איך אפשר לשמר את רמת המוטיבציה בעבודה מהבית?

בעוד העולם מחכה להתאושש במהירות ממגפת הקורונה, הרי שיש תחום אחד בו כמעט ואף אחד לא מחפש לשנות את ההרגלים שהקורונה הכניסה בו, ואנחנו מדברים כמובן על תחום התעסוקה, התפרצות המחלה, הטלת הסגרים, ריבוי הנדבקים גרם למשק לשקוע, מה שחייב אוו למצוא פתרונות יצירתיים להמשך ניהול המשק, הפיתרון הזה הגיע בדמות 'עבודה מהבית', במקום לחייב את העובדים להתרוצץ בבוקר, להיטלטל בדרכים, לחפש חנייה, החליטו המעסיקים להעביר את העובדים למתכונת 'עבודה מהבית' בה כל עובד יוכל לעבוד דרך המחשב והאינטרנט האישי שלו.

הפגישות הקלאסיות עשו רילוקיישן לפגישות זום, ואילו המטלה הפשוטה של העברת מסמכים, עברה לפעולה טכנולוגית קצת מסובכת, של שליחת אימייל ולהמתין שהמקבל יגיב להודעה.

אך על אף כל התלונות (ויש לא מעט כאלה) אין ויכוח שהמדדים מראים כי תקופת הקורונה והמעבר למתכונת 'עבודה מהבית' העלתה באופן דרמטי את פריון העבודה, וכמובן צמצמה פערים חברתיים וכלכליים, עובדים רבים מהפריפריה התחילו להשתלב בחברות הייטק הגדולות, עובדים בעלי מוגבלויות שונות הצליחו להיכנס יותר למעגל העבודה, שביעות רצונם של העובדים עלה, מה שהשליך באופן מיידי על פריון העבודה.

אך אם זאת אי אפשר להתעלם מהאתגרים הרבים שנוצרו הן לעובד והן למעסיק, מה שגורם לעובדים ולמעסיקים רבים לשקול פעם נוספת האם המעבר למתכונת 'עבודה מהבית' באמת דבר רווחי או לא.

במאמר שלפנינו נביא כמה פתרונות לאתגרים העומדים למעסיק במעבר לעבודה מהבית

שימור מוטיבציה אצל העובד

מחקרים רבים מעלים כי מרבית העובדים רואים במעבר לעבודה מהבית כיתרון ושיפור בתנאי העסקתם, מה שגורם להם מצד אחד להגברת המוטיבציה בביצוע מטלות העבודה, אך אם זאת העבודה מהבית לאורך זמן נעשית קצת משעממת ויכולה לגרום לירידה ברמת המוטיבציה של העובד.

בעוד שבעבודה במשרד יש בוס שנמצא על הראש, ויש תחרות סמויה בין העובדים, יש אפשרויות לייצר חוויות חברתיות, מה שמאפשר לשמר את רמת המוטיבציה של העובדים ברמה הגבוהה ביותר, בעבודה מהבית הכלים האלה אינם נמצאים ברשות המעסיק, ובנוסף לזה העובד מתמודד הם בדידות חברתית מזהירה, אין לו את האפשרות לשוחח שיחות מסדרון וכדו', מה שיכול לגרום במשך הזמן לירידה ברמת המוטיבציה של העובד

אז לפני שנתחיל להביא פתרון לזה, נעלה כמה נתונים מעניינים שעולה ממחקר שערכה חברת 'גאלופ' האמריקאית לפיה הנזק הכלכלי של עובדים חסרי מוטיבציה הינו בשיעור של מעל 450 מיליארד דולר בשנה – בארה"ב בלבד! מדובר בסכום אסטרונמי של כסף שנזרק לפח, והכל בגלל חוסר מוטיבציה אצל העובדים.

אם נוסיף לזה נתון נוסף שעולה מהמחקר, שכ-70% מכלל העובדים השכירים בארה"ב מרגישים חוסר מוטיבציה למקום העבודה, נקבל נתונים מפחידים של כספים שנזרקים לפח!

נתונים אלו גרמו לחברות רבות להשקיע כספים רבים במציאת פתרונות ייעודיים להגברת המוטיבציה אצל העובדים, ולאחר מחקרים רבים שנעשו, עלו מספר פתרונות פשוטים יחסית שכל מעסיק יכול לבצע זאת אצל עובדיו.

העיקרון המנחה הוא, ששינוי מתכונת העבודה מעבודה במשרד לעבודה מהבית אינה אומרת שלא ניתן לתמוך בעובדים מרחוק!

אך השאלה היא, איך באמת אפשר לתמוך בעובדים שעובדים מהבית?

שמירת קשר עם העובדים

אז דבר ראשון הוא שמירת קשר עם העובדים, אחת הטעויות הנפוצות שמעסיקים עושים בחוסר מודע הוא, ניתוק הקשר עם העובד, אבל האמת היא שגם עובד מהבית חייב את הקשר הישיר והרציף עם הבוס, כמובן שלא בתדירות כמו עבודה במרד, אבל עדין על המעסיק מוטלת החובה לעמוד בקשר ישיר ורציף עם העובד, במצב כזה העובד יוכל לדבר עם המעסיק על כל מיני בעיות שיש לו, המעסיק יוכל להבין יותר טוב את העובד, לעובד תהיה הזדמנות טובה להביע את תחושותיו, ולך כמעסיק תהיה את האפשרות להעניק דיבידנדים לעובד ולהראות לו עד כמה את מרוצה מהתפקוד לו, מה שכמובן יעניק לו כח דרבון חזק.

מעסיקים רבים מחפשים את הפתרון היעיל להגברת המוטיבציה בקרב העובדים, אבל האמת היא שיש מספר פתרונות פשוטים ויעילים יחסית, העובדה שמתכונת העבודה עברה ל'עבודה מהבית' אינה אומרת שלא ניתן לתמוך בעובדים מרחוק!

Tags :
Share This :