הקשר בין עבודה מהבית להגברת המוטיבציה

יש האומרים כי עבודה קונבנציונלית, מהמשרד, הרבה יותר פרודוקטיבית, זאת משום יצירת הקשר המנטלי. אומנם דברים כדורבנות. אבל אף אחד לא אמר שאי אפשר לעשות זאת גם שעובדים מהבית… מרבית האנשים שעובדים מהבית אינם מקפידים על קוד הלבוש. נכון, עבודה מהבית אינה מחייבת לבוש מחויט, אבל היא גם אינה מחייבת לבישת הפיג'מה המרופטת מדי יום. יש משהו נפשי בלהתלבש. כאשר מתלבשים יותר יפה, הנפש מתרוממת, ומצב הרוח עולה, מה שהופך אתכם להרבה יותר יצרניים בעבודה. למעשה, כל האידיאל שלנו מסתכם בעובדה אחת פשוטה – פשוט תעשו כל מה שהייתם עושים לו הייתם הולכים למשרד, כאשר אתם עובדים מהבית. הכינו לכם ארוחת בוקר בריאה, ציידו את עצמכם בשתייה חמה, והתלבשו באופן סביר למדי. פשוט תתכוננו, נפשית ופיזית ליום עבודה מלא, תוך כדי כך שתעמידו פנים שאתם בעצם בדרככם למשרד. במידה שלא תעשו זאת, סביר להניח שמאוד מהר תתפתו לפיתויים שאורבים לכם בבית, כמו לשוב למיטה המפנקת, שקוראת לכם לחזור אליה בכל זמן נתון.

עבודה מהבית מחייבת הגברת המוטיבציה

מחקרים כבר העידו רבות, כי עבודה מהבית מייצרת הרבה יותר פרודוקטיביות. על שום מה? ובכן, כל הריצות של הבוקר, המאבק התמידי כנגד הזמן, הנסיעות הארוכות, באופן ישיר פוגעות במוטיבציה ובחשק לעבוד במהלך יום העבודה. על מנת שתוכלו לנצל את הזמן הכי יצרני שלכם, תבצעו את המשימות המאתגרות בעבודה הביתית שלכם כשהנכם יודעים שתהיו במרחב שהכי מתאים לצלוח את המשימות הללו. השאירו את המשימות הלוגיסטיות, הקלות יותר, לשעות היום, שבהם אתם יודעים שאתם כבר עייפים, והרבה פחות מרוכזים. עשייה זאת מכונה פעולות להצלחה קטנות. והיא נודעת כמי שעשויה לעזור לכם בבנייה של המומנטום שלכם לצליחת פרויקטים סבוכים, שממתינים לכם במשך יום העבודה. מרבית העובדים מהבית מעידים, כי עבורם השעות הכי יצרניות של יום העבודה הן לרוב מוקדם מאוד בבוקר, עד מאוחר מאוד בשעות החשיכה. אתם צריכים להכיר את עצמכם טוב יותר. לערוך ניסוי וטעייה, ולהבין מתי אתם מתפקדים הכי טוב, בבוקר או דווקא בלילה. בנוסף לכך, יש כאלו שחייבים לשמוע מוזיקת רקע במהלך העבודה שלהם, ויש כאלו שמוזיקה ברקע ממש מפריעה להם. בחנו את עצמכם בשני מקרים אלו, והבינו מה יותר עובד אצלכם. מכיוון שאתם עובדים מהבית, בלי בוס על הראש, מוטלת עליכם האחריות המלאה לדעת מה הכי גורם לייצור הפרודוקטיביות שלכם. ובהתאם לכך לבנות את לוח הזמנים שלכם.

בנייה של תמהיל העבודה מהבית כאילו הייתם במשרד

בנייה נכונה של תמהיל העבודה מהבית, מקורה בנייה של מערך עבודה, המדמה עבודה מהמשרד. באם בחרתם באפשרות של עבודה מהבית, כאשר בה אתם המנהלים האישיים של יום העבודה שלכם, וביכולתכם להיות המחליטים הבלעדיים על לוח הזמנים שלכם – אל תעשו לעצמכם הנחות, או לחלופין אל תערימו קשיים על עצמכם, פשוט היצמדו לתבנית ברורה של עבודה, שמחייבת מינימום שעות עבודה נטו. יחד עם זאת, אל תנתבו את לוח הזמנים ביום העבודה שלכם לכיוון מימוש צרכים אישיים, כמו בייביסיטר על הילדים שלכם, או פגישות עם הקרובים שלכם. תחשבו על יום העבודה כאילו היה יום עבודה רגיל במשרד. כמו שלא הייתם עוזבים את המשרד כדי להיפגש בצהרי היום עם חבר טוב, באותו אופן אל תעשו זאת בעודכם עובדים מהבית.

האם עבודה מהבית דורשת התמקדות במשהו אחד?

אל תפחדו מלהיות עסוקים מדי, במידה ובחרתם באופציה של עבודה מהבית. יש אמירה, שלפיה "אם הנך מעוניין שמשהו ייעשה, תבקש מאדם עסוק שיעשה זאת". המשוואה היא פשוטה – ככל שאתם עסוקים יותר, אתם מצליחים לעשות יותר דברים. עובדה זאת פועלת בדיוק כמו חוק האינרציה של ניוטון. במידה והנכם בתנועה, הנכם תישארו בתנועה. במידה והנכם נחים, אתם תישארו במנוחה. ומי שעובד מהבית ועסוק בכל זמן נתון, נמצא בתנועה מספיק מהירה, שיש לו מומנטום להשלים כל משימה שעומדת על סדר היום. חרף כל הנאמר כאן כעת, זה לא פשוט למצוא דברים שיסייעו לכם להיות עסוקים מדי במשך היום של העבודה מהבית, זאת משום שהמוטיבציה שלכם יכולה להתערער בקלות, בשל הסחות הדעת מהבית. מאידך, העובדים מהבית מעידים שברגע שילדיהם נמצאים בבית, כאשר הם עובדים, זה אומנם עשוי להתפרש כלא אינטואיטיבי, אך מכורח ההכרח שהם צריכים לדאוג לילד שלהם, ולהסב להם אושר, ובד בבד להמשיך להתנהל בעבודה יצרנית, הלחץ של כל העשייה הזאת מסייע בידם להיות מפוקסים יותר, לשמור על המיקוד שלהם. וכאשר הילדים שלהם מסתדרים בכוחות עצמם, אופי העבודה שלהם הופך להיות מאוד פרודוקטיבי.

עבודה מהבית מחייבת תכנון מראש

העובדה שאתם לא עובדים מהמשרד, באופן הקונבנציונלי, איננה אומרת שאתם לא יכולים לעבוד ממש מסביבה של משרד. וכוונתנו בדברים הללו באה לידי ביטוי בכך, שאם בחרתם בנתיב של עבודה מהבית, במקום לשבת בפינה מוצלת וקטנה מהבית, או לעבוד מהמיטה, סדרו לכם סביבת עבודה תומכת. בחרו חדר ייעודי בבית, שאיננו בשימוש, ותטפחו אותו, בדיוק כפי שהייתם מטפחים את סביבת העבודה שלכם במשרד חיצוני. אין זה משנה המיקום או המרחב, מה שמשנה זה שתמצאו חלל בתוך הבית שלכם לעבוד בו ותישארו מחויבים אליו בכל שעות העבודה שלכם. תשקיעו בו. תציבו בו עציצים, תתלו בו תמונות יפות, תהפכו את סביבת העבודה שלכם לארגונומית. הכול כדי שיהיה לכם יותר חשק לעבוד מהבית. תחשבו שאתם בדרך לעבודה. ככלות הכול אם המשרד שלכם במקום העבודה לא היה מושך, האם הייתם רוצים להמשיך ולעבוד בו? סביר להניח שממש לא. צרו שטח עבודה אפקטיבי משלכם, הוא יסייע בידכם להיכנס למוד הנכון של עבודה יצרנית.

עבודה מהבית דורשת תכנון מקדים

רגע לפני שאתם מתחילים עבודה מהבית, תחשבו על תכנון מקדים שלה. השקעתם הרבה משאבים, ובעיקר המון זמן, בלהבין מה תעשו במשך יום העבודה, זה מה שיגרום לכם להוציא דברים לפועל. תתכננו את רשימת המטלות שלכם לפני כל תחילת יום עבודה, ואל תתפתו לסטות ימינה או שמאלה. משמעותי שתיתנו לסדר היום שלכם להשתנות, בהתאם למאוויים ובהתאם לצרכים שלכם. אבל הרבה יותר משמעותי שתתחייבו ללוח זמנים קבוע מראש. שבכל יום יהיה לכם מהבוקר סדר יום קבוע. ערכו מבעוד מועד את רשימת המטלות שלכם, למן החשובה ביותר, ועד החשובה פחות. תסדרו את לוח הזמנים בצורה כזאת שהמטלות שפחות מדברות אליכם ייעשו הראשונות, על הבוקר; ואילו המטלות שאתם יותר מתחברים אליהן, תיעשנה בהמשך היום. באופן הזה תעמדו בכל יעדי העבודה שלכם, ולא תתחמקו מעשיית פעולות שאינכם אוהבים אותן.

Tags :
Share This :