אתה אדם של בוקר או ערב? בחירת שעות עבודה היא הדבר הגדול הבא

האם אתה איש בוקר או ערב? מחקרים מראים שיש לנו הבדלים מובהקים מתי אנחנו מרגישים הכי יצירתיים ועושים את העבודה הכי טובה שלנו במהלך היום.
ההבדלים הללו עמוקים הרבה יותר מסתם העדפה אישית. בין אם אתה אוהב לקום מוקדם או ללכת לישון מאוחר, וכאשר אתה פרודוקטיבי יותר, זו נטייה ביולוגית הקשורה להגדרות של שעון הגוף הפנימי שלך המסנכרנת את תפקודי הגוף שלך . עם סיבוב כדור הארץ.

מחקרים מראים שהשפעות גנטיות מהוות כמחצית מהשונות בין אנשים. גורמים סביבתיים וגיל מסבירים את השאר.

עם זאת, רוב מקומות העבודה נוקטים בגישה ה״רגילה״, מה שמאלץ אותנו לעבוד שעות סטנדרטיות. יש לכך יתרונות ארגוניים ברורים, אבל החיסרון הוא שאתה (והעובדים שלך) אולי לא עובדים בזמנים הכי פרודוקטיביים, זמנים שבהם יכולים לתרום לצמיחה משמעותית.

בשנים האחרונות ראינו מהפכה במקום בו אנו עובדים. הניסוי של עבודה מרחוק במהלך המגיפה השפיע רבות כדי להתגבר על עשרות שנים של התנגדות ניהולית לגמישות רבה יותר. האם עכשיו הגיע הזמן למהפכה בעבודה?

אם נעשה זאת בצורה טובה, עולה ממחקרים- זה יכול להוביל להיות הרווח הגדול הבא – אבל רק אם יכירו את החסרונות וידעו להתנהל איתם ויהפכו אותם ליתרונות.

הבדלים בשעון גוף האדם מכונים לעתים קרובות ככרונוטיפים .

כרונוטיפים קיימים על רצף בוקר-ערב, אך אנשים מסווגים לרוב בהתבסס על התזמון של שיאי הביצועים היומיומיים שלהם כסוגי בוקר, ערב או טיפוסי ביניים.

רוב הילדים הם טיפוסי בוקר. רוב בני הנוער הם טיפוסי ערב. באוכלוסיית גיל העבודה ניתן לסווג כ-20% כסוגי בוקר או ערב בעוד 60% הם טיפוסי ביניים.

נשים נוטות מעט יותר להעדיף שעות מוקדמות יותר מאשר גברים עד גיל המעבר, כאשר ההבדלים נעלמים. אנשים שגרים רחוק יותר מקו המשווה נוטים יותר להיות טיפוסי ערב.

כרונוטיפים קובעים מתי במהלך היום אנו מרגישים אנרגיה ומעדיפים להיות פעילים ולבצע עבודה תובענית. הם גם קובעים מתי אנו מרגישים עייפים ומעדיפים לעבוד על משימות פחות תובעניות או לנוח. אז הם חשובים כדי להיות פרודוקטיביים.

אם אתה איש של בוקר, ייתכן שאתה מפספס את שעות העבודה הטובות ביותר שלך בין 9:00 ל-17:00. אם אתה איש של לילה ייתכן שאתה שהשעות הטובות ביותר שלך בין 18:00-22:00

היתרונות והחסרונות של גמישות בזמן

האם גמישות רבה יותר בזמן העבודה יכולה להיות המפתח הגדול הבא לשיפור רווחה ופרודוקטיביות? מחקרים מראים שכן, אבל רק על ידי הכרה בכך שגמישות מוגברת בזמן העבודה יכולה גם להוביל להשלכות שליליות.

החיסרון – במיוחד אם גמישות בזמן משולבת עם עבודה מרחוק – הוא פחות אינטראקציה עם עמיתים, מה שמוביל לבידוד גדול יותר ולפחות יצירתיות וחדשנות .

היתרונות – דיונים לא מתוכננים במסדרון ובקפיטריה – מוכרים היטב . ככל שנבלה פחות זמן עם עמיתים לעבודה, כך יקטן הסיכוי להתחבר, ליצור חברויות ולפתח רוח צוות.

אבל הבעיות הללו אינן בלתי פתירות יותר מהאתגרים של עבודה מרחוק. ישנן דרכים קלות יחסית לצמצם תופעות לוואי לא מכוונות באמצעות סידורי זמן עבודה המאזנים בין אינטרסים אישיים וארגוניים.

המפתח הוא שארגונים יחלקו את זמן העבודה לארבעה חלקים.

שעות עבודה קבועות במקום: בזמנים אלו העובדים צפויים להגיע למשרד ולהיות זמינים לפגישות אישיות, עבודה משותפת ומפגשים חברתיים. אין כלל לגבי כמה ימים זה צריך להיות, אבל סקרים מראים שמעסיקים בדרך כלל רוצים לפחות שלושה ימים בשבוע, בעוד שהעובדים רוצים פחות.

שעות עבודה קבועות במיקום גמיש: בשעות אלו כל העובדים יכולים לעבוד מרחוק אם הם רוצים, אבל לעבוד במספר קבוע של שעות עבודה סטנדרטיות – נניח 10:00 עד 15:00. שעות אלו יהיו תלויות בצרכי הארגון ובמידת עבודת הצוות הנדרשת.

שעות עבודה גמישות: מעבר לשעות העבודה הקבועות, העובדים יכולים לבחור מתי לעבוד כדי להשלים את מלוא שעות העבודה שלהם.

שעות נעילה: חשוב למנוע התנהגות מוגזמת שעלולה לפגוע בעצמה על ידי הצבת גבולות באמצעות "שעות נעילה" – 19:00 עד 07:00, למשל – שבמהלכן עובדים לא במיטבם וכבר עייפים ולא פרודוקטיביים.

לעבודה מהבית יש המון יתרונות יש כמה מתוכן שיגרמו לכם לחסוך בכסף ואפילו להתחיל לחיות חיים בריאים יותר וטובים יותר, יש גם יתרונות שיתנו לכם להיות הרבה זמן עם המשפחה שלכם, כשתקראו את היתרונות הבאים אתם באמת תבינו שעבודה מהבית מועדפת על עבודה שצריך לנסוע אליה מכיוון שאתם לא חיים חיי רק של עבודה ואפשר גם לשנות את ההרגל הזה ולחיות חיים משותפים ביחד עם העבודה .
יתרון ראשון – ברגע שאתם חולים , בעבודה רגילה אתם נאלצים לקחת יום מחלה בשביל שלא תגיעו לעבודה , ברגע שאתם לא באים לעבודה זה אומר שיהיה לכם יותר עבודה ברגע שתחזרו אחרי המחלה. לפעמים גם קורה שאתם חולים יותר מיום אחד ואז העבודה מצטברת לכם ואתם יודעים שברגע שאתם חוזרים לעבוד , אתם הולכים לצאת מאוחר מהמשרד בשביל שתוכלו להספיק לעשות את כל העבודות שלכם. לעומת זאת שעובדים מהבית ואתם חולים , אתם לא צריכים לקחת יום מחלה , אתם יכולים לעבוד כרגיל ואם אתם ממש מרגישים רע אתם יכולים לקחת הפסקה של כמה שעות מהמחשב , לנוח קצת , לישון , לעשות דברים שלא קשורים לעבודה . אחרי כמה זמן שאתם עשיתם את כל זה , אתם יכולים לחזור לעבוד. המחלה עצמה לא פוגעת בזמנים של העבודה שלכם.
יתרון שני – הלבוש שלכם והסידור של המקום עבודה שלכם, ברגע שאתם צריכים להגיע למקום עבודה , אתם נאלצים לסדר את עצמכם בצורה מסודרת ופורמלית. אם זה נוגע בזה שאתם צריכים לסדר את השיער בצורה מסוימת , אם זה שצריך ללבוש בגדים פורמליים או אפילו נעליים שנראות טובות שלפעמים הנעליים עצמם יכולות להיות כואבות בסוף היום וזה יכול לגרום לכם לכאבים מטורפים. את הלבוש עצמו לפעמים אין לכם אותו בבית ואז אתם צריכים לנסוע לקנות את הבגדים האלה. כל העניין של הבגדים המסודרים יכול לגרום לאנשים להרגיש לא בנוח , כי לא לכולם יש את אותו המבנה גוף ולא כולם מרגישים בנוח עם בגדים מסוימים. לעומת זאת שעובדים מהבית , אתם יכול להיות להתלבש איך שאתם רוצים ואם מה שאתם רוצים. אתם יכולים לשים איזה בגד שאתם רוצים , אף-אחד לא יכול להגיד לכם מה ללבוש. גם אם יש לכם פגישה בזום אתם יכולים להחליף רק חולצה ומכנס אתם יכולים להישאר אם איזה שתרצו. עצם העבודה שאתם יכולים להיות איך שאתם רוצים איזה לבוש שאתם רוצים בלי שמישהו יגיד לכם איך להתלבש.
מקום העבודה זה דבר חשוב מאוד לריכוז שלכם. ברגע שעובדים במקום שהשולחן עבודה שלכם נראה כמו השולחן עבודה של העובד שנמצא לידכם זה נותן לכם הרגשה לא כייפית , הרגשה שכולם אותו דבר ואף אחד לא יכול לבטא את עצמו.
לעומת זאת שעובדים מהבית , אתם אחראים על מקום העבודה שלכם, אתם אחראים איך יראה השולחן עבודה שלכם . אתם מעצבים את מקום העבודה שלכם איך שאתם רוצים וזה נותן לכם ההרגשה טובה והרגשה שאתם יחידים במינם.
לסיום יש עוד כל כך הרבה יתרונות לעבודה מהבית , אלו רק 2 יתרונות שצוינו. עבודה מהבית תגרום לכם להבין שאפשר להנות מהחיים וגם לעבוד ביחד ולא צריך להיות ״תחת שליטה של העבודה״ . הרבה מאוד עובדים ברגע שהם מתחילים לעבוד , הם מרגישים את הצורך להיות מחויבים לעבודה אבל באופן אובססיבי שהרבה מאוד מהפעמים זה לא דבר טוב, וזה יכול לגרום לכם ללחץ וסטרס שבאמת לא יתרום לחיים ולגוף שלכם. ברגע שתעבדו מהבית אתם באמת תוכלו להנות משני הדברים האלה ביחד, בלי להרגיש שאתם מפספסים דברים שאתם רוצים לחוות או לעשות. אפילו להצליח להנות מהעבודה עצמה .

שוק העבודה הוא מערכת מורכבת ודינמית הנמצאת בהתפתחות מתמדת. זהו המקום שבו אנשים ועסקים נפגשים על מנת להחליף סחורות ושירותים, והוא גורם מפתח בשגשוג הכלכלה. מציאת עבודה בשוק העבודה של ימינו יכולה להיות תהליך מאתגר ואף תחרותי, אך עם הכלים המתאימים והאסטרטגיות הנכונות זה בהחלט אפשרי להגדיל את סיכויי ההצלחה שלכם.

אחד הדברים החשובים ביותר שאתם יכולים לעשות בעת חיפוש עבודה הוא לזהות את הכישורים ואת הניסיון שלכם ולהתאים אותם לצרכיהם של המעסיקים הפוטנציאליים. זה יכול לכלול מחקר של תעשיות וחברות שונות על מנת לעזור לכם לגלות אילו סוגי משרות זמינות, ואילו כישורים וניסיון נדרשים לשם כך. זה יכול לכלול גם יצירת קשרים עם אנשי מקצוע בתחומכם, חיפוש אחר הדרכה והיוועצות עם יועץ קריירה או עם מאמן עבודה.
ברגע שיש לכם מושג ברור לגבי סוגי המשרות בהן אתם מעוניינים, הגיע הזמן להתחיל לחפש אחר הזדמנויות.
ישנן דרכים רבות ושונות למצוא משרות פנויות.
ריכזנו עבורכם כמה מהן:

Tags :
Share This :