איזון בין עבודה לחיים הפרטיים תמיד היה עניין חשוב על מנת לשפר את איכות החיים ולהקדיש מספיק זמן

לשני הדברים- העבודה והחיים האישיים. החשש העיקרי הוא ההשפעה של העבודה יחד עם ניהול הבית, ילדים, וכו. עם זאת, איזון בין העבודה והחיים בא לידי ביטוי ברבדים שונים.

הלחצים של העבודה עבור העובדים, הולכים ומתגברים בעשורים האחרונים. גורמים כמו התקדמות טכנולוגיית המידע ועומס המידע, הצורך במהירות תגובה, החשיבות המיוחסת לאיכות שירות הלקוחות והשלכותיו לזמינות מתמדת וקצב השינויים עם תהפוכות והתאמות הנובעות מכך- יכולים להוות מקורות ללחץ. החשש גובר כאשר חושבים על איכות ההתנהלות בעבודה יחד עם צרכי הבית.

בנוסף, הלחצים והדרישות של העבודה, מהווים יותר תשישות והגברת העבודה בערב ובסופי שבוע, משאירים פחות מרחב לזמן משפחתי איכותי. ההשלכות כוללות עלייה בפשיעה של בני נוער, יותר שימוש בסמים, הפחתה בדאגה לקהילה ובהשתתפות בקהילה ופחות נכונות לקחת אחריות על הטיפול בקרובים מבוגרים. בעוד שצעדים לתיקון חששות אלה עולים מעבר לעבודה ולתעסוקה, בכל זאת נטען כי דרישות העבודה תורמות להפחתת ההשתתפות בפעילויות שאינן בעבודה וכתוצאה מכך לחוסר איזון.

אז מהו איזון בין עבודה לחיים ולמה זה חשוב?
איזון בין עבודה לחיים הוא מונח המשמש לתיאור האופן שבו עובדים מחלקים את זמנם בין התחייבויות מקצועיות לאישיות. כאשר למישהו יש איזון טוב בין עבודה לחיים, הוא מסוגל להקצות את זמנו כך שלא יעבוד יתר על המידה ויוכל להתמקד בהיבטים אחרים של חייו כמו משפחה, חברים, תחביבים או פעילויות חברתיות.

איזון גרוע בין עבודה לחיים משפיע לרעה על בריאותם ואושרם של העובדים. הם נלחצים יותר ומרגישים פחות שליטה בעבודה ובחיים האישיים שלהם. אלה שיש להם איזון טוב בין עבודה לחיים, הם לרוב שמחים יותר ופחות לחוצים. כאשר אתה מאושר יותר, סביר יותר שתהיה יותר מוטיבציה, פרודוקטיבית ותעשה עבודה טובה יותר.

עובדים מהבית מציינים איזון טוב יותר בין עבודה לחיים כסיבה העיקרית שהם עובדים מרחוק . יש להם את האוטונומיה לבנות את יום העבודה שלהם כך שיוכלו להיות הפרודוקטיביים ביותר שלהם, לבצע את המשימות שלהם ביעילות ולפנות זמן לפעילויות מחוץ לעבודה.

הנה כמה טיפים לאיזון בין העבודה לבין החיים הפרטיים שלך:

  1. קבעו לוח זמנים, ונסו לעמוד בו.

כאשר יש לך את הגמישות לעבוד מכל מקום, לפעמים זה יכול להרגיש כאילו אתה צריך להיות זמין ומקוון גם בכל זמן. ואם אתה עובד על לוח זמנים שונה משאר הצוות שלך, הגמישות הזו יכולה לפעמים להתאים לחוסר איזון בין עבודה לחיים.

אם אתה עובד מהבית, נסה לקבוע לוח זמנים ולעמוד בו. זה יעזור לצוות שלך ולתחושת האיזון שלך בין עבודה לחיים: כך הצוות שלך יידע בדיוק מתי הם יכולים ולא יכולים להגיע אליך, ותוכל לתכנן פעילויות אישיות במהלך היום שלך מחוץ לעבודה, להתעורר וללכת לישון באותה שעה בכל יום, ולעבוד מספר שעות שניתן לניהול.

אם דברים צצים על בסיס קבוע המחייבים אותך להתחבר מוקדם או להישאר מקוון מאוחר יותר מהשעות הללו, זה יכול להיות דחיפה טובה עבורך לשנות את שעות העבודה שלך כדי להיות יותר זמין במהלך הזמן הזה, תוך הקפדה על שמירת זמן לעצמך, לשינה ובאופן כללי לחיים האישיים שלך.

השתמשו בסידורים או בפעילויות אישיות כדי לקחת הפסקות במהלך היום.

2.אחת ההטבות של היכולת לעבוד מהבית היא פרודוקטיביות רבה יותר. בלי לנסוע לעבודה, להסתובב במשרד או לפטפט במשרד, אתה יכול להשקיע יותר זמן בביצוע העבודה. עם זאת, המונוטוניות והבדידות של עבודה מרחוק יכולה לפעמים להיות בודדה, ולגרום לך להרגיש שאין לך דקה לעצמך כשאתה עובד.

במקום זאת, כדי לעזור לך לאזן בין עבודה לחיים, אתה יכול להשתמש בסידורים אישיים כדי לחלק את היום שלך כאשר אתה צריך להתרחק כמה דקות מהשולחן או מהמחשב שלך. כך, תוכל לקחת הפסקות מהעבודה שעדיין פרודוקטיביות ולעזור לך לבצע משימות אישיות, כך שתוכל לבלות את זמנך במצב לא מקוון בפעילות גופנית, בישול או רגיעה, במקום למהר לרוץ לסידורים כמו שהיית עושה. כאשר עבדת במשרד.

3.ערכו תוכניות לשעות אחרי העבודה שלכם כדי לסייע באיזון עייפות העבודה.

אם חלל המגורים שלך ומרחב העבודה שלך הם אותו מקום, זה יכול להרגיש קשה להתרחק באמת מהעבודה בסופו של יום, גם אם סגרת את המחשב הנייד וחתמת. לפעמים זה יכול להרגיש כאילו אין סיבה להתנתק בשעה מסוימת אם אתה כבר עובד מהמשרד הביתי.

לשם כך, אם אתה עובד מרוחק שמחפש קצת יותר איזון בין עבודה לחיים, תכנן תוכניות לשעות לאחר העבודה שלך, ודבק בהן. בין אם התוכניות כוללות משקה טוב עם חבר או השתתפות בשיעור אימון, אם יש לך איפה להיות בסוף יום העבודה שלך, סביר יותר שתתנתק ותפסיק לעבוד

שנים על גבי שנים תמיד אנשים הלכו לעבודות סטנדרטיות שצריך לקום לעבוד בשעה מאוד מוקדמת בגלל הפקקים, לנסוע לעבודה בתקווה שלא להיתקע בתוך בפקקים, עובדים עד השעה שהם צריכים ולבסוף חוזרים הביתה ונתקעים שוב פעם בתוך הפקקים.
השגרה הזאת של כל יום אותו דבר , יכול לגרום להרבה מאוד אנשים להתעייף מזה ואז להתפטר מהעבודה וללכת לנסות עבודה אחרת . הרוטינה הזאת ממשיכה וממשיכה והיא לא עוצרת.
אבל לעומת זאת יש הרבה מאוד אנשים שהצליחו למצוא את הדבר הזה עבודה מהבית והתחילו לעבוד בזה עוד מהשלבים הראשונים של העבודה מהבית . עכשיו העבודה מהבית תמיד הייתה קיימת ותמיד הייתה נמצאת בעולם ובכלל. לא הרבה אנשים שמעו עליה כי לא הייתה באור הזרקורים אבל היא תמיד הייתה שם. האנשים שהצליחו למצוא אותה אז גם התחילו לעבוד מהבית בתקופה מאוד מוקדמת אפילו לפני הקורונה שהייתה לנו. יש גם הרבה אנשים שהבינו שקיים הדבר הזה שנקרא עבודה מהבית אבל לא התחילו לעבוד בזה כי הייתה להם את העבודה הרגילה שלהם, עבודה שאליה הם צריכים לנסוע כל בוקר. בתקופת הקורונה אנשים רבים החליטו שהם חייבים להכניס הכנסה כספית הביתה והם לא יכלו לנסוע לעבודה שלהם כי היה סגר , אז רק ככה הם התחילו לעבוד מהבית אחרי הרבה זמן שעבודה מהבית הייתה קיימת.
היתרונות הטובים שיש לעבודה מהבית להציע היא סיבה ראשונה – האפשרות שאתה חוסכים בכסף בצורה משמעותית , איך זה בא לידי ביטוי הנה כמה דוגמאות – דוגמה ראשונה – אתם לא מבזבזים את הכסף על ארוחות צהריים בחוץ מכיוון שברגע שאתם עובדים מהבית , אתם לא נאלצים לקנות אוכל בחוץ כי אתם עובדים מהבית אז כל מה שאתם צריכים לעשות זה פשוט להכין את האוכל ולאכול אותו עוד דבר שגורם לכם לשמור על אורח חיים בריא יותר.
דוגמה שנייה – אתם לא מוציאים סכומים מטורפים על בגדים מקצועיים שצריך להגיע איתם לעבודה מכיוון שברגע שאתם עובדים מהבית כל מה שאתם צריכים לעשות , זה להישאר בפיז׳מה שלכם ולהתחיל לעבוד . אתם יכולים לעבוד עם הבגדים שלכם ולא צריך להוציא כסף על בגדים יצורים שחייבים אותם לעבודה.
דוגמה שלישית – אתם לא נוסעים לעבודה ברכב כי אתם עובדים מהבית אז זה אומר שאתם לא מתדלקים בכמות גבוהה כי ברגע שאתם נוסעים כל יום לעבודה אתם נאלצים גם לתדלק פעם בשבוע והדלק יחסית יקר אז אם תעשו שכלול של כל הכספים שאתם מוציאים בחודש אתם תגלו שהרבה מאוד מהכסף הולך גם על הדלק.
בנוסף לזה שאתם חוסכים בכסף, אתם גם מצליחים לשמור על סביבה נקייה יותר, שזה דבר שהוא מאוד חשוב בפני עצמו מכיוון שכיום זיהום האוויר נמצא במקום לא הכי טוב שהוא צריך להיות , מה שגורם לכל דבר לא טוב להיות פי 10 גרוע בלי האוויר שאנחנו נושמים.
סיבה שנייה – הפקקים , כמה דבר מעצבן זה פקקים , כמה הדבר הזה יכול לגרום לאנשים להיות לחוצים , עצבניים וחסרי סבלנות . הפקקים זה דבר שתמיד נמצא איתנו לא משנה באיזה יום ובאיזה שעה , עצם העובדה שאתם יכולים לחסוך לעצמכם את הכאב ראש המיותר הזה הוא מדהים וכיף כאשר אתם עובדים מהבית , אתם לא צריכים לקום מוקדם יש לכם יותר זמן לישון בבוקר , אתם חוסכים לעצמכם להיות לחוצים, אז החיים שלכם נראים פי כמה יותר טובים מאשר אנשים שתקועים בפקקים.
הדבר המעצבן ביותר שקיים בפקק זה העובדה שצריך לקום בבוקר בשעה מוקדמת יחסית בשביל לנסות לא להיתקע בפקקים , הדבר הזה יכול לשגע אנשים , אבל רוב הפעמים לא משנה באיזה שעה תקום , תמיד יהיה פקק על הכביש.
עוד דבר מעצבן שהפקקים לא נמצאים רק בבוקר בדרך לעבודה , הם נמצאים גם בדרך חזור מהעבודה . אז תעשו לעצמכם טובה ותתחילו לעבוד מהבית בשביל שלא תגיעו למצב הזה.
סיבה שלישית ונראה שהיא בין הסיבות הכי טובות שקיימות לעבודה מהבית – יותר זמן עם המשפחה שלכם , הזמן שיש לכם להיות עם המשפחה זה לא דבר שאפשר להחזיר אחרונה בשלט ולהתחיל מהתחלה. הזמן עם המשפחה זה זמן שכל אחד צריך ועצם העובדה שאתם עובדים מהבית , יש לכם יותר זמן להיות איתך אם זה מתי שהם קמים , מתי שהם הולכים למוסדות חינוך שלהם , אם זה מתי שהם חוזרים ואתם לוקחים אותם לחוגים שיש להם. הדברים הקטנים האלה אלו דברים שלא יחזרו עליהם לתקופה ארוכה כי הילדים גדולים וככה גם האופי שלהם משתנה ואתם רוצים להיות שם שזה קורה.

לסיכום אנחנו אומרים…
עבודה מרחוק הפכה להכרח חיים, והניסיון הוכיח את השפעתה החיובית על חייהם ובריאותם הנפשית של העובדים, והיא עשויה להפוך לצורת העבודה הדומיננטית בעתיד.
עם זאת, על מנת להשיג את הפרי הרצוי, על העובדים לשים לב לארגון זמנם, ולספק סביבת עבודה הולמת שרחוקה מהסחות דעת.

מגמת העבודה מהבית גדלה משמעותית בשנים האחרונות, ואף התרחבה גם לאוכלוסיית הקשישים המחפשים להמשיך לעבוד בשנותיהם המאוחרות. ישנם יתרונות רבים לעבודה מהבית עבור קשישים, כולל היכולת לקבוע את לוחות הזמנים שלהם בעצמם, הנוחות שבה לא צריך לנסוע לעבודה, וההזדמנות להמשיך בעבודה בעלת משמעות עבורם.

אחד היתרונות העיקריים של עבודה מהבית עבור קשישים הוא הגמישות שהיא מציעה. לעובדים מבוגרים אולי אין את האנרגיה או הרצון לעבוד בעבודה מסורתית בין 9 ל-5, אבל עדיין יכול להיות שיש להם שפע של ידע וניסיון לחלוק. על ידי עבודה מהבית, קשישים יכולים לקבוע את לוחות הזמנים לעצמם ולעבוד בקצב שלהם, מה שיכול להוות יתרון גדול עבור אלה שאולי מתמודדים עם בעיות בריאותיות או אתגרים אחרים שמקשים על לוח זמנים עבודה מסורתי.

יתרון נוסף של עבודה מהבית עבור קשישים הוא הנוחות שהיא מציעה. אי הצורך לנסוע לעבודה וממנה יכול לחסוך כמות משמעותית של זמן ואנרגיה, מה שיכול להיות חשוב במיוחד עבור אלה שעשויים לסבול מבעיות ניידות או לגור באזורים עם אפשרויות תחבורה מוגבלות. בנוסף, עבודה מהבית יכולה להפחית את הסיכון לתאונות או פציעות שעלולות להתרחש בזמן נסיעה לעבודה וממנה, מה שמהווה דאגה גדולה עבור קשישים רבים.

יש גם יתרונות כלכליים לעבודה מהבית עבור קשישים. עובדים מבוגרים רבים עשויים להיות בעלי הכנסה קבועה, וההכנסה הנוספת מעבודה יכולה לעזור להשלים את החיסכון הפנסיוני שלהם או לכסות הוצאות בלתי צפויות. בנוסף, עבודה מהבית יכולה להתבצע לעיתים קרובות במשרה חלקית או עצמאית, מה שיכול לאפשר לקשישים להרוויח הכנסה נוספת מבלי להתחייב לעבודה במשרה מלאה.

Tags :
Share This :