האם עבודה מהבית מאפשרת חיי עבודה בריאים יותר?

המוטו של עבודה מהבית – תעשו פחות דברים, אולי, אך תעשו אותם הרבה יותר טוב. למרות שזה לא בהכרח מחייב המציאות. לפעמים השקט של הבית גורם לעשייה מוגברת. לעמידה רבה יותר באתגרים, במשימות. עם ההכרח לבקרה עצמית מתמדת, העבודה מהבית יכולה להיות מאוד מתגמלת, הן ברובד האישי והן ברובד הכספי. הדברים תלויים ב"כמה הנחות תעשו לעצמכם". האם אתם מוכנים להבין שעבודה מהבית היא עבודה לכל דבר ועניין? עבודה שדורשת מחויבות אישית, עמידה ביעדים. ובעיקר משמעת עצמית עד אין קץ. כמו שבוודאי כולכם יודעים, העבודה מהבית טומנת בחובה המון יתרונות, בעיקר לצד של העובד. חלק מהיתרונות בוודאי כבר ידועים לכם זה מכבר. וחלק אולי לאו. אנו פה כדי לרענן את הזיכרון שלכם, ולהעשיר את הידע שלכם בתחום.

עבודה מהבית מאפשרת חיי עבודה בריאים ומאושרים יותר

מחקרים רציניים, שבוצעו בתחום של עבודה מהבית, מצאו כי מי שעובד מהבית נוטה להיות עובד נאמן, מסור ומאושר יותר. בין שאר הדברים, הוכח זה מכבר כי מי שעובד מהבית זוכה לפחות מצבים של סטרס, משפר את טיב היחסים שלו עם הזולת, ומפנה יותר זמן לחיים הפרטיים שלו. בלי קשר לבריאות האישית ולרווחה של העובדים מהבית, ראוי לציין שהיחסים בין העובד מהבית לבין המעסיק שלו עשויים להיות יותר חיוביים. ומדוע? אתם בוודאי סקרניים לדעת כעת. ובכן, משום שמתנהלת מערכת גומלין של יחסים ללא כל הפרעה או חישובי פוליטיקה, שכה מאפיינים את העבודה הקונבנציונלית, העבודה מהמשרד. מחקרים הראו, כי יותר משיעור של כשבעים אחוזים מהמעסיקים מדווחים, כי לעבודה מהבית יש השפעה ניכרת על שימור העובדים, באופן מובהק. העובדים יותר דבקים במעסיקים שלהם, כאשר הם עובדים מהבית, מסיבות ברורות מאליהן.

באמצעות עבודה מהבית מאזנים בין חיים לבין עבודה

כאשר מנהלים עבודה מהבית נהנים מלוחות זמני עבודה גמישים. כוונת המשורר בדבריו באה לידי ביטוי בכך שהעובד עשוי להתחיל ולסיים את יום העבודה לפי ראות עיניו. אף אחד לא עומד לו עם סטופר ביד ובוחן אם הוא העביר כרטיס נוכחות או לאו. הוא המחליט הבלעדי על סדר היום שלו. אין זה אומר שבעבודה מהבית נכון להתחיל לעבוד מהצהריים עד השעות הקטנות של הלילה. עדיין יש מחויבות לשעות עבודה ריאליות, גם כשעובדים מהבית, בייחוד שיש טלפונים לעשות, לעמוד ביעדים, ולנהל שיחות וועידה. אך כל עוד העבודה שלכם טובה ומושלמת בזמן שסוכם מראש, התוצאות בהכרח יהיו טובות, ויהיו לשביעות רצונו של המעסיק שלכם. שליטה שכזאת על לוח זמני העבודה שלכם עשויה להיות מאוד מוערכת, בכל ההקשר של התייחסות לצרכים האישיים שלכם. ביכולתכם "לנווט את הספינה" כראות עינכם, עם המגבלות מחויבות המציאות, כאמור לעיל.

עבודה מהבית מייצרת ביצועים מוגברים

כולכם בוודאי מבינים, או שתבינו כעת, כי עבודה מהבית מייצרת פחות הפרעות, יותר שקט. פחות מחויבות של פגישות צוות ומנהלים, ופחות פוליטיקה משרדית. ובל נשכח את היעדר הנסיעות המטורפות, שהיה עליכם לעשות במידה והייתם נשארים לעבוד מהמשרד. מה שבהכרח מביא לכך שהתפנה לכם זמן נטו למכביר לביצוע העבודה בשלמותה, עבודה שמייצרת ביצועים מוגברים. כל הסחות הדעת וכל הפוליטיקה המשרדית נחסכים מכם כעת. אתם יכולים להתרכז אך ורק בעבודה. לתעל את הדרכים שלכם ליצירת סביבת עבודה מושלמת. להיות הדור הבא של המילניום. דור העובדים מהבית ללא חת. עובדים מהבית שאמונים על ביצועים מוגברים. שאמונים על יצירת פרודוקטיביות בכל זמן נתון.

בדרך של עבודה מהבית נהנים מפחות מתחים שכרוכים בנסיעות ארוכות

אחד הקשיים של העבודה הקונבנציונלית הוא הנסיעות הארוכות. הפקקים, שנראה כי מדי יום נעשים גרועים יותר, וכמובן החיפוש המתמיד אחר מקום חנייה. בממוצע עובד מהמשרד מקדיש בין חצי שעה לבין שעה לפחות מדי בוקר ומדי אחר הצהריים בנסיעה למשרד וממנו הביתה. ולפעמים הרבה יותר. לפי המון סקרים שנעשו בתחום נמצא כי בזבוז זמן בנסיעות לעבודה, ובחזרה הביתה, מהווה את אחת מן המגרעות של הכניסה לעבודה במשרד, ושל היציאה ממנו. נסיעות אלו בהכרח קשורות לרמות מוגברות של חרדות ושל מתחים. על פי מחקרים, נמצא כי נסיעות אלו טומנות בחובן בעיות בריאותיות, כגון – סיכון מוגבר לדיכאון, כולסטרול גבוה יותר או לחלופין עלייה ברמות הסוכר בדם, וכולי. ואילו באם תבחרו בדרך של עבודה מהבית, כל זה ייחסך מכם. העבודה מהבית עוקפת את ההכרח של הנסיעות, ומסייעת לכם לתמוך גם בבריאות הפיסית שלכם, כמו גם בבריאות הנפשית שלכם.

עבודה מהבית והחיסכון בנסיעה לעבודה וכן היתרון בעבודה מהבית בתנאי מזג אויר שונים

רוב העולם מתעורר בבוקר ומתחיל לחשב איך הוא נוסע לעבודה אם זה ברכב הפרטי, אוטובוס רכבת, אופניים חשמליים או אפילו ללכת ברגל כמובן להרבה אנשים העבודה לא נמצאת קרוב בכלל והם צריכים לקום מוקדם ולנסוע לעבודה.

בשנים האחרונות בישראל המצב התחבורתי נהיה פשוט קטסטרופאלי בעקבות פקקי ענק שמאיימים עלינו בבוקר ומשאירים אותנו הרבה משעות הזמן על הכביש . התשתיות בישראל לא מתאימות את עצמם לגידול באוכלוסייה ולכן נהיה יותר רכבים מאנשים. לכל משפחה כמעט יש שני רכבים ומי שייסע הרבה בכבישים ייראה שאין כמעט רכב שיש בו יותר מאדם אחד, הדבר הזה נובע מהעדר תחבורה טובה ויעילה בישראל כמו שיש בחול ולכן אנשים פה בישראל מעדיפים לסוע ברכב הפרטי שלהם ואפילו לעמוד הרבה זמן בפקקים מאשר ליסוע בתחבורה ציבורית ובכללם הרכבות האוטובוסים וכיוצא בהם. וכן זו גם הנוחות שאליה התרגלו אנשים שהם יוצאים מהבית ישר עם הרכב הפרטי שלהם וחוזרים איתו לביד בלי לצאת כלל וכלל החוצה.

בעקבות הפקקים הנוראיים שנמצאת בהם מדינת ישראל הייתרון של עבודה מהבית עולה כפל כפליים התועלת של המעסיקים שהעובדים שלהם נמצאים הרבה זמן על הכביש ומגיעים מאוחר לעבודה והתועלת פשוט פוחתת מה שזה גם עולה לממשלה במצטבר הרבה מאוד כסף והיא צריכה למצוא פתרון יעיל לבלגן שנמצא פה על הכבישים. בעבודה מהבית העובד לא צריך לצאת ממש מוקדם כדי להספיק להגיע בזמן לעבודה ולהספיק עוד דברים בבית וכן בחזרה מהעבודה לא נמצא שעות רבות על הכביש אלא מייד בסיומה הוא כבר בבית, נוסף על כך מזג האויר משפיע רבות על הייתרון של עבודה מהבית, אולם, למי שיוצא ברכב הפרטי שלו זה פחות שייך מאשר למי שיוצא באופניים חשמליות ברגל או בתחבורה ציבורית אבל הייתרון שאתה לא צריך לצאת ולעבוד בחום הנוראי של ימי הקיץ ולהסתובב בין אוטובוסים או ללכת ברגל ולהזיע בלי סוף או לחילופין בימי החורך הקרים והגשם הרב שיורד במהלך החורף אתה לא נרטב מתקרר ויוצר לעצמך כתוצאה מכך סיוט מתמשך, פשוט לא מעניין אותך המזג אוויר בחוץ אם חורף בחוץ אתה פשוט נכנס לתוך הפוך וממשיך להתכרבל במיטה להכין כוס תה ולהישאר בפיג'מה ולהתחיל לעבוד בזמן שחברך נרטבים להם בחוץ או נתקעים בפקקים נוראיים ובגלל זה מאחרים לעבודה או שהם צריכים לקום ממש מוקדם בבוקר וזה יוצר להם עייפות במהלך היום בו בזמן שאתה יכול מתי שאתה רוצה ללכת לישון במיטה שלך כמה דקות ולחזור לעבודה שלך בהרבה מרץ וכוח. ככה גם בסוף היום שחבריך לוקח להם הרבה זמן לחזור הבייתה מיום עבודה ארוך ומתיש אתה ברגע שנגמר כבר בבית….

עבודה מהבית

עבודה מהבית היא בהחלט החלום של כל אדם בעולם המערבי.

בעשר שנים האחרונות מספר העבודות שאינן דורשות ממך להגיע למקום עבודה כזה או אחר עלה בקצב הדרגתי. בעבר היה ניתן למצוא בעיקר בקליפורניה, מאות חברות שמאפשרות לך לנהל את הלוח זמנים שלך כעובד בחברה ולשלב בתוך שבוע העבודה ימים בהם אתה יכול לעבוד מהבית.

ענקית התעשייה Google הייתה מבין הראשונות שהבינה שמתן חופש ואיכות חיים לעובד שלה, תייצר עבורה עובדים מרוצים יותר, אנרגטיים יותר ובעקבות כך אפקטיביים יותר לחברה.

וירוס הקורונה שינה את כללי המשחק בכל מה שקשור לעבודה והדרך להסתכל עליה.

כיום קיימות אלפי חברות ברחבי העולם, כולם משלבות עבודה מהבית כחלק בלתי נפרד מהתנהלות הארגון. משבר הקורונה וחוסר היכולת לאפשר הגעה למשרדים של מספר רב של עובדים בו זמנית, אילץ את המנהלים למצוא פתרונות יצירתיים ומהירים על מנת שהחברה תוכל להמשיך לתפקד גם ללא הגעה פיזית למשרדים.

אחד מהכלים ששימשו פתרון יעיל לבעיה הייתה תוכנת ה-Zoom אותה כולנו מכירים כבר היטב,

גם אם לא יצא לכם להשתמש בה עד כה, אחד מבני משפחתכם כבר השתמש.

התוכנה מאפשרת לקיים דיונים רבי משתתפים דרך האנטרנט, וכך בעצם מאפשרת למספר רב של עובדים לעבוד מהבית ולתקשר בינם לבין עצמם, לקבל הוראות מהמנהלים, לקיים דיונים מעמיקים בנושאי העבודה הרלוונטיים על סדר היום, כל זאת מבלי לצאת מהבית ובפרטיות רק למשתתפי הדיון.

למרות שאפשרות החדשה שנפתחה נשמעת כמו חלום עבור כל אדם, היא יצרה לא מעט בעיות שהתגלו לאורך השנה בה לא היה ניתן לצאת מהבתים.

מאות סיפורים של מקרים צניעות פרטיים אשר קרו במהלך אותם פגישות Zoom. משתתפים רבים שלקחו חלק בדיון ציבוריים לא היו מודעים לעובדה שהם מצולמים ומוקלטים מול עשרות משתתפים במקום עבודתם או מול עשרות משתתפים ברחבי העולם.

בכיר בעולם הפרשנות הפוליטית בארה״ב חשף עצמו מקיים אקט מיני בעודו נמצא בהפסקה במהלך אחד מהדיונים הרבים שאותה חברה ניהלה כדרך קבע לאורך שבוע העבודה. אותו בכיר נצפה על ידי עשרות משתתפים שצילמו ופירסמו את אותם עדויות מביכות, לבסוף לאור הרעש הציבורי שאותו מקרה יצר, נאלצו משרדי החברה לפטר אותו על מנת לשמש דוגמא לשימוש בלתי הולם בדרך החדשה בה העולם מקיים דיונים, עונש בלתי הוגן מאחר ואותו בכיר לא ידע כלל שהוא מצולם ומתועד.

אותו כלי ידוע מקל על אותם אנשים שכעת יכולים לבצע עבודה מהבית, אך אנו למדים שלעבוד מהבית זה כלל אינו דבר קל.

אדם העובד מהבית נדרש במשמעת עצמית גבוה ויכולת לעמוד בפיתויים אשר נמצאים בסביבתו לאורך כל יום העובדה. דבר שהינו חדש לאותם אנשים שלא היו רגילים לעבודה מהבית בעבר ואין בידם הכלים לעמוד מול אותם פיתויים חדשים שלא היו קיימים במהלך יום העבודה בעבר.

בני משפחה וילדים נמצאים בבית לאורך היום, באים והולכים, מזמינים חברים ובני משפחה נוספים, דבר היכול לייצר קשיים והפרעות רבות. עבודה מהבית

לא לכל אדם קיים בדירה מרחב נטרלי בו יכול לעבוד בשקט וללא הפרעות, לא כל אדם מחזיק בידיו את הטכנולוגיה והלוגיסטיקה הנדרשת על מנת להעביר יום עבודה מלא מביתו. בעיות חדשות אלו מתגלות עבור מנהלי חברות שלפתע נאלצו להתנהל מול עשרות ואף מאות עובדים שעברו לעבוד מביתם הפרטי, אותם קשיים ומכשולים חדשים יכולים בסופו של יום לגרום לירידה בתפוקת העובד וביעילותו.

Tags :
Share This :