היתרונות הרבים בעבודה מהבית

עבודה מהבית מהווה חלק מהסדרי עבודה גמישים לפיהם העובד רשאי לבצע את עבודתו שלא באתר העבודה המרכזי, לרוב בשעות עבודה גמישות. עבודה מהבית בפרט, ועבודה מרחוק בכלל, מתאפשרת הודות לפיתוח האמצעים הטכנולוגיים – מחשבים אישיים, מחשבים ניידים, טלפון חכם, טבלטים, מצלמות ומיקרופונים זעירים, אינטרנט, פקס , תוכנות שיתוף קבצים וכלים שיתופיים נוספים. כלים אלה מאפשרים לעובדים לקיים שגרות של עבודת צוות עם עמיתים הנמצאים במקומות מרוחקים, ואף עם עמיתים הנמצאים במדינות אחרות. ההוזלה המתמשכת בעלויות מוצרי המחשוב והתקשורת, וזמינותם של אלו בבתים רבים לשם שימוש ביתי, הופכים את העבודה מהבית למשתלמת וכדאית לארגונים, כמו גם לפרטים המעוניינים לעבוד מהבית.
לעבודה מהבית יתרונות רבים הן לעובדים והן למעסיקים, וכן יתרונות לסביבה. אפשרות עבודה מרחוק מרחיבה את הזדמנויות התעסוקה למגוון מגזרים – להורים לילדים קטנים, אנשים עם מוגבלויות אשר הניידות קשה להם, ולאנשים הגרים במקומות מרוחקים ממרכזי תעסוקה. האפשרות לעבוד מכל מקום מרחיבה גם את פוטנציאל הגלובליזציה של ארגונים, בשל האפשרות להיות זמין ללקוחות וספקים על פני טווח זמנים נרחב יותר. עבודה מרחוק מזמנת לעובדים אפשרויות לגמישות תעסוקתית, מקלה על קונפליקטים של הורים עובדים, תורמת להעלאת פריון העבודה ומפחיתה היעדרויות.
עבודה מהבית מאפשרת השתלבות במעגל העבודה למגזרי עובדים אשר מסיבות שונות נדרשים להיות שעות רבות יותר בסביבת ביתם (טיפול בהורים קשישים, טיפול בבני משפחה מוגבלים, הורים לילדים קטנים, ועוד). כמו כן עבודה מהבית מאפשרת לעובד לתכנן ולעצב את סביבת העבודה כך שתהיה מותאמת לצרכיו, היא חוסכת לעובד את משך הזמן הנדרש לנסיעה לעבודה וחזרה ממנה, וכן מאפשרת לעובדים לגור בפריפריה מבלי לחשוש שלא יוכלו למצוא עבודה. כלומר, העבודה מהבית מרחיבה אפשרויות תעסוקתיות, כיוון שהעובד יכול לעבוד גם עבור ארגון המרוחק פיסית ממקום מגוריו. להורים לילדים רכים היא מאפשרת נוכחות הורית רבה יותר, גמישות בתכנון סדר היום בהתאם לצורכי המשפחה, וכן חיסכון בעלויות טיפול בילדים.
מעסיקים המנהלים תכניות תעסוקה גמישה הכוללת עבודה מהבית, נהנים מחיסכון ניכר במשאבי נדל"ן, דבר המשפיע גם על צמצום תקורות נוספות כגון שירותי אחזקה, ביטחון, ניקיון, מטבחונים, שטחי חנייה, שטחים משותפים ועוד. חיסכון משמעותי נוסף מצטבר מצמצום השימוש ברכבי חברה והוצאות על נסיעות ודלק. שביעות רצון מוגברת של עובדים משפיעה על יעילות בעבודה ועל רמת פריון גבוהה יותר. המעסיקים נהנים מכלי יעיל להעלאת נאמנות עובדים והפחתת שיעורי עזיבה, שיפור יכולות הגיוס, טיפוח תכניות קיימות ארגונית, ותרומה ניכרת של הארגון לאיכות הסביבה. אפשרותם של מעסיקים להישען פחות על דיווחי שעון הנוכחות לטובת דיווחי ביצועים של העובדים (תכניות מדידה על פי יעדים המותאמים להגדרת התפקיד של העובד), עשויות לתרום להפחתת התשלום עבור שעות נוספות, ומדידה איכותית יותר של תפוקות העובד. עבודה מהבית יעילה גם ככלי לשימור הסביבה- היא מפחיתה באופן ניכר את זיהום האוויר באמצעות צמצום היקפי התעבורה בכבישים.

Tags :
Share This :