בשנים האחרונות ישנה עלייה בביקוש לעבודה מהבית דרך המחשב, הורים צעירים, סטודנטים ופנסיונרים מחפשים עבודה שאינה מצריכה מאמץ והגעה למקום מסוים. אך

העבודה מהבית נראית כמשתלמת ביותר בעיקר לאנשי יצירה, מוזיקאים, כותבים, תסריטאים וכל היוצא בזאת. אנשי היצירה גם הם צריכים לייצר הכנסה, ועבודה מהבית עונה על כל הדרישות שלהם, אוכלסיה שלמה שתעדיף להתמקד בשעות היצירה שלה, במקום לתת שעות נוספות למקום עבודה בו יצתרכו להתרכז בזוטות. כמובן, ישנם יוצרים שיעדיפו לראות אנשים על בסיס יום יומי, אך דבר זה כלול בבזבוז זמן יקר שיכל להיות מתועל לידי יצירה מבורכת.
הרבה לפני וירוס הקורונה שגרם לאנשים רבים לפנות לעבודה מהבית, כותבים, מוזיקאים ורבים מאנשי היצירה בישראל ובעולם עובדים בעבודות מהבית על מנת שיוכלו להתמקד ביצירה שלהם. מכיוון שכתיבה, הלחנה ויצירה באופן כללי שואבים המון זמן ואנרגיות מהם, מעדיפים היוצרים לעבוד בעבודה שאינה מצריכה מהם המון השקעה וזמן, אך מכניסה כסף באופן יציב ובטוח. אנשים אלו עוסקים בעבודה מהבית במהלך השעות שנוחות להם, וכך הם אינם צריכים להתעסק עם תחבורה ציבורית, פקקים, ראיונות עבודה, משרדי חברה ומנהלים שלוחצים על כך שיתנו יותר משמרות ושעות עבודה. אנשים אלו יכולים לנהל את הזמן של עצמם, ובכך להחליט כמה שעות הם משקיעים בעבודה ובהכנסת משכורת, כדי שיוכלו להתרכז בשאר הזמן הפנוי ביום שלהם בשכלול ופיתוח היצירה שלהם.
בניגוד אליהם, ישנם המון אנשים שמרגישים צורך להתנתק מפינת הכתיבה או יצירה שלהם למשך זמן מסוים ולנקות את הראש מכל דבר שמצריך מהם מחשבה מעבר למצופה. עובדים אלה מעדיפים לתת מנוחה למוח ולהתעסק בעבודות חזרתיות, משעממות אפילו, כדי לאפשר ליצירתיות לחזור אליהם כשהם צריכים אותה. אנשים אלה יעדיפו להגיע למשרד על בסיס יום יומי, להמתין בפקקים בשעות העומס בכבישים ולתת משמרות גם כשאינם יכולים, רק כדי להשתכר בעבודה שאינה מצריכה הגדלת ראש וניהול זמנים. הוכח בעבר שמנוחה קצרה והתנתקות ממקום הכתיבה והיצירה מחזיר את היצירתיות וההשראה אל יוצרים רבים.
אך זהו היתרון בעבודה מהבית, שאפשר לעשות אותה מכל מקום. יוצרים וכותבים רבים יכולים לעבוד מכל מקום, ורבים מהם עושים זאת. בכל בית קפה ופארק ניתן לראות אנשים שעובדים על מחשבים ניידים וסמארטפונים, שינוי האווירה גורם לאנשי העבודה מהבית לראות דברים אחרת, גם מבחינת עבודה, וגם מבחינת היצירה שלהם.
לסיכום, יוצרים רבים מעדיפים לעבוד מהבית דרך המחשב בתור הכנסה יציבה וקבועה, שאינה דורשת מאמץ רב כמו הגעה למשרדי החברה ולחץ מצד המנהלים. עובדים אלה יעדיפו להשקיע את מיטב שעות ההשראה שלהם ביצירה, מאשר להיות תקוע במשמרת ארוכה בלי יכולת לעשות דבר עם הרעיונות העולים בהם. למרות שישנם האומרים שהדרך ליצירה כוללת התנתקות פיזית מהמקום בו יוצרים, את העבודה מהבית ניתן לעשות מכל מקום בעולם, כל עוד ישנו חיבור אינטרנט ומחשב או סמארטפון.

לעומת מגפת הקורונה שתפסה אותנו לא מוכנים וללא שום הבנה על איך לגרום לנגיף לעבור, איך לטפל באנשים החולים, איך להתמודד עם העסקים, באיזו צורה להתייחס לאנשים שאינם חולים. מגפת ישיבה לא נכונה שגורמת לתנוחות ראש לא טובה וכתפיים שהולכת וגדלת עם השנים יש המון דרכים ואמצעים לצמצם את מגפה זו. כאשר עובדים מהבית יש המון גורמי סיכון שיכולים להוביל לתנוחות ראש כתפיים לא נכונה; אנשים שעובדים מהבית רוב היום לא זזים ויושבים בכיסא שלהם בבית, הם לא יודעים בדיוק איך לשבת נכון ואיך למקם את המחשב לעומת העיניים, הם יכולים גם לפגוע בעצם בלי קשר לזה שהם יושבים נכון ולא ממקמים נכון את הכיסא או פשוט בוחרים בכיסא שהוא לא טוב לגב שלהם. במאמר זה אנסה לעלות את המודעות בנוגע לשמירה על תנוחה נכונה בזמן העבודה.
Forward head posture או בעברית תנוחת ראש קדימה הוא מצב שכיח שבו הראש שלך ממוקם בקו אחד עם האוזניים מול קו האמצע האנכי של הגוף. במנח ראש רגיל או ניטרלי, האוזניים שלך מסתדרות עם הכתפיים וקו האמצע. Forward head posture יכול לגרום לכאבי צוואר, נוקשות, הליכה לא מאוזנת ותופעות לוואי אחרות אשר בסופו של דבר יגרמו לפחות חוסר תנועה ממה שהיה לפני ולבסוף לעוד להשמנת יתר בעקבות חוסר התנועה. מצב זה לרוב קורה לאנשים שיושבים מול המחשב בתנוחה לא נכונה כמו אנשים אשר עובדים מהבית ולא דואגים לכיסא נכון ולישיבה נכונה. אנשים אלו מתכופפים לכיוון המחשב במקום לשבת בגו ישר ואז הפוזיציה הזאת נשמרת להם ונתקעת בצורה הזאת. בשביל לא להגיע למצב זה צריך לשבת זקוף להוריד את הכתפיים ולא לאמץ אותם בזמן ההקלדה במחשב.
לכן מה שצריך בעצם לדאוג כדי לא למנוע את מצב זה הוא גובה נכון של הכיסא, שהכיסא יתמוך בגב בצורה שהוא לא מתכופף אחורה כדי לתת קונטרה לגב. השולחן אשר משתמשים בו צריך להיות מספיק גבוה אך לא גבוה מדי גדי לא לגרום לתנועה של קירוב הכתפיים לכיוון הראש. לכן אם השולחן גבוה מדי צריך או להחליף שולחן או לנקוט בפעולה הרבה יותר פשוטה ולעלות את גובה הכיסא. עוד דבר שעובדים מהבית צרכים לשים לב אליו הוא שהם באמת מצליחים לראות בצורה ברורה את המחשב כדי שהם לא יצטרכו לקרב את הראש שלהם לכיוון המחשב.
אם לא קראת את המאמר הזה וכבר נוצר לך המצב הזה זה לא הדבר הכי גרוע בעולם ואפשר לטפל בו בעזרת פיזיותרפיה. המטפל יתן לך כנראה כמה תרגילי כוח ותרגילי חיזוק אשר יגרמו למנח הראש והכתפיים לחזור למצב הרגיל שלו כדי שתוכל להרגיש יותר טוב וגם תוכל לעסוק ספורט או כל פעילות אחרת ללא הכאבים שנוצרו בעקבות התנוחה הלא בריאה.
לסיכום, עבודה מהבית מפנה המון זמן לעסוק בספורט ובפעילות פנאי אך אנשים שעובדים מהבית צרכים לשים לב לאיך שהם יושבים ושלא יגרמו לעצמם לשבת בצורה לא נכונה ולגרום לתנוחת ראש, צוואר וכתפיים שתתקבע להם בצורה שגורמת לכאבים ולחוסר תנועה, עבודה מהבית

Tags :
Share This :