הקשר בין עבודה מהבית לבין נאמנות העובדים

כאשר עובדים מחוץ לבית, יש להביא בחשבון המון הוצאות כספיות. עבודה במשרד מחייבת לשאת בהוצאות כספיות עבור הדלק, או עבור התחבורה הציבורית, זמן שלא יסולא בפז. הוצאות עבור קניית נשנושים, שתייה חמה או קרה, למי שלא אוהב מים, ואף עבור ארוחות בוקר וצהריים. וכאשר עובדים במקום עבודה אל לכם לשכוחות את ההוצאות הכספיות עבור מתנות לחגים לעמיתים שלכם, כמו גם עבור מתנות ליום הולדתם. נראה כי ככל שנחשוב על ההוצאות הכספיות יותר ויותר, כך הרשימה תהיה כאורך הגלות… אך כאשר בוחרים בהיתכנות של עבודה מהבית כל ההוצאות הכספיות הללו נחסכות מכם. משמע "רחוק מהעין, רחוק מהלב", בייחוד בכל מה שקשור למתנות בחגים או בימי הולדת. המובן של הנאמר לעיל בהכרח מצביע על שכר נטו בעבודה מהבית, כך שנשאר לכם יותר כסף לדברים אחרים, החשובים לא פחות. ניקח לדוגמה את ההוצאות הכספיות שנדרשות עבור הטיפול בילדים שלכם. אתם צריכים לדאוג לבייביסיטר קבוע, שכיום התעריף ממש אינו זול. להסעה מאורגנת למסגרות הלימודים, כולל לחוגים ולחברים. כל זה טומן בחובו המון הוצאות כספיות. יש שיאמרו אף – יותר מדי. ואם לא נוח לכם לדבר על ההקשר הכספי במה שקשור לילדים שלכם, חשבו על כך כי כאשר עובדים מהבית זוכים לבלות יותר זמן איכות עם הילדים.

עבודה מהבית מאפשרת בנייה של סביבת עבודה נוחה

הידעתם כי עבודה מהבית מאוד כדאית, מהרבה סיבות, ובעיקר מפני שהיא מאפשרת לכם להגדיר את סביבת העבודה שלכם כראות עינכם, תוך כדי יצירת סביבת עבודה נוחה וראויה לעבודה פרודוקטיבית ויצרנית. אתם יכולים לדאוג לסדר מקום כפי שבא לכם. אם ברצונכם להשליך על גבי משטח העבודה ניירות או כוסות חד פעמיות של קפה – לכו על זה. נגמרו הימים שעבדתם במשרד, ושמעתם כל הזמן טרוניות מצד שאר העובדים על כך שאתם מבולגנים ולא דואגים לסביבת עבודה נקייה ומאורגנת. מעתה כל השליטה בסדר ובארגון היא אך ורק בידיים שלכם. תתפלאו אולי לשמוע, אבל יש בני אדם שמתפקדים יותר טוב שמסביבם כאוס מוחלט. הם רושמים דברים על המון פיסות נייר, עורמים ערימות של קבלות או של חשבוניות, מניחים את כל זוגות המשקפיים שלהם על גבי משטח העבודה, וכיוצא בזאת. נשמע לכם מטריד למדי? ובכן, אותם בריות מסוגלים לתפקד הכי טוב רק בתנאי כאוס כאלו. ועבודתם יוצאת מגדר הרגיל, לשביעות רצונם המלא של המעסיקים שלהם. לעומתם, כמובן, יש עובדים מהבית שהם "חולי סדר וניקיון". כל נייר, כל פריט, חייב להיות במקומו. סוג של כפייתיות. רק ככה הם מסוגלים לעבוד, ולייצר מתחת לידם את הפרודוקטיביות הראויה לשמה.

עבודה מהבית מייצרת נאמנות

כאשר עובדים מהבית, תוך כדי גמישות מרבית, בונים נאמנות. האומנם? אכן כן. מדובר על אחד המאפיינים הבולטים של עבודה מהבית. אותה נאמנות גרידא מביאה לכדי יצירת אמון מוחלט של המעסיק במועסק. הדברים נבנים כמו פירמידה. כשהעובדים מהבית חשים שהמעסיק שלהם באמת סומכים עליהם, ולא נחטא באם נאמר – סומכים עליהם בעיניים עצומות, שהם יעשו את עבודתם בשעות, בדרך ובבחירה שלהם, שיהיו לטובת המעסיק – כל זה בונה נאמנות וכבוד הדדי בין המעסיק לבין העובד. כאשר אומרים את הביטוי נאמנות, בהכרח אף מתכוונים לכל האלמנט של שימור עובדים. ולמה בדיוק אנחנו מתכוונים? טוב שאתם שואלים. ועל זה נשיב לכם כי אותו עובד שנותנים בו אמון, בוודאי שלא יעלה על דעתו לתור אחר עבודה מהבית אחרת, כל עוד הוא שבע רצון מהמקום שבו הוא נמצא בכל זמן נתון. הדבר כה משמעותי עבור המעסיק, בשל כך כי הוא עשוי לחסוך בהרבה הוצאות כספיות, שכרוכות בחיפושים ובהכשרה חוזרים ונשנים של עובדים חדשים, בתום כל העסקת עובד מהבית.

המאבק על עבודה מהבית

בעבר, האסכולה הישנה דאגה שכל אחד ימצא עבודה מסודרת, במקום עבודה רציני ומאורגן. במשך שנים רבות האנשים בחרו במקומות עבודה מסודרים, כמו למשל – הצבא, המשטרה או לחלופין בתי חולים. רבים הם שלא היו מאושרים ממקום עבודתם. ברם, החינוך הקפדני מנע מהם לחשוב על חלופות אחרות. ובכן, הזמנים השתנו כיום. האמירה כי "אם אין אני לי, מי לי?" קיבלה משמעות חדשה. אנשים כיום מבינים שלא חייבים לסבול במקום עבודה שלא אוהבים במשך חמישים שנה, עד ליציאה לפנסיה. כיום כולם כבר מבינים, כי מרחב עבודה מתגמל אינו חייב להיות במשרד, רק אתם יוצרים את מקום העבודה שלכם, לא משנה אם זה בקופת חולים, או אם זה בבית שלכם. העיקר שתהיו מאושרים ומסופקים. אתם יכולים לעבוד מהמשרד, ואתם יכולים לבחור בדרך של עבודה מהבית, באופן מלא, או בסינרגיה של שניהם.

עבודה מהבית איננה מתבטאת רק בחיסכון כספי

כל מי שחושב על עבודה מהבית, מיד מדמיין את החיסכון הכספי. נכון, יש לכך משמעות רבה, אבל לא רק. הייחוד של העבודה מהבית מתבטא בשימור העובד, בתגבור המוטיבציה והתפוקה של העובד, וכיוצא בכך. עובדים מהבית יכולים להיות שכירים, כמו גם הם יכולים להיות פרילנסרים, ולעבוד כנגד חשבוניות. הם גם יכולים להיות עובדים בן לאומיים, עובדי קבלן, לעבוד בחצי או בשליש משרה, וכן במשרה מלאה. הם יכולים לעבוד כמה ימים מהמשרד, ביחד עם כמה ימים מהבית, עובדה אשר מביאה לקשירת יחסי תקשורת טובים יותר. כל קונסטלציה שתחשבו עליה – בהחלט ניתנת ליישום. נראה כי זה מכבר, ובייחוד בשנה האחרונה, נוכח התפרצות נגיף הקורונה, העבודה מהבית הפכה ממש לדרך של חיים עבור המון אנשים. מדובר בנורמה חדשה ומקובלת בחברה העולמית, בשביל המון עובדים.

עבודה מהבית מייתרת את כל הפוליטיקה שבמשרד

מי כמוכם היודע, בכל עבודה מהמשרד, קטן כגדול, יש פוליטיקה שלטת. לא כולם יודעים כיצד בדיוק יש להתנהל עם כל הפוליטיקה בעבודה. ויש הרבה "שנופלים בין הכיסאות". הם לא יודעים מה צריך להגיד ומתי, ומוצאים את עצמם חיש מהר מחוץ לעניינים. מצבים כאלו גורמים למבוכה. הסביבה משדרת להם חיבה או לאו, והם חווים רגשות של כעס ובכי תכוף בסביבת העבודה שלהם. מי שאמון על יצירת הסדר בבלגן הזה, הם מחלקת משאבי אנוש או הסגל הבכיר של העסק. כל זה ייחסך מכם, במידה ותבחרו בנתיב של עבודה מהבית. כאשר תעבדו מהבית ממש לא יעניין אתכם מה אמרה דינה לשולה, בשיחה הארוכה שהם ניהלו. וממש לא יעניין אתכם כל ההתעסקות עם הפוליטיקה "המלוכלכת" הזאת. תעסקו בשלכם, ותו לא.

עבודה מהבית בונה תקשורת חיובית

מי אמר שכל התחלה חייבת להיות שזורה בשושנים? מי הבטיח לכם שהכול יהיה לכם קל בחיים? בוודאי שאף אחד לא יתיימר לעשות זאת. ההתחלה של עבודה מהבית עשויה לעתים להרגיש לכם קצת מוזר. כל השינוי הפתאומי הזה, המעבר ממשרד הומה אדם ורעש, אל תוך סביבת עבודה שקטה, יש שיאמרו שקטה יותר מדי, איננו קל. בוודאי תחושו חסך שיותר אינכם שותפים לישיבות יומיות, לשיח מאחורי החדרים, להמולה שאפיינה את חייכם בקריירה מזה שנים רבות. אבל אם קצת קשה, זה ממש לא אומר שצריך להיכנע, או להרים ידיים. נהפוך הוא. מה יותר נהדר מלצלוח אתגרים? תחושת הסיפוק שאין שניה לה. כאשר יש בעבודה מהבית מאמץ עילאי בגין תקשורת, היא רק תלך ותצמח מיום ליום, וזאת משום שתקשורת זו מעודדת בהכרח לשיתוף פעולה פורה.

Tags :
Share This :