לרוב, כאשר אנחנו שומעים על עבודה מהבית , אנו מדמיינים את החלום הנוצץ שבדבר. איך כל

הדברים שחלמנו עליהם בעבודה מתגשמים, עבודה קלה שלא דורשת הרבה זמן שאפשר לשלב איתה כל מה שנרצה ותייצר לנו הכנסה טובה וראויה. אך ניתן להבין כי לא כך עובד עולם העבודה מהבית ויש לו עוד המון רבדים קצת פחות זוהרים שצריך ונכון לתת להם התייחסות שכן הם מהווים בסיס קשה ורציני לקבלת ההחלטה לגבי הבחירה המתבקשת בין עבודה משרדית רגילה לעבודה כזו שמתנהלת בפורמט הזה. רבים חושבים כי אם יעבירו את העבודה לעבודה מהבית הם יעבדו פחות, פחות שעות ופחות מאמץ . אולם הדבר רחוק שנות אור מהמציאות, נהפכו, עבודה מהבית שוחקת בכמה עשרות אחוזים יותר, לאנשים שעובדים מהבית אין את הפריווילגיה של לעבוד משמונה עד ארבע כמקובל, ולחזור הביתה לילדיהם, לעבודה מהבית לעיתים יש מחיר כבד של שעות שכן עבודה כזו יכולה להיגרר עד השעות הקטנות של הלילה ואין באמת בקרה על עבודה מדויקת של שעות ביום, באופן חריג אם אתה עצמאי אפילו בכלל תעבוד הרבה יותר שכן רק היעד הסופי עומד לנגד עיינך ולא העובדה שעליך לנוח מעת לעת. רבים האנשים שעברו לעבוד מהבית מספרים איך אורך חיום העבודה שלהם השתנה מקצה לקצה, הם מסבירים כי אומנם יש להם את הפריווילגיה לבחור באיזה סדר לנהל את היום העבודה שלהם , מתי להתחיל לעבוד, מתי לעשות הפסקה, מה לעשות באמצע היום, אך הם עובדים הרבה יותר ממה שהם היו רגילים בעבודה שאינה מתבצעת מהבית, בממוצע כמעט שעתיים שלוש יותר לכל יום עבודה. חוץ מהעניין שבו עובדים מהבית עובדים הרבה יותר שעות מעובדים משרדיים , עובדים מהבית גם לרוב מרוויחים שכר יותר נמוך. זה נכון כי הקבלה למשרות כאלו של עבודות מהבית אינן דורשות לרוב שום ידע מקדמים, לא קורות חיים ובטח שלא תואר אקדמי ממוסד להשכלה גבוהה כלשהו, אך היכולת הזאת להתקבל לעבודה , אפילו ללא מעבר של ראיון, מגיעה כמובן על חשבון אספקט אחר בעבודה, שהוא השכר. בממוצע השכר של עובדים מהבית, לשעת עבודה הוא נמוך בהרבה משאר המשרות בשוק, הדבר הזה יכול לפגוע באיכות החיים שהתרגלתם אליה עד כה ונדרש כשיקול עבור אנשים שמחפשים לעשות כמה שיותר כסף, וחופש המחייה והעבודה מכל מקום פחות רלוונטי עבורם.
דבר נוסף שיש לקחת בחשבון כשעוברים לעבוד מהבית הוא עניין הבדידות. אנשים שעובדים מהבית, כמתבקש מכך מבלים את רוב זמנם בבית, לא רואים אנשים ולרוב עובדים ומבלים את מרבית היום אך ורק עם עצמם למעט פגישות וירטואליות בודדות בשבוע. העובדה שאלו לא נפגשים עם אנשים במהלך היום ולא יוצרים אינטראקציה עם אנשים אחרים יכולה לפגוע בהם מאוד. הבדידות מביאה תוצרים שלילים ויכולה להוביל לדיכאון, עצבות , ובמקרים קיצוניים גם לחשיבה אובדנית. בני האנוש הם יצור חברתי מטבעו, היכולת שלנו לתקשר עם בני מיננו , ליצור קשרים חבריים , לבנות קהילה ולהנות ביחד היא משמעות הקיום שלנו, בשביל רגעים כאלו אנחנו חיים והדבר הזה מוסיף לנו אור שמחה ותכלית לחיים שלעיתים נראים כמו מרדף ארוך אחרי כסף שלא מגיע . אנחנו חיים בשביל הרגעים בהם אנחנו מרגישים שייכים, מרגישים חלק ממשהו גדול, נאהבים ואהובים בעניי חברנו, וכמובן שאוהבים אותם. לסיכום , עם כל היתרונות המיידים שעולים לראש כשחושבים על עבודה מהבית , קיימים גם המון צדדים לעבודה מסוג זה שלעיתים נראים מבהילים. חשוב לדעת לבחור בצורה מושכלת את העבודה שמתאימה לכם, לדעת מה חשוב לכם בחיים ועל מה לשים דגש, ולדעת לא ללכת אחר העדר אלא רק אחר תחושתכם.

עבודה מהבית מציבה בפני העובד אתגרים גדולים שהיכולת שלו לעמוד באתגרים שהעבודה מהבית מציבה, תלוי בכמה גורמים, שקשורים בקשר ישיר גם לאופי של הבן אדם וגם כמובן לרצון וליכולת שלו.
האופי של הבן אדם משפיע מאוד על היכולת שלו לעבוד בעבודה שהיא מהבית, שכן אין מדובר בעבודה נורמטיבית, ולפעמים היא באה כהכרח ולא "לכתחילה" ובמקרים כאלו האדם צריך לבחון האם הוא מסוגל לעמוד באתגרים שהעבודה מהבית מציבה בפניו מבחינת האופי שלו.
מה בעצם צריך להיות האופי של הבן על מנת שהוא יוכל לעבוד מהבית בצורה מיטבית?
יש אנשים שנוח להם לעבוד כאשר אין להם אחריות על דרך הפעולה בה הם עובדים יש בזה כמובן יתרונות וחסרונות אבל אם אנחנו לוקחים את סוג האנשים שרגילים שהם לא אחראיים על דרך הפעולה בה הם עובדים, ומסתמכים על המעביד הישיר שלהם שיסדר להם את העניינים הללו, ויגיד להם כל הזמן מה לעשות ואיך, ואנחנו שמים אותם במסגרת שכוללת עבודה מהבית, רבים מהם יכולים להיתקע כאשר אין להם שום אדם בזמינות כזאת שהם יכולים לפנות אליו בכל רגע בו הם לא מבינים משהו, או שהם צריכים הכוונה למשהו מסוים.
אז כמובן שבעידן של היום יש את כל הטכנולוגיות על מנת לתקשר בין בני אדם במהירות המירבית, אך יש הבדל עצום בין תקשורת שנכללת בתוך שיחות והודעות, לבין תקשורת בין אישית, בו אתה נפגש עם האדם פנים בפנים, וברגע שהדבר הזה נלקח מאותו סוג אנשים הם עלולים למצוא את עצמם חסרי אונים אל מול העבודה אותם הם אמורים לספק למעביד.
לכן עובדים מסוג זה צריכים לחשוב הרבה פעמים לפני אם הם מסוגלים לקחת על עצמם את היכולת לעבוד מהבית, ובכל מקרה רצוי מצד המעביד לדאוג להם לדרך תקשורת ישירה שמודעת לאופי שלהם שמצריך אישיות אחראית מעליהן, מה שיכול להגביר את הזמינות של המעביד, שכן כאשר הוא יודע שיש אנשים שבאופי שלהם הם נשענים עליו, הוא יודע להיות זמין להודעות ולשיחות מהם, אז חלק מדרכי ההתמודדות לאנשים שהאופי שלהם מתקשה בעבודה ללא סמכות עליונה מעליהם, הוא קודם כל ההבנה וההכרה בכך שסוג האופי פחות מתאים לעבודה מהבית, מה שייצור אוטומטית הרבה יותר התחשבות מצד המעביד שירצה לתת לעובדיו את הכלים הנכונים ואת הזמינות שהוא יכול לתת להם על מנת שהם יוכלו לעשות את עבודתם על הצד הטוב ביותר, גם מהבית.
רצוי גם להפוך את הדבר להדרגתי זאת כמובן במידה והדבר מתאפשר, המעסיק יכול לתת לעובדיו את האפשרות לעבוד חלק מהימים מהבית וחלק מהמשרד, ועל ידי כך ליצור הדרגתיות לאנשים שרגילים לקבל סמכות (גם אם מעדיפים את זה וגם אם לא) וכל פעם לתת לעובדים שלו את המענה שהוא נמצא שם על מנת לעזור להם, וכל פעם טיפה להתרחק בצורה הדרגתית ושקולה, שמצד אחד תצמצם את ההתערבות שלו בעבודה שלהם, ועל ידי כך הם יוכלו לעבוד מהבית בסופו של דבר גם אם אין מישהו שמפקח עליהם באופן ישיר, ומצד שני לא להתרחק מדי בפרק זמן קצר, מה שיכול להוביל את העובדים שלו שרגילים לעבוד תחת פיקוח צמוד לחוסר אונים, שאין להם למי לפנות ברגעי הצורך.

בעידן השינויים שחלו על העולם כולו בתקופה האחרונה. וכתוצאה מהתפרצות נגיף הקורונה בשנתי השנים האחרונות, כולם העולם נאלץ לשנות הקבה כללים. במיוחד סקטור העבודה. הרבה עסקים עברו להיות עסקים מהבית, יתר לכך הרבה מעסיקים התחילו להעסיק את כול העובדים שלהם מהבית.
כיום הרבה ממשק העובדה שינה את מקום העבודה שלו לעבודה מהבית. כלומר רוב העובדים מעדיפים להישאר ולהמשיך עבודה מהבית ומכיוון וזה יותר טוב ומשתלם להם מהרבה צדדים בין אם זה מצד המשכורת ,זמן, עלויות נסיעה ודלק וכדו. וכנ"ל לגבי המעסיקים גם, שהם תומכים בתהליך הזה ואינם לוחצים או מכריחים את העובדים שלהם כדי לחזור למקום העבודה המקורי כי זה גם חוזר עליהם ברבה תועלת כמו חיסכון בעלויות חשמל ומים ועוד עלויות משנות.
רוב האנשים חושבים שעובדים אשר עובדים מהבית לא מקבלים את הזכויות הבסיסיות שלהם כמו שאר המועסקים שעובדים במשרדים וחברות. וזהו מחשבה שגויה לגמרי ואינה נכונה. כי גם עובדים שמשיגים את משימות העבודה שלהם מהבית מקבלים ומגיע להם את כול הזכויות המיועדות מהבוסים שלהם.
כלומר כול עובד מגיע לו את שלל ההטבות והזכויות גם בין אם עובד מהבית ולא ממשרד החברה שלו. ומעסיק שלו מתחייב למלא את כול ההתחייבויות המוטלות עליו בנוסף לכול הזכויות החברתיות והסוציאליות. כגון: תשלום דמי הבראה לאחר עבור שנה על תאריך תחילת העובד, תשלום ימי

Tags :
Share This :