היתרונות הבריאותיים של עבודה מהבית

עם התפשטות נגיף הקורונה במרחבי תבל, כמו גם במדינת ישראל – למרות שלא מזמן, נוכח החיסונים, כבר נראה כי כל זה מאחורינו, רבבות חברות נאלצו להסתגל להתנהלות של כוח עבודה מרחוק. התחום של עבודה מהבית קיבל משמעות שונה. נראה כי מרבית האנשים חויבו או אולצו לעבוד מהבית, ומי שלא פשוט פוטר או לחלופין הוצא לחופשה ללא תשלום, בלי הידיעה אם יש לו לאן לחזור, כאשר מצב הדברים התבהר. אין כל ספק, מדובר אודות תרחיש מאוד בעייתי, מלחיץ, שמדיר שינה מהמון אנשים. המצב הקשה הזה גרם להרבה אנשים "לחשב מסלול מחדש". חלק מהם החליטו, חרף המצב הקשה, לפתוח עסק עצמאי מהבית. וחלק מהם החליט לבחור במסלול של עבודה מהבית. לעבודה מהבית יש המון יתרונות בריאותיים. ממש כך. מבולבלים? בהמשך המאמר נסביר הכול. יש למה לצפות…

למה עבודה מהבית טומנת בחובה יתרונות בריאותיים?

ידועה האמירה כי "נפש בריאה בגוף בריא". ומה הקשר? המצדדים בדרך של עבודה מהבית מדברים על הסגולות הבריאותיות שהיא טומנת בחובה. סגולות שבאים לידי ביטוי ברווחה נפשית, כמו גם פיסית, של העובדים מהבית. בוודאי תסכימו אתנו, כי כשעובדים מהבית נהנים מרווחה, מפחות לחצים, מה שמיטיב עם בריאות העובדים. לוח הזמנים, שנמצא באיזון תמידי, כאשר העבודה מהבית מאפשרת את גמישותו, נותן לכם יותר אשראי כספי ויותר זמן פנוי לנהל ולבצע פעולות, שמעשירים את הרווחה הנפשית והפיסית שלכם, כאחת. משוואה זו פשוטה – רווחה נפשית ופיזית = חיים בריאים וארוכים יותר. יתרה מזאת, כאשר עובדים מהמשרד, חייבים "לבלות" זמן ניכר בנסיעה לעבודה, אליה וממנה. מדובר בפעולות מתסכלות לגמרי. על פי המון מחקרים שבוצעו בתחום, נמצא כי נסיעות סיזיפיות אלו בהכרח מקצרות את תוחלת החיים של מי שנוסע כה הרבה למקום העבודה ובחזרה לביתו. עומסי התנועה, הפקקים, חיפוש אחר מקום חנייה, סבל מתנאי אקלים שאינם אופטימליים, סבל מהתנהגויות חוזרות ונשנות של הנהגים בכביש, שנחשבות כאנטי חברתיות – גובות את המחיר הכבד מכל – שלוות החיים ואיכות החיים שלכם.

האם כל אחד מתאים לעבודה מהבית?

נכון, ברור כי לעבודה מהבית יש המון מעלות. אך האם לכל אחד מתאים לעבוד מהבית? ובכן, התשובה לשאלה זאת – ממש לא! כמו שלא כל האצבעות שוות, כך לא כל האנשים דומים. מה שמתאים לפלוני אלמוני, לא בהכרח יתאים לרעהו. ההתאמה של עבודה מהבית לאחד, זאת שמניעה אותו לפרודוקטיביות, לעשייה, להצלחה בעבודה, שונה בתכלית ממה שמתאים לאחר. כל עובד מתיימר לבחור בסגנון עבודה שונה, בהתאם למבנה האישיות שלו. כאשר עובדים מהבית, צריך להבין, שיש להיות בעלי אישיות ברורה של ניהול זמנים נכון, אי התעסקות בהסחות דעת, התחלת עבודה, כמו גם סיום עבודה בזמנים מוגדרים מראש, וכיוצא בזאת. יש בני אדם שמשגשגים בסביבת עבודה שחפה מהפרעות מרעשי רקע – הסביבה הביתית. לעומתם, קיימים אנשים שניזונים מכל הרעש וההמולה, וזה מה שמדרבן אותם לעשייה ולפרודוקטיביות. בטרם תבחרו בדרך כזאת או אחרות, מומלץ שתשבו עם עצמכם, ותהיו כנים לגמרי, בינכם לבינכם. חשבו על היתרונות ועל החסרונות של כל בחירה, ורק אחר כך תיגשו למלאכת חיפוש העבודה.

עבודה מהבית אינה מחייבת בידוד חברתי

פעם היה נהוג המיתוס, כי עבודה מהבית בהכרח טומנת בחובה בידוד חברתי. אבל עם התקדמות הטכנולוגיה, האפשרויות הן בלי סוף, ליצירת תקשורת, וכל המיתוס סביב הבידוד החברתי בעבודה מהבית אינו רלבנטי יותר. אין יותר פשוט מלארגן כיום פגישה וירטואלית עם העמיתים לעבודה, כאשר הם אינם נגישים בחיי היום יום. כל המאמץ שנדרש בפגישה פנים מול פנים נחסך בעבודה מהבית. יש לכם זמן לארגן את המחשבות לפני תחילת הפגישה הווירטואלית, ולעשות אותה קצרה יותר, באופן הזה שהיא לא "תעיק" עליכם. אינכם חייבים לתקשר רק בשעות העבודה, בניגוד לקיים בדרך כלל במקומות עבודה רגילים. אתם יכולים, בכל זמן נתון, לשלוח דואר אלקטרוני או לחלופין הודעה בוואצאפ, ולהיענות מיד. לדבר על הא ועל דא, כמו גם על ענייני העבודה.

28.8

עבודה מהבית ניתנת להתאמה אישית

בוודאי כבר שמעתם המון דברים ואמרות כנף על עבודה מהבית. אבל אנו מרגישים צורך להדגיש את העובדה הכי חשובה שכרוכה בעבודה מהבית – לא משנה מה מקום המגורים שלכם, מאיזה מדינה אתם – אתם עשויים לעבוד מכל מקום. באם אתם דרים במקום שאינו תואם את סדר העדיפויות או את הסטנדרטים שלכם, שלא כמו מקום עבודה במשרד קבוע, שמחייב אתכם להתקרב אליו, כאשר עובדים מהבית, לרוב אין משמעות איפה הבית בכלל נמצא. במידה ובני הזוג שלכם חייבים לעבוד בסמוך למקום העבודה, כמו לדוגמה רופאים, אתם יכולים לעבור עמם בלי חשש לפגיעה במקום העבודה, כי ככלות הכול אתם עובדים מהבית, וכאמור לעיל – לא משנה מה מקום המגורים שלכם. הדבר היחיד שאי אפשר לפסוח עליו, הוא רק חיבור לאינטרנט, ורצוי לאינטרנט מהיר.

היתרון של עבודה מהבית קשור להתאמה אישית

זה לא עסק לעבוד מכל פינה בבית, תהיה מוזנחת כאשר תהיה. כאשר בוחרים בדרך של עבודה מהבית, מומלץ להקים פינת עבודה ראויה, שמכבדת את עצמה. פינת עבודה שתתאימו באופן אישי לצרכי העבודה שלכם. מקום עבודה שייטיב לשקף נכונה את מבנה האישיות שלכם. רצוי, לשם הרווחה הנפשית שלכם, למלא את סביבת העבודה בצמחים חינניים. כמו גם למלא את המקום בתמונות של דברים שמרגיעים אתכם. אל תשכחו לבחור בתאורה מתאימה. כדאי שתעבדו אל מול חלון שמפיץ אור טבעי. אין לזלזל ביתרונות של ויטמין די. מומלץ לבחור ברשימת שירים שעושה לכם טוב, ושמחדדת את היצירתיות שלכם. למעשה, לעשות הכול, את כל מה שמעורר את ההשראה שלכם. סביבת עבודה מוזנחת, טומנת בחובה עבודה שאינה יצרנית או שאינה פרודוקטיבית. מאידך, סביבת עבודה פורייה, מעודדת חשיבה מחוץ לקופסה, מוטיבציה ורצון להמשיך לעבוד ולתרום למעסיק. מכיוון שמרבית ימי העבודה אינם מסתכמים בשעה או בשעתיים, כי אם מינימום בשמונה או בתשע שעות עבודה יומיות, תדאגו לייצר מקום עבודה סימפטי. מקום שתיהנו ממש להיות בו, מקום עבודה שיגביר את יכולת העשייה והתפוקה שלכם.

עבודה מהבית קשורה לחיוביות

מדוע עבודה מהבית בעצם קשורה לכל האלמנט של חיוביות? מחקרים מעידים, כי העבודה מהבית עשויה להגביר את האינטגרציה ואת התקשורת של העובדים. העובדים לא מנותקים מקשרים חברתיים, כפי שהיה נהוג בעבר. ניתן לשמור על תקשורת עם האחרים בעזרת אמצעים טכנולוגיים מודרניים, שקיימים בכל עסק ובכל בית במדינת ישראל. באופן הזה שתרגישו כאילו אתם ממש נמצאים במקום עבודה רגיל. ניכר כי עבודה באפקטיביות כזאת עשויה לקדם מוטיבציה ורגשות חיוביים בקרב העובדים מהבית. כל אלו יביאו לכך שהעובדים מהבית יותר יתקדמו, וניתן יהיה להפיק מביצועיהם הרבה יותר. על פי סקרים רבים שנערכו בשנים האחרות, נמצא כי העובדים מהבית בעלי נטייה להיות הרבה יותר שלווים ומאושרים, לעומת העובדים בעבודה סטנדרטית מהמשרד. כל הנ"ל בהכרח הופך את העובדים מהבית למובילי דעה ולסנגורים מצוינים של בית עסק שבוחר להעסיק עובדים מהבית.

באמצעות עבודה מהבית ניתן ליהנות משקט ומשלווה

כאשר עובדים במקום העבודה המסורתי, המון פעמים עובדי החברה סובלים מהסחת דעת וממקום עבודה הומה ורועש מדי. עובדות אלו פוגעות ביכולת היצרנית הטובה של העובדים במשרד. כל הצלצולים ושיחות הסרק של העובדים בטלפון הנייד, כל השיח שמתנהל בחדרי חדרים ובאולם הישיבות, כל שיחות החולין – כל אלו מסיחים את דעת העובדים מהמשרד. נכון, אין לבטל את העובדה שהדבר נפלא מן היבט החברתי של העניין. אך יחד עם זאת, אין זה קל לעבוד בתנאי סביבה שכאלו. בני האדם הינם שונים במהותם ובאופיים. יש כאלו שמתפקדים טוב יותר בסביבת עבודה יצרנית, עם קולות רועשים ברקע. מאידך, יש כאלו שממש לא. קיימים בני אדם שמסוגלים לייצר עבודה איכותית רק בתנאים של שקט מוחלט. רק אז הם יכולים להיות בפוקוס, ולהוציא מתחת לידם עבודה טובה יותר. לפיכך, עבור אותם אנשים, אנו אומרים את מה שחייב להיאמר – עברו לעבוד מהבית, באופן הזה הפרודוקטיביות, כמו גם החשיבה היצירתית שלכם תתחדד ותהיה אפקטיבית יותר.

Tags :
Share This :