גוגל, רק בלחץ, צמצמה את התנגדותה לעבודה מרחוק ב-2020 והחלה לבדוק האם מודל עבודה גמיש יוביל

ליותר פרודוקטיביות, שיתוף פעולה ורווחה פסיכולוגית. הדאגה העיקרית של גוגל הייתה הגנה על זהויות חברתיות מפני קרבה פיזית, ואולי מעקב אחר עובדים. אבל החששות שעבודה מהבית תהיה פחות יעילה התבררה כלא מבוססת.

עוד לפני מגיפת הקורונה נערכו מחקרים שהראו שאין ירידה בתפוקה של עובדים שעובדים מרחוק, להיפך. גם מחקרים מהשנתיים האחרונות מאשרים את הממצאים הללו.

בעוד עבודה מהבית יכולה להציב אתגרים אחרים, כמו קושי להפסיק בסוף יום העבודה, עבודה במשרד יכולה להגביר את הלחץ, להוריד את מצב הרוח ולהפחית את התפוקה. לדוגמה, הם גילו שרעש משרדי באוויר הפתוח מעורר מצב רוח שלילי לאחר זמן חשיפה קצר. ואז יש זמן בנסיעה שאפשר לבזבז על דברים אחרים. ואיזה כיף לא לצאת מהמשרד ולא לחזור הביתה בחושך בימי החורף.

לסיכום, אפשר לומר שיש סיבות טובות שבגללן רובנו לא רוצים לחזור לשגרה הישנה. זה פשוט לא היה כל כך נהדר.

שמירה על כושר תוך כדי עבודה מהבית

ציינתי במאמרי "עבודה מהבית זה לא הכל זהב" על החסרונות של עבודה מהבית לעומת עבודה במקום עבודה אמיתי. אחד מהם היה עניין חילוף החומרים, כי בעבודה בבית אנו מבלים זמן רב בישיבה, אנו כמעט ולא משנים את החומרים בגוף. מצב כזה אינו בריא לגוף ולנפש, אדם צריך למלא כל יום חומרים בגוף כדי שיהיה לו כוח להמשיך להיות ערני וחי במהלך היום. כאן אני רוצה לגעת בנושא חילוף החומרים כשאנחנו עובדים מהבית, איך באמת אפשר להתגבר על האתגר הזה למרות שאנחנו יושבים הרבה בבית היום.

לעבודה מהבית יש יתרון שרוב העבודה בבית אנחנו בכלל לא צריכים לקום מהכיסא, ואנחנו פשוט צריכים לעבוד עם הטלפון או המחשב שמולנו, חוץ מזה אנחנו לא צריכים כלום , אנחנו לא צריכים לעבור ממשרד למשרד או ביציאה למקום העבודה בכלל, הכל מרוכז ונאסף במקום אחד, שהוא הבית שלנו. זה יוצר מצב שבו אנחנו פשוט יושבים הרבה זמן, מה שמוביל לשתי בעיות, האחת עם בריאות הגב אם אנחנו יושבים יותר מדי מול המחשב. מסתבר שלפעמים אנחנו יושבים בצורה לא נכונה שמתאימה לגב וזה מאוד מזיק לנו, אחרי כמה שעות נרגיש כאב עצום בגב התחתון וגם באמצע הגב. עוד בעיה ישנה וזה כמו שכתבתי בהתחלה, זה עניין של חילוף חומרים כשאנחנו קמים ועוברים ממקום למקום הגוף שלנו מחליף חומרים, לוקח אנרגיה וגם מכניס חדשים, תאים בגוף מתחדשים, זה מוביל לעירנות ולשמחה באדם . אם אנו יושבים זמן רב במהלך היום, הגוף אינו מחליף חומרים, ואדם עלול לפתח דיכאון, חרדה, חוסר תיאבון, כאבי ראש וכדומה.

המאמר הקודם עסק בשיטות שונות המאפשרות למעסיק לחבר את העובד למקום העבודה, לנטר את עבודתו, ולמנוע מקרים של חוסר יעילות ואף זליגת עובדים החוצה.
מאמר זה ימשיך ויפרט דרכים נוספות להשגת המטרה:

  • הכללת עובדים בתהליכים שונים- הכללת העובדים המרוחקים היא מפתח העוזר לטפח את האמונה שלהם בארגון ולגרום להם להרגיש שהם חלק מהתרבות הארגונית. ברוב המקרים, זה לגיטימי בהחלט פשוט לא לכלול עובדים מרוחקים בפגישות ותהליכי קבלת החלטות מסוימים. אבל האמת היא, שבמחשבה שניה, אם הם היו נמצאים במשרד, רוב הסיכויים שהמעסיק היה כולל אותם ומשתף אותם בתהליך. אם זה המקרה, רצוי מאוד לעשות מאמץ כדי לכלול אותם באותן פגישות ובשיחות עבודה. החל מדיונים עם לקוחות ועד פגישות אסטרטגיה, יש לוודא שהעובדים לוקחים חלק. בעידן הטכנולוגי היום זה מאוד קל לערב עובדים מרוחקים כמו בזום למשל וכן לשתף קבצים במהירות ובקלות.
  • עידוד משוב בין עמיתים- אם רוב העובדים בעסק עובדים מרחוק, אחת הדרכים לתת להם להרגיש בבית היא משוב בין עמיתים. באופן זה לעובדים המרוחקים יש פלטפורמה ללמוד אחד מהשני וכך הם יכולים לעזור זה לזה מהר יותר. בדרך זו מתקיימת תחושה של חוסר בדידות עקב הזמינות והמענה שהם מקבלים אחד מהשני. את השיתוף ניתן לנהל במגוון ערוצים, בהתאם לצורך ולסגנון ההתנהלות של העסק- קבוצת וואצאפ ייעודית לעדכונים והחלפת מידע בענייני עבודה, כמו כן, ניתן להשתמש בכלים עסקיים של גוגל, כמו דרייב, שיטס (sheets), וכל כלי המאפשר עדכון מהיר, שיתוף וסנכרון.
  • אנשים צריכים להשתחרר מדי פעם, על עובדה זו אין חולק. זו יכולה להיות דרך מעולה לפתח מערכת יחסים עם עובדים מרוחקים. מטבע הדברים, במקום עבודה פיזי יש כל מיני בדיחות ומעשי קונדס שהעובדים מריצים ביניהם. זה תורם לתחושות חיוביות בין העובדים. אמה מה, שבעבודה מרחוק דברים כאלה לא מתקיימים באופן טבעי. אולם יוזמות מהנות יכולות לעזור במקרה זה. לדוגמא, תחרויות קישוט סביבות עבודה, פעילויות וירטואליות, אתגרים וחילופי מתנות בהחלט יכולים לגרום לשחרור האווירה בין כולם, להגביר את תחושת הלכידות, והמוטיבציה הכללית בקרב העובדים. עובד מרוצה, שיש לו גם חלקים של "כיף" בעבודה, הוא הרבה יותר יעיל פרודוקטיבי, ובהחלט מהווה נכס לעסק.
  • חופשיות יחסית בקבלת החלטות- אם מעסיק מעוניין שהעובדים המרוחקים יתאהבו במקום העבודה, עליו לתת להם חופשיות ליישם החלטות. לדוגמא, עובד מרחוק יכול להרגיש שאסטרטגיה חדשה תעזור לצוות להשיג תוצאות רצויות יותר. אך בדרך כלל העובדים המרוחקים מודעים לכך שעליהם להשקיע זמן בקבלת אישור לפני קבלת החלטות כאלו, ולכן הם נמנעים מראש להציע הצעות שיפור וייעול, ומעדיפים להקטין ראש ולהמנע מכל התהליך הביורוקרטי שכרוך ביישום הרעיון שלהם. במקום זאת, רצוי להעצים את העובדים המרוחקים, ולתת להם לדעת שהם יכולים לקבל החלטות כאלו. עם גישה כזאת, זה יהיה כמעט בלתי אפשרי עבור עובד מרחוק לא לאהוב את מקום העבודה שלו.
  • השקעה בצמיחת הקריירה של העובדים- גורם שבטוח יגרום לעובד לעבוד היטב ולהשקיע מאמצים בהשבעת רצון הבוס, הוא ההזדמנות לצמוח בקריירה. קיום של דיון עם העובדים המרוחקים, יאפשר למעסיק להבין איך הם רואים את מסלול הקריירה האידיאלי שלהם ולפעול על פיו. בעזרת מידע זה יוכל המעסיק לספק להם הזדמנויות קידום ולהראות שלארגון אכפת מהעובד ובכך לעלות לו את רמת המוטיבציה.
  • ציוד העובדים בכלי תקשורת נכונים- בחירה בכלים הנכונים על מנת לשמור על עבודה חלקה ויעילה. תאפשר לעובדים המרוחקים להתעדכן בעדכוני החברה, הנחיות, מטרות ויעדי הצוות. על המעסיק לעשות כמיטב יכולתו על מנת להפוך כל חוויה לחיובית ככל האפשר עבור העובדים. כשיש נגישות חלקה והכל פועל כראוי, נוח יותר לעובד לעבוד בצורה פרודוקטיבית. בשורה תחתונה, כלי התקשורת הנכונים יעשו כמעט חצי מהעבודה.

תת נושא: עבודה מהבית יתרונות וחסרונות
לעבודה מהבית ישנם יתרונות רבים נתחיל בזה שאתה יכול לקום מממש סמוך לזמן העבודה,לשבת עם הפיג'מה אפילו במיטה ולעבוד ,אין לך בוס שעומד לך הראש, לא צריך לצאת בחורף אל הקור והגשמים ללא הפסקה ניתכים על ראשך פשוט להכין את הקפה או התה ולהתחיל את היום שלך ברגוע
לסטודנטים זה פתרון נפלא גם ללמוד וגם להכניס כסף.
אמהות לא צריכות למהר עם הילדים למוסדות הלימוד הכל בנחת וברוגע.
העבודה מהבית פותחת לך צוהר לעולם רחב המורכב ממדע, ממידע רב אותו אתה רוכש במהלך עבודה, שליטה במחשב ובישומי אופיס, שליטה מרחוק .
עיקר היתרון של עבודה מהבית זהו בעצם החיסכוןבכל כך הרבה תחומים ואני אסביר:
הראשון הוא חסכון פיננסי הווי אומר שאתם חוסכים בעליות כך שלצורך העיניין היית עובד בעבודה רגילה – הנסיעות הם בתשלום, הדלק רק ממשיך לעלות ומקום העבודה לא תמיד מכסה את כל מה שהוצאת
במקביל אנשים שעובדים מחוץ לבית נוטים לקנות אוכל לעתים קרובות וזה כמובן יוצא ממיטב כספם ולכן עבודה מהבית חוסכת את ההוצאות הללו.
החיסכון הנוסף הוא האנרגיות שמוציאים במהלך היום רק משום שעובדים מחוץ לבית כמו למשל קימה מהירה ומוקדמת בבוקר התארגנות חפוזה אחר כך נסיעות ארוכות בפקקקים מטורפים ובמידה ולא אוספים אותך או שאתה בלי הרכב הפרטי שלך תאלץ ליסוע בתחבורה הציבורית שלוקחת כמעט פי 2 מרכב וכל הזמן לרוץ ולהיות בלחץ רק בכדי להספיק להגיע בזמן לעבודה
עבודה מהבית הוא פתרון מאוד מוצלח פה משום שאין צורך בכל הדברים הנל העבודה נמצאת ממש ליד המיטה ואפילו עליה וכך אתה קם עם המון אנרגיות ויותר שעות שינה.
יתרון נוסף לעבודה מהבית זה הקירבה למשפחה יש לך את הזמן הדרוש להיות עם הילדים עם המשפחה. אמהות למשל יש להן זמן לארגן את הילדים בנחת לשלוח אותם למוסדות הלימוד לא מתוך לחץ אלא מתוך רוגע וכשהילדים חוזרים האמא נמצאת בבית מקבלת את הילדים מכינה להם ארוחת צהרים חמה שאת זה ספק אם הייתה מצליחה לארגן בעבודה רגילה.
לעומת זאת כמו בכל דבר גם בעבודה מהבית ישנם חסרונות להלן דומאות: העבודה אומנם מהבית בסביבה שלך עם ההפסקות שלך המקום שלך אבל עם הזמן אתה מתחיל להרגיש את הבדידות שנובעת עקב חוסר מאנשים מסביבה אתה כל היום בבית רואה את אותם קירות את אותו כיסא מבודד מהסביבה מכל העולם שבחוץ ואתה יותר מכנס בתוך עצמך, אין עם מי לדבר שיחות רעים אין עם מי לחלוק חוויות לא מכירים כל כך את העובדים בחברה ויש מקומות שאפילו בכלל לא מכירים ודבר זה נורא חשוב כי כשאדם מתחיל להרגיש את הבדידות הזאת זה גורם לו לחוסר רצון ומוטיבציה לעבוד ובנוסף אתה גורם להזנחה שלך אנשים שעובדים בעבודה רגילה קמים בבוקר מתלבשים בוחרים בגדים ואוהבים לצאת מתוקתקים לעבודה אבל כשעובדים מהבית אין חשק להתלבש וגם אין צורך כי אף אחד לא באמת רואה אותך זה רק אתה והמחשב . חיסרון נוסף הוא שלעצמאים בכללי וכל שכן מהבית אין הטבות רבות בחוק ששכירים זוכים לזה כמו דמי הבראה, ימי מחלה,קרן השתלמות,קרנות סוצעאליסטיות ועוד הם נאלצים לעבוד רגיל.
חסרון נוסף בעבודה מהבית הוא כשהילדים נמצאים בבית מתחילים לעשות רעש וכתוצאה מכך קשה להתרכז, קשה להתקדם, לא מספיקים את כל המטלות והמטרות ליום זה ומזה נובע חוסר שביעות רצון,עצבים ירידה במוטיבציה וחוסר חשק להמשיך לעבוד כך.
ולסיכום: העבודה מהבית הינו עבודה עם יתרונות וחסרונות הבחירה היא שלו בלבד!!
אדם בוחר לעצמו את מה הוא מעדיף את החיסכון או הבדידות ,היחס החם והאוהב למשפחה או את ההזנחה העצמית.
בהצלחה

אחת הסיבות שאנשים רוצים לעבוד מהבית כי זה יוצר להם זמן פעולה בין שאר עיסוקי הבית וכך גם שקט ולפעמים גם שקט תעשייתי בין האישה לגבר. לפעמים זה םפותר מצבי מצוק ה כאשר הילד או הילדה רוצים שההורים יבלו איתם יותר זמן איתם.

לפעמים גם החיים יוצרים מצבים כאלו ץ לצורך העניין כאשר אדם חולה או נפצע במצהלך עבודתו הוא מוכרח לשבת בבית עד אישורו הסופי של הרופא שלו. תאונת עבהודה לפעמים יכולה להיות קטסטרופלית לגרום לאובדן עבודה די ארוך בבית ולפעמים גם לנזק תמידי בעבודה.

Tags :
Share This :