כאשר אנחנו מחפשים עבודה אנו נוטים לשקול את התנאים בהם נרצה לעבוד. אנחנו מחפשים את העבודה הכי טובה, נוחה, כזאת שנוכל למצוא את הזמן גם לעשות את הסידורים שלנו, לעבוד בשעות נוחות, בשכר הולם

וכמובן שתיהיה קרובה לבית. נדיר למצוא את עבודות החלומות הזאת אך למעשה זה קיים וזה אפשרי. בשנים האחרונות ובמיוחד אחרי תקופת הקורונה התחילה מגמת עלייה של עבודה מהבית במגוון תחומים ובעיקר הרבה עסקים שלפני כן לא עבדו מהבית פתחו את האופציה הזו ואיפשרו בכך לעובדים שלהם לעבוד מהבית. אם חושבים על זה עבודה כזאת כמעט עונה על כל התנאים שכל אחד מחפש- עבודת החלומות.
ניתן לקום כמה דקות לפני ולעבוד בפיג'מה מבלי לקום מוקדם יותר כי יש זמן התארגנות בבוקר לפני שיוצאים מהבית וגם כאשר חוזרים, תוך כדי העבודה ניתן גם לעיתים לבצע את מטלות הבית שדורשות זמן רב וכאשר עובדים בחוץ חוזרים עייפים הביתה ולא תמיד מוצאים את הזמן לזה ובכך זה נדחה. גם ההגעה לעבודה נחסכת פה-אין צורך לבצע נסיעות ולשלם עליהן ובכך גם יש חסכון כספי של הוצאות על נסיעה ובנוסף לא נדרש לעמוד בפקקים שמאריכים את זמן ההגעה הביתה. במקרים כאלה יש יותר נוחות וגמישות גם מצד המעסיקים- לגשת להתפנות בתדירות הנדרשת או לחכות לכך הרבה ומאחר שזה בבית זה בדרך כלל יותר קרוב מעמדת העבודה מאשר במשרד בחוץ שבו עמדת העבודה קצת יותר רחוקה מהשירותים.
מבחינת השכר כשעוברים לעבוד מהבית בדרך כלל מדובר באותו תפקיד רק לא במשרד אז זה מה שסוכם כבר, אך לעיתים ניתן לשלב זאת עם עוד עבודה ואז יש הכנסה נוספת, מה שמגדיל את השכר ובכך עונה לנו על הרבה צרכים. במקרה כזה אפשר גם לעשות שילוב-למשל לעבוד מחוץ לבית ועוד עבודה נוספת מהבית שניתן לעבוד בכמה שעות בה מהבית ולא בשעות של משרה מלאה. בנוסף, עבודה כזאת מכונה בפי רבים "פרילאנסר", מילה לועזית שפירושה בעברית דומה ל"עובד חופשי" או הגדרה נכונה יותר- עצמאי.
אם חושבים על זה לעומק, זאת עוד דרך טובה גם לעבוד מהבית כעבודה עצמאית ולהחליט להיות הבוס של עצמך בכך שהופכים את זה לעבודה העיקרית. יש גם כאלה שיש להם עסק משל עצמם ומשלבים את זה עם עוד כמה שעות של עבודה מהבית. ניתן לבצע מגוון שילובים של עבודה מהבית ומי שיש לו כמה שעות נוספות להשקיע מהבית מרוויח כי הוא קודם כל משקיע בעצמו וזה ממש חשוב ומועיל. יש כאלה שיגידו שהם מרוצים מהעבודה העיקרית שלהם באופן כללי אך לעיתים השכר לא מספיק להם או שלא משלמים מספיק ואז העבודה מהבית נכנסת כאן כהשלמת הכנסה סבירה. ישנן הרבה אפשרויות שדרכן ניתן למצוא היום עבודה מהבית: אתרי דרושים, קבוצות דרושים בפייסבוק וברשתות החברתיות וגם דרך מכרים.
נוסף על כך אחת האופציות שכדאי לנסות זה למי שעובד במקום מסוים לשאול האם ניתן להעביר את התפקיד שלו להתנהל מהבית ואולי בכך זה יענה על רוב הדרישות שלו. כנראה שבמקרה כזה השכר לא ישתנה אך כן יהיו לו תנאים נוחים יותר כפי שפורט לפני כן. אם ירצה להגדיל את השכר יוכל גם לעבוד מהבית אם יאפשרו לו ממקום העבודה ובנוסף למצוא עוד עבודה מהבית שיכול לבצע בכמה שעות נוספות במהלך היום ובכך לקבל עוד שכר ולהינות מכך. אופציה של לעבוד בשתי עבודות מחוץ לבית פחות נפוצה או מומלצת שכן להגיע ממקום עבודה אחד לאחר גם כרוך בזמן הגעה לשם וגם בתנאים נוספים.

בעקבות התפשטות מגפת הקורונה, מנהלים רבים נאלצו בן לילה לעבור לנהל את עובדיהם מרחוק, מבלי שהוכשרו לכך. עבודה מרחוק היא פתרון טוב לשימור פעילות החברה תוך שמירה על בריאות העובדים. עם זאת, המאמר הנוכחי מציע כי הריחוק הפיזי הטמון בעבודה מרחוק מעלה רגשות שליליים אצל עובדים החווים בדידות. בהמשך מוצעים למנהלים כלים יישומיים לפיתוח שגרות עבודה תומכות, יצירת תחושת ביטחון של עובדים ביכולותיהם, מתן תמיכה חברתית ורגשית, ופיתוח פרספקטיבה. כלים אלו מפתחים חוסן אישי, מייצרים תחושת שייכות, ומפחיתים רגשות שליליים בקרב עובדים. מאמר זה מציג את של המעבר הפתאומי לעבודה מרחוק עקב משבר , ומציע למנהלים כלים יישומים שיסייעו להם לתת מענה לאתגרים הללו ויכשירו אותם לנהל עובדים מרחוק גם בשגרה.
מאז חודש מרץ 2020, עם התפשטות מגפת הקורונה, הפכה העבודה מרחוק ל"ברירת המחדל" עבור ארגונים המעוניינים לשמר את העובדים שלהם ולהמשיך "עסקים כרגיל". סקר "גאלופ" שנערך באוקטובר 2020 הראה כי כ-55% מכלל העובדים עברו לעבודה מרחוק באופן מלא או באופן חלקי. למעשה, כיום כלל משימות העבודה בארגונים מתבצעות מרחוק, החל מראיונות עבודה, דרך ישיבות שבועיות, וכלה
בהערכות עובדים.
לפני משבר הקורונה אימוץ מודל של עבודה מרחוק נעשה לעיתים רחוקות ותוך חששות רבים מפגיעה ביעילות ובחדשנות, ורק כ-5% מהעובדים השכירים עבדו מרחוק במשרה מלאה. אולם עם התפרצות המגפה המודל הזה אומץ בִּן לילה על
ידי חברות רבות.
ניהול עובדים מרחוק מהווה אתגר בימי שגרה, וקל וחומר בעת משבר בסדר גודל של מגפת הקורונה. בתקופת הקורונה רוב האנשים מצאו עצמם עובדים מרחוק לראשונה בחייהם, ורוב המנהלים נאלצו לנהל את עובדיהם מרחוק מבלי שהוכשרו לכך. לאור הסגרים שהוטלו במדינות רבות, עובדים רבים נאלצו לתמרן בין העבודה לבין הטיפול בילדיהם שלמדו גם הם מרחוק.
עבודה מרחוק היא פתרון טוב לשימור פעילות החברה תוך שמירה על בריאות העובדים והבטחת הכנסתם (& Greer 2014 ,Payne), אך עלולות להיות לה השלכות שליליות על בריאותם הנפשית, בעיקר בשל הבידוד החברתי (Gajendran
.)& Harrison, 2007
בואו נתבונן לרגע על אופן ניהול עובדים במשרד טיפוסי: כמנהלים אתם יכולים לראות את העובדים שלכם במהלך היום, ויש לכם מושג מסוים מה הם עושים. למשל, נניח שבדיוק אם אתם מעוניינים לדבר עם אחד העובדים ואתם מבחינים כי באותו רגע בדיוק הוא מרוכז בעבודתו, תבינו שזה לא הזמן להפריע לו ותבחרו זמן אחר לדבר איתו. דוגמה נוספת, אם תראו שאחת העובדות יוצאת מהמשרד מאוחר כבר זמן מה, תוכלו להסיק שהיא נמצאת בתקופה עמוסה ואולי תצוותו עובד אחר שיסייע לה. כמו כן, כחלק משגרת מקום העבודה, במהלך היום אתם מתקשרים עם עובדיכם באופן לא פורמלי בשיחות חולין ספונטניות בהפסקות קפה ובארוחות צהריים משותפות.
נכון, גם בעבודה מרחוק עדיין ניתן לראות כמה זמן לוקח לעובד להשיב לדואר אלקטרוני, אולם הריחוק הפיזי מונע ממידע חשוב לעבור בין המנהלים ועובדיהם. כמו כן, שיחות החולין כמעט שלא מתקיימות, ולשיחות הללו יש תפקיד חשוב מפני שבהן העובדים משתפים זה את זה ואת המנהלים בפרטים אישיים, קשיים, הישגים ואף חוויות יומיומיות, והן מסייעות לחיזוק הקשרים הבין-אישיים ומחזקות את החיבור ההדדי זה לזה ולארגון. המידע החשוב הזה, שעוזר למנהלים בעבודתם ויוצר חיבור הרגשי בינם לבין העובדים, נעלם כמעט כליל כאשר עובדים מרחוק (2020 ,Feldman & Mazmanian).
כתוצאה מכך, מנהלים מתקשים במשימות ניהוליות חשובות כגון האצלת סמכויות, איזון עומסי עבודה, פיתוח קשר אישי עם עובדיהם וביניהם, וקידום שיתופי פעולה.
איך לשמור על סגנון חיים בריא כשעובדים דרך המחשב מהבית.
לעבוד מהבית זה אליפות, אל תתנו לאף אחד לומר לכם אחרת. השעות הגמישות, השעות שחוסכים בפקקים והכסף לא רע בכלל למי שיש מוסר עבודה גבוה לעבוד דרך המחשב זאת הדרך הכי טובה להתפרנס. אם נסתכל יותר לעומק לעבודה מהבית יש גם מכשולים שאולי לא תשימו לב אליהם בהתחלה אבל אלה בהחלט קיימים ויכולים למנוע ממך הצלחה ולדרדר את בריאותך. אני פה כדי להצביע לכם על אותם המכשולים וכמובן לתת הצעות לפתרונות למצבים אלה בדיוק.

Tags :
Share This :