השאלה המרכזית היא האם זה יכול להחליף את כל העובדים בעבודות הפיזיות?

כול עוד יש לנו את הדבר שנקרא אינטרנט,כול עוד יש לנו חיבור פעיל נוח וחזק נוכל לבצע כול עבודה,אתן רק צריכות לדאוג לפלאפון או מחשב בהישג יד,

לאט לאט רואים גם במפעלים שפחות ופחות צריכים אנשים שיתפעלו את העסק. ומיעלים את עצמינו לעולם מפותח יותר. אנחנו מיעלים טת זה עצמינו ובזכות זה אנחנו יכולים להעלות גם את הרמה של האנושות כולה כי הדרישות לתפקידים נהיית חכמה יותר ולא רק עבודה פיזית. יש עכשיו מכונות שאפשר לעשות ניתוח דייקני מאוד מרחוק עם שלט. זה יכול להגיע למקומות מטורפים.

וזה מהיא גם לשילוב של רובוטים משוכללים לכל המרחב.

הבעיה המרכזית שעולה מכל הדבר הזה זה התכנסות בבית. וזה יכול ליצור כמה בעיות משמעותיות. הראשון שבהם זה עליה במשקל ואכילה לא בריאה שנפוצה בדפוסי חיים של חופש. בנוסף יש את עניין הבריאות המנטאלית שיכולה להפגע עקב חוסר אינטראקציה אמיתית. וזה יוצר גם דפוסי התנהגות של חוסר רצון לפגישות חברתיות אמיתיות. יש מקום בטוח מאחורי המסך.

אז תשימו לב כאשר אתם מתפתחים בעולם הזה שאתם עונים גם על צרכים בסיסיים שיכולים להפגע.

לסיכום יש הרבה דברים נפלאים בעולם העבודה מהבית והעולם בהחלט מתקדם לשם אך צריך לזכור ולשים לב לבעיות שעלולות לבוא עם זה.

לא לחינם הרבה אנשים מעדיפים עבודה מהבית

עד לפני כמה עשרות שנים, יום עבודה שגרתי היה מצריך קימה מוקדמת בבוקר, נסיעה למקום העבודה (רוב הפעמים בלחץ) וחזרה בשעות הערב. אז עוד לא חלמו על מציאות של עבודה מהבית. אולם, כיום עם התפתחות אמצעי התקשורת האלקטרוניים ורשת האינטרנט, התעוררנו למציאות חדשה שלא הייתה קיימת. מציאות זו מעוררת אצלנו לא מעט קונפליקטים, כמו למשל: "האם כדאי לעבוד מהבית במקום להגיע למשרד"?

עבודה מהבית מאפשרת הרבה יתרונות לעובדים:

קרבה לבית ולמשפחה – הדבר הכי חסר היום, בעולם המשוגע בו אנו חיים, זה קצת זמן בחיק המשפחה. יש קשר הדוק בין הקשיים הלימודיים והרגשיים שעוברים הילדים, לבין חיי הקריירה שההורים שלהם מנהלים. חוסר הפניות של ההורים לילדיהם יוצרת הרבה תסכולים אצל הילדים וההורים כאחד. עבודה מהבית מאפשרת את הנוכחות של ההורה העובד במקום אליו הילד מגיע אחרי יום למודים ארוך.

גמישות בשעות ובזמני העבודה המתאפשרת בעבודה מהבית – החיים הם דינמיים, יש לא מעט פעמים בהם אנו מתכננים לבצע משהו ובסוף לא מתאפשר לנו. כאשר עובדים במשרד או בכל מקום עבודה אחר, יש צורך להתייצב שם בשעות קבועות. לכן, במקרה של מצב בלתי מתוכנן (תקר בגלגל, פקקים, ביקור רופא…) נכנסים ללחץ כדי להגיע בזמן לעבודה. לעומת זאת, בעבודה מהבית העובד יכול להחליט מתי הכי נוח לו לעבוד. ועל פי רוב יש ברבה יותר גמישות בשעות עבודה מהבית.

חסכון כספי – נסיעות, בלאי הרכב, דלק, מסי כבישים, תשלומי חניה, ובמקרים מסוימים גם דוחות שמתלווים לכל זה.

יחד עם זאת, עבודה מהבית טומנת בחובה גם יתרונות סביבתיים וזאת נוכח הפחתת מספר הרכבים על הכביש מדי בוקר. צמצום התנועה בכבישים מסייע בחילוץ הפקקים על צירי התחבורה המרכזיים. נסיעה לעבודה בבוקר של עומס בכבישים, גורם למתח ועצבנות יתר שבאים לידי ביטוי בתפקוד לקוי במהלך יום העבודה.

גם המעסיק נהנה בשיטה של עבודה מהבית. כיום, הודות לפלאי הטכנולוגיה, ניתן לקבל דיווחים יומיומיים בנוגע להספק או לנהל קשר רציף עם העובד על בסיס טלפונים ותכתובת אלקטרונית.

עבודה מהבית מצמצמת גם הוצאות לוגיסטיות למעסיק. הוא לא צריך לדאוג למשרד לכל עובד, מה שמצריך הוצאות חשמל ותחזוקה. גם הוצאות על נסיעות אין צורך לשלם.

לצד היתרונות הרבים בעבודה מהבית, אפשר להצביע גם על כמה חסרונות:

קשה להפריד בין ענייני הבית לענייני עבודה – לא פשוט להגיד לילדים שאתה לא יכול "להיות שם עבורם", כשאתה נוכח מידיי יום בסביבתם. צריך לצורך כך משמעת עצמית גבוהה לדעת לנהל נכון את הזמן של עצמך כדי לנצל אותו כראוי ולא לאבד אותו לריק.

יש חוסר ביחסי חברה – עבודה מהבית מביאה בשלב מסוים תחושת בדידות. העובדים מתלוננים על תחושות הבידוד שהם חווים. בני אדם הם לא רובוטים אחרי הכל. כשאתה בבית ואתה עובד לבדך אתה עלול להרגיש צורך עז לקרבה חברית, מחווה אנושית, חיוך, לחיצת יד וכדומה.

בעקבות מגפת הקורונה, הרבה משרדים, גם של חברות גדולות כמו: איביי, אמזון, חברות ביטוח, נסגרו ועברו לעבוד מהבית. הודות לאפליקציית ZOOM יש גם אפשרות לנהל פגישות צוות סגורות מהבית. כך שלמעשה כל מהלך העבודה השגרתי שהיה מתבצע במשרדי החברה עבר במלואו בלית ברירה לבית.

בעקבות המעבר המאסיבי לעבודה מהבית, עובדים רבים מאוד לא מעוניינים לחזור לעבודה מהמשרד, בכל אופן לא באופן מלא. זה רק מוכיח את ההעדפה הברורה של הרבה מהאנשים לעבוד מהבית.

עבודה מהבית – כל אחד יכול.
שאלתם את עצמכם פעם, "האם יש עבודה מבלי בוס שיושב לכם על הראש כל היום"? "האם אוכל לעבוד בלי לחץ, בנחת, בסביבה הנוחה רק לי, וסביבה התואמת את צרכיי"? ובכן, בהחלט כן.

למעשה, עבודה מהבית עונה על כל הצרכים והרצונות הללו, ואף מעבר לכך. בתקופה האחרונה, אנשים רבים מחליטים להזניח את סגנון העבודה המיושן, בו האדם הסביר צריך לקום בבוקר מידי יום, לצחצח שיניים, להתלבש, ולצאת לעוד יום עבודה מונטוני ומפרך.

ובכן, הגורם לכך נובע ממספר סיבות: ראשית, יותר ויותר מעסיקים מתחילים להבין שעל מנת לשמר את עובדיהם, ולעל מנת לגרום להם להישאר באותו מקום עבודה לאורך זמן, עליהם לשים אותם במרכז.

מה זה אומר? חשבו לדוגמה שאתם נמצאים כעת משרד, והבוס שלכם ניגש אליכם ואומר שאתם צריכים להכין פרזנטציה או לכתוב מאמר בן 1,000 מילים עד מחר. עד כאן בסדר. אך מה, שום רעיון או נושא לא עולה לכם לראש. מסתכל, לא? ואתם תוהים בינכם לבין עצמכם מה עשוי להחזיר את חוש היצירתיות שאבד שלכם, או מה עשוי לגרום לכך שמחר בישיבת ההנהלה אנשים יתרשמו מהפרזנטציה שלכם?

ומה אם הייתי משנה מעט את הסביבה בה אתם נמצאים? אולי במקום משרד קולני ורועש, עם עוד 50 אנשים לידכם, הייתי שם אתכם בחוף הים מול הגלים, או אפילו באיזה שולחן צדדי בבית קפה נחמד. ומדוע ללכת רחוק כל כך, חשבו שבמקום המשרד שלכם, אתם יושבים כעת בבית, על הספה הנוחה שלכם, עם הקפה האהוב והכלב שיושב לצדכם – בסביבה הכל כך אינטימית אך הגם כל כך מוכרת לכם. האם אז זה היה עשוי לעזור לכם? האם נוחות לא משפיעה באופן ישיר על הפרודוקטיביות שלכם? לדעתי כן. שורה תחתונה, מה שניתן להבין מכך שעוד ועוד מעסיקים מתחילים להבין שתנאי עובדים לאו דווקא נוגעים לשכר גבוה יותר, רכב צמוד, או מזנון עם אוכל טרי כל בוקר במשרד. תנאים הם הרבה מעבר. מדובר על תנאים סביבתיים שכל אחד זקוק לו. כי לצפות מעובד שישב על כיסא במשרד 10 שעות רצוף ביום, ולעיתים אף יותר, לעבוד בצורה יעילה ופרודוקטיבית, זה פשוט לא ראלי.

Tags :
Share This :