כבר שלוש שנים שעולם העבודה והתעסוקה איננו כפי שהכרנו אותו. לפני כשלוש שנים הגיח לעולמנו נגיף

הקורונה והאנושות כולה, ללא הבדל בין אנשים ותרבויות, מצאה את עצמה מתמודדת עם אויב קטן, בלתי נראה ואכזרי מאוד. קצב ההדבקה האקספוננציאלי של הנגיף וחומרת הפגיעה באדם הביאה מדינות רבות בעולם, ביניהן ישראל, לסגור את המרחב הציבורי (למעט מקרים מוגדרים, לרוב) ולצמצם התקהלויות ברמה שאף אחד לא הכיר מבין החיים בעולמנו כיום. ההגבלות אותן הטילו מדינות העולם עברו מאירועים גדולים כאירועי תרבות, ספורט ובילויים ועד התקהלויות ברמת מפגשים חברתיים קטנים ופרטיים במקום סגור וצמצום כח אדם במקום העבודה ואף סגירה מלאה של משרדים.
מיותר לציין את הנזק הכלכלי שהאירוע המדובר גרם למשק. פירמות שלמות השתתקו, שכירים יצאו לחופשות ללא תשלום ולחוסר וודאות כלכלי בעוד שבעלי העסקים נאלצו להילחם על כל אגורה- אם לא מהרחוב אז מול הרשויות. כעת, כשהמלחמה התמקדה בהצלת חיים, עולם התעסוקה נאלץ לחפש חלופות שונות על מנת למנוע קריסה, לצמצם נזקים ואף להציל את השוק.
מקומות רבים החלו להפעיל את עובדיהם דרך המחשב האישי בבית. כך נהגו גם מוסדות החינוך וההשכלה הגבוהה. רעיונות ופגישות, וכן לימודים עברו לפורמט פגישות דרך יישומון 'זום'.
אט אט ירדו להן המגבלות והחיים החלו לחזור למסלולם לצד הקורונה שנשארת עימנו אך ברמה סבירה. אומנם בתי הספר חזרו למסלולם הרגיל ורוב הפירמות והלימודים להשכלה גבוהה. אך תכנית העבודה מהבית לימדה אותנו שהיא כאן כדי להישאר.
כיום עבודה מהבית מציאה מגוון משרות: מלאות חלקיות ומשלימות הכנסה. רבות דובר לגבי היתרונות הבולטים שבשיטת העבודה מהבית: החיסכון בזמן, בכסף ובעצבים מיותרים, הנוחות בבית והיכולת להקדיש לדברים החשובים כמו המשפחה.
אך ישנה בעיה שעלתה עוד בזמן הקורונה. היא נגעה בעיקר בילדים שלמדו ב'זום' אך היא יכולה להיות נכונה גם לעובדים. מחקרים הראו כי השהייה הממושכת בבית העלתה את רמת הדיכאונות והחרדות מהם סבלו הילדים שלא יכלו לפגוש את חבריהם במסגרות החינוכיות. ההשפעות על רמת הלימוד והציונים הייתה בהתאם. ככה גם אצל המבוגרים: לנו כבני אדם יש צורך גדול מאוד בחיי חברה. לעיתים קרובות אנו עובדים בעבודות שלא באמת היינו עובדים בהן בנסיבות אחרות, ומה שיחזיק אותנו הם החברים לעבודה. השמחה שממלאת אותנו כשאנו מגיעים למקום העבודה ורואים אנשים אותם אנו אוהבים ומעריכים, ומעצם העבודה המשותפת יש לנו שפה משותפת איתם, יכולה להפוך את יום העבוה שלנו לטובה ומספקת גם אם העבודה אינה כזאת שאנו אוהבים.
אך גם לזה יש צד שני למטבע. בסופו של יום אנו באים לעבודה על מנת לעבוד ולא על מנת לשתות קפה יחד. את המעסיק מעניין שעובדיו יעמדו ביעדים אותם הוא מציב להם והוא לא מחפש לקיים מפגשים חברתיים יומיומיים בעבודה. זה כמובן לא נובע מרצון להרוס למישהו או מאטימות אלא כי מה לעשות? מקום עבודה כשמו כן הוא, והעבודה היא שמביאה את הפרנסה.
אצל ילדים ודאי נכון היה להוציא מהזום ולהחזיר לבתי הספר. לעומת זאת, אם נשליך את שני צידי המטבע לעבודה מהבית נגלה כי ראש יצירתי מספיק יוכל למצוא פתרונות טובים שיאפשרו למי שעובד מהבית לנצל את היתרונות הן החברתיים והן התעסוקתיים.
כדוגמא לפתרון תעסוקתי-חברתי נתאר כך: בני עובד בביתו במשרה מלאה. הוא מתחיל את יומו בנחת ועובד במקום נעים ושקט ורמת ההספק שלו גבוהה. כמובן שחלק משגרת יומו כולל שיחות עם ה'בוס' וכד', אך הוא מחליט שעצם העבודה מהבית לא תחסוך ממנו את הזכות להכיר את חבריו מהעבודה. כאיש יוזם הוא הצליח להביא לכך שפעם בשבועיים כל אנשי המשרד נפגשים לערב גיבוש. שם הוא גם למד מי האנשים שהוא מתחבר אליהם ואיתם הוא מקדיש זמן גם בין לבין. כך, לבני יש חלוקה נהדרת לזמן עבודה לעומת זמן חברה גם עם חברי משרדו.
פתרון נוסף נמחיש בסיפור של אלונה, אלונה עובדת מביתה ומאוד חסרה לה החברה. מאחר וגם חברתה יעל עובדת מהבית הן קובעות כי יומיים בשבוע שתיהן תעבודנה יחד. יום אחד אצל אלונה ויום אחד אצל יעל.

"שלום, שמי ליאורה ואני עובדת מהבית. אני לא חייבת לקום עם השעון המעורר, כי עבודתי יכולה להתבצע בכל שעה שנוחה לי על פני שעות היום. אני לא חייבת ללכת לישון מוקדם כדי להיות עירנית למחרת בבוקר, כי יש לי את האופציה לישון עד מאוחר ביום המחרת. חיי העבודה שלי, מבחינת השעות לפחות, מאפשרים לי מקסימום נוחות. האם אני מרוצה? בוודאי."

"שלום, שמי משה ואני בן זוג של בחורה מקסימה שעובדת מהבית. היא מתלוננת שהקימה המוקדמת שלי בבוקר מפריעה לה להמשיך לישון, והיא קמה מאוחר כל יום מחדש… כל זאת, עקב עבודתה שמתבצעת מהבית. היא אוהבת את עבודתה בדיוק מהסיבה הזאת, אך היא לא שמה לב שאין לה גבולות ברורים בין הבית לעבודה, וזה משפיע לרעה על הקשר שלנו".

שמתם לב לשינוי הגדול בין שני הסיפורים? זהו ההבדל בין נקודת מבטו של העובד מהבית, לבין נקודת מבטו של בן משפחתו או בן זוגו. במאמר זה נדון בחשיבותה של הסתכלות חיוביות מצד בני המשפחה של עובדים מהבית.
ישנו פתגם שאומר: "הנוחות מכשילה". מה הכוונה? כאשר נוח לאדם, זה גורם לו להישאר באותה נקודה שהוא נמצא בה מבלי להתקדם הלאה. לעומת זאת כאשר האדם חווה קושי מסויים, אז הוא מחפש איך לצאת מהסיטואציה ולצעוד לדרך חדשה ומלאה בהתפתחות וקידום אישי. עבודה מהבית היא נוחה מאוד יחסית לעבודה אחרת, ובמיוחד מבחינת הגמישות בשעות. וכאשר נוח מאוד ואין שום חובה להתעורר מוקדם בבוקר, אז ממילא האדם מחפש מטבעו את האפשרות לקום כשיתחשק לו. וכאשר זה קורה, עלול להתגלגל גלגל רע מאוד של דברים נוספים שיקרו במהלך היום- אם העובד קם מאוחר, הוא גם מתחיל לעבוד מאוחר, ואז הוא גם מסיים מאוחר… לעיתים זה עלול לבוא על חשבון בן הזוג שחזר מהעבודה לבית "כאילו" ריק… אין מי שיקבל אותו, אין מי שיאכל איתו צהריים, ומטלות הבית נופלות רק עליו… כאשר העובד מסיים את עבודתו הוא עשוי לרצות לבלות קצת, או לצפות בסרט כלשהו. אך הוא פוגש בן זוג עייף מאוד שסיים כבר את יומו, ומעוניין ללכת לישון…

דוגמא זו עלולה לקרות בבתים שבהם העובד מהבית לא הקפיד מספיק לייצר רושם חיובי על מקום עבודתו בעיניי בני משפחתו. וזו הסיבה שמדובר בנושא חשוב כל כך. אז כיצד נוכל לייצר מצב שבו בן המשפחה יראה את העבודה מהבית בעין טובה?

נלמד את התשובה לכך מסיפורו המחודש של משה:
"שלום, שמי משה ואני בן זוג של בחורה מקסימה שעובדת מהבית. כל יום בזמן שאני מתארגן בלחץ לעבודה, היא מכינה לנו כוס קפה כשהיא עוד עם הפיג'מה. כך נוצר לי רגע קצר ונחמד של קפה משותף בבוקר. כשאני חוזר מהעבודה, היא מספיקה לסיים את יומה גם היא, ואנחנו מבשלים יחד צהריים כבילוי זוגי ביתי. נוח ונחמד מאוד לחיות עם מישהי בעלת שעות עבודה גמישות כל כך".
שמתם לב להבדל? זו התשובה וככה עושים את זה. בהצלחה.

עריכת סקרים ועבודה מהבית יכולה להיות דרך אידיאלית להרוויח הכנסה נוספת. עם עליית האינטרנט, הפך קל מתמיד להרוויח כסף באמצעות סקרים מקוונים. עבודה מהבית יכולה לספק שעות גמישות, ולאפשר לך לעבוד מתי שהכי מתאים לך. עריכת סקרים היא דרך מצוינת להרוויח הכנסה מבלי להתחייב למשרה מלאה.

עריכת סקרים היא דרך קלה להרוויח כסף מבלי להשקיע יותר מדי מזמנך או מרצך. בדרך כלל אתה יכול למצוא סקרים מקוונים דרך אתרים כגון Swagbucks או Survey Junkie. אתרים אלו מציעים סקרים ממגוון חברות, ואתה יכול לבחור אילו מהם לקחת. הסקרים בדרך כלל לוקחים כמה דקות למילוי, ובדרך כלל אתה יכול להרוויח בין $1-$5 עבור כל סקר.

החלק הכי טוב בלקיחת סקרים הוא שאפשר לעשות את זה בכל מקום. כל מה שצריך זה חיבור לאינטרנט ומחשב או סמארטפון. זה הופך אותה לדרך אידיאלית להרוויח כסף בזמן נסיעה או אם אינך יכול להתחייב למשרה מלאה. עם זאת, חשוב לזכור שלקיחת סקרים לא תעשה אותך עשיר. זו יכולה להיות דרך מצוינת להרוויח קצת כסף נוסף, אבל זה לא מקור הכנסה בר קיימא.
עבודה מהבית יכולה לספק שעות גמישות ולאפשר לך לעבוד מתי שהכי מתאים לך. זה יכול גם לחסוך כסף על תחבורה ועלויות אחרות הקשורות בנסיעה למשרד. אנשים רבים מוצאים שעבודה מהבית יכולה להיות פרודוקטיבית יותר מאשר עבודה במשרד מסורתי. עריכת סקרים היא דרך אידיאלית להרוויח כסף בזמן נסיעה או אם אינך יכול להתחייב למשרה מלאה. דוגמה: אחת הדרכים הקלות ביותר להרוויח כסף על ידי מילוי סקרים היא לשתף עם חברים. שנית , אתה יכול להצטרף לאתר סקרים כגון Swagbucks או Survey Junkie, שיספק לך סקרים למילוי. עבור כל סקר שתמלא, תוכל לזכות בפרסים, כגון מזומן או כרטיסי מתנה. לאחר מכן תוכל לשתף את קישור ההפניה שלך עם חבריך, וכשהם נרשמים, תקבל תגמולים נוספים. בדרך זו, אתה יכול להרוויח כסף מהסקרים שחברים שלך לוקחים כמו גם מהסקרים שאתה לוקח.

עבודה מהבית יכולה להיות דרך מצוינת להרוויח כסף על ידי מילוי סקרים. אתה יכול להגדיר שעות משלך ולקבל שליטה רבה יותר על עומס העבודה שלך מבלי שתצטרך להתחייב למשרה מלאה. בנוסף, אתה יכול לחסוך כסף על הובלה ועלויות אחרות הקשורות בנסיעה למשרד. עריכת סקרים היא דרך מצוינת להרוויח כסף בזמן נסיעה או אם אינך יכול להתחייב למשרה מלאה.

בסך הכל, קבלת סקרים היא דרך מצוינת לעבוד מהבית ולהרוויח קצת כסף נוסף. על ידי שיתוף קישור ההפניה שלך עם חברים ובני משפחה, אתה יכול גם לזכות בפרסים נוספים. זה יכול לספק שעות גמישות, לאפשר לך לעבוד מתי שמתאים לך ביותר, וזה יכול גם לחסוך כסף על תחבורה ועלויות אחרות הקשורות בנסיעה למשרד. השתתפות בסקרים לא תהפוך אותך לעשיר, אבל זו יכולה להיות דרך מצוינת להרוויח קצת כסף נוסף מבלי שתצטרך להתחייב למשרה מלאה. עבודה מהבית יכולה להיות דרך מצוינת להגדיל את ההכנסה שלך ולהשיג יותר שליטה על עומס העבודה שלך.

בסך הכל, קבלת סקרים היא דרך מצוינת לעבוד מהבית ולהרוויח קצת כסף נוסף. זה יכול לספק שעות גמישות, לאפשר לך לעבוד מתי שמתאים לך ביותר, וזה יכול גם לחסוך כסף על תחבורה ועלויות אחרות הקשורות בנסיעה למשרד. השתתפות בסקרים לא תהפוך אותך לעשיר, אבל זו יכולה להיות דרך מצוינת להרוויח קצת כסף נוסף מבלי שתצטרך להתחייב למשרה מלאה. עבודה מהבית יכולה להיות דרך מצוינת להגדיל את ההכנסה שלך ולהשיג יותר שליטה על עומס העבודה שלך.

Tags :
Share This :