבודה היברידית מתאימה כמעט לכל מי שיוצא לשוק העבודה, דוגמא לעבודות היברידיות:
נציגי שירות לקוחות – עובדים אלה עשויים להיות מסוגלים לטפל בפניות ותלונות לקוחות בטלפון או בצ'אט תוך כדי עבודה מרחוק אך עשויים גם להפיק תועלת מאינטראקציה עם לקוחות באופן אישי במיקום משרדי.
עובדי הייטק, מנהלי פרוייקטים, סופרים ועורכים – כל אלה יכולים ליהנות מעבודה מהבית עם שילוב של עבודת צוות מידי פעם כדי לשתף פעולה עם עמיתים או להשתתף בפגישות. עובדים אלה זקוקים לעיתים לייעוץ וסיעור מוחות ועבודה משולבת היא עבורם אידיאלית.
חשוב לציין כי התאמת העבודה לעבודה מהבית, עבודה ממשרד או מקום פיזי אחר או עבודה היברידית יכולה להיות תלויה בצרכים ובדרישות הספציפיות של התפקיד ובכישורים והיכולות וכמובן האופי והאישיות של העובד.

עבודה מהבית, המכונה גם עבודה מרחוק, הפכה לטרנד נפוץ ביותר בשנים האחרונות. היכולת לעבוד מרחוק מכל מקום אפשרי שינתה את הדרך בה אנו חושבים על עבודה לחלוטין והייתה לה השפעה משמעותית על היבטים שונים של חיינו. מגמה זו הוגברה והועצמה על ידי מגיפת COVID-19, אשר אילצה חברות ענקיות ועובדים רבים להסתגל לעבודה מרחוק כמעט בן לילה. במאמר זה, נחקור כיצד עבודה מהבית שינתה הכל בצורה יוצאת דופן, מהדרך שבה אנחנו עובדים ועד איך שאנחנו חיים.

אחד השינויים הברורים ביותר שחולל עבודה מהבית הוא אופן העבודה שלנו. עבודה מרחוק אפשרה לחברות לנצל מאגר ענק של כשרונות עולמי, מה שמעניק להן גישה לעובדים הטובים והמבריקים ביותר שהיו ושיש ללא קשר למיקומם. זה הוביל להגברת הפרודוקטיביות ושביעות הרצון של החברות מהעבודה בקרב עובדים מרוחקים, שכן הם מסוגלים לאזן טוב יותר את העבודה ואת החיים האישיים שלהם. בנוסף, עבודה מהבית הובילה גם להפחתה משמעותית בעלויות התקורה לחברות, שכן הן אינן צריכות עוד לתחזק שטחי משרד יקרים ולבזבז כסף על זה.

עבודה מהבית שינתה גם את הדרך בה אנו חיים. ביטול הנסיעה היומית פינה זמן יקר לעובדים, ומאפשר להם לבלות יותר זמן עם משפחה וחברים, לעסוק בתחביבים או פשוט להירגע. זה הוביל לאיזון טוב יותר בין עבודה לחיים, אשר בתורו הוביל להגברת האושר והרווחה בקרב עובדים מרוחקים. בנוסף, עבודה מהבית הובילה גם להפחתה בפליטת פחמן, מכיוון שפחות אנשים נוסעים לעבודה.

עם זאת, עבודה מהבית הביאה גם למערכת אתגרים משלה. אחד האתגרים הגדולים ביותר הוא תחושת הבידוד והניתוק מתרבות החברה. ללא האינטראקציות היומיומיות והאחווה של משרד מסורתי והאחווה של להיות בצוות יום יום , עובדים מרוחקים עשויים להרגיש מנותקים ובודדים לגמרי מעמיתיהם ומהחברה כולה. בנוסף, עבודה מהבית יכולה גם להקשות על ההפרדה בין העבודה לחיים האישיים, מה שמוביל לתחושות של שחיקה ולחץ .

כדי להתגבר על אתגרים אלו, חברות ועובדים צריכים להסתגל ולמצוא דרכי עבודה חדשות. אחת הדרכים לעשות זאת היא לקבוע פגישות וירטואליות קבועות בזום או בדרכים אחרות עם עמיתים. זה יכול לעזור להשאיר את כולם מחוברים באותו עמוד ולא תהיה הרגשת הבידידות, וזה גם מספק הזדמנות לעובדים להתרועע ולקשר עם עמיתיהם. בנוסף, חשוב לקבוע גבולות ברורים בין עבודה לזמן אישי כדי למנוע שחיקה או אי העמידה בזמנים או אי הספקת דברים. ניתן לעשות זאת על ידי קביעת שעות עבודה קבועות ולקחת הפסקות לאורך כל היום.

דרך נוספת להסתגל לעבודה מהבית היא יצירת מרחב עבודה ייעודי ונוח. זה יכול להיות פשוט כמו הקמת שולחן עבודה בחדר שקט או הסבת חדר פנוי למשרד. מקום עבודה ייעודי יכול לעזור לשפר את המיקוד והפרודוקטיביות, והוא גם מספק הפרדה פיזית בין העבודה לחיים האישיים.

חשוב לפנות זמן לעצמך ולחיים האישיים שלך. בין אם מדובר ביציאה לטיול, לעסוק בתחביב חדש או לבלות עם אנשים אהובים, חשוב לפנות זמן לפעילויות שמביאות לכם שמחה ועוזרות להפחית מתח.

לסיכום, העבודה מהבית שינתה הכל, מהאופן שבו אנחנו עובדים ועד איך שאנחנו חיים. היא הביאה ליתרונות רבים, כמו הגברת הפרודוקטיביות ושביעות הרצון מהעבודה, אבל היא גם הביאה למערכת אתגרים משלה. על ידי הסתגלות ומציאת דרכי עבודה חדשות, חברות ועובדים יכולים להתגבר על אתגרים אלו ולהפיק את המרב מהעבודה מהבית. בסופו של דבר, לעבודה מהבית יש פוטנציאל להיות מחליף משחקים לעתיד העבודה ופתחה הזדמנויות חדשות לעובדים ולחברות כאחד.

איזון בין עבודה לחיים הפרטיים

Tags :
Share This :