ככלל, כשליש מהעובדים (31%) הודו כי אינם יודעים כיצד מעריכים את יעילות העבודה מרחוק בחברה שלהם,

נסיעה לעבודה היא לא בזבוז זמן
75% מהעובדים בארה"ב חוששים מהמסע לעבודה וממנה עם שובם למשרד ■ אבל אפשר לראות את הנסיעה לעבודה כדבר מיטיב, שמפריד בין הבית למשרד וחושף אותנו לאלמנטים פיזיים ופסיכולוגיים שחסרים לנו בשיגרה של היום שלנו
זמן הנסיעה לעבודה עשוי להיחשב כשעות עבודה המזכות בשכר אם שעות הנסיעה הן רבות ומהנסיבות עולה שזו כוונת הצדדים
My time is worth money
בנסיבות מיוחדות, עשויות שעות הנסיעה אל מקום העבודה וממנו להיחשב כשעות עבודה המזכות בשכר
זמן הנסיעה לעבודה עשוי להיחשב כזמן עבודה כשעובד נדרש להתחיל את יום עבודתו אצל לקוחות המעסיק (לדוגמה עובד המשמש כסוכן נוסע) ושעות הנסיעה הן רבות ומהנסיבות עולה שהמעסיק והעובד התכוונו ששעות נסיעה אלו יהוו חלק משעות העבודה בשכר

״שמרו את המאמר לרשימת
ציטוט״אמריקאים תמיד ממהרים, כתב הוגה הדעות הצרפתי אלכסיס דה טוקוויל בספרו מ-1835, "הדמוקרטיה באמריקה". עד מגפת הקורונה אפשר היה לראות המחשה קיצונית של אמירתו ברכבת התחתית בזמן הנסיעה לעבודה וממנה.חווינו אחת ל100 שנה בכנפי משק ההיסטוריה ואייך היא משנה ומשפיע על שוק העבודה העולמי במאה ה-21.לדוגמא בישראל לאחרונה פסיקת בית הדין האזורי לעבודה

ככלל, שעות בהן עשה עובד דרכו אל מקום העבודה אינן שעות עבודה המזכות בתשלום שכר אלא אם קבעו הצדדים אחרת.
יחד עם זאת, ייתכנו נסיבות בהן יהא מקום לחרוג מן הכלל ולהכיר בשעות הנסיעה כחלק משעות העבודה.
במקרה זה, התקיימו נסיבות מיוחדות מהם עולה כי שעות הנסיעה לעבודה מהוות חלק משעות העבודה והעובד זכאי לשכר עבור שעות אלה:
העובד שימש כסוכן נוסע בכל אזור הצפון ונסיעותיו היו באורך משתנה, לפי מיקום הלקוח. זמן הנסיעות לעבודה ומהעבודה היה רב והגיע במקרים חריגים עד כדי זמן נסיעה או חזרה של שעה וחצי – שעתיים. בנוסף, בהתאם לחוזה העבודה, נדרש התובע לעבוד שעות עבודה רבות מדי יום ביומו.
לאור העובדה שמדובר במשך זמן נסיעה ניכר מדי יום, ולנוכח היקף שעות העבודה הרב שנדרש מהתובע, סביר להניח שזמן הנסיעה לעבודה וממנה מהווה חלק משעות העבודה.
מהתנהגות הצדדים לאורך השנים ומתמליל שיחה בין העובד למנהל החברה ניתן ללמוד כי הייתה הבנה בין הצדדים ששעות הנסיעה לעבודה הן חלק מזמן העבודה.
לאור האמור לעיל, פסק בית הדין האזורי לעבודה כי בנסיבות העניין שעות הנסיעה הן חלק משעות עבודתו של התובע והוא זכאי לגמול שעות נוספות עבורם.
ושוב שאלת השאלות האם עבודה מהבית תעשה אתכם מאושרים
חסכון בעלויות נסיעה, גמישות בזמנים וסביבה שקטה – לעבוד מהבית זה חלום עבור רובנו, ?אבל מסתבר שלא הכל ורודבזמן האחרון אנו שומעים שיותר ויותר חברות מחליטות לאפשר לעובדים לעבוד באופן חלקי מהבית.עבודה מהבית היא חלום עבור רובנו. האפשרות לקום בבוקר חורפי עם פיג'מה ונעלי בית, לפתוח את המחשב ולעבוד בלי רעשי רקע נראית לכולנו כמו כיעילה יותר וטובה יותר עבורנו. ואכן יש יעילות רבה מעבודה מהבית. חסכון בעלויות נסיעה, אין בזבוז זמן בפקקים, גמישות בזמנים, סביבה שקטה ועוד ועוד. המעסיקים (לפחות אלו שמתקדמים יותר עם התקופה) התחילו להבין את היתרונות של עבודה מהבית ואת היתרון במדידת תפוקות העובד ולא שעות העבודה או הנוכחות שלו במקום העבודה. בעולם הטכנולוגי של היום נראה שאין צורך להגיע למקום העבודה בשביל לקיים ישיבות והמידע עובר בקלות מהמשרד לבית.מה גם שאין שום ספק שהיתרונות לכלכלה הישראלית יכולים להיות משמעותיים לאור העובדה כי ישראלים עובדים בממוצע שעות רבות באופן יחסי למדינות ה OECD ועם זאת פריון העבודה אינו בין הגבוהים.

אבל האם הכול ורוד? האם יש גם חסרונות לעבודה מהבית?

העבודה היא אחת מ "מכונות" האושר המשמעותיות ביותר לכל אדם. המחקרים מראים כי אנשים שעובדים מאושרים יותר מאנשים שאינם עובדים ללא קשר להכנסה. העבודה היא מקור לאושר בגלל התעסוקה, היצירתיות, הקידום והאופק, הערכה עצמית ועוד. כל אלו קיימים גם בעבודה מהבית.

אבל העבודה היא מקור לאושר גם בגלל הסביבה החברתית והקהילה במקום העבודה. עבודה מהבית מנתקת את העובד מסביבת העבודה ומהסביבה החברתית ומשאירה אותו די לבדו, דבר שעלול להפחית את אושרו.הממונה על השכר והסכמי העבודה בשירות הציבורי אף הגדיל לעשות והחליט להרחיב את הפיילוט שבודק את האפשרות לתגמל עובדים על שעות נוספות מהבית. על פי הפרסומים הפיילוט שנעשה עד היום היה מוצלח ושביעות הרצון של העובדים והמנהלים עולה, וכמובן שגם תפוקת העבודה. עבודה מהבית

Tags :
Share This :