המצב הביטחוני בישראל הוא נושא מורכב ורגיש מאוד. ישראל מתמודדת עם מגוון איומים ואתגרים ביטחוניים

הניצבים בפני המדינה מדי יום. עובדה ידועה היא שפעמים רבות מידי המצב הביטחוני בארץ ישראל עלול להיות הפכפך ובלתי צפוי. כאמור, מלחמות, התקפות רקטות, פיגועים ושאר צורות אלימות וסכסוך הן אירוע קבוע. מצב מסובך ומורכב שכזה יכול ליצור מספר אתגרים עבור אנשים פרטיים ועסקים, במיוחד אלה הפועלים באזורים רגישים יותר, לדוגמת אזור עוטף עזה במיוחד בכל הנוגע להבטחת הבטיחות והרווחה של עובדיהם.
אחד הפתרונות הפוטנציאליים שהועלו לנושא זה הוא שחברות יאפשרו לעובדיהן לעבוד מהבית, או ליישם סידורי עבודה גמישים המאפשרים עבודה מרחוק. זה יכול לספק מספר יתרונות, הן עבור העובדים והן עבור העסקים עצמם.
לעובדים, עבודה מהבית במצבים ביטחוניים רגישים תוכל לספק תחושת ביטחון ושקט נפשי, שכן היא מאפשרת להם להימנע מהסיכונים הכרוכים בנסיעה אל המשרד וממנו, כאשר איומי טילים ורקטות מאיימים מעל לראשיהם בתכיפות ובכמויות לצערנו גדולות מידי. נסיעה למקום העבודה וחזרה ממנו תחת איומי טילים כמובן מהווים איום ממשי על חייהם של העובדים. מצב ממנו צריכים לנסות להימנע בכל מחיר. ביטול הצורך בנסיעה במצבים רגישים כאלה מפחיתים גם את הסיכון לתאונות ופציעות העלולות להיגרם מפיצוצים או צורות אחרות של אלימות.
עבודה מהבית במצבים ביטחוניים רגישים תוכל לספק לעובדים בנוסף עבודה בסביבה בטוחה וממוגנת. זה יכול להיות חשוב במיוחד עבור עובדים המתגוררים באזורים המועדים לאלימות או סכסוכים, מכיוון שהוא מאפשר להם להמשיך לעבוד מבלי לדאוג לביטחונם ולביטחון היקרים להם. עבודה מהבית מאפשרת גם להורים להישאר קרוב לילדיהם במרחבים מוגנים כאשר מסגרות נאלצות להתבטל בעקבות מצבים חריגים.
בנוסף ליתרונות האישיים של עבודה מהבית, ישנם גם מספר יתרונות לעסקים ולחברות. על ידי מתן אפשרות לעובדים לעבוד מרחוק, חברות ועסקים יכולים להפחית את העלויות שלהן, מכיוון שהן אינן צריכות לספק שטחי משרדים או שירותים אחרים לעובדיהן. זה יכול להיות מועיל במיוחד לעסקים קטנים, שאולי אין להם את המשאבים לתחזק שטח משרדי.
נוסף על כך, מתן אפשרות לעובדים לעבוד מהבית יכולה גם לשפר את הפרודוקטיביות והיעילות. עם פחות הסחות דעת ודאגות מרובות, העובדים יכולים להתמקד יותר בעבודתם ולהשלים משימות במהירות וביעילות רבה יותר. זה יכול להוביל לרמות גבוהות יותר של תפוקה ולניצול יעיל יותר של זמן ומשאבים.
כמו כן, מתן אפשרות לעובדים לעבוד מהבית במצבים ביטחוניים רגישים יגרום לכך שעסקים יוכלו להמשיך לפעול גם אם חלילה המקומות הפיזיים שלהם נפגמים (לדוגמת- פגיעת טיל ישירה או בסביבה) או לחלופין, לא בטוחים לגישה, מה שמסייע לשמור על המשכיות ויציבות מול משברים.

עבודה מהבית יכולה להיות דרך יעילה להבטיח את שלומם וביטחונם של אזרחים במצב מלחמה או סכסוך ולצמצם עד כמה שניתן את החשיפה שלהם לסיכונים ואיומים ממשיים בכל צורות האלימות.
עבודה מהבית יכולה לתת מענה יעיל למצב הביטחוני בארץ ישראל, במיוחד בתקופות של עימות או אלימות. על ידי מתן אפשרות לעובדים לעבוד מרחוק, חברות ועסקים רבים יכולים להמשיך להבטיח את בטיחותם ורווחתם של העובדים שלהן, תוך כדי שהם גם שומרים על כך שתפוקת העבודה לא נפגעת עקב המצב הביטחוני ושיפור הפרודוקטיביות בכל עת. מסיבות אלו, מדובר בפתרון שכדאי לעסקים הפועלים בארץ לשקול כפתרון יעיל ולהיות ערוכים למתכונת עבודה מהבית במידת הצורך, ולשקול מעבר למודל זה על מנת להבטיח את בטיחות והצלחת פעילותם מול חוסר ודאות וחוסר ביטחון. בסופו של דבר, עבודה מהבית יכולה להוות כלי רב ערך לעסקים הפועלים בישראל, וכזה שכדאי לקחת בחשבון על מנת להסתגל ולהפחית את הסיכונים הכרוכים במצב הביטחוני במדינה.

מאמר 13-כלים לעבודה מהבית-
אין להכחיש שאחד הדברים שחברות למדו ממגיפת הקורונה הוא שעובדים מרוחקים יכולים להפגין פרודוקטיביות גבוהה בעבודה. ועובדים מרוחקים יודעים שהם צריכים לבצע ביצועים טובים או טובים יותר מאשר בעבודה באתר, ולהראות שעבודה מהבית אינה אומרת חוסר פרודוקטיביות.

נכון שעבודה מהבית מביאה אתגרים משלה, אבל למרבה המזל, הודות לאינטרנט ולכלי הפרודוקטיביות העסקיים שבהשג ידינו , היום קל מתמיד להיות פרודוקטיבי ולספק תוצאות מעולות מכל מקום.

ניהול צוותים מרוחקים הופך להיות דרישה מרכזית בימינו, אבל אם ניהול חברי צוות שנמצאים פיזית הוא מאתגר, ניהולם מרחוק הוא בהחלט קשה יותר. עם ביקוש רב לניהול מרחוק, מנהלים חייבים להגביר במהירות את המשחק שלהם כדי לשפר את תפוקת העובדים ולמנוע תאונות קשות תוך שהם לומדים כיצד להוביל את הצוותים המרוחקים שלהם להצלחה.

עם כל כך הרבה אפשרויות זמינות בחוץ, קשה לבחור את הכלים שמתאימים לצוותים המרוחקים שלנו ועונים על כל הצרכים שלנו להגברת הפרודוקטיביות, אחרי הכל, ניהול צוותים מרוחקים זה משהו שאנחנו עדיין לומדים. אבל הנה מספר כלים מוכרים שהוכיחו את עצמם כיעילים בעבודה מהבית.

Zoom
זום הוא אחד מכלי העבודה מרחוק שהייתה להם השפעה חיובית עצומה על צוותים מרוחקים. אפליקציה זו מאפשרת לך לתזמן, להפעיל ואפילו להקליט פגישות וירטואליות עם מספר רב של חברי צוות. לזום יש גם תכונת שיתוף מסך כדי שהקולגות שלך יוכלו לראות את המצגות, המסמכים וכו'.
אתה יכול להשתמש בזום מהמחשב, מהסמארטפון שלך, או אפילו בקול דרך טלפון בגישה ישירה.

Skype
סקייפ הוא אחד הכלים הקיימים הראשונים לביצוע שיחות וידאו. בנוסף להצעת אותן תכונות כמו מתחרים אחרים, אתה יכול גם לנהל צ'אטים קבוצתיים קטנים בתוך האפליקציה. הגרסה בתשלום של סקייפ מאפשרת גם לבצע שיחות קוליות בינלאומיות דרך האינטרנט.

Microsoft Teams
עם Microsoft Teams , משתמשים מוזמנים לצוות אחד או יותר בתוך חברה, וכל צוות מסווג לערוצים. בסופו של דבר, שכבות התקשורת הללו הופכות את השיחות לממוקדות מאוד, ומכוונות רק לאנשים הדרושים לכל הודעה.

Google Chat
Google Chat מחלק שיחות לחדרים, תוך שמירה על סדר. המאפיין הבולט ביותר של הכלי הזה הוא שהוא משלב בצורה חלקה את חבילת היישומים של גוגל. אם ברצונך לשלוח קישור של Google Doc לקבוצה שלך, שנה אוטומטית את ההרשאות כך שכל אחד בחדר הזה יוכל לפתוח אותו. צור פגישות ביומן שלך פשוט על ידי תיוג של Google Meet והקולגות המעורבים, מה שייצור קישור לשיחת הווידאו.

Canva
הוא כלי גרפי מקוון המאפשר לך לעצב, לערוך תמונות וסרטונים ואפילו ליצור את הלוגו שלך. עם מגוון התבניות הרחב שלו, אתה יכול ליצור כל דבר, החל מפוסט באינסטגרם ועד מצגת שלמה. אתה יכול להתאים אישית את התבניות שלו או ליצור תבניות משלך, והוא אפילו מציע כמה תמונות וגרפיקה ללא תמלוגים שבהם אתה יכול להשתמש. מאוד קל לשימוש, כך שגם אם אינכם יודעים דבר על עיצוב גרפי, עדיין תוכלו ליצור תמונות יפות ומדהימות.

Slack
נמצא בערך בערכת הכלים של כל חברה מכיוון שהוא נהדר לתקשורת בזמן אמת עם כל אחד בצוות שלך. אתה יכול גם ליצור קבוצות קטנות על שם נושאים או פרויקטים מסוימים, כך שאתה יודע בדיוק היכן לשתף מידע רלוונטי שאולי לא ידרוש העתקת דואר אלקטרוני של כל המעורבים. תכונה נהדרת נוספת של הכלי הזה, היא שאתה יכול אפילו להתחבר עם אנשים מחברות אחרות, כך שאתה יכול לתקשר עם מי שאתה צריך באמצעות כלי בודד

כמובן שיש עוד הרבה כלים שאפשר להוסיף לרשימה הקטנה הזאת אבל שוב כל אחד ומה שמתאים לו ובהתאם לעבודתו, הכל עניין של ניסוי וטעיה

עבודה רגילה שצריך לנסוע אליה יכולה להביא איתה הרבה כעסים ומצבים לא נעימים בין בני זוג או אפילו משפחות עם ילדים והנה דוגמה אחת של מה יכול לקרות בסיטואציות כאלה. הרבה הורים עם ילדים או בני זוג עובדים במקומות עבודה שונים . לפעמים זה יכול להיות מתסכל כל כך בגלל שצריך להגיע למקומות עבודה בזמן וההורים גם צריכים לשים את הילדים במוסדות חינוך שלהם ועדיף שלא לאחר. דבר ראשון איך זה קורה שהבני זוג צריכים להגיע לעבודה בזמן , כי קורה כי הם צריכים לקום מוקדם מאוד שניהם צריכים להתארגן לעבודה שזה גם לוקח זמן ואם הם חולקים שירותים אחד אז בכלל יש יותר התארגנות . אחרי שהם סיימו את הכל , הם יכולים לצאת לדרך לכיוון העבודה הבני זוג יחליטו אצל מי יהיה הרכב. אבל תמיד בסוף זה לא יהיה נוח שרק לאחד מהם יש את הרכב כי לדוגמה אחד סיים את העבודה מוקדם יותר אבל הרכב לא אצלו , זאת אומרת שהוא צריך לקחת אוטובוס או מונית הביתה או אפילו לקחת אותם לעבודה של הבן זוג. ברגע שהוא הגיע לעבודה לקחת את הרכב , הוא גם יודע שצריך לחזור לקחת את הבן זוג מהעבודה. ככה זה יותר רוטינה מעצבנת שאף פעם לא נגרמת ורק ממשיכה. לעומת זאת שעובדים מהבית אין את הדבר הזה שנקרא התעסקות ברכב , אם שני הבני זוג עובדים מהבית , הם לא צריכים להתעסק במי יקח את הרכב לעבודה כי שניהם בבית , אז ככה הם מצליחים לחסוך בדלק ולא לזהם את הסביבה. נגיד ורק בן זוג אחד עובד מהבית , השני לא צריך לדאוג לעיסוק עם הרכב כי הוא יודע שהוא לוקח אותו לעבודה וגם חוזר איתו.
דבר שני – הורים שעובדים בשני מקומות עבודה שונים , נאלצים לעבור את אותם הדברים כמו הבני זוג אבל גם יש להם ילדים זה שבאמת יכול לסבך טיפה את העניין מכיוום שבבוקר הילדים גם הם צריכים להגיע למוסדות חינוך שלהם וגם ההורים צריכים להגיע לעבודה אז בקיצור יוצא מצב שכולם צריכים להגיע לכל המקומות וזה יוצא כעס ועצבים . אבל ברגע שאחד מההורים עובד מהבית או אפילו שני ההורים הכל פתאום קורה בנוחות יותר מכיוון שרק הורה אחד צריך להגיע לעבודה אז המשפחה תוכל למצוא פתרונות של איך אם זה חבר מהעבודה שהוא יסע איתו דוגמה ראשונה או אם זה שבבוקר מוקדם יסעו רגע להוריד אותו בעבודה ואז יחזרו להוריד את הילדים במוסדות החינוך יש כל כך הרבה פתרונות ואם שני ההורים עובדים מהבית הרבה יותר קליל להתחיל ככה את היום.
עבודה מהבית יכולה מאוד לעשות חיים קלים לזוגות שנמצאים בשני מקומות עבודה שונים ומגיעים למצב של כעסים ועצבים או אפילו פעמים שתמיד אומרים מי יקח את הרכב וכדומה.
היא גם תגרום למשפחות האלה להבין שאפשר שאחד מבן הזוג יעבוד מהבית וזה לא יוריד מהאיכות של העבודה שלו או אפילו יוריד מהאיכות שלו כעובד. זה רק יעזור להם להתקיים כמשפחה אחת בלי מריבות שרק מעצבנים את כולם.
בסופו של דבר משפחות או בני זוג רוצים את הטוב ביותר אחד לשני , הם רוצים שיהיו להם חיים קלים , חיים

שיהיו נוחים לכולם בלי הרבה חשיבה שיכולה לגרום לכולם להיות עייפים מהעובדה שהם לא מצליחים לחשוב על פתרונות מספיק טובים איך כולם יוכלו להנות ספציפית במאמר הזה זה להנות עם הרכב אבל יש עוד כל כך הרבה סיבות שיכולים לגרום למשפחה אחת להגיע למצב של תסכול בגלל דברים קטנים. אז עבודה מהבית באמת יכולה לתקן הרבה מאוד מהמצבים האלו.

גל ההתפטרות השקטה מתייחס לתופעה של עובדים המרגישים השלמה עם נסיבותיהם, בין אם מדובר בחובות העבודה שלהם, סביבת העבודה או התרבות הכללית של הארגון. תחושת התפטרות זו יכולה להיות נפוצה במיוחד בקרב עובדים שעובדים מהבית עקב מגיפת COVID-19.

ישנם מספר גורמים שיכולים לתרום לגל ההתפטרות השקטה בקרב עובדים מרוחקים. אחד המניעים העיקריים הוא היעדר אינטראקציה חברתית וחיבור עם עמיתים. בעבודה מהבית, יכול להיות קל להרגיש מבודד וניתוק מהצוות, מה שיכול להוביל לתחושת ניתוק והתנתקות מהעבודה עצמה.

גורם נוסף הוא היעדר גבולות ברורים בין העבודה לחיי הבית. בעבודה מרחוק, יכול להיות קשה "לכבות" את העבודה בסוף היום, מה שיוביל לשעות ארוכות יותר ולהרגשה של כל הזמן "כוננות". זה יכול להיות מאתגר במיוחד עבור אלה עם ילדים צעירים או תחומי אחריות אחרים בבית, מכיוון שיכול להיות קשה להקצות זמן ייעודי לעבודה.

בנוסף, המחסור בתקשורת אישית וההסתמכות על כלים דיגיטליים לתקשורת יכולים גם הם לתרום לגל ההתפטרות השקטה. זה יכול להיות מאתגר להעביר טון ומשמעות באמצעות תקשורת מבוססת טקסט, ויכול להיות קל לאי הבנות ולתקשורת שגויה. זה יכול להוביל לתסכול ותחושת ניתוק מהצוות.

כדי להילחם בגל ההתפטרות השקטה בקרב עובדים מרוחקים, חשוב לארגונים לתעדף תקשורת וחיבור עם עובדיהם. זה יכול לכלול צ'ק-אין קבוע עם חברי הצוות, יצירת הזדמנויות לאינטראקציה חברתית ובניית צוות, ומתן הכלים והמשאבים הדרושים כדי להבטיח שלעובדים מרוחקים תהיה התמיכה הדרושה להם כדי להצליח. נוסף על כך חשוב גם לארגונים להיות גמישים ולהבין את האתגרים הייחודיים שעובדים מרוחקים עלולים להתמודד איתם בשגרת היום יום שלהם, לדוגמא כמו האיזון בין העבודה לחיי הבית או התמודדות עם בעיות טכנולוגיות.

על ידי טיפול בנושאים אלו ותמיכה בעובדים המרוחקים שלהם, ארגונים יכולים לסייע במניעת גל ההתפטרות השקטה וליצור סביבת עבודה חיובית ומעורבת יותר עבור כלל העובדים שלהם.

דרך נוספת שבה ארגונים יכולים להתמודד עם גל ההתפטרות השקטה בקרב עובדים מרוחקים היא על ידי טיפוח תחושת מטרה ומשמעות בעבודה. כאשר עובדים מרגישים מחוברים לייעוד ולערכים של הארגון, אז יש סיכוי גבוה יותר שהם יהיו בעלי מוטיבציה והתעורר אצלהם הרצון להיות מעורבים בעבודתם. זה יכול להיות חשוב במיוחד עבור עובדים מרוחקים, שאולי אין להם את אותה רמה של אינטראקציה אישית עם עמיתיהם ואולי אפילו אינם מרגישים שייכות לארגון כלל.

כדי לטפח תחושת מטרה ומשמעות בעבודה, ארגונים יכולים לספק הזדמנויות לעובדים ללמוד ולצמוח, ניתן להציע להם הזדמנויות לקידום ופיתוח הקריירה.

גורם חשוב נוסף הוא סביבת העבודה הפיזית עצמה. אמנם עבודה מרחוק יכולה להציע גמישות ויכולת לעבוד מכל מקום, אבל היא גם יכולה להוביל לחוסר הפרדה בין העבודה לחיי הבית. זה יכול להיות מאתגר במיוחד עבור אלה שאין להם משרד ביתי או מקום ייעודי ושקט לעבוד בו, והם נאלצים לחלוק מקום עם בני משפחה.

עקב כך בכדי לטפל בבעיות אלו, ארגונים יכולים לספק משאבים ותמיכה כדי לעזור לעובדים ליצור מערך משרד ביתי נוח וארגונומי. זה יכול לכלול אספקת ציוד כגון מחשבים ניידים, מסכים וכיסאות ארגונומיים, כמו גם מתן הדרכה לגבי הקמת סביבת עבודה נכונה פונקציונלית ויעילה.

בסך הכל, גל ההתפטרות השקטה בקרב עובדים מרוחקים הוא נושא מורכב המושפע ממגוון גורמים. אך מתן אוזן קשבת מצד הארגון לצרכים החברתיים, הרגשיים והפיזיים של עובדים מרוחקים, ארגונים יכולים ליצור סביבת עבודה חיובית ומרתקת יותר אשר תפתח אצל העובד פרודוקטיביות, חיבור ומשמעות בזמני העבודה מהבית.

Tags :
Share This :