השפעות עבודה מהבית על ענף ההייטק בתקופת הקורונה

עבודה מהבית השפיעה על ענפים ותעשיות שונות בשוק העבודה הן בישראל ובהן בעולם. וגם ענף ההייטק המתפתח ספג מכה לא כל כך קלה בלשון המעטה. הייטק ובעברית תעשיה עילית וטכנולוגיה עילית הוא שמן הכולל של התעשיות העוסקות בטכנולוגיה מתקדמת המונח מתייחס פעמים רבות לתעשיות הקשורות לעולם המחשוב, אך גם לתעשיות האלקטרוניקה, הביוטכנולוגיה ואחרות.

בהייטק בפרט, מדווחים על פגיעה קשה בתרבות הארגונית ומשנה אותה מן היסוד עד כדי כך שהיא מציבה תהיות גדולות על היכולת של תעשיית ההייטק הישראלית להמשיך במצבה כיום. זו המסקנה הפסימית שעולה מתוך סקר שנערך בקרב 200 חברות סטארט-אפ. על פי הסקר, שנערך על ידי יעל בנימין בשיתוף לאומ-יטק, משרד עורכי הדין יגאל ארנון, אינטל אייגנייט, מרכז היזמות זל, וקרן בנסון אוק ונצ׳רס, 87% מחברות הסטארט אפ עובדות כיום מהבית – אם באופן מלא ואם באופן חלקי. 44% מהחברות הלכו צעד נוסף והקטינו את שטח הנדל"ן שבו הן מחזיקות או ביטלו לגמרי חוזי שכירות. אולם לצד החיסכון הנדל"ני, מתברר שהעבודה מהבית פוגעת בתרבות הארגונית של חברות אלו. 79% מהחברות דיווחו על פגיעה כלשהי בתרבות העבודה של הארגון, 22% מהחברות דיווחו על פגיעה משמעותית. 50% מהנשאלים סבורים שבעתיד לא תהיה כל משמעות למיקומו של העובד ו־29% מהם מעריכים שבעתיד ישתמשו יותר בשירותי אאוטסורסינג.

מנהלים בכירים בהיי טק הישראלי אמרו ל"כלכליסט" כי החדשנות והתפוקה נפגעות בגלל העבודה מהבית. שלמה קרמר, אחד היזמים והמשקיעים הבולטים בתעשייה, אמר: "היכולת של אנשים לעבוד ביחד בצורה הרמונית נוצרת רק כאשר אנשים נפגשים פיזית. ראינו את זה גם בחיבור בין ישראל לארצות הברית. אנשים צריכים לבטוח באנשים אחרים וזה נולד רק כאשר יש חיבור אמיתי בין אנשים".

גם לדברי צחי וייספלד, מנהל תוכנית האקסלרטורים של אינטל מאמין שהזום אינה הפתרון לכל דבר: "קשה מאוד היום לשמור על קשב ותשומת לב בזום. עצירת הטיסות והיכולת להגיע לפגישות ספונטניות פוגעת קשות ביזם. הזום גורם לאנרגיה של היזם הישראלי להיעלם וזה פוגע ביכולת ליצור מכירות".

על סמך הממצאים ניתן להסיק כי שנת הקורונה לא הייתה שנה כל כך "מזהירה" עבור תעשיית ההייטק . אך מנגד, הנתונים הבאים הם קצת יותר מעודדים ומהווים איזו נימה אופטימית להיאחז בה. לדברי בן צור מנכ"ל בינת תקשורת מחשבים "המאה הנוכחית רצופה באירועים מכוננים, מהפכות ומשברים: משבר הבועה, מגפת SARSהסאב פריים, האביב הערבי, שינויי אקלים שיטפונות יובש ובצורת, הטכנולוגיות המשבשות, מהפכת בעולם האיי טי וכעת מגפת הקורונה. זו מאה חדשה של מהפכות כלכליות, מדיניות וחברתיות שמשנה את כל הקונספציות שהכרנו והאמנו בהן עד כה". מדבריו ניתן לתהות על השינויים החיובים שיגיחו לעולם וישנו את מציאות חיינו לטובה על עבודה מהבית והייטק.

למעשה, מוסיף בן צור, "יש כאן הזדמנות לאימוץ של טכנולוגיות חדשות והתייעלות של מקומות עבודה באמצעות שילוב אלמנטים של עבודה מרחוק. מחקרים רבים מדברים על כך שמדובר בטרנד שהתחיל עוד הרבה לפני הקורונה וצפוי היה להתחזק בשנים הקרובות, אבל אין ספק שהמשבר הנוכחי האיץ את המעבר לעבודה מהבית בקרב גופים שבעבר אפילו לא העזו לשקול פורמט העסקה ופעילות שכזה".

בזמן הקרוב, אומר בן צור, "אנו נראה הרבה טכנולוגיות שחדירתן לשוק הייתה איטית ועכשיו יקודמו במהירות עקב הצורך בהתאמה למצב – הצורך למצוא פתרונות להתייעלות ארגונית. מדובר במערכות בינה מלאכותית שיוכלו לזהות ולנתח מידע במהירות ובאופן אוטומטי ועוד מגוון אמצעים שיאפשרו המשכיות עסקית גם ברגעי משבר. חברות ההייטק וחברות הטכנולוגיה בכלל עשויות ליהנות מהמשבר הנוכחי לאורך זמן בשל חדירה מואצת של שימוש בטכנולוגיה – על חשבון פעילויות אחרות שזו תחליף בתחומי השירותים, הפיננסים, התעשייה ובכלל העשייה שלנו."

כך שהעתיד נראה אופטימי מבחינת השפעת עבודה מהבית על ענף ההייטק ולענף זה הזדמנויות בלתי פוסקות להתקדם ולהתפתח יותר אפילו בזכות "המשברים" (עבודה מהבית – מרחוק, קורונה וכו')

Tags :
Share This :