מה בין עבודה מהבית לבין תקשורת אפקטיבית?

כאשר עובדים מהמשרד, לפעמים דווקא אנשי הצוות, העמיתים, השותפים לעשייה – מהווים את האיום הכי מרבי. הם אלו, שבמודע או שלא במודע, מסוגלים למנוע מכם לבצע כשורה את המוטל עליכם במהלך יום העבודה. ולמה התכוון בדיוק המשורר בדבריו? ובכן, כל השיחות חולין הללו עשויות להסיט אתכם מדרך הישר. עובדים שמשוחחים בקול רם תכופות, עשויים להפריע לכם להתרכז בעבודה. ישיבות עובדים שנמשכות כמו נצח, גורעים מזמן העבודה שלכם. אומנם אין כל רע בקצת חברה, אבל לפעמים זה "TOO MUCH". מאידך, כאשר בוחרים באפשרות של עבודה מהבית, למרות שהסובבים אתכם בבית גם עשויים קמעה להפריע לכם, הדבר בקנה מידה הרבה פחות. אתם יכולים ברגע של הסחת דעת פשוט להפסיק את העבודה, ולחזור אליה במשנה מרץ לאחר כמה דקות. ואפשר לעקוף זאת באמצעות בחירה של שעות עבודה שבהן ידוע לכם כי אתם לבד בבית.

האם עבודה מהבית משמעותה תמיד תקשורת יעילה?

עבודה מהבית דורשת תקשורת יעילה, אשר הרבה יותר קשה להשיג אותה לעומת בעבודה מהמשרד. וזאת מכיוון שאתם לגמרי עם עצמכם בעבודה מהבית. אבל תקשורת אפקטיבית אינה מחייבת שתהיו זמינים מסביב לשעון, במשך כל היממה, בשבתות ואף בחגים. נכון, אנחנו מבינים ללבכם. כאשר עובדים מהבית קשה להתנתק מן העבודה. בסקר שנערך לא מזמן, נמצא כי למעלה מארבעים אחוז מהעובדים מהבית חשים לחוצים, נוכח העובדה שהם כל הזמן בפעילות של העבודה, ומנגד שהם זמינים בכל רגע נתון. עבדו על התקשורת שלכם. נתבו את המסלול התקשורתי שלכם. אינם חייבים להיות זמינים לשיחה עם החברים שלכם ברגע שאתם עובדים. ומנגד, עשו הפרדה מוחלטת בין שעות העבודה לבין שעות אורח החיים שלכם. הקפידו "להניח את העט על השולחן", משמע – סגרו את המחשב ואת הטלפון של העבודה, והתנתקו כליל מיום העבודה. הגיע הזמן כעת לחיים האישיים שלכם.

עבודה מהבית מחייבת תיאום ציפיות על כל המתגוררים בבית

הרבה אנשים חושבים, כי מי שעובד מהבית צריך להיות זמין לכל מי שמתגורר מהבית 24/7. אבל זה ממש לא נכון. על מנת לאכוף זאת, תערכו שיחה של תיאום ציפיות עם יושבי הבית שלכם. תוודאו עם כל יושבי הבית ובני המשפחה שלכם שבחרתם באפשרות של עבודה מהבית לא כדי להיות זמינים בשבילם כל היממה, אלא מסיבות אחרות. ותשטחו אותן בפניהם. תקבעו פגישה מסודרת עם כולם, תוך כדי ווידוא שהם יכבדו את המרחב הפרטי והעסקי שלכם במשך יום העבודה. זה שאתם עובדים מהבית, לאו דווקא מעיד על כך שאתם באמת בבית. במקרה זה מקום העבודה שלכם, שבו אתם מתנתקים מהם לחלוטין. הציבו כללי יסוד לגבי הזמנים שבהם אתם פנויים לשיחה או לכל דבר אחר. עליכם להבהיר ליושבי הבית שזה מה שמפרנס אותם, ובדיוק כמו שהם לא היו מעזים להגיע למקום העבודה שלכם הרגיל ולהטריד אתכם בענייני דיומא, כך הם צריכים לחדול מלהפריע לכם כשאתם עובדים מהבית. שינסו לדמיין שאתם לא נוכחים פיסית בית.

בחירה של עבודה מהבית בתור התחלה של קריירה כעצמאיים

לא תמיד הבחירות שלנו נכונות. ויעידו על כך הרבה אנשים. הדבר דומה בבחירת קריירה. לפעמים בוחרים במקצוע מסוים מתוך הרצון לרכוש ביטחון בעבודה, מתוך הרצון ליצירת קשרים חברתיים ואישיים. עד אשר מגלים שבחרנו בנתיב שלא מתאים לנו. לא לכל אחד מתאים להיות שכיר. יש כאלו שלא אוהבים שאומרים להם מה לעשות. הסירו כל דאגה מעל לבכם. אינכם חייבים להמשיך ולסבול במקום העבודה שלכם. אתם יכולים לבחור ולהתחיל דרך חדשה בחיים שלכם, לבחור בדרך של עבודה מהבית. ולא סתם לעבוד מהבית בתור שכירים, כי אם לעבוד מהבית בתור עצמאיים. אתם גם יכולים "להעתיק" או לדלות את הרעיון של מקום העבודה הקודם שלכם, בו הועסקתם כשכירים, ולפתח קריירה לגמרי עצמאית בתחום. וזאת במידה שאתם כמובן לא חתומים על הסכם של סודיות. לעבוד מהבית בתור עצמאיים זה נפלא. אומנם זה מלווה גם בכאבי ראש, לייצר לקוחות חדשים כל הזמן, להוציא חשבוניות וקבלות, לדאוג שמה החודש לא יהיה רנטבילי בהיבט הכלכלי, ומה לא? אבל התמורה מדברת בעד עצמה. תזכו לנהל את היום שלכם כאוות נפשכם. תיפטרו מהבוס הרודני, שמסתכל כל שנייה על מעשיכם. תוכלו להיפגש עם לקוחות פוטנציאליים ועם לקוחות קיימים בבתי קפה או במסעדות. תוכלו אף להרוויח הרבה יותר, במידה ואתם יודעים באמת איך להתנהל לבד.

עבודה מהבית ואינטראקציה

כאשר עובדים מהמשרד, נהנים מאינטראקציות, חיוביות, כמו גם שליליות, עם בני אדם אחרים. אם זה באמצעות שיחות חולין, שיחות לעומק, ואם זה באמצעות ישיבות משותפות. ואילו כאשר מדובר אודות עבודה מהבית, ישנה סבירות גבוהה שכל המומנטום של אינטראקציות יתפספס לכם. בעבודה מהבית אין יותר שיחות על ענייני דיומא, אין יותר ישיבות משותפות או כל פעילות שכה מייחדת את העבודה מהמשרד. וכמה שמאסתם בכל זה כאשר עבדתם במקום עבודה רגיל, יתכן שעכשיו תכמהו לזה. וכיצד אפשר בכל זאת להתמודד עם זה? בעזרת תקשורת במיטבה. תוכלו לנצח את הבדידות ואת השעמום שלכם באמצעות תקשורת תכופה עם שאר עובדי החברה. עליכם לשמור על קשר עמם באמצעות פנייה בכל אמצעי התקשורת שברשותכם, כל אימתי שאתם מרגישים לבד, או מחוץ לעניינים. עליכם להבין – אתם ממש לא עובדים מהירח או מכוכב אחר, אתם בסך הכול עובדים מהבית, מקום בו יש הרבה דרכי התקשרות. ולכן הקפידו על מימושם. כדאי ואף רצוי לקיים אינטראקציה בריאה עם כל מיני אנשים במשך יום העבודה, אף במידה ולא מסתדר לכם לדבר עם הקולגות שלכם. אתם יכולים לפתח שיח עם השכנים שלכם, או עם הקרובים יותר אליכם.

עבודה מהבית מחייבת נטילת הפסקות

עד כמה שבוודאי נראה לכם פשטני, אבל עבודה מהבית גובה את המחיר. לא פשוט לעשות את ההפרדה הנכונה בין שעות העבודה לבין החיים הפרטיים שלכם. הסחות הדעת הן רבות, ורגשות העצמה צצים בכל הפסקה שאתם נוטלים. אל תיתנו לזה במה. תפרגנו לעצמכם. תלמדו להבין שאתם המשאב כיום הכי חשוב בעבודה שלכם, ובדיוק כמו שחברות הייטק מציבות חדרי כושר וחדרי יצירה לעובדים שלהם בהפסקות, כך אתם צריכים לפרגן לעצמכם לעשות הפרדה מוחלטת בין שעות עבודה לבין זמן איכות שלכם עם עצמכם. אל תחליפו "נבלה בטרפה", כלומר – אל תעשו הפסקה כדי לדבר בנייד או כדי לצפות בטלוויזיה. הרפו מהמסכים. תנצלו את ההפסקה לעשייה שונה, לעשייה אחרת. תטפחו את הקשרים עם הקרובים לכם בבית שלכם. או לחלופין תצאו לטיול קצר, תשאבו קצת מקרני השמש, תשאבו אוויר צח. הפסקה איכותית עשויה להטעין את כל המצברים שלכם, ובאופן ישיר תייצרו עבודה יותר פרודוקטיבית. עבודה שלא תמאסו בה לאחר חודש. צאו מנקודת ההנחה שאינכם צריכים לעבוד רצוף סביב השעון.

Tags :
Share This :