אתם עובדים באחד המקצועות הבאים: אסטרונאוט, מדריך טיולים, מנחה צלילה, כורה פחם, נשיא

האגודה למאבק בעבודה מהבית, שר חוץ ישראלי וקוראים לכם יאיר לפיד…

אתם לא קוראים בדרך כלל מאמרים ציניים בנושא עבודה מהבית..

אם אתם מסכימים עם אחד או יותר מהסעיפים למעלה, נראה לי שכדאי לכם לשקול שוב אם לעבוד מהבית, מאוד יתכן שזה ממש לא מתאים לכם…

ב27 לפברואר 2020, החלפה התפרצות הקורונה בישראל עם התגלותו של המאומת הראשון. מאז היא אילצה אותנו לשנות את הארוך חיים המוכר לנו ולהסתגל לחיים חדשים עם מורכבויות מפתיעות ומאתגרות, כך היא דחפה בחוזקה את המושג "עבודה מהבית" לקדמת הבמה בלי התרעה מוקדמת. בעבר עבודות מהבית היו שמורות לאחוז מאוד קטן מהאוכלוסייה במשרות מאוד ספציפיות ולאחר המגפה משיעור של 9% עלינו למעל 50% עובדים מהבית בשיא המגפה בשנת 2020. נכון להיום קיים עדיין אחוז לא קטן של עובדים שרוצה להמשיך לעבוד מהבית ואפילו אפשר לומר ש"הקיצוניים" מבניהם התפטרו מעבודתם כשהמעסיק סירב לבקשתם להמשיך את העבודה מרחוק וחלק הציעו למעסיק בצורה יזומה הורדה בשכר של בין %5 ל 10% על מנת שרק יסכים להמשיך להעסיק אותם בעבודה מהבית ולא יאלץ אותם לחזור למשרד. מתבקשת כאן, לאור הנתונים, השאלה למה אנשים רוצים להמשיך לעבוד מהבית? ממחקר של מכון שריד ניתן ללמוד שקיימים אספקטים דווקא הגיוניים ללמה כן להמשיך לעבוד מהבית. קודם כל נוחות! השכמת בוקר רגוע שלא מלווה בידיעה המלחיצה שעוד נצטרך לעמוד בפקקים בדרכינו לעבודה, להתעצבן שאנחנו עומדים בפקק ועוד יותר להתעצבן שאנחנו מאחרים לעבודה. ומקומות עבודה שאין בהם מקומות חנייה? סבורני שאין צורך בהמשך הסבר. לאחר ששתינו את כוס הקפה שלנו, עדיין לבושים בפיג'מה, אנחנו מתמקמים על הספה הנוחה בסלון ומתחילים את יום העבודה ברגל ימין, בצורה נינוחה ויעילה. שנית כל, החיסכון האדיר בדלק עוד סיבה רציונלית למדי לרצות להישאר בבית. מחירי הדלק של שנת 2022 זינקו לכמעט 8 שקלים לליטר ! שיא שלא נצפה כמותו בשנים האחרונות, גם לאחר הירידה של המס עדיין הצרכנים משלמים בממוצע 7 שקלים לליטר. בתרחיש קיצוני יותר, במידה והסיבה העיקרית שעובד מחזיק רכב בבעלותו היא הצורך בהגעה באמצעותו לעבודה, הוא עשוי למצוא את עצמו מוכר את הרכב ומרוויח עוד סכום נאה של כסף בבעת אחת שמוזרם לחשבונו ואדרבא לטווח הארוך, במידה ואין בכך צורך חיוני, אי החזקת רכב הוא מעשה חסכוני ונבון, הרי מידי חודש על פי חוק אנחנו מחיובים לשלם ביטוח חובה ומידי שנה מחויבים לשלם אגרת טסת, מבלי להזכיר את כל הפעמים שרכב בממוצע בשנה צריך לראות מוסך או צריך טיפול, ועוד לא דיברנו על המחירים של ביטוחי צד ג' או מקיף. מצידו השני של המתרס ישנם עובדים, שלאחר שהתנסו בעבודה מהבית, טענו שהם מעדיפים לחזור למקום העבודה בטענה שהעבודה מהבית מאלצת אותם להיות לבד, מובילה במילים אחרות לתחושת בדידות במקרים מסוימים מפני שהעובדים מרוחקים מחבריהם או במקרים אחרים מפני שפשוט אין חשק להתגנדר במיוחד כדי לצאת מהבית ולפגוש בני אדם אחרים. מקרים כאלו עלולים להוביל לדיכאון מחוסר אינטראקציה עם אנשים אחרים, דכדוך, פגיעה ביעילות העבודה, חוסר חשק לבצע משימות וכדומה. ללא ספק קיימים עוד הרבה טיעונים בעד ונגד עבודה מהבית שלא בהכרח כתובים כאן וללא צל של ספק ישנם יתרונות רבים אך גם חסרונות רבים בעבודה מהבית. אנחנו צריכים לשאול את עצמנו את השאלות הנכונות על מנת להחליט איזה סוג חברה אנחנו רוצים להיות, האם לאפשר באופן גורף עבודה מהבית אולי עלולה לסכן את היכולות הבין אישיות שלנו עד כדי למחוק אותן לצמיתות? אולי להכריח עובדים להגיע למקום העבודה היא פעולה שתזיק לטווח הארוך הן במעביד והן בעבוד? או, שאולי הפתרון הוא שילוב בין השניים? כנראה שאת התשובות לשאלות אלו נגלה עם הזמן.

זה התחיל משאלה תמימה של חברה "תגידי יש לך זמן לעצמך או שאת כל הזמן רצה אחרי החומריות?"
ואז עצרתי ואמרתי רגע למה היא מתכוונת..
ואז התחלתי לחשוב.. אם אני ארוץ אחרי הכסף ולא אגשים את עצמי אז למה אני רודפת אחרי הכסף?! הרי כסף הוא כלי שעוזר לנו להגשים דברים.. ואז ירד לי האסימון שאם אני רצה אחרי הכסף מה אני עושה בזה? מפספסת את המשפחה, הילדים ובעיקר את עצמי אז מה שווה הכסף?!
אין ספק, כסף הוא דבר הכרחי אבל הוא לא העיקר.
יש לי שאלה אליכם.. אם לא היה לכם משפחה, ילדים ,עתיד לשאוף אליו אז למה הייתם רצים אחרי הכסף,הרי כסף הוא דבר חומרי אז מה הוא עוזר לכם אם אין לכם לאן לשאוף איתו?
ואם הייתי אומרת לכם שאתם כל היום רודפים כן כן רדיפה יום יומית אחרי העבודה שהעבודה מביאה לנו הכנסה ונכון שזה חשוב אבל על חשבון ביטול עצמי?
על חשבון המשפחה ? אם כן אז למה אתם רודפים אחרי הכסף הרי אתם ברדיפה יום יומית על מנת להגשים חלומות אבל אם בדרך אתם מבטלים את עצמכם זה כבר שווה? הרי בסוף מה יותר חשוב החומריות או הגשמיות?
ובכלל למה אנחנו חיים? כסף מקנה לנו אושר אמיתי?
לגמרי לא.. חומריות אף פעם לא נשארת לנצח.. , עבודה מהבית .
אבל רגע, אם הייתי אומרת לכם שאפשר לשלב גם וגם הייתם מאמינים לזה?
תצחקו רבים לפניכם גם לא האמינו עד שהגיעה הקורונה והראתה לנו שהכל אפשרי..
הרי אם נחזור שנים אחורה אי שם לאבות אבותינו.. אנחנו יודעים שהתהליך המקובל זה עבודה קשה דם, יזע ודמעות ורק ככה משיגים את מה שרוצים..
אבל די! די לקלישאות האלה!

Tags :
Share This :