כולנו שמענו את המושג "עבודה מהבית" לא מעט בשנים האחרונות. בין אם זה בתוך שיחה עם חבר, ששמע על

כך והחליט שזוהי עבודת החלומות שלו, ובין אם זה בצ'אט בוואטסאפ עם נציג שמבטיח לכם שלא תתחרטו אם תחליטו לעבוד בעבודה מהבית, המושג עולה לא מעט מסביבנו, לרוב באור חיובי. ובצדק: עבודה מהבית מאפשרת חופש רב בעבודה, שלא כמו עבודות אחרות שיכולות לקחת ממך את הזמן ואת שמחת החיים.

אבל, חשוב מאוד לדעת שאם לא נזהרים, עלולים לשקוע בתוך בור של הרגלים לא טובים תוך כדי עבודה מרחוק, וזה יכול לגרום לירידה בתפקוד תוך כדי העבודה ואפילו לירידה במצב הרוח ובחשק לעבוד, שזה דבר חשוב מאוד בעבודה.

לכן במקרה שאתם מחליטים לעבוד מהבית, אתם חייבים לדעת להימנע מכמה טעויות נפוצות, שאותן אני אמנה בפסקות הבאות.

עם ההתחלה של העבודה מהבית, באה לפעמים התרגשות, שכן כעת אתם יכולים לעשות מה שמתחשק לכם עם הזמן שלכם. וכן, חופש זה כיף, וצריך לקחת הפסקות לפעמים, אבל חשוב מאוד לא להגזים. למשל, תארו לעצמכם שנרשמתם לעבודה מהבית. אתם יכולים עכשיו להחליט מתי ביום לעבוד. את הבוקר הראשון אתם מתחילים בארוחת בוקר ארוכה, ואז אולי רואים משחק כדורגל או סרט, כי הרי יש לכם את כל הזמן שבעולם, או לפחות ככה זה מרגיש. אחרי זה אתם כבר נסחפים לשנצ קצר, כי הסרט היה מעייף, ובלי לשים לב, היום כבר נגמר, הערב ירד ואתם הולכים לישון בלי שעשיתם עבודה בכלל. קרוב לוודאי שתקבלו אזהרה מהבוס, ואם זה יקרה כמה פעמים, זה עלול לגרום לפיטורים.
לכן, צריך לנהל את הזמן שלכם כך שיהיה לכם זמן חופשי, אבל גם יהיה מספיק זמן כדי לסיים את העבודה שאתם צריכים לעשות.

טעות נפוצה נוספת היא עבודה בבגדים לא מתאימים. אפשר להבין אם אתם רוצים לעבוד כל היום בפיג'מה: זה נוח ולא צריך להחליף בגדים. אבל, גם אם העבודה היא מרחוק, תמיד צריך להתלבש בבגדים שהייתם באים איתם לעבודה מקרוב. למה? כי לבישת בגדים שלא מתאימים לעבודה, יכולה להשרות עליכם אווירה שלא מתאימה לעבודה, וזה יכול לפגוע בביצועי העבודה שלכם. לעומת זאת, אם תלבשו בגדים שלא הייתם מתביישים ללבוש במשרד, זה יתרום לביצועים שלכם. שימו לב שלא צריך להגזים עם חליפה ועניבה, גם בגדים שאתם יוצאים איתם החוצה בדרך כלל מספיקים.

כשאתם שומעים על עבודה מהבית, יכול להיות שאתם חושבים על עבודה מהמטבח תוך כדי אכילה, או עבודה ישר מהג'קוזי, מול הטלוויזיה. האפשרויות האלה יכולות להיראות מפתות, אבל אל תעשו את הטעות של לעבוד כל יום בחדר אחר. הכינו לעצמכם חדר עבודה שממנו תוכלו לעבוד בריכוז וביעילות. אם תעבדו מחדרים אחרים, זה יכול לגרום למוח שלכם לתפקד בצורה לא מתאימה לעבודה. לדוגמה, נסו לעבוד בחדר השינה ותראו כמה מהר העיניים שלכם נעצמות ואתם נרדמים על המחשב. או למשל, בחדר האוכל אתם תהיו עסוקים בלנשנש במקום בלעבוד, וזה יוביל באופן ישיר לירידה בתפקוד, דבר שרק יפגע בכם. מסיבה זאת אתם צריכים להחליט על חדר אחד שבו תעבדו, ולהתקבע עליו, כדי שהעבודה שלכם לא תיפגע.

אם מסכמים את כל הטעויות האלו למשפט אחד, הוא ישמע ככה: אזנו את רמת החופשיות שלכם ואת רמת המחוייבות שלכם לעבודה. אל תתנו לעבודה להשתלט לכם על החופש, אבל גם שימו לב שהחופש לא משתלט על העבודה.

אני מקווה שהטיפים שקראתם כאן יעזרו לכם להתמודד באופן יותר טוב עם קשיי העבודה מהבית שלכם.

כיום כל עסק חייב להעסיק רואה חשבון כדי שינהל לו את כל הרשימות של ההכנסות וההוצאות לצורכי מס ולכן הצורך במקצוע של ראיית חשבון והנהלת חשבונות זה מקצוע מאוד מבוקש ותמיד יהיה לעבודה הזאת ביקוש, ככל שיש יותר עסקים בשוק ויותר עסקים שפתחים כך המקצוע יהיה יותר ויותר מבוקש בקרב העסקים כי אין עסק שיכול להתקיים בלי מי שיעשה לו סדר מול רשויות המס וינהל לו את כל החשבונות בצורה הטובה ביותר ולא רק בעלי עסקים יהיו חייבים שיהיה להם מי שינהל להם את העסק בצורה הטובה ביותר על ידי הנהלת חשבונות, אלא גם אנשים שעובדים בתור עצמאים או שעובדים על ידי זה שיש להם פטור לשלם מע"מ גם כן יהיו חייבים להעסיק עובד בהנהלת חשבונות או לשכור את שירותיו כי הרי גם מי שיש לו פטור מתשלום מע"מ יהיה חייב לשלם כל מיני מיסים אחרים ויהיה חייב להוציא חשבונית כל עסק שהוא מבצע או כל שירות שהוא נותן ללקוח בתשלום כמובן, ועל כן כל מי שעובד יהיה חייב את השירות של הנהלת חשבונות מה שהופך את המקצוע הזה לאחד המקצועות המבוקשים ביותר מה עוד שכל מי שעובד בעבודה הזאת של ראיית חשבון או הנהלת חשבונות בהחלט יכול להרוויח מהעבודה הזאת משכורת נאה מאוד ללא כל חשש.
כיום ישנם הרבה מאוד משרדים שעובדים בתחום של ראיית חשבון או שזה חברה עצמאים שפתחו לעצמם משרד ומשם הם עובדים לבד ללא כל עזרה. ויש כאלו שמעסיקים עובדים תחתם במשרד שהם פתחו ושמה הם מעסיקים עובדים וכמובן יש את השכירים שזה רוב האנשים שהם עובדים כשכירים במיוחד כאשר הם רק בתחילת הדרך והם מעוניינים שיהיה להם ניסיון ויהיה להם יותר אחיזה בתחום לכן הם יהיו מעוניינים קודם כל לעבוד תחת מישהו אחר ורק לאחר שהם יצברו ניסיון הם יהיו מעוניינים לפתוח משר לבד ולעבוד בתור עצמאים.
כיום יש הרבה מאוד עצמאים וגם שכירים שעובדים בעבודה מהבית בתחום ולא עובדים מכל מיני משרדים שלפעמים אפילו רחוקים מהבית, אלא הם עובדים מהבית שלהם גם שכירים שהמעסיקים הבינו וראו שעדיף להם להעסיק את העובד מהבית, גם בגלל שהוא מנוסה ואפשר לסמוך עליו, וגם בגלל שהם מעוניינים לחסוך כסף ולא לשכור משרדים או כל מיני מקומות שעולים כסף כאשר יש אפשרות שהעובד יעבוד מהבית הפרטי שלו ולא יגיע כל יום לעבודה וגם עצמאים הרבה מאוד עובדים מהבית ולא שוכרים לעצמם כל מיני משרדים וכדומה וכך הרווח שהם מרוויחים מהעבודה שלהם כל חודש יש להם רווח נקי לכיס שלהם ללא צורך לשלם על שכירות מקום אילו היו שוכרים או תשלום ארנונה לעירייה.
עבודה מהבית בתחום הזה ובתחומים דומים יכולה להיות פתרון טוב ויעיל לכל מי שרק ירצה לעבוד בדרך הזאת כיון שהתחום הזה של הנהלת חשבונות, וכל תחום שהוא דומה לזה, לא מחייב איזה ציוד גדול או יותר מדי חפצים וגם לא לקוחות שמגיעים לקנות, אלא כל מה שנצרך זה לא הרבה חומר אלא מחשב ועוד כמה קלסרים ולפעמים יותר אבל לא מעבר לכך מה שנותן למי שרוצה ומעוניין לעבוד מהבית את האפשרות לעשות את העבודה שלו מהבית, ללא צורך לעבוד מכל מיני מקומות אחרים גם לשכירים וגם לעצמאים וגן למעסיקים שהרבה מהם מעסיקים את העובדים בבית שלהם, ולא מחייבים אותם להגיע למקום העבודה אלא נותנים להם את האפשרות לעבוד מהבית.

מדינת ישראל לצערנו סובלת מתקופות חירום אחת לשנה בממוצע בדמות מבצע צבאי בעזה בדרך כלל הנמשך מספר ימים עד מספר שבועות לעיתים יותר מזה.
כמו כן מדינת ישראל נערכת למלחמה כוללת במספר חזיתות ובמידה וחס וחלילה תפרוץ אחת כזו יהיו השלכות דרמטיות על הפעלת המשק בנוהל משק לשעת חירום.
יצירת מנגנוני עבודה מהבית כמובן תורמים לרציפות תפקודית בהיבט מעגלי העבודה השונים במגזרים ובסקטורים רבים.
כמובן שתרבות העבודה ההיברידית שהוטמעה במהלך משבר הקורונה העולמי גלובלי וגם זה המקומי בישראל תורמת לקיום רציפות תעסוקתית ופגיעה מינימלית בפריון העבודה בעיקר בתחומי המסחר והטכנולוגיה אך גם בתחום התעשייה חלקים ממגזר זה ניתנים להמשך פעילות רציפה בעיקר המנגנונים התומכים בתהליכי הייצור כגון – משאבי אנוש, שיווק ומכירות, טכנולוגיה ומחשוב ואף חלקים מרצפת הייצור ניתן להעתיק לעבודה מהבית לדוגמא באמצעות מדפסות תלת מימד ביתיות היכולות לייצר חלקים ודגמים עבור התעשייה הקלאסית מסורתית.
כמובן שקיימת השפעה מנטלית חיובית על עבודה מהבית בזמן חירום.תחושת המוגנות והלכידות המשפחתית והקהילתית יכולות להתקיים באופן רציף בזמני חירום ותורמות למצב הרוח ולתחושת המוגנות והביטחון המעורערות בזמן חירום.
ניתן להשתמש כמובן בערוצי התקשורת השונים ובמדיות החברתיות על מנת לייצר רציפות תעסוקתית ותפוקתית בסקטורים רבים וכן קשר עם חברות בינלאומיות גלובליות גם בעיתות חירום.
קיום ערוצי תקשורת ואפשרות להמשך תפעול ופעילות רציפה בעיתות חירום וגם בזמני ספיגה בדגש על גלובליזציה וקשר מול חברות ומדינות בחו"ל מעידות על חוסן מנטלי ולאומי בהיבט הפיננסי מסחרי ומשפיעות על המשך הדירוג הגבוה של מדינת ישראל מבחינת דירוג כלכלי מצד ארגון ה- OECD ובכלל.
התעשיות הבטחוניות הנסמכות בחלקן על עובדים אדמיניסטרטיביים הן בתעשיות הבטחוניות והן בגופי הביטחון כגון משרד הביטחון ממשיכים לתפקד כרגיל באמצעות עבודה מהבית בעידן בו מתקיימת יכולת תקשורת רב ערוצית גם כזו המוצפנת עקב צרכי ואילוצי אבטחת מידע באמצעות רשתות מאובטחות של מערכות הביטחון השונות ברמות סיווג שונות.
יכולת המערכת הלאומית במדינת ישראל לתפקד במצבי חירום כבשגרה תוך קיום רציפות תפקודית נסמכת על קיום יכולת עבודה מהבית של כל הגורמים הפוטנציאליים השונים הן במגזר העסקי והן במגזר הציבורי, יכולות ששופרו באופן דרמטי בתקופת מגיפת הקורונה ולאחריה.
קיום רוחב פס המאפשר קצבים משמעותיים של העברת מידע בין מערכות מחשוב ,בין עובדים ובין לקוחות בכל המגזרים מאפשרים לרציפות תפעולית ללא ניתוקים.
במקרה של פינוי ישובים או ירידה למקלטים או ממד"ים קיימת אפשרות להמשך עבודה באמצעות אפליקציות ייעודיות המותאמות למכשירים סלולריים וכן אפשרי להשתמש במחשבים ניידים או טאבלטים כך שגם במידה וקיים ניוד לטובת ממד"ים או מרחבים מוגנים אפשרי להמשיך לעבוד משם.
עבודה מהבית במצבי חירום היא ערובה למצב רוח לאומי ומורל גבוה גם בזמן חירום וכמובן שיש לכך משקל סגולי משמעותי בקיום חוסן לאומי בעורף האזרחי.
מצבי חירום שלשמחתנו פחות רלוונטיים למדינת ישראל כגון רעידות אדמה, אירועי צונאמי וכו' אינם שכיחים אך אם חס וחלילה עלולים לקרות אסונות כאלו הרי שהמדינה ערוכה באמצעות המודל שהוטמע של עבודה מהבית במגזר הציבורי וגם במגזר העסקי אזי אפשרי להמשיך לתפעל את כל מערכי העבודה מהבית באופן שגרתי ממש ממש כמו בעיתות רגיעה.
זוהי אסטרטגיה ממש משמעותית ומהווה יתרון לעוצמה של מדינת ישראל לעומת מדינות אחרות באזור ובעולם כולו.
למעט באזורים מוכי אסון חלילה בשאר שטחי מדינת ישראל יהיה אפשרי להמשיך לעבוד ולתפקד באופן רציף ותקין ממש שגרת חירום.

Tags :
Share This :