מה קורה כשיש שחיקה – 11

עובדים מהבית כבר כמה שנים? מרגישים תקועים? אם גם אתם כבר מכירים את הקונספט של עבודה מהבית כבר שנים אבל מחפשים את הדרך לרענן את האופן שבו אתם מרגישים עם העבודה שלכם, יש כמה טיפים שאפשר לבדוק לפני שממהרים לחזור לשוק העבודה בתור שכירים.
ראשית חשוב לבדוק מה גורם לשחיקה. כמובן, כולנו מתעייפים מעשיית אותו הדבר למשך זמן רב. כמו כל דבר שנעשה, אנחנו זקוקים לרענון. רענון זה יכול לבוא לידי ביטוי בכל מיני צורות ודרכים, ולא תמיד הוא יהיה מה שאנחנו חושבים שאנחנו מחפשים. אם זה יהיה רעיון טוב, אז אולי אנחנו יכולים ליישם את זה לעוד תחומים בחיים אבל ראשית חשוב לדעת איזה שינוי אנחנו רוצים להכניס בחיים שלנו ואיך הופכים את העבודה שלנו ליותר מעניינת ומעשירה.
שינוי במקום העבודה יכול להעניק לכם מוטיבציה ברמה היומיומית. אם אתם עובדים מול מחשב, אזי הסיכויים לשנות את מקום העבודה עומדים על 100% כי למעשה אתם יכולים לקחת את העבודה שלכם אתכם לכל מקום שאליו אתם מגיעים ולא משנה אם זה אצל ההורים, אצל חברים, בזמן שאתם מחכים לרופא או כל בחירה אחרת. האפשרות לעבוד מכל מקום מעניקה לכם חופש ולעתים רבות מספיק שיש בית קפה קרוב שיכול להעניק לכם את האפשרות ליהנות מנוף שונה, או אפילו יציאה לפארק – כל אלו יכולים לספק את השקט ואת החופש ליהנות מעבודה שיש בה רעננות וגיוון.
אם אתם לא מוותרים על הבית, אפשר לעשות שינוי בתחום אחר בעבודה כדי ליהנות מהגיוון. אין ספק כי עבודה מהבית ללא חברת בני אדם יכולה להיות שוחקת מאד. על מנת להימנע מהשחיקה הזו לאורך זמן עליכם להיות ברורים בלוח הזמנים שאתם יוצרים לעצמכם ולדעת להכניס בתוך לוח הזמנים הזה גם זמן איכות להנאה ולמשחקים.
זה יכול להיות משחקים במחשב, צפייה בסרטים או אפילו יציאה מהבית לספורט או לפגישת חברים אולם כך או כך החשוב ביותר הוא שתהנו מהמגוון העצום של האפשרויות הקיימות באזור הבית בלי להתרחק יותר מדי. לפעמים, זה עלול להישמע מצחיק אבל מתברר להיות נכון, לפעמים פשוט מספיק לקום מהכסא ולעשות משהו שונה על מנת להגיע לתוצאות חדשות ולקבל רעננות כדי להמשיך את העבודה.
שותפים לעבודה יכולים גם הם להכניס הרגשה של רעננות. מספיק שאתם קופצים לעבוד במתחם של WEWORK או מזמינים אליכם חברים הביתה, כבר האווירה משתנה. אין ספק כי מי שרוצה לגלות חיים חדשים, יגלה אותם גם בלי להתרחק ממש. באופן זה אתם יכולים להעניק לעצמכם את האפשרות לעבוד במחיצת בני משפחה, לעבוד במחיצתם של חברים, לעבוד במקומות ציבוריים או בכל מקום אחר שליבכם חפץ בו, בלי לערוך שינויים מהפכניים באופי העבודה עצמה.
שינויים נוספים בשגרת העבודה יכולים גם הם להכניס מוטיבציה במקום שכבר יש בו שחיקה. אלו כוללים למשל את האפשרות לעבוד עבור לקוחות חדשים. עבודה עבור לקוחות חדשים יכולה להכניס מעין טעם חדש לחיים ובאמצעות זאת תוכלו לגלות כי אתם נדרשים לתת שירותים שונים, להיות מומחים בתחומים שבהם התמקצעתם בעבר, לעשות עבודות חדשות ולגלות את היופי הקיים בעבודות עם לקוחות קיימים – שכבר התרגלתם לעבוד איתם.
הספק והאפשרות להתנסות בדברים חדשים – הם אלו שהופכים את העבודה מהבית לדווקא מסקרנת יותר משום שהיא לא צפויה ויש בה מגוון התפתחויות אפשריות בהתאם לרצון שלכם להתפתח ולהתגלות בדיוק כפי שאתם.

יותר ויותר אנשים עוברים לעבודה מהבית ונשארים בעבודה מהבית שנים רבות. לא, לא מדובר בקוריוז אלא בהעדפתם הכנה של רבים המבקשים לחיות אחרת. האם כל מי שבוחר לעבוד מהבית (או מכל מקום אחר באמצעות לפטופ) הוא באמת אקספיסט? יצאנו לבדוק.
עבודה מהבית היא בעלת מאפיינים ייחודיים: אין שעה שבה צריך להגיע לאנשהו, אף בוס לא בודק אם הגעת או לא הגעת לעבודה, אתה מחליט באילו שעות נוח לך לעבוד אבל מצד שני, אתה הוא גם זה שצריך למצוא את הלקוחות שלך, לעסוק בתמחור, לעסוק בשיווק וגבייה, לדעת מאילו לקוחות יש לקחת כסף ומתי, לשלוח דרישות תשלום כאשר אלו נדרשות, אילו לקוחות זקוקים לכם מתי, כמה עבודה אפשר לתת לכל לקוח וכמו כן נדרש מאלו העובדים מהבית לתכנן את הזמן שלהם, לדעת כמה עבודות יעבדו החודש וכמה ירוויחו ועוד.
מדובר בלא מעט אחריות ולמרות זאת, רבים חושבים כי מי שעובד מהבית בוחר בכך בשל הפחד מהעולם. חלק מהאנשים המעדיפים לעבוד מהבית אכן בוחרים באופציה הזו מתוך מקום אסקפיסטי שמעדיף לא להתמודד אבל רבים אחרים גם יודעים כי מדובר באופציה מעולה המאפשרת לרבים ליהנות מהכוח הקיים בחופש תעסוקתי ובחירה מתי ועם מי לעבוד. לפיכך אין בוחל באפשרות כי אכן מדובר בבחירה של אנשים שפחות נוח להם לראות ולהתמודד עם אנשים אחרים ולעומת זאת, יש כאלה שבוחרים בכך בשל האופציה של עבודה בזמן הפנוי בלי לוותר על מה שחשוב ובלי לקבל פקודות מאחרים.
יתרה מכך, בשוק הקיים כיום הדרישות מהעובדים הולכות ועולות ולפיכך רבים מעדיפים את השקט הנפשי שלהם ולא רוצים לדפוק חשבון לבוס כזה או אחר. הבעיה במקרים האלה מתחילה כאשר אדם רוצה לקחת קצת הפסקה מהעבודה אבל לא יכול משום שיש פרויקטים שלהם הוא מחויב. החלום האמיתי של רבים הוא לעבוד עבור עצמם, עבור פרויקטים שהם עצמם יוצרים. אבל במציאות של ימינו זה כמעט בלתי אפשרי.
לפיכך בחירה בעבודה מהבית מאפשרת לא רק שקט נפשי וחופש בחירה אלא לא פחות חשוב מכך היא גם מאפשרת את האפשרות להחליט באילו שעות עובדים, כמה לחץ יש על העובד, כמה משאבים להשקיע בעבודה, אילו פרויקטים לקחת ואילו לא, האם לעבוד עם לקוח מסוים או לא?
עם זאת, חשוב לדעת שגם מי שבוחר לעבוד מהבית עושה זאת במחיר לא פשוט: האפשרות להשתייך למקום עבודה מסוים נותנת לא מעט בטחון. היא מעניקה את השקט הנפשי כי העובד מקבל את הפנסיה שלו, מפרישים לו לביטוח לאומי, הוא לא משלם על החשמל שהוא צורך במקום העבודה ובמקרים רבים גם עובדים מקבלים ארוחות חינמיות, הנחות על המקומות השווים לאכול בהם, הטבות שונות, אפשרויות לקנות במקומות הכי נחשבים ועוד.
ואלו שעובדים מהבית לעומתם, אינם יכולים לקחת ימי מחלה או לאחר ללקוחות, לא יכולים לוותר על עבודה שכבר לקחו אלא אם זה מתועד בהסכם, צריכים לקחת על עצמם עבודות שלא תמיד מתחשק להם לקחת ולהתמודד עם הלקוח עצמו ועוד.
לפיכך, לא כזה פשוט לומר כי אלו הבוחרים לעבוד מהבית עושים זאת תמיד ממניעים אסקפיסטיים ובמקרים רבים למעשה בכלל מדובר בבחירה הנובעת מאילוצים או מהתאמה לתכונות אישיות ייחודיות של האדם, כאלה שהוא נולד אתן או התפתחו במשך החיים וממשיכות לשרת אותו כך שהוא פועל על פיהן. באופן זה או אחר, הבחירה תמיד צריכה להתאים למה שמקדם את האדם.

איך הופכים עבודה מהבית לתענוג מתמשך? פשוט מאד: משלבים את הדברים שבאמת עושה לכם טוב לעשות באופן שוטף. לא משנה באיזו עבודה אתם עובדים מהבית, כאשר תשלבו בה את מה שאתם באמת אוהבים לעשות, יהיה הרבה יותר קל ומהנה לסיים את הפרויקטים שלכם, יהיו אלו פרויקטים אשר יהיו.
הדברים הקטנים שעושים לנו טוב: אלו יכולים להיות נגינה בגיטרה, שמיעת מוזיקה, קריאת ספרים או פעילות פיזית. באמצעות תכנון נכון של לוח הזמנים שלכם תוכלו להגיע לגבהים חדשים ולנסות לראות איך עבודה מהבית הופכת להיות תענוג מתמשך.
אם אתם צריכים הפסקות במשך היום, לימדו את האופן שבו הגוף שלכם עובד והעניקו לו את ההפסקות שהוא זקוק להן. באופן זה תוכלו להיות בטוחים שגם אתם משרתים את הגוף שלכם נאמנה וגם הגוף שלכם עומד לרשותכם כשאתם צריכים לעבוד. אין ספק כי מה שיכול לבוא לקראתכם הוא השקעה במשאבים הגופניים כך שגם אתם וגם הלקוחות שלכם תהיו מרוצים מתוצרי העבודה שלכם.
חשוב להשקיע מספיק זמן בעבודה אבל לא להתיש את עצמכם. אחד הגורמים המשמעותיים ביותר המשפיעים על איכות ההנאה מהעבודה היא היחסים הנרקמים בין עבודה ובין מנוחה וזמן פנאי. מי שמשקיע בעצמו זמן פנאי יכול למצוא מגוון עצום של אפשרויות הבאות לידי ביטוי בסקג'ואל היומיומי כך שגם אם יש פרויקט אחד שפחות מלהיב אתכם, באמצעות הפרויקטים האחרים תוכלו לשאוב כוחות.
העבודה המתמשכת לפעמים לא מאפשרת לעצור ולבחון אלטרנטיבות. אם אתם מרגישים שאתם זקוקים להפוגה, שינוי אווירה, הכנסת עבודה חדשה או כל אלמנט אחר, תוכלו לעשות זאת באמצעות הפגנת יצירתיות ובחירה באפיקים חדשים שעוד לא כבשתם.
כך למשל, מתחשק לכם להרחיב את תחומי השירותים שאתם מציעים ללקוחות שלכם? אל תתביישו לקחת קורס חדש, להתנסות בעבודה שטרם התנסיתם בה, לגלות מה לקוחות יכולים להציע לכם במקביל לעבודות הקיימות ועוד.
רק באופנים אלו תוכלו לדעת מה הגבולות של היכולת שלכם, למה אתם לא מסוגלים, מה האופן שבו הכי נוח לכם לעבוד, מה הן השעות שבהן הכי נוח לכם לעבוד, האם אתם רוצים או לא רוצים לתקשר עם לקוחות דרך הווטסאפ או הטלפון או שמא אתם מעדיפים לקיים שיחות טלפון ישירות ואפילו לקפוץ לבקר את הלקוחות שלכם ואת הסניפים שלהם? חיזוק הקשרים עם הלקוחות יכול תמיד להפוך את העבודה להרבה יותר חשובה ובעלת משמעות כך שגם אתם וגם הלקוחות שלכם יכולים לגלות מחדש את אופי השירותים שאתם יכולים לקבל ו/או לתת.
הבעיה מתחילה כשאתם מפסיקים לגלות עניין במה שאתם עושים. גם אם זה באופן חמקמק ביותר, תוכלו לראות שקצב העבודה שלכם יורד, שהביקוש לעבודות שלכם יורד, שלקוחות פחות מגיעים אליכם ועוד. באופן זה, גם איכות העבודה שאתם מציעים ללקוחות שלכם תרד ואתם גם פחות תצליחו להתרכז. מסיבה זו, אם אתם רוצים לשמור על ערנות גבוהה במקום העבודה ובזמן העבודה, חשוב לשמור על רעננות וסקרנות בנוגע למה שאתם עושים.
לא משנה אם מדובר בשיווק במדיה, בכתיבה, עריכה, תרגום, יצירת סרטוני וידאו או כל דבר אחר, חשוב שתלמדו להיות "על זה", כלומר לקחת מטרה וליישם אותה ולא משנה במה הדבר כרוך. אין ספק שאם אתם רוצים לעשות עבודה טובה, אתם חייבים להשקיע את המרב שלכם ולשמור את מיטב הריכוז שלכם ללקוחותיכם. ערכו סקר שוק על הנושא שבו אתם עושים את העבודה, שאלו לקוחות אחרים ובררו מי הם המתחרים וכך תוכלו לכתוב ברמה גבוהה.

עבודה מהבית שונה במהותה מכל עבודה אחרת. לא משנה אם אתם שכירים או עצמאיים, יש צורך אימננטי ביצירת גבולות ברורים בין המטלות האישיות ובין המטלות שהעבודה מצריכה כך שאין אפשרות לעבוד מהבית בלי לשים חוצצים בין מה שקורה בחוץ ובין מה שקורה בפנים. אם יש לכם ילדים אז עבודה מהבית יכולה להיות אפילו מאתגרת יותר כי סביר להניח שהילדים לא יתנו לכם דקה של שקט.
המאמר הבא ייעודי עבור מי שעובד מהבית ועושה את עבודתו באופן עצמאי ועובד מול הלקוחות שלו באופן עצמאי. אין ספק כי מי שרוצה את החופש לתפקד בזמן הנוח לו, יעשה זאת באופן האידיאלי באמצעות תכנון נכון מראש, עזרה מחברים, התייעצות בקבוצות פייסבוק ועוד. הדבר שאולי הכי מתסכל עצמאים הוא הצורך לרדוף אחרי לקוחות, לתמחר את השירותים ולדעת איך להסתדר עם תשלומים המגיעים ללקוח בצורות שונות.
מי שעובד מהבית יודע שכל עניין הגבייה מצריך לא מעט השקעה. עבור עצמאים העובדים מהבית – לקוחות יכולים להיות כאלה שמעולם אפילו לא ראיתם אותם. באופן זה, הסבירות לעבוד מהבית ולדעת בדיוק מה עובר על הלקוחות שלכם בכל רגע נתון הוא כמעט אפסי. לפיכך, עליכם לדאוג כי הלקוחות מעבירים אליכם בזמן את התשלומים ואתם אלו שדואגים לוודא כי התשלום אכן הגיע ולאחר מכן, להוציא על כך חשבונית.
אם אתם רוצים להיות בטוחים כי תשלומים מגיעים ליעדם בזמן, מבעוד מועד הכינו הסכם רשמי המתעד את אופי העבודה, מה נעשה בה, מה היא כוללת, ומה התשלום עבור כל אחד מהסעיפים בעבודה זו. באופן זה תוכלו להחתים את הלקוח על ההסכם ולהיות בטוחים כי אתם מוגנים משפטית. עליכם יהיה למלא את חלקכם בהסכם ולספק את הסחורה בזמן, תהא זו אשר תהא.
הדבר הראשון והחשוב ביותר הוא להוציא קבלות. תוכלו לקנות קבלות בחנות כלי הכתיבה הקרובה לביתכם. מי שמרוויח עד תקרת מס מוגדרת מראש, נקרא "עוסק פטור" ולפיכך אינו חייב בהוצאת חשבונית ואינו חייב בתשלום מס הכנסה אלא רק בהצהרה חד שנתית שאותה לרוב מבצעים אצל רואה חשבון. אם טרם ידוע לכם כמה בכוונתכם להרוויח או כמה אתם הולכים להרוויח בתור התחלה, תוכלו תמיד לפנות לרואה חשבון כדי שזה יסייע לכם בהתנהלות. כך או כך, יהא עליכם להוציא קבלה על כל תשלום שמתקבל אצלכם.
אם אתם מתכוונים לעבוד מול לקוחות קבועים, ודאו מראש כי יש באמצעותכם חשבוניות ו/או קבלות שאתם יכולים לשלוח וכי תנאי התשלום מוגדרים. ללקוחות מזדמנים עבורם אתם מבצעים עבודות יותר חשוב להגדיר את תנאי התשלום כי שם התנאים פחות ברורים מאשר אצל לקוחות קבועים. דאגו לרשום את התנאים בהסכם אותו תכתבו כך שתוכלו להיות בטוחים שלכל שאלה יש מענה.
אם עדיין אין לכם הסכם כזה, תוכלו כבר מעכשיו לחפש חוזה גנרי באינטרנט כך שתוכלו לשלוח ללקוחותיכם את החוזה מיד עם רגע ההסכמה על קבלת העבודה וביצועה. כל מי שאינו חותם לכם על החוזה, מסכן אתכם באי תשלום או ברדיפה אחר הלקוח שישלם לכם את מה שהוא חייב לכם.
באשר לתמחור, חשוב לערוך את סקר השוק עוד לפני שמתחילים. הדבר הטוב ביותר לעשות לגבי תשלום הוא לברר אצל חברים, לבדוק בקבוצות פייסבוק, לשאול את מי שכבר התנסה ולבחור במה שהכי מתאים לצרכים שלכם. רק באופן זה תוכלו להיות בטוחים כי מתוך המגוון העצום של האפשרויות העומדות לרשותכם כיום, אתם עושים את המקסימום וגם גובים את המחיר המתאים לכם ביותר.

המגזר הערבי מאופיין בתרבות עבודה שונה מהציבור היהודי בארץ כאשר הנשים והנערות במגזר הערבי מועסקות בדרך כלל במשרה מלאה.
היציאה למעגל העבודה במגזר הערבי בשנים האחרונות הפכה לאינטנסיבית ומעל 90% מהנשים הערביות מצויות במעגל העבודה.
גם במגזר הערבי בשנים האחרונות מוטמעת טכנולוגיה הכוללת מחשוב ביתי , טלפונים חכמיפ וטאבלטים באופן שהטכנולוגיה נגישה וזמינה בכל בית ובית.
הטמעת תרבות העבודה מהבית תורמת גם לפיריון העבודה במגזר הערבי מאחר וגם הנשים וגם הגברים חוסכים את זמני הנסיעה אל וחזרה ממקום העבודה.
בדרך כלל הנסיעה של נשות ואנשי המגזר הערביי מתבצעת בתחבורה המונית ,אוטובוסים ומיניבוסים בעיקר צפופים ובתנאי גודש תחבורתי כך שנחסך זמן הנסיעה היקר שאפשר להשתמש בו להגברת פיריון העבודה ותפוקה גבוהה יותר מצד העובדות והעובדים מהמגזר הערבי.
חלק מהעובדים והעובדות במגזר הערבי משתמשים בכלי רכב פרטיים בכבישים הגדושים ברכבים רבים וכך מתבזבז זמן יקר עבור נסיעה בדרכים מהבית למקום העבודה וחזרה ממקום העבודה הביתה.
העובדים במגזר הערבי ובעיקר עובדות מועסקים במרכזי שירות של חברות רבות במשק הישראלי כגון חברות הביטוח, חברות גבייה, בנקים וחברות ומשרדים ממשלתיים ואף חברות תקשורת רבות ועוד ועוד.
במעבר הדרמטי לעבודה מהבית בתקופת מגיפת הקורונה השתתפו גם עובדים ועובדות אלו באופן שנטשו את מרכזי שירות הלקוחות הפיזיים באופן מאולץ בשל המגיפה באופן מלא או חלקי ומעבר לעבודה היברידית והשירות לא נפגע עקב היכולת לעבוד בהמשך תצורה מלאה מהבית של אותם עובדים ועובדות.
כך מצאו את עצמם אותן חברות ממשיכות גם לאחר סיום מגיפת הקורונה במודל עבודה היברידי באופן שמשלב עבודה פיזית ממרכזי השירות באופן חלקי ובשאר הזמן עבודה מהבית.
הבנת המודל ההיברידי על יתרונותיו הרבים של חסכון בזמן נסיעה למקום העבודה וממנו חזרה הביתה וחיסכון בהוצאות תפעול ואחזקה וכו' הפכו את המודל ההיברידי כמודל בר קיימא גם היום שנה ויותר לאחר סיום מגיפת הקורונה גם במגזר הערבי.
מוסר העבודה הגבוה ואדיבות ואיכות השירות של העובדים והעובדות מהמגזר הערבי אינם נפגעים כתוצאה ממעבר לעבודה מהבית אלא להיפך יש יתרון ביכולת העובדות והעובדים לשלב חיי משפחה ובית יחד עם קריירה ומתן שירות במסגרת העבודה מרחוק.
פתאום הפכו הבתים של ערביי ישראל יותר ממוחשבים ומאובזרים במחשבים, מדפסות ומסכים כך שבסופו של דבר נהנים מאביזרים אלו יתר בני המשפחה הצעירים והמבוגרים יותר מעבר לשעות העבודה בהם מבוצע שימוש על ידי העובדים והעובדות מהבית.
המגזר הערבי כיום עובר מהפכה נוספת המשפיעה על מודל העבודה מהבית והיא כניסת עובדים ועובדות מהמגזר הערבי למגזר ההייטק יותר ויותר עובדים ועובדות המסיימים לימודי מדעי המחשב או הנדסת תוכנה מוצאים את עצמם משולבים בחברות טכנולוגיה בכל הגדלים ובכל התחומים וכך גם עובדים ועובדות אלו מהווים משקל גדול יחסי של עובדים ועובדות מהבית.
ברם, ישנם תחומי עבודה כגון בתחום הרפואה והרוקחות בהם מודל העבודה עדיין פיזי אך גם בתחום זה ישנם תחומים כגון התחום האדמיניסטרטיבי בהם ניתן באופן חלקי להמשיך ולעבוד מהבית כגון בתחום קביעת תורים ללקוחות לקופות החולים או מרפאות , טיפול בנושאים הכספיים למשל ,לוגיסטיקה באופן רחב הכולל אספקת תרופות למשל (החלק הרישומי של הזמנת תרופות למשל וכל ניהול המלאי הרישומי ) וכך גם בתחומים שבאופן מסורתי מודל העבודה של עובדי ועובדות המגזר הוא פיזי ישנו חלק שנשאר גם לאחר סיום מגיפת הקורונה כתחום שבו העבודה מתבצעת מהבית גם כיום.
תחום התקשורת למשל בו מועסקים גם עובדים ועובדות מהמגזר הערבי ממשיך להיות היברידי בו גם אנשי תקשורת מהמגזר הערבי ממשיכים לעבוד בחלק מהזמן מהבית ובחלק מהזמן במשרד או שטח עצמו. עבודה מהבית

Tags :
Share This :